• ارتش کلمه ی طیبه است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • ارتش جمهوری اسلامی ايران تنها ارتشی است كه در خدمت مردم و منافع ملی است و اعتقادات و احساسات بدنه و فرماندهان آن نيز همانند آحاد مردم است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • اساس استقلال مملكت بر ارتش است؛ بر نيروهاى زمينى و هوايى ودریائی است؛ لكن ارتشى كه متكى به ملت باشد. (امام خميني-ره)
  • وَالَّذِینَ جَاهَدُوا فِینَا لَنَهدِیَّنَهُم سُبُلَنَا وَ اِنَّ اللهَ لَمَعَ المُحُسِنِینَ (قرآن کریم، سوره مبارکه عنکبوت، آیه شریفه 69)
  • ما در جنگ ابهت دو ابرقدرت شرق و غرب را شکستیم. (امام خمینی - ره)
  • چرائی های جنگ تحمیلی و پاسخ به پرسشهای شما در خصوص دفاع مقدس در قسمت پرسش از شما، پاسخ از ما.
  • ارتش ما پشتوانه ملت ماست؛ ارتش ما ضامن استقلال كشور ماست. (امام خميني-ره)
  • «رژیم صهیونیستی ۲۵ سال آینده را نخواهد دید»، جملۀ منتخب مردم از بیانات سال94 مقام معظم رهبری(ایسنا)
  • 29 فروردین روز ارتش و سالروز حماسه آفرینی های نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران گرامی باد.
ارتش و دفاع مقدس از دیدگاه ولایت
صوت و تصویر
قطعنامه ها
کتاب آموزش معارف جنگ
آمار بازدید

پژواکی از خاطره ها (27)


سرتيپ2 روح الله سروري

در مرداد ماه 1322 در شهرستان بيرجند متولد شد. تحصيلات ابتدايي و متوسطه را در همان شهرستان به اتمام رسانيد. در شهريور ماه 1341 به دليل داشتن روحيه حماسي و عشق به وطن وارد دانشکده افسري شد و در سال 1344 با اخذ درجه ستواندومي توپخانه فارغ التحصيل گرديد.

دفاع مقدس, جنگ تحمیلی, معارف جنگ, شهید صیاد شیرازی, شهدای جنگ تحمیلی, امام خامنه ای

تحصيلات نظامي وي پس از طي دوره عمومي دانشکده افسري،دوره هاي يکساله مقدماتي و عالي رسته اي بود که در  مرکز توپخانه و موشک ها در اصفهان به پايان رسانيد. در سال 1356 وارد دانشکده فرماندهي و ستاد (دافوس) شد و با اتمام موفقيت آميز آن به دريافت فوق ليسانس نظامی مفتخر گرديد. پس از آغاز جنگ تحميلي در مشاغل: افسر عمليات لشکر، رئيس رکن سوم لشکر، مدير عمليات نيروي زميني ارتش جمهوري اسلامي ايران و بالاخره معاون طرح و برنامه نيروي زميني انجام وظيفه نمود و سرانجام در مهر ماه 1371 پس از سي سال خدمت، به افتخار بازنشتگي نايل آمد. به دليل ابراز لياقت، علاوه بر لوح هاي تقدير دريافتي از فرماندهان به دريافت ارشديت نظامي و نشان درجه3 فتح مفتخر گرديد.

خاطراتي از سرتيپ2 روح‌ الله سروري

افسر عمليات ركن سوم لشكر77 پياده در عمليات ثامن الائمه (ع)

دختري با آرزوي بر باد رفته!

 

اوايل سال 1360 بود كه لشكر77 پياده از آستان مقدس حضرت  ثامن الائمه (ع) با هدف رفع تجاوز عراق به منطقه زجر كشيده و صدمه ديده آبادان و خرمشهر اعزام گرديد.

در آن زمان ستاد لشكر77  به ويژه ركن سوم كه اصولاً بيشترین بار ستادي عمليات بايد بر دوش پرسنل آن باشد، از نظر پرسنلي ظاهراً از استعداد نسبتاً خوبي برخوردار بود، اما عملاً اين پرسنل به دليل ضعف در استعداد پرسنلي ساير يگان ها پراكنده بوده و هر يك از افسران در يگاني مشغول انجام وظيفه بودند.

مثلاً با توجه به استعداد سازماني، تعداد 6 نفر افسر در ركن سوم موجود بود كه به دليل كمبود پرسنل كارا در سطح لشكر، سه نفر از آنان به يگان هاي مختلف مأمور گرديده بودند.

پس از مدتي كه از حضور لشكر در منطقه عمليات مي گذشت و ركن سوم نهايت فعاليت خود را در شناسايي و سازماندهي عمليات يگان ها آغاز نموده بود، براي فرماندهي گردان 104 پياده شادروان سرگرد امير شقاقي مشكلي عارض و نامبرده جهت رفع آن به مرخصي اعزام گرديد.

براي اداره و سرپرستي گردان مزبور كه در منطقه فياضيه در مقابل نيروهاي متجاور دفاع مي نمود، فرماندهي لشكر تصميم گرفت يكي ديگر از افسرن زبده ستاد را به آن منطقه اعزام نمايد. بديهي است افسري كه براي چنان مأموريت خطيري اعزام مي گرديد بايد افسري توانا باشد تا بتواند با نبوغ و كارايي خود گردان را در چنان شرايط حساس اداره نمايد.

اين افسر نيز از ركن سوم انتخاب گرديد، جناب سرگرد فرامرز عباسي.

قصد ندارم اغراق گويي كنم و از كاه كوه بسازم، اما لازمه انسان بودن آن است كه حقايق و واقعيت ها همچنان كه هست بيان شود. شهيد فرامرز عباسي افسري بود، به صفات عاليه متصف، فرماندهي بود بسيار هوشيار و دانا، جواني بود ورزشكار و يك نظامي قاطع و موقع شناس.

او در ادوار گذشته به دليل لياقت و شايستگي ها، بارها در مسابقات نظامي از قبيل تيراندازي بين ارتش هاي جهان شركت كرده، مقامي شامخ كسب كرده بود. در بسياري از عمليات و مانورها شركت نموده بود و به همين دليل حضور او در ركن سوم لشكر اعتماد را در يگان هاي تابعه از نقطه نظر ستادي تا حد زيادي ايجاد نموده بود. ضمن اينكه قبل از ورود لشكر به منطقه آبادان – خرمشهر به همراه گردان 148 پياده در منطقه جنوب در عمليات موفقيت آميز لشكر92 زرهي شركت كرده بود. گرچه غيبت او در ركن سوم در آن شرايط اثرات منفي بر جاي مي گذاشت، ليكن اهميت اداره گردان مستقر در خط مطمئناً از چنان ويژگي برخوردار بود كه مي توانست اين كمبود را جبران نمايد.

سرگرد فرامرز عباسي به گردان 104 پياده مستقر در منطقه فياضيه اعزام گرديد و توانست اداره گردان را در نبود فرماندهي گردان به عهده گرفته و در مدت كوتاهي خطوط دفاعي را استحكام بخشيده و يگان مزبور را بدون هيچ مشكلي برابر طرح ابلاغي اداره نمايد.

حدود دو ماه از اعزام لشكر به منطقه گذشت، من كه خود افسر ركن سوم بودم چند روزي براي سركشي به خانواده ام عازم مشهد مقدس شدم.

قبل از اعزام به ديدنش رفتم و هنگام خداحافظي نامه اي براي تقديم به  خانواده اش به من داد. من نيز پس از ورود به مشهد بلافاصله به اتفاق همسرم به ديدار خانواده اش رفتم. در بدو ورود چهره معصوم دخترك 7 الي 8 ساله اي كه از شادي گل انداخته بود، توجه من و به ويژه همسرم را جلب نمود. پس از ارائه خاطرات پدرش و گفتگو و تقديم نامه به آنها آهنگ خداحافظي نموديم.

دخترك در حالي كه پشت مادرش مخفي شد، واژه هاي نامفهومي را زمزمه مي‌كرد، وقتي كه به دقت از او سؤال نمودم كه چه مي خواهي به پدرت بگويم،   گفت: بابام كي مياد؟!

من كه به شدت از احساس دلتنگي دختر كوچولو دلم گرفته بود، در حالي كه سعي مي كردم بر احساسات خودم غلبه كنم، نا خود آگاه به او گفتم: به مجردي كه من برگردم او خواهد آمد، حداكثر تا يك هفته ديگر!

او در حالي كه از شنیدن این مژده در پوست خود نمي گنجيد تشكر كرد، ما نيز خداحافظي كرديم .

چهار روز بعد در منطقه عملياتي و در دفتر فرماندهي حضور يافته و صادقانه ماجراي ديدار خود را با خانواده سرگرد عباسي مطرح نموده، قولي كه به دختر كوچولويش داده بودم بازگو كردم. فرماندهي در حالي كه لبخند بر لب داشت گفت: از حسن تصادف قرار است فردا جهت تعويض نامبرده به آبادان برويم، بهترين موقعيت است كه چند روزي از خانواده اش ديدار كند. ضمناً در پايان، فرماندهي لشكر به من دستور داد كه ضمن تماس با ايشان اعلام كنم كه براي عزيمت به مرخصي آمادگي داشته باشد. با گردان 104 تماس گرفتم. جناب سرگرد عباسي حضور نداشت، مسئول دفترش گفت كه جهت بازديد به خط رفته است. به ذهنم رسيد كه با جناب سرگرد ايپكچي افسر ديگر ركن سوم كه در قرارگاه آبادان مأموريت داشت تماس گرفته، از او بخواهم مأموريت محوله را انجام دهد. ضمناً از ايشان (سرگرد ايپكچي) خواسته شد كه فردا ساعت 8 صبح در محل آبادي ابوشانك[1] انتهاي جاده وحدت حضور داشته باشد تا ما را به محل ستاد گردان راهنمايي نمايد. طبق برنامه ساعت 8 صبح در معيت فرماندهي لشكر در محل آبادي ابوشانك سركار سرگرد ايپكچي را ملاقات كرديم و به اتفاق به طرف گردان حركت نموديم.

در حين حركت از سركار سرگرد ايپكچي پرسيده شد كه آيا دستور را به سرگرد عباسي ابلاغ نموده است؟ گفت: « ساعتي قبل با نامبرده تماس گرفتم اظهار آمادگي كرده، ليكن گفته است كه چون نياز به هماهنگي بين رزمندگان مردمي و عناصري از گردان در منطقه فياضيه دارم، ابتدا سري به خط زده سپس ساعت 9 در محل ستاد گردان حاضر خواهم شد. »

خودرو فرماندهي روي پل ايستگاه 12، جلو ستاد گردان 122 پياده توقف نمود. فرماندهي و سرنشينان از خودرو پياده شدند. سركار سرهنگ 2 فيروزي فرمانده گردان 122 پياده به گارد احترام فرمان داد، سپس جهت ارائه گزارش با گام هاي محكم به حركت در آمد و گزارش خود را اينگونه به عرض فرماندهي لشكر رسانيد.

«سرهنگ 2 فيروزي فرمانده گردان 122 پياده به استحضار فرماندهي لشكر77 مي رساند كه در منطقه گردان 122 پياده اتفاق قابل عرضي رخ نداده است، لحظاتي قبل گزارش رسيد كه سركار سرگرد فرامرز عباسي در حالي كه در خط مقدم مشغول هماهنگي بين پرسنل بسيج و گردان 104 بوده است، در اثر اصابت تركش خمپاره 60م.م دشمن به درجه رفيع شهادت نائل گرديد! »...

و شما خود چهره دخترك معصوم را در آئينه خيال من مجسّم كنيد و ... تأسف من را ...

يادش گرامي باد.

 

عكس در سال 1381 در آموزش ميداني در منطقه عملياتي جنوب گرفته شده است

 

 

منبع: پژواکی از خاطره ها، روح‌الله سُروري ، 1387، ایران سبز، تهران

 

 

 

 

 


[1] - آبادي است در حاشيه شمالي بهمنشير.

1398/4/18 12:4:29 219 0
قسمت ارائه دهنده: مدیریت تولید محتوا
تویضیحات در موتور جستجو
سرتيپ2 روح الله سروري در مرداد ماه 1322 در شهرستان بيرجند متولد شد. تحصيلات ابتدايي و متوسطه را در همان شهرستان به اتمام رسانيد. در شهريور ماه 1341 به دليل داشتن روحيه حماسي و عشق به وطن وارد دانشکده افسري شد و در سال 1344 با اخذ درجه ستواندومي توپخانه فارغ التحصيل گرديد.
نظرات ارسالی
نظر شما


Retype the CAPTCHA code from the image
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 


4
>
تهران انتهای اتوبان ارتش خیابان برادران شهید شاهمرادی صندق پستی: 554-19575 - کدپستی: 1676653517
02122979698
Info@maarefjang.ir
پیام کوتاه هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی
300040004620
نرم افزار اندروید هیئت معارف جنگ
در این نرم افزار در بخش معارف جنگ عملیاتهای دوران دفاع مقدس همراه با نقشه هر عملیات و به تفکیک از سال اول تا سال هشتم جنگ قابل مشاهده می باشد.
هیئت معارف جنگ را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
کلیه حقوق قانونی این سایت متعلق به هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.

انتشار مقالات و مطالب در این پایگاه به منزله تائید تمام و کمال آنها نبوده، بلکه مطالب منعکس کننده نظرات نویسندگان آنها می باشد.

maarefjang @ 2015