• ارتش کلمه ی طیبه است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • ارتش جمهوری اسلامی ايران تنها ارتشی است كه در خدمت مردم و منافع ملی است و اعتقادات و احساسات بدنه و فرماندهان آن نيز همانند آحاد مردم است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • اساس استقلال مملكت بر ارتش است؛ بر نيروهاى زمينى و هوايى ودریائی است؛ لكن ارتشى كه متكى به ملت باشد. (امام خميني-ره)
  • وَالَّذِینَ جَاهَدُوا فِینَا لَنَهدِیَّنَهُم سُبُلَنَا وَ اِنَّ اللهَ لَمَعَ المُحُسِنِینَ (قرآن کریم، سوره مبارکه عنکبوت، آیه شریفه 69)
  • ما در جنگ ابهت دو ابرقدرت شرق و غرب را شکستیم. (امام خمینی - ره)
  • چرائی های جنگ تحمیلی و پاسخ به پرسشهای شما در خصوص دفاع مقدس در قسمت پرسش از شما، پاسخ از ما.
  • ارتش ما پشتوانه ملت ماست؛ ارتش ما ضامن استقلال كشور ماست. (امام خميني-ره)
  • «رژیم صهیونیستی ۲۵ سال آینده را نخواهد دید»، جملۀ منتخب مردم از بیانات سال94 مقام معظم رهبری(ایسنا)
  • 29 فروردین روز ارتش و سالروز حماسه آفرینی های نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران گرامی باد.
ارتش و دفاع مقدس از دیدگاه ولایت
صوت و تصویر
قطعنامه ها
کتاب آموزش معارف جنگ
آمار بازدید

از هویزه تا آتش بس-29


شروع مجدد دوره دافوس

پس از عمليات بدر مدت سه ماه از استقرار ما در منطقه مي‌گذشت كه دوباره به تهران مراجعت كرده و دنباله آموزش در دافوس ادامه يافت. اگرچه دروس دافوس (دانشكده فرماندهي و ستاد) مشكل و گسترده و نياز به مطالعه و بررسي و تجزيه و تحليل زيادي دارد، ولي محيط مناسب و آرام‌بخش دانشكده و نداشتن مسئوليت فرماندهي و شغلي باعث احساس آرامش و راحتي براي همه دانشجويان شده بود. در تابستان آن سال تعدادي از دانشجويان خانواده خود را به مهمانسراي دافوس آوردند كه من هم يك هفته خانواده خود را به مهمانسراي دافوس آوردم.

دفاع مقدس، جنگ تحمیلی، معارف جنگ، شهید صیاد شیرازی، شهدای جنگ تحمیلی، امام خامنه ای

رقابت درسي شديدي در دافوس حكمفرما بود. من كه جزء نفرات ممتاز بودم متأسفانه حادثه ناگواري در طول تحصيلي برايم رخ داد كه نتوانستم اين برتري درسي را حفظ كنم؛ جريان از اين قرار بود كه به دليل اينكه سالها در منطقه بوده و كمتر توفيق ديدار پدر و مادرم را داشتم، لذا براي اينكه بتوانم از نزديك آنها را زيارت كرده و بيشتر در كنار آنها باشم، از آنها دعوت كردم كه در يك پنج شنبه و جمعه تعطيلات آخر هفته به قزوين بيايند. آنها هم دعوت مرا پذيرفتند. در يكي از روزهای آخر هفته پدرم به اتفاق مادرم و يكي از دوستانشان از شهرستان ساوه به منزل ما به قزوين آمدند. پدرم به دليل درگيري و مشغلة كاري به اتفاق دوست خود از ما خداحافظي و به ساوه عزيمت كرد كه متأسفانه در بين راه تهران ـ ساوه تصادف نموده كه منجر به فوت وي گرديد. اين سانحه تأثير بدي در روحيه من گذاشته و چند روزي براي مراسم تدفين و ترحيم از درسهاي دانشكده جدا شدم. ضمن اينكه خود را مقصر مي‌دانستم كه چرا وي را دعوت كردم تا اين اتفاق پيش بيايد.

بالاخره دوره دافوس تمام شد و پايان‌نامه تيم ما شامل من و سرهنگ2 رسولي و سرهنگ2 اسكويي و سرهنگ 2 محمدي‌فر، كه در مورد بررسي علل عدم كاربرد صحيح يگانهاي زرهي در جنگ تحميلي بود، با تلاش و زحمات زيادي كه اين تيم انجام داد، در آن دوره رتبه اول را كسب كرد.

 

 

انتقال به دانشكده افسري پس از طي دوره دافوس

در رتبه‌بندي دانشجويان من رتبه ششم را احراز كردم و در پايان دوره كليه دانشجويان به مدت يك هفته براي زيارت به كشور سوريه اعزام شدند.

پس از مراجعت از سوريه با هر يك از دانشجويان، جداگانه توسط فرماندهي نزاجا، سرهنگ صياد شيرازي، مصاحبه حضوري به عمل آمد.

 پس از خاتمه دوره، من به دانشكده افسري و سرهنگ2 رسولي مقدم، همرزم و دوست قديمي من به ستاد نزاجا منتقل شد. خدمت در دانشكده افسري بسيار مشكل بود. از ساعت 5 صبح كه بيدار مي‌شدم تا پايان شامگاه و تاريكي شب درگير امور اداري ـ آموزشي و هدايت دانشجويان بودم.

بيش از يك هفته از حضور من در دانشكده نمي‌گذشت كه برابر دستور صادره تعداد يكصد نفر از فارغ‌التخصيلان دانشكده را به قرارگاه جنوب در منطقه عملياتي بردم و نظر فرمانده قرارگاه، سرهنگ سليمانجاه[1]، اين بود كه به عنوان سرپرست آنها (دانشجويان) تا پايان مأموريت فارغ‌التحصيلان در منطقه بمانم. اما وقتيكه حضوراً توضيح دادم كه برگه مأموريت من سه روزه بوده و اخيراً به دانشكده منتقل شده‌ام، مرا رها كرد.

در تابستان سال 65 مجدداً دانشجويان سال دوم را به منظور آموزش اردوگاهي به منطقه عملياتي جنوب، شوش بردم. مدت اردوگاه 24 روز بود كه الحمدلله به خوبي و برابر برنامه خاتمه يافت. در مدتي كه در دانشكده بودم فرمانده دانشكده سرهنگ مدني[2] عوض شد و به جاي وي سرهنگ مكي[3] عهده‌دار فرماندهي شد و همچنين به جاي فرمانده تيپ سرهنگ راعي[4]، سرهنگ2 دادبين[5] مسئوليت وي را به عهده گرفت.

 در مدت حضورم در دانشكده، (كمتر از سه سال) با زحمات و تلاش شبانه‌روزي تغييرات و تحولات زيادي را به عنوان مدير آموزش نظامي به كمك همكاران به وجود آورديم كه قسمت هايي از آن عبارتست از:

 بازبيني كليه مدارك آموزشي، ايجاد كتابخانه نظامي، ايجاد كارگاه هاي جنگ افزار شناسي، ايجاد كارگاه آموزش ش‌م‌ه[6] ، تهيه اساسنامه آموزش ترمي، تهيه طرح درسها برابر فرمهاي مصوبه، نظارت در امر شروع و خاتمه كلاسها و انتخاب استادان مجرب و شايسته، اجراي دقيق برنامه‌هاي تيراندازي و اردوگاه ها و غيره، به دليل اينكه من تجربه و آشنائي به آموزشهاي نظامي داشتم، برابر درخواست سرهنگ2 دادبين تا تعيين يك نفر واجد شرايط مدتي مسئوليت خود را ادامه داده تا در اولين فرصت به مناطق عملياتي اعزام شوم.

خصوصيات اخلاق عالي، صداقت و درستي و اخلاص سرهنگ2 دادبين را هيچ وقت فراموش نمي‌كنم. ايشان افسري شايسته با ايده‌هاي بسيار عالي و مخلص و متعهد واقعي و رشيد مي‌باشند.

 با اينكه وي به عنوان فرمانده تيپ و در محل سرتيپي انتصاب داشتند، هميشه نسبت به ارشدتر از خود نهايت احترام و تواضع را داشتند. تلخترين و ناگوارترين خاطره من در مدت خدمت در دانشكده افسري شهادت قهرمانانه هم‌رزم و يار و ياور من در گردان 220 تانك سرهنگ2 زرهي حسين آرش‌مهر[7] بود.

 

منبع: از هویزه تا آتش بس، نوجوان، امرالله، 1388، ایران سبز، تهران

 


1. امير سرتيپ پياده بهروز سليمانجاه مدت طولاني در مشاغل فرماندهي در مناطق عملياتي و مشاغل ستادي در ستاد كل نيروهاي مسلح خدمت نموده و آخرين شغل وي فرمانده دانشگاه عالي دفاع ملي بود و بازنشسته شده است.

2. امير سرتيپ2 پياده ابراهيم مدني از افسران شايسته و متعهد و مؤمن بوده که آخرين شغل وي رئيس اداره آموزش معاونت نيروي انساني ستاد كل نيروهاي مسلح بود و سپس بازنشسته شد.

3. امير سرتيپ پياده حسين مكي فرمانده دانشگاه امام علي(ع) افسري مخلص، متعهد و با دانش و تخصص بالا كه مدت طولاني در مناطق عملياتي بوده و در حين مأموريت رزمي دراثر تصادف شهيد گرديد.

4. امير سرتيپ پياده مختار راعي در مشاغل مختلف فرماندهي در مناطق عملياتي حضور داشته و دراواخر خدمت در معاونت اطلاعات و عمليات ستاد كل نيروهاي مسلح انجام وظيفه مي‌نمود و سپس بازنشسته شد.

5.امير سرتيپ پياده احمد دادبين داراي خصوصيات اخلاقي و انقلابي عالي، متعهد، درستكار با ايده‌هاي سازنده و واقع‌بين و مدتي هم به عنوان فرمانده نيروي زميني ارتش خدمت نمود؛ وي هم اكنون بازنشسته مي‌باشد.

6. ش‌م‌ه: مخفف شيميايي، ميكروبي، هسته‌اي

7. سرهنگ2 زرهي حسين آرش‌مهر از افسران انقلابي، متعهد، مؤمن، مدير، با اخلاص و با دانش و مجرب بود كه چندين سال در مناطق عمليات جنگي در يك سنگر زندگي مي‌كرديم و در دوران فرماندهي گردان 220 تانك وي معاون گردان بوده و نهايت تلاش و ايثارگري و همكاري را براي اداره و هدايت گردان با من به عمل آورد. بعد از اعزام اينجانب به دوره دافوس وي فرمانده گردان مذكور شد. دشمن حمله ناجوانمردانه‌اي در تاريخ 10/2/65 در منطقه فكه انجام مي‌دهد، شهيد آرش‌مهر به منظور بررسي وضعيت تك دشمن و روحيه و دلگرمي دادن به نيروهاي در خط، شخصاً در خط مقدم حضور يافته و تا آخرين لحظه با كمك ساير هم‌رزمان گردان در مقابل تك نابرابر دشمن، دليرانه و شجاعانه مقاومت نموده تا اينكه در همان روز در اثر گلوله كاليبر كوچك دشمن شهيد مي‌گردد و به علت اشغال منطقه پدافندي توسط دشمن، پيكر مطهر وي همانجا باقي مي‌ماند. نامبرده داراي دو فرزند مي‌باشد. خبر شهادت ايشان براي من بسيار تأسف‌انگيز و ملال‌آور و ناگوار بود و هيچ وقت سيماي نوراني و ياد و خاطره آن شهيد بزرگوار را فراموش نخواهم كرد. روحش شاد.

1398/10/11 9:42:43 175 0
قسمت ارائه دهنده: مدیریت تولید محتوا
تویضیحات در موتور جستجو
شروع مجدد دوره دافوس پس از عمليات بدر مدت سه ماه از استقرار ما در منطقه مي‌گذشت كه دوباره به تهران مراجعت كرده و دنباله آموزش در دافوس ادامه يافت. اگرچه دروس دافوس (دانشكده فرماندهي و ستاد) مشكل و گسترده و نياز به مطالعه و بررسي و تجزيه و تحليل زيادي دارد، ولي محيط مناسب و آرام‌بخش دانشكده و نداشتن مسئوليت فرماندهي و شغلي باعث احساس آرامش و راحتي براي همه دانشجويان شده بود. در تابستان آن سال تعدادي از دانشجويان خانواده خود را به مهمانسراي دافوس آوردند كه من هم يك هفته خانواده خود را به مهمانسرا
نظرات ارسالی
نظر شما


Retype the CAPTCHA code from the image
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 


4
>
تهران انتهای اتوبان ارتش خیابان برادران شهید شاهمرادی صندق پستی: 554-19575 - کدپستی: 1676653517
02122979698
Info@maarefjang.ir
پیام کوتاه هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی
300040004620
نرم افزار اندروید هیئت معارف جنگ
در این نرم افزار در بخش معارف جنگ عملیاتهای دوران دفاع مقدس همراه با نقشه هر عملیات و به تفکیک از سال اول تا سال هشتم جنگ قابل مشاهده می باشد.
هیئت معارف جنگ را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
کلیه حقوق قانونی این سایت متعلق به هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.

انتشار مقالات و مطالب در این پایگاه به منزله تائید تمام و کمال آنها نبوده، بلکه مطالب منعکس کننده نظرات نویسندگان آنها می باشد.

maarefjang @ 2015