• ارتش کلمه ی طیبه است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • ارتش جمهوری اسلامی ايران تنها ارتشی است كه در خدمت مردم و منافع ملی است و اعتقادات و احساسات بدنه و فرماندهان آن نيز همانند آحاد مردم است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • اساس استقلال مملكت بر ارتش است؛ بر نيروهاى زمينى و هوايى ودریائی است؛ لكن ارتشى كه متكى به ملت باشد. (امام خميني-ره)
  • وَالَّذِینَ جَاهَدُوا فِینَا لَنَهدِیَّنَهُم سُبُلَنَا وَ اِنَّ اللهَ لَمَعَ المُحُسِنِینَ (قرآن کریم، سوره مبارکه عنکبوت، آیه شریفه 69)
  • ما در جنگ ابهت دو ابرقدرت شرق و غرب را شکستیم. (امام خمینی - ره)
  • چرائی های جنگ تحمیلی و پاسخ به پرسشهای شما در خصوص دفاع مقدس در قسمت پرسش از شما، پاسخ از ما.
  • ارتش ما پشتوانه ملت ماست؛ ارتش ما ضامن استقلال كشور ماست. (امام خميني-ره)
  • «رژیم صهیونیستی ۲۵ سال آینده را نخواهد دید»، جملۀ منتخب مردم از بیانات سال94 مقام معظم رهبری(ایسنا)
  • 29 فروردین روز ارتش و سالروز حماسه آفرینی های نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران گرامی باد.
ارتش و دفاع مقدس از دیدگاه ولایت
صوت و تصویر
قطعنامه ها
کتاب آموزش معارف جنگ
آمار بازدید
متن قطعنامه 582

 مورخ بیست و چهارم فوریه 1986

شورای امنیت،  با توجه به مسأله تحت عنوان (وضعیت ایران و عراق) و با اشاره به اینکه مساله وضعیت ایران و عراق تقریبا از شش سال پیش تحت نظر این شورا بوده و درباره آن تاکنون تصمیماتی اتخاذ شده است و با ابراز نگرانی فزاینده نسبت به طولانی شدن نزاع بین دو کشور و خسارت های جانی و مالی ناشی از آن و اینکه صلح و امنیت بین المللی را در معرض خطر قرار می دهد و با اشاره به احکام منشور سازمان ملل متحد به ویژه درباره تعهد همه دولت ها به اینکه منازعات بین المللی و عدالت را...

متن قطعنامه 582

در معرض خطر قرار ندهد و با توجه به اینکه هر دو کشور جمهوری اسلامی ایران و عراق طرف پروتکل منع استفاده از گاز های خفه کننده یا سمی یا غیره در جنگ ها و منع روش های جنگ میکروبی هستند که در تاریخ هفدهم ژوئن 1935 امضا شد و با تأکید بر اصل عدم اجازه استیلا بر اراضی از طریق زور و با آگاهی از تلاش های مینجگرانه دبیر کل:

1- شورا نسبت به اعمال نخستینی که باعث شروع نزاع بین ایران و عراق شد، ابراز تأسف کرده و نسبت به تداوم آن متأسف است.

2- همچنین نسبت به تشدید این نزاع،‌ بخصوص حمله به اراضی و بمباران مراکز صرفا غیر نظامی و حمله به کشتی های بی طرف یا هواپیماهای غیر نظامی و نقض حقوق بشر و غیره از جمله قوانین مربوط به منازعات مسلحانه و به خصوص استفاده از سلاح شیمیایی که با تعهدات قید شده در پروتکل ژنو سال 1953 منافات دارد، ابراز تأسف می کند.

3- شورا از جمهوری اسلامی ایران و عراق می خواهد که فورا آتش بس برقرار کرده و تمام عملیات جنگی خود را در زمین، دریا و هوا متوقف کنند و تمام نیروهای خود را بی درنگ به مرزهای شناخته شده بین المللی بازگردانند.

4- شورا ترغیب می کند که طی مدت کوتاهی پس از توقف عملیات جنگی از طریق همکاری با کمیته صلیب سرخ بین المللی همه اسرای جنگی مبادله شوند.

5- شورا از طرفین می خواهد که فورا تمام ابعاد این نزاع را به میانجگری یا هر وسیله دیگری از وسایل حل مسالمت آمیز منازعات بسپارند.

6- شورا از دبیر کل انتظار دارد به تلاش جاری خود ادامه داده و هر دو طرف را برای اجرای این قطعنامه یاری دهد و شورا را از تحولات مطلع سازد.

7- شورا از تمام کشور های دیگر می خواهد بالاترین درجه خویشتنداری را به خرج داده و مانع هرگونه اقدامی شوند که باعث تشدید این نزاع و توسعه دامنه آن خواهد شد تا به این وسیله راه اجرای این قطعنامه تسهیل گردد.

8- شورا این مساله را همچنان تحت نظر خواهد داشت.

این قطعنامه در جلسه 3666 تصویب شد.

 

دانلود سند قطعنامه

 

منبع: عملکرد شورای امنیت در جنگ عراق و ایران

نوشته: حمد عبدالعزیز الکواری

ترجمه: محمد علی عسگری

 

1391/11/25 11094 0
قسمت ارائه دهنده: پایگاه اطلاع رسانی
تویضیحات در موتور جستجو
متن قطعنامه 582
برچسب ها
نظرات ارسالی
نظر شما


Retype the CAPTCHA code from the image
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 


4
>
تهران انتهای اتوبان ارتش خیابان برادران شهید شاهمرادی صندق پستی: 554-19575 - کدپستی: 1676653517
02122979698
Info@maarefjang.ir
پیام کوتاه هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی
300040004620
نرم افزار اندروید هیئت معارف جنگ
در این نرم افزار در بخش معارف جنگ عملیاتهای دوران دفاع مقدس همراه با نقشه هر عملیات و به تفکیک از سال اول تا سال هشتم جنگ قابل مشاهده می باشد.
هیئت معارف جنگ را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
کلیه حقوق قانونی این سایت متعلق به هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.

انتشار مقالات و مطالب در این پایگاه به منزله تائید تمام و کمال آنها نبوده، بلکه مطالب منعکس کننده نظرات نویسندگان آنها می باشد.

maarefjang @ 2015