• ارتش کلمه ی طیبه است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • ارتش جمهوری اسلامی ايران تنها ارتشی است كه در خدمت مردم و منافع ملی است و اعتقادات و احساسات بدنه و فرماندهان آن نيز همانند آحاد مردم است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • اساس استقلال مملكت بر ارتش است؛ بر نيروهاى زمينى و هوايى ودریائی است؛ لكن ارتشى كه متكى به ملت باشد. (امام خميني-ره)
  • وَالَّذِینَ جَاهَدُوا فِینَا لَنَهدِیَّنَهُم سُبُلَنَا وَ اِنَّ اللهَ لَمَعَ المُحُسِنِینَ (قرآن کریم، سوره مبارکه عنکبوت، آیه شریفه 69)
  • ما در جنگ ابهت دو ابرقدرت شرق و غرب را شکستیم. (امام خمینی - ره)
  • چرائی های جنگ تحمیلی و پاسخ به پرسشهای شما در خصوص دفاع مقدس در قسمت پرسش از شما، پاسخ از ما.
  • ارتش ما پشتوانه ملت ماست؛ ارتش ما ضامن استقلال كشور ماست. (امام خميني-ره)
  • «رژیم صهیونیستی ۲۵ سال آینده را نخواهد دید»، جملۀ منتخب مردم از بیانات سال94 مقام معظم رهبری(ایسنا)
  • 29 فروردین روز ارتش و سالروز حماسه آفرینی های نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران گرامی باد.
ارتش و دفاع مقدس از دیدگاه ولایت
صوت و تصویر
قطعنامه ها
کتاب آموزش معارف جنگ
آمار بازدید

فرماندهان صدام (22)


وودز: ظاهرا این اقدام برای یک افسر بلند پایه ارتش عراق ماند رشید بیشتر امتیازی برای عشیره­اش بود، درست است؟

حمدانی: بله این اقدام .اقعا نوعی امتیاز عشیره­ای بود. وقتی رشید قول داد فاو را آزاد کند، صدام برای تشکر از او پسرش را به دختر رشید تقدیم کرد.

دفاع مقدس, جنگ تحمیلی, معارف جنگ, شهید صیاد شیرازی, شهدای جنگ تحمیلی, امام خامنه ای

در دسامبر 1986م ایرانیان عملیات فریبی در منطقه مرزی میان دو سپاه عراق انجام دادند. این عملیات تنها یک روز طول کشید و دو سپاه عراقی بدون مشکل خاصی منطقه خود را حفظ کردند. طالع الدوری و مهر رشید بی درنگ شروع به بزرگ­نمایی تلفات احتمالی کرده، هریک به تدریج رقم بالاتری برای کشته­های ایرانیان اعلام می­کردند تا صدام را تحت تاثیر قرار دهند. اطلاعات ما نشان می­داد ایرانیان قصد دارند به بصره حمله کنند، اما با توجه به این تلفات کاذبی که این دو تن اعلام کرده بودند، عاقلانه این بود که بپذیریم ایرانیان حمله به بصره را دست­کم شش ماه تاخیر می­اندازد. به علت حجم بالایی که برای تلفات دشمن ادعا شده بود، صدام این نبرد را نبرد روز بزرگ نامید. با این احتمال که حمله ایرانیان شش ماه عقب افتاده، به نیروها راحت­باش و مرخصی داده شد و آنهارا برای سازماندهی مجدد و گذراندن آموزش­های بیشتر به مناطق پشت جبهه بردند. این برای همه فرماندهان و سربازان فرصتی برای استراحت بود.

وودز: ممکن است فرماندهان سپاه­ها به بغداد دروغ گفته باشند، اما آنچه مسلم است نیروهای خط مقدم و فرماندهان تیپ­های مقدم می­دانستند که 17000 ایرانی را نشکستنند. بنابراین، باید کسانی در بغداد از حقیقت ماجرا مطلع می­شدند.

حمدانی: وقتی کسی واقعا زیر فشار باشد و از مرگ بترسد به­راحتی خودش را گول می­زند.

ناتان: آنها از واکنش صدام بیشتر از نیروهای دشمن می­ترسیدند، درست است؟

حمدان: بله، آنها با بزرگ نمایی تلفات دشمن صدام را خوشحال می­کردند. در 6 ژانویه 1987م ژنرال نزار الخزرجی به­جای ژنرال سعدالدین به ریاست ستاد مشترک ارتش عراق منصوب شد. در شب­های 9 و 10 ژانئیه همان سال دشمن با استفاده از برتری که تنها 16 روز پیش از آن در عملیات فریب 24 دسامبر 1986م نصیبش شده بود، به بصره حمله کرد. در آن زمان، الدوری که فرمانده سپاه سوم بود مسئولیت دفاع از بصره را برعهده داشت.

وودز: او در دفاع از بصره عملکرد خوبی داشت؟

حمدانی: او حتی اگر فرمانده خوبی هم بود، ایرانیان با برتری عظیمی که داشتند به­هرحال پیروزی کوچکی بدست می­آوردند. لشکر11 پیاده عراق به فرماندهی سرتیپ عبدالواحد شنان الرباط جلوی یکی از حملات ایرانیان در منطقه شَرَم شِک در امتداد شط­العرب را گرفت. سایر واحدهای مستقر در این منطقه عبارت بودند از: لشکر12 به فرماندهی سرتیپ ریاض طاها، لشکر5 مکانیزه به فرماندهی سرتیپ حسن یوسف، لشکر8 پیاده به فرماندهی سرتیپ ابراهیم اسماعیل و لشکر3 زرهی به فرماندهی سرتیپ حمید سلمان که در شمال بصره مستقر بود. فرماندهان این پنج لشکر همگی فرماندهان ممتازی بودند. برآورد اولیه ما حاکی از این بود که تعداد نیروهای ایران در این جبهه حدود 300هزار نفر است، اما ایرانیان اعلام کردند یک میلیون نفر در بخش جنوبی جبهه متمرکز کرده­اند. حمله ایرانیان از جزیره ام­الرصاص آغاز شد که نیروهای ویژه عراق از آن دفاع می­کردند و فرماندهی آنها برعهده سرتیپ باراک حنطه بود. این حمله در شب­های 9و10 ژانویه انجام شد. لشکر8 در شرق دریاچه ماهی منهدم و فرمانده آن در قرارگاه این لشکر در پاسگاه مرزی بوبیان مجروح شد. لشکر11 که در منطقه باغستان مستقر بود به لشکر8 کمک کرد تا بتواند منطقه­اش را حفظ کند. متاسفانه، الدوری فرماده سپاه سوم به­جای آنکه همه تیپ­های لشکر12 را بی­درنگ باهم اعزام نماید، آنهارا به صورت جداگانه حرکت داد. درنتیجه، تیپ 37 زرهی به­ور کامل منهدم شد به­طوری که حتی یک سرباز ه از این تیپ باقی نماند و فرمانده آن سرهنگ الشیخی نیز کشته شد. اداره عملیات برعهده سپاه سوم بود. الدوری به­جای آنکه هربار یک تیپ را وارد عمل کند باید صبر می­کرد تا دشمن کاملا در محاصره بیفتد. تیپ37 به این علت منهدم شد که شبانه به منطقه باغستان اعزام گردید. بعدها خود من جای شنی همه تانک­های تیپ37 را بر روی زمین منطقه مشاهده کردم. اجساد کشته­ها در سرتاسر منطقه پراکنده بود.

از زمان سقوط فاو تا این نبرد، گارد ریاست جمهوری از سطح لشکر به یک سپاه متشکل از لشکرهای زرهی مدینه منوره، پیاده بغداد و نیروهای ویژه ارتقا یافته بود. در آن زمان، فرماندهی لشکرهای زرهی لشکر مدینه منوره به عهده سرلشکر حسین الرشید بود که بعدها در سال 1991م به ریاست ستاد نیروهای مسلح منصوب شد. نیروهای ایرانی با عبور از پل خالد وارد بصره شدند. گارد ریاست جمهوری با پاتک­هایی که انجام داد آنها را در نزدیکی دریاچه ماهی متوقف کرد. اما ایرانیان به شهرک طاهر دست‌یافته، آن را اشغال کردند. گارد ریاست جمهوری توانست برخی مناطق را از آنها پس بگیرد. در این نبرد که 24ساعت طول کشید، تیپ56 منهدم شدند. مسئولیت بازپس‌گیری بخش شمالی دریاچه ماهی هم به من سپرده شد که در 18 ژانویه اقدام به پاتک کردم. گارد ریاست جمهوری دو جزیره طویلی و شط­ الاهلاوت را باز پس گرفت. در ادامه، لشکر زرهی مدینه منوره به‌طرف منطقه اطراف جاسم پیشروی کرد. در این صحنه عملیاتی کوچک، نیروها بسیار متراکم و آتش نیز کاملا متمرکز بود.

منبع: جنگ ایران و عراق از دیدگاه فرماندهان صدام، عبدالمجید حیدری، 1393، مرزوبوم، تهران

 

 

1398/4/18 11:58:15 200 0
قسمت ارائه دهنده: مدیریت تولید محتوا
تویضیحات در موتور جستجو
وودز: ظاهرا این اقدام برای یک افسر بلند پایه ارتش عراق ماند رشید بیشتر امتیازی برای عشیره­اش بود، درست است؟ حمدانی: بله این اقدام .اقعا نوعی امتیاز عشیره­ای بود. وقتی رشید قول داد فاو را آزاد کند، صدام برای تشکر از او پسرش را به دختر رشید تقدیم کرد.
نظرات ارسالی
نظر شما


Retype the CAPTCHA code from the image
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 


4
>
تهران انتهای اتوبان ارتش خیابان برادران شهید شاهمرادی صندق پستی: 554-19575 - کدپستی: 1676653517
02122979698
Info@maarefjang.ir
پیام کوتاه هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی
300040004620
نرم افزار اندروید هیئت معارف جنگ
در این نرم افزار در بخش معارف جنگ عملیاتهای دوران دفاع مقدس همراه با نقشه هر عملیات و به تفکیک از سال اول تا سال هشتم جنگ قابل مشاهده می باشد.
هیئت معارف جنگ را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
کلیه حقوق قانونی این سایت متعلق به هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.

انتشار مقالات و مطالب در این پایگاه به منزله تائید تمام و کمال آنها نبوده، بلکه مطالب منعکس کننده نظرات نویسندگان آنها می باشد.

maarefjang @ 2015