banner

شهید قرنی از زندگی ساده تا حفظ ارتش به همراه ۱۰ روایت از شهید امیر سپهبد قرنی

تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۸/۲۳

شاید باور اینکه در دوران معاصر عده‌ای تلاش کردند ارتش کشورمان را منحل کنند برای نسل جدید و جوانان در سال ۱۴۰۰ ساده نباشد اما امروز سالروز شهادت شهید سپهبد قرنی است که نقش ویژه‌ای در تاریخ معاصر کشور ایفاء کرده و یکی از مهمترین اقدامات او حفظ ارتش در برابر توطئه انحلال ارتش بود

اشاره و آغاز مطلب پیش رو حکایت از نقش ارزشمند شهید قرنی در حفظ و اعتلای کشور در دوران سخت پیروزی انقلاب اسلامی دارد در شرایطی که پشت پرده انحلال ارتش آمریکا توطئه می‌کرد شهید قرنی پیش بینی بسیاری از مسائل پیش رو را داشت حتی احتمال جنگ عراق علیه ایران و طرح‌های فروپاشی ارتش را با هویت بخشی انقلابی به این نهاد نظامی نقش برآب کرد و با حفظ اقتدار ارتش آشوب‌ها و غائله‌های پیش آمده در نقاط مختلف کشور را به موقع پایان داد.
شهید قرنی گارد جاویدان و گارد شاهنشاهی را منحل و ارتش را از افراد اخلال‌گر و غیرانقلابی پاکسازی کرد و مانع بهره‌برداری نظامی آمریکا از ایران شد و توانست جلوی خروج تجهیزات مدرن نظامی از کشور را گرفته خدمات بی‌بدیل اینچنین از یک فرد ارشد نظامی حکایت از توان و ایمان او به اهداف درست انقلاب اسلامی و حفظ و صیانت از سرزمین مادری دارد.
قرنی اعتقاد داشت که ارتش ایران از حیث شایستگی رزمی، سازماندهی و آموزش انفرادی و یگانی از چنان کارایی رزمی برخوردار است که می‌‌تواند در مقابل ارتش بلوک شرق نیز یک ماه مقاومت کند. او بر این باور بود که پیوستن ارتش به مردم از سر ناچاری نبوده و ریشه‌‌های آن را باید در اعتقادات و میزان نفوذ مرجعیت دینی در باور‌های آنان جستجو کرد.
در اظهارات تمامی کسانی که درباره‌ی شهید قرنی صحبت کرده‌اند، شجاعت، شهامت، صداقت و راستی و درستی از خصائص بارز وی شمرده شده و همگان بر این قول متفق هستند که او فردی مؤمن، انقلابی، وطن‌دوست و عاشق کشورش بود. او مسئولیت خود را به خوبی می‌شناخت و می‌دانست که در آن شرایط خطیر و حساس چه وظیفه‌ای در برابر ارتش و چه وظیفه‌ای در مقابل انقلاب و رهبری آن بر عهده دارد.
پیوند شهید قرنی و امام و انقلاب دیرینه و روح آزادگی در کالبد  شهید قرنی به فطرت پاک او گره خورده بود در واقع با نگاهی به زندگی و فعالیت حرفه‌ای و تخصصی شهید قرنی به عنوان یک نظامی ارتشی با مقام و جایگاه بالایی که داشت -سمت او سرلشکری بود و در جایگاه رکن دوم ستاد ارتش قرار داشت- نسبت به فساد و استبداد رژیم پهلوی آگاه بود و با آن مخالفت و مبارزه کرد و دو بار هم دادگاهی شد و به زندان افتاد و از ارتش اخراج شد.
شهید قرنی اشراف خوبی بر عملکرد مالی و سیستم درون ارتش داشت و از سال ۱۳۳۶ مبارزه سیاسی و عملیاتی جدی را در مقابل رژیم پهلوی و شاه آغاز کرد و طرح کودتای او برای براندازی تاج و تخت محمدرضا شاه پهلوی منجر به دستگیری، محاکمه و اخراجش در همان سال شد.
اما وقتی پس از تحمل دو سال و هشت ماه از زندان آزاد شد مبارزات او علیه شاه پررنگ تر شد و مصادف با این تلاش آزادیخواهی او حضرت امام خمینی(ره) مبارزات سیاسی علیه شاه و آمریکا و اسرائیل آغاز کرده بود و گرایش شهید محمد ولی قرنی به فعالیت‌های سیاسی او را به جمع شاگردان جنبش اسلامی امام خمینی متصل کرد، اتصالی که در ۲۳ بهمن ماه او را به با حکم امام خمینی (ره) با درجه سرلشکری به عنوان رئیس ستاد ارتش انقلاب رساند، انتصابی که با وجود دوره کوتاه ۴۳ روزه ثمرات و خدمات بسیار حیاتی و ارزشمندی را برای کشور به ارمغان آورد.
در این دوره بسیار سخت شهید قرنی در چند جبهه مبارزه کرد، گروهک‌های ضدانقلاب که به صورت رسمی در برابر انقلاب اسلامی موضع گرفته بودند از یک سو و کسانی که دوستدار انقلاب بودند، ولی ندانسته با ارتش و وجود آن مخالف می‌ورزیدند از سوی دیگر محل مبارزه شهید قرنی و همفکرانش بود.
با توجه به امکاناتی که گروهک‌ها در اختیار داشتند و پشتوانه محکمی که از سوی استکبار جهانی ضدانقلاب داخلی را مورد حمایت قرار می‌داد، چیزی بود که قرنی و همفکرانش مراقب آن بودند تا سد راه آنها شدند و حزب دمکرات کردستان و گروهک کومله، مسلح بودن ضدانقلاب در منطقه حساس کردستان و خلع سلاح پادگان مهاباد که موجب شد ضد انقلاب پادگان لشکر ۲۸ سنندج را در محاصره خود بگیرد از موارد جدی بود که با اقتدار ارتش دفع شد.
با توجه به مسئولیت و سمتی که شهید قرنی در ریاست اداره دوم (اطلاعات) ارتش در دوران خدمت خود داشت، بسیاری از گروه‌های سیاسی و مذهبی را به خوبی می‌شناخت و از اهداف و برنامه‌ها و نیات آنان آگاه بود. در شرایط بحرانی بدو انقلاب اسلامی ایران حوادثی مانند ماجرای حزب دمکرات کردستان و گروهک کومله، مسلح بودن ضدانقلاب در منطقه حساس کردستان و خلع سلاح پادگان مهاباد (که موجب شد ضدانقلاب پادگان لشکر ۲۸ سنندج را در محاصره خود بگیرد) مهم‌ترین موضوع برای شهید قرنی بود. او کوچکترین باختی و امتیازی به ضدانقلاب و گروهک‌‌ها تا زمانی که ریاست ستاد ارتش را بر عهده داشت، نداد.
شهید قرنی اولین شهید از مسئولان کشور در دوران پیروزی انقلاب اسلامی بود. این شهید بزرگوار بدون توجه به رتبه و مقام خود در راه مبارزه با طاغوت و رژیم ستمشاهی از پا ننشست و عاقبت به دست عوامل استکبار به شهادت رسید.
آری امروز سوم اردیبهشت ماه سال ۱۴۰۰ و سالگرد شهادت شهید قرنی در سال ۱۳۵۸ است و ۴۲ سال از آسمانی شدن این اسطوره می‌گذرد گروهک منافق فرقان که ساخته و پرداخته ساواک و آمریکا بود ترور شهید قرنی را رقم زد اما راه قرنی مسدود نشد پیکر پاک او در جوار و در بارگاه ملکوتی حضرت معصومه سلام الله علیها به خاک سپرده شد
به طور خلاصه زندگی و فعالیت این شهید در تلاش و آزادگی و اخلاص اینطور خلاصه می‌شود: شهید قرنی در سال ۱۲۹۲ هجری شمسی در خانواده ای مذهبی در تهران متولد، پس از گذراندن دروس ابتدایی و متوسطه، در سال ۱۳۰۹ وارد دانشکده افسری ارتش و در سال ۱۳۱۱ با درجه ستوان دومی در رشته توپخانه فارغ التحصیل شد.
پس از پیروزی انقلاب اسلامی، با حکم امام خمینی (ره) به عنوان نخستین رئیس ستاد مشترک ارتش جمهوری اسلامی منصوب و توانست با قاطعیت و زکاوت خاص خود، پادگان سنندج را از تهاجم گروه های مسلح پاک کند.
کتاب ناگفته‌هایی از زندگی سپهبد قرنی و کتاب مرزبان زندگینامه شهید سپهبد قرنی تلاشی بر معرفی شهید راه میهن است.
در ادامه ۱۰ روایت از زندگی شهید سپهبد قرنی را بخوانید:
کودتای نافرجام
بعد از ۲۸ مرداد، دزدی های کلانی در کشور صورت می گرفت و رئیس رکن دو از همه آنها باخبر بود، آقای قرنی قسم می خورد و می گفت که به سلامت ماندن کشور بسیار علاقه داشتم و دارم.
شهید قرنی می خواست همراه با عده ای از افسران ناراضی در کشور کودتا كرده و جلوي فساد را بگيرند اما اوضاع آنطور که قرنی فکر می کند پش نرفت. بعد هم آقای قرنی نامه استعفایش را می نویسد و روی میز می گذارد، آنها هم سرلشکر قرنی را دستگیر می کنند.
در بازجویی ها به او می گویند قصد کودتا داشتی؟ او انکار می کند اما جرمش این اعلام می شود که بدون اجازه مافوق، با وزیر خارجه آمریکا ملاقات کرده است. قرنی البته در دادگاه می گوید با وزیر خارجه ملاقات کرده، چون شغلش حفاظت از وزیر خارجه بوده و مدرک مکتوبی هم به وزیر خارجه نداده و فقط اوضاع مملکت را نقد کرده است؛ در نهایت نه قرنی اعترافی کرد و نه دستگاه شکنجه اش داد و به سه سال زندان هم محکوم شد./ راوی: محمدمهدی عبدخدایی، از معدود بازماندگان فدائیان اسلام

برکناری از ریاست ارتش
بازرگان بلافاصله بعد از پیروزی انقلاب ایشان را به عنوان رئیس ستاد ارتش معرفی کند. وقتی بلافاصله بعد از پیروزی انقلاب اسلامی قضیه کردستان به وجود آمد، طبیعی بود که ارتش، وظیفه خودش می دانست تا برای جلوگیری از نا آرامی در کشور و پیشگیری از گسترش جریانی که قطعاً به تجزیه کشور می انجامید، اقداماتی جدی بکند. چون به غیر از کردستان، معاندین و افراد ضد انقلاب در استا نهای آذربایجان و بلوچستان هم متمایل به تجزیه بودند. شهید قرنی معتقد بود که باید در کردستان بسیار قاطعانه عمل کنیم و مانع گسترش این قضایا شویم. ایشان می گفت باید به جریانهای دیگر کاملاً نشان دهیم که جمهوری اسلامی با این مسأله قاطعانه برخورد می‌کند؛ به همین دلیل در هفته های اول، مانورها و اقدامات بسیار شگفت انگیزی علیه جریان تجزیه طلبی صورت گرفت و بازتابها و بحثهای گوناگونی را به دنبال داشت.
از جمله بحث ها این بود که آیا شدت عملی که آقای قرنی از خودش نشان داده، اقدامی خودسرانه بوده یا با هماهنگی دولت صورت گرفته است؟ کار به جایی رسید که دولت، برای نشان دادن عدم توافقش با شدت عمل و قاطعیت اعمال شده توسط آقای قرنی، کمی موضعگیری کرد اما چون آن موضعگیر ی ها به نظرش کافی نبود، لذا ترجیح داد که ایشان را از مقامش برکنار کند.
البته اعضای دولت موقت به روشهای دیگری معتقد بودند و تصور میکردند که در مقابله با ضد انقلاب، لازم نیست که حتماً این قاطعیت را در عمل هم نشان داد، بنابراین آقای قرنی را از ریاست ستاد ارتش برکنار کردند. برکناری ایشان در این مقطع برای همه نیروهای انقلابی خیلی سؤا ل برانگیز و معنادار بود، به خصوص که بچه های انقلاب می دیدند گروه های خارجی دنبال تجزیه ایران هستند و به این ترتیب به نوعی راحت تر می توانستند کار تجزیه را پیگیری کنند. این سؤال نیز همواره مطرح بود که چرا دولت موقت ایران هیچگاه جواب صریحی در این باره ارائه نکرد؟ در نهایت هم با قاطعیتی که شهید قرنی در کردستان نشان داد، اعضای دولت موقت فکر می کردند که ممکن است یک شورش خونین برپا شود و برای جلوگیری از چنین اتفافی ایشان را برکنار کردند ولی اتفاقاً همین مسأله باعث شد که درگیری ها در کردستان طولانی شود و تلفات و شهدای زیادی داشته باشیم؛ هرچند که شکر خدا ما بالاخره موفق شدیم و آتش تجزیه طلبی برای همیشه خاموش شد./ راوی: دکتر جواد منصوری، اولین فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی

مکتبی به نام زندان
شهید قرنی با دیدگاه آقای بازرگان نسبت به شهید مطهری و همزمان با این اتفاق، با دیدگاه آقای عسگراولادی هم روبرو می‌شود که آن دید باز را نسبت به شهید مطهری دارد، یعنی منهای روشنفکر مآبی، به ایشان ارادت هم داشته است. همچنین با علمای دیگری هم ملاقات می‌کند و هر کدام، چهره جدیدی از شهید مطهری را برایش ترسیم می‌کنند. حتی ساواک هم اعتراف می‌کند که نمی‌توان قرنی را کنترل کرد چون با همه قدم می‌زند و صحبت می کند. لذا دوران زندان برای شهید قرنی، مملو از سازندگی است و با سلایق مختلف دینی و مبارزاتی از مطهری و بازرگان و سحابی گرفته تا آدمهای روشنفکری که دینشان بر پایه اصول روشفکری غربگرایانه است، تا دیدگاه‌های مربوط به اسلام چپ زده، اسلام سوسیالیستی، اسلام آمریکایی، غربی، اروپایی، عقاید وهابی ها و دیگر دیدگاه‌ها آشنا می‌شود. از سوی دیگر، با سیاسیون هم ملاقات می‌کند و مبارزان مختلف را همچون گروه‌های سازمان منافقین و دیگر گروه‌های داغ چریکی می شناسد و به عنوان یک افسر نظامی تشکیلاتی که می‌خواهد کودتا کند، تجربیات زیادی کسب می‌کند. به همین دلیل است که معتقدم زندان، دوره آمادگی ویژه ای برای شهید قرنی به حساب می آید، هرچند که نوع تحلیل‌ها متفاوت است./ راوی: اسدالله بادامچیان، عضو حزب موتلفه

انحلال گارد جاویدان/ اخراج مستشاران آمریکایی
شهید قرنی در همان مدت کوتاه، سخنرانی های خیلی خوبی در ارتش انجام داد که روزنامه «اطلاعات» و «کیهان» آنها را چاپ کردند. یکی از مهمترین سخنرانیهای ایشان در این باره بود که چه کار باید بکنیم که ارتشمان از حالت وابستگی بیرون بیاید و بدون مستشاران آمریکایی و اسرائیلی، یک ارتش مستقل داشته باشیم؟ چون در سال ۱۳۵۸ از بین ۶۰ تا ۱۱۰ هزار مستشار، بیش از هفت هزار مستشار خارجی هنوز در کشور حضور داشتند تا با سلطه شان، ارتش را غصب کند. اما روند حرکت انقلاب و وجود ترس، وحشت، رعب در درون مستشاران و عوامل آن گسترده شد و احساس کردند دیگر در ایران جای ماندن آنها نیست و این نکات را می توان از اسناد لانه جاسوسی به دست آورد.
این مستشاران بودند که دستور می دادند که چه کار بکنید و چه کار نکنید. شهید قرنی توانست هم مستشاران را از بین ببرد و هم گارد جاویدان را منحل کند. این ها کارهای اساسی شهید قرنی در ارتش بود. بعد از آن هم که تصفیه ارتش را آغاز و افراد سالم را شناسایی کرد و برای هر پادگان و منطقه، افراد مناسبی را تعیین کرد. مشکل دیگر شهید قرنی این بود که عده ای از درون ارتش هم به دلیل احساسات و شور انقلابی و عدم درک نظامی، گاهی از فرمانده ارتش اطاعت نمی‌کردند. گاهی شورش و اعتراضاتی هم در درون پادگان ها صورت می‌گرفت؛ به خصوص از طرف برخی همافرهایی که حساسیت هایی داشتند. اساساً به همین دلیل هم هست که حضرت امام (ره) در صحبتها یشان در این دوران افراد را به اطاعت پذیری توصیه می کنند. شهید قرنی در مرحله بعدی سلاح‌هایی را که در دست مردم بود جمع آوری می‌کند و به وضعیت پادگانها نیز رسیدگی می‌کند، به خصوص که میزان حملات دشمن به پادگانها در کردستان، ترکمن صحرا، خوزستان و سیستان و بلوچستان بیشتر است. این حملات در جاهای دیگر، گاهی به صورت موردی پیش می‌آمد اما ایشان توانست تا حدودی نظم و انضباط را برقرار کند و در این زمان بود که مستشاران، دیگر کارهای نبودند. همین روند داشت در ارتش به خوبی پیش می‌رفت و این نهاد را از پراکندگی و از هم گسیختگی به نظم می رساند، که متأسفانه شهید قرنی، به دست گروه فرقان ترور شد./ راوی: قاسم تبریزی، پژوهشگر تاريخ معاصر

چهل هوادار قرنی، با روحانیون بودند
کودتای سال ۱۳۳۶ نافرجام بود و شهید قرنی هم در اثر همان ماجرا بود که زندانی شد. ایشان در کیفرخواست می‌نویسند که مسائل زیادی از شاه مخفی نگه داشته می‌شده، یعنی حتی جرأت نمی‌کردند جرمش را اعلام کنند و بگویند که قرنی قصد براندازی داشته، چون وقتی چیزی را در اسناد ساواک می‌نویسند، سند گویاست و دقیقاً عدد ۴۰ را می آورند و می‌گویند حدوداً ۴۰ نفر از اطرافیان شهید قرنی با علمای دینی در ارتباط هستند، به علاوه اخیراً شنیده شده که ایشان با اطرافیان آیت الله خمینی هم در ارتباط بوده است. و چون آقای قرنی فساد و منکرات جامعه را منتسب به خانواده سلطنت می‌دیده و نمی توانسته این‌ها را تحمل کند، از یک طرف به آیت الله العظمی میلانی(ره) مراجعه می کند و از طرف دیگر به برخی ملیون. البته بعداً می بیند تنها کسی که در تاریخ معاصر حرف آخر را می زند، حضرت امام(ره) بوده است./ راوی: احمد نوروزی فرسنگی، پژوهشگر و سرهنگ بازنشسته و نویسنده کتاب «ناگفته هایی از زندگی سپهبد قرنی»

حمایت از مردم و نیروهای انقلاب در سنندج
وقتی مشکل کردستان مطرح شد، مرحوم پدر به ما گزارش دادند و بعد هم قرار شد شبانه یک فروند هواپیمای سی ۱۳۰ از ارتش بگیریم و به آنجا بفرستیم. سرهنگ آجودانِ شهید قرنی همیشه با ما در تماس بود و وقتی ساعت ۱۲:۳۰ شب گفتند وضع سنندج به هم ریخته، تیراندازی صورت گرفته و تعدادی زخمی شده اند، به سرعت یک گروه پزشکی را برای اعزام آماده کردیم، همزمان هم به سرلشکر قرنی زنگ زده و گفتیم که یک هواپیمای سی ۱۳۰ می‌خواهیم، ایشان همان لحظه، هواپیما را در اختیار ما گذاشتند و دو و نیم بامداد اواخر اسفندماه ۱۳۵۷ بود که آنها را روانه سنندج کردیم./ راوی: سید مهدی طالقانی، فرزند مرحوم آیت الله طالقانی

خنثی کردن طرح ربودن امام خمینی (ره)
شهید قرنی، افسران بالای رژیم شاه را به وسیله دوستان خود جمع می‌کرد و اطلاعات روز را به این طریق از آنها به دست می‌آورد. بعدها هم گفته شد زمانی که حضرت امام در نجف بودند، طرح ربودن ایشان با توافق حکومت عراق ریخته شده بود و هوشیاری اطرافیان معظمٌ له این طرح را خنثی کرده بود. می‌خواهم بگویم شهید قرنی با اطلاعاتی که کسب کرده و در اختیار انقلاب گذاشته بود، خدمات بزرگی به کشور و نظام کرده، که هیچ کس از جزئیات آنها خبر ندارد./ راوی: سرهنگ سید محمدعلی شریف النسب، یکی از یاران نزدیک شهید قرنی

لحظات آخر زندگی سرلشکر قرنی
شهید قرنی را غرق در خون به بیمارستان آوردند. یک تیر به زیر جناق و گلوله دیگری هم به ران پای ایشان اصابت کرده بود. برای بیرون آوردن گلوله زیر جناق، سرلشکر قرنی را به سرعت به اتاق عمل بردیم اما متأسفانه تیر، به شریان اصلی و آئورت ایشان برخورد کرده و گروه خون شهید قرنی هم از نوع منفی و نایاب بود. بدتر از همه این که از وقتی که افراد گروه فرقان سرلشکر قرنی را در خانه اش که حدود میدان ولی عصر(عج) و رو به روی هتل کوثر فعلی قرار داشت ترور کرده بودند، زمان زيادي گذشته بود. تعداد دیگری از ضاربان یعنی همدستان آن ها با لباس مبدل برای تظاهر به کمک، آن جا رفته بودند و به جای کمک کردن، قرنی را در محل حادثه معطل کرده بودند. آن طور که به ما گفته اند در حیاط باز بوده که به وی شلیک کردند، در همین حین هم عده ای برای کمک به داخل خانه رفته بودند تا محل زخم‌ها را پانسمان کنند و به این ترتیب نیم ساعت زمان طلایی و مهم از نظر درمانی، از دست رفته بود و از آنجا که شریان اصلی آسیب دیده بود، خون زیادی از شهید قرنی رفته بود، ما هم خون سازگار با بدن ایشان را نداشتیم که به ايشان تزریق کنیم.
هنگامی که سرلشکر قرنی را به بیمارستان رساندند هنوز زنده بود اما با رنگی پریده. معلوم بود خونریزی داخلی کرده است. بالاخره ایشان را به اتاق عمل بردیم ولی قبل از این که بتوانیم کاری برای ایشان انجام دهیم، شهید شدند./ راوی: دکتر هادی منافی، وزیر اسبق بهداشت، شاهد آخرین لحظات زندگی شهید قرنی

تحلیل شهید قرنی از کودتای ۲۸ مرداد ۳۲
هیچ وقت در ایران، ارتش به معنای واقعیِ کلمه «کودتا» نکرده است. اگر چند قزاق به راه می افتند و بدون هیچ برخوردی پایتخت را تصرف می کنند، بدون آنکه در مقابل خود، نیروی مقاوم مردم یا نیروی دیگری را رودررو داشته باشند، یا اگر یک روز صبح که چشم از خواب باز می کنید، ناگهان متوجه شوید که گروهی عمله و اکره، گروهی مزدبگیر و قلدر محله، بدون آ نکه بدانند چه می خواهند، تحت سرپرستی چند یکه بزن به راه بیفتند و دست به طغیان و تخریب و آتش سوزی بزنند، این که «کودتا» نیست. کودتا را باید ارتش، فرماندهان ارتش، یا دست کم شاخ های از ارتش علیه دولت انجام دهد.
در روز کودتا و در روزهای قبل از کودتا، سپهبد زاهدی در ارتش نبود و به علاوه او فراری و مخفی بود. اگر در همان موقع یک نیروی مجهز و مؤمن به مقابله با آشوبگران حرف‌های می‌شتافت، مسلم بدانید زاهدی حتی جرأت نمی‌کرد که از مخفیگاه خود خارج شود، اما در این میان فقط سرهنگ ممتاز و گارد محافظ دکتر مصدق بودند که فقط از خانه او، حفاظت کردند.
گفته می‌شود چند هفته قبل کرمیت روزولت پرده از راز کودتا برداشت اما راز کودتا نه! راز توطئه و دسیسه را چون معتقدم که توطئه ای برای سرنگونی دولت دکتر مصدق طرح شده بود که بعداً این توطئه با دخالت پلیس و قسمت هایی از ارتش، که هنوز هم در بلاتکلیفی بودند و نمی‌دانستند جانب چه کسی را بگیرند، به سقوط دکتر مصدق انجامید. وقتی که اصل سؤال درباره «کودتای به اصطلاح آمریکایی» دور می زند، پس باید تکلیف کودتا روشن شود. اما مطلب دیگر این که چرا من باید «آمریکایی یا طرفدار آمریکا» باشم؟ اگر من طرفدار آمریکا بودم که «آنها مرا لو نمی‌دادند.» من برای سرنگونی رژیم پر از ظلم و جور محمدرضا شاه اولین بار با گروهی از رجال نهضت ملی ایران و جبهه ملی تماس گرفتم و دفعه دوم هم با آیت الله میلانی مراوده ها داشتم، پس کودتای من نمی توانست کودتایي آمریکایی باشد و یک کودتای ملی و ایرانی بود، به همین دلیل هم آیت الله میلانی با تمام قدرت به حمایت ما برخاستند که متأسفانه به وسیله عمال سیا و ساواک «لو » رفتیم./ منبع: مجله «امید ایران» دو روز قبل از شهادت

از مال دنیا هیچ چیز نداشت
مرحوم مهندس محمدرضا قرنی (فرزند شهید قرنی) می‌گفت پدرشان شهید قرنی عشق وافری به اسلام، کشور و حضرت امام(ره) داشتند و به هیچ عنوان نظام سلطنتی را قبول نداشتند و امیدوار بودند که بتوانند برای نهضت کاری انجام دهند. ایشان همچنین می‌گفت وقتی پدرم به شهادت رسید، ما جز همان خانه پدری چیزی نداشتیم. به علاوه پدرم کلی قرض داشت که ما با فروش خانه، بدهی‌های ایشان را پرداخت کردیم. در حقیقت این شهید بزرگوار از مال دنیا هیچ چیز نداشت، بعد از شهادتش هم خانه را بابت بدهی فروختند که البته نظام به این مسأله رسیدگی کرد. اما می‌خواهم بگویم هر کسی که در زمان ستشاهی به درجات بالای نظامی می‌رسید، صاحب مال و مکنت فراوانی می شد، چون امکانات بی‌حسابی در اختیارش قرار می‌گرفت، ولی شهید قرنی از مال دنیا همیشه فقط همان یک دستگاه خانه را داشت./ راوی: حجت الاسلام والمسلمین غلامرضا صفایی

منبع : پایگاه اطلاع رسانی ارتش جمهوری اسلامی ایران

پیوندهای مفید

Islamic republic of iran armyIslamic republic of iran armyIslamic republic of iran air forceIslamic republic of iran air defence
sign