• ارتش کلمه ی طیبه است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • ارتش جمهوری اسلامی ايران تنها ارتشی است كه در خدمت مردم و منافع ملی است و اعتقادات و احساسات بدنه و فرماندهان آن نيز همانند آحاد مردم است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • اساس استقلال مملكت بر ارتش است؛ بر نيروهاى زمينى و هوايى ودریائی است؛ لكن ارتشى كه متكى به ملت باشد. (امام خميني-ره)
  • وَالَّذِینَ جَاهَدُوا فِینَا لَنَهدِیَّنَهُم سُبُلَنَا وَ اِنَّ اللهَ لَمَعَ المُحُسِنِینَ (قرآن کریم، سوره مبارکه عنکبوت، آیه شریفه 69)
  • ما در جنگ ابهت دو ابرقدرت شرق و غرب را شکستیم. (امام خمینی - ره)
  • چرائی های جنگ تحمیلی و پاسخ به پرسشهای شما در خصوص دفاع مقدس در قسمت پرسش از شما، پاسخ از ما.
  • ارتش ما پشتوانه ملت ماست؛ ارتش ما ضامن استقلال كشور ماست. (امام خميني-ره)
  • «رژیم صهیونیستی ۲۵ سال آینده را نخواهد دید»، جملۀ منتخب مردم از بیانات سال94 مقام معظم رهبری(ایسنا)
  • 29 فروردین روز ارتش و سالروز حماسه آفرینی های نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران گرامی باد.
ارتش و دفاع مقدس از دیدگاه ولایت
صوت و تصویر
قطعنامه ها
کتاب آموزش معارف جنگ
آمار بازدید

عملیات پدافندی اروند(33)


از: معاونت عملیات و اطلاعات نزاجا

شماره: 328

به: قرارگاه تاکتیکی نزاجا

تاریخ: 5/8/59

[تخلیه شهر]

 

برابر اعلام سپاه پاسداران تا ساعت 4:00 مورخه 4/8/جاری اکثر نیروهای موجود در خونین ‌شهر به دستور سرهنگ صمدی فرمانده­ تکاوران خرمشهر تخلیه گردیده­اند. نیروها عبارتند از: 400 نفر تکاور و 45نفر از کمیته‌های تهران. در نقاط مختلف شهر مقاومت‌هایی از طرف گردان پاسداران وجود دارد.

جنگ تحمیلی،دفاع مقدس،ارتش،هیئت معارف جنگ،شهید صیاد شیرازی،جنگ ایران و عراق،جنگ

آبادان از طرف جاده­ خونین‌ شهر و اروندرود در محاصره است. عراق با خمپاره و توپ، شهر را می­کوبد. مراتب جهت آگاهی و اقدام لازم اعلام می­شود.

*****

از: قرارگاه تاکتیکی نزاجا در منطقه­ی خوزستان

شماره: 328

به: ف پایگاه چهارم شکاری

تاریخ: 5/8/59

[مراقبت از ستون‌های دشمن]

 

     
 

برابر اطلاع از نزاجا، دشمن به لشکر 1 و تیپ 27 پیاده مکانیزه خود اعلام نموده جهت کمک به نیروهای مستقر در دزفول از روز 4/8/59 به منطقه­ی دزفول حرکت نمایند.

علی­هذا دستور فرمایید ضمن مراقبت های لازم، هرگونه اطلاع راجع به ستون مزبور را به این قرارگاه اعلام دارند.

جانشین اطلاعات قرارگاه تاکتیکی در منطقه جنوب ـ سرهنگ ستاد امین

*****

از: هنگ ژاندارمری آبادان (رکن سوم)

شماره: 8-49-84-401-3

به: فرماندهی عملیات آبادان و خرمشهر

تاریخ: 6/8/59

موضوع: پرکردن حداقل یگان‌های ژاندارمری

 

 

به استحضار می­رساند حداقل پاسگاه‌های ژاندارمری در کرانه­ی اروندرود و بهمنشیر که مورد تعرض دشمن قرار دارد، لااقل هرکدام 4 الی 7 کیلومتر باز و بدون مدافع می­باشند. مقرر فرمایید با توجه به اینکه پرسنل تکاور دژبان نیروی دریایی، گردان دژ، گردان165 و سایر واحدهای تقویتی در حال حاضر از خرمشهر خارج شده­اند، برای پرکردن حداقل فواصل مذکور که بهترین راه نفوذی دشمن است، با نظر و صلاح دید و موافقت آن فرماندهی در دورادور جزیره آبادان جهت پدافند استقرار یابند.

فرمانده­ هنگ ژاندارمری آبادان ـ سرهنگ2 عبداللهی

*****

از: عملیات خرمشهر آبادان

شماره:

به: اروند

تاریخ:6/8/59

موضوع: تلفات

 

 

تلفات دشمن در تکی که به وسیله­ی تعدادی از یگان‌های این فرماندهی به دشمن واقع در جلو رودخانه­ی بهمنشیر از ساعت 10 مورخه 4/8/59 الی ساعت 18 همین روز به عمل آمد. متعاقباً به عرض خواهد رسید. نتایج زیر به عمل می­آمد. تعدادی اسیر گرفته شد. این نفرات در ظرف روز جاری به ماهشهر و بندر امام تخلیه خواهند شد. تعداد 187 نفر کشته و بیش از این تعداد، زخمی و مجروح شدند، به طوری که حداقل حدود 70 % پرسنل یک گردان موشک‌انداز پیاده دشمن نابود گردید. تعداد چهار دستگاه تانک منهدم و به احتمال یقین به تعداد 12 دستگاه دیگر ضربات سنگین وارد شد. مراتب جهت هرگونه اقدام لازم به عرض می­ رسد.

سرهنگ شکرریز

*****

از: فرماندهی عملیات اروند (ر3)

شماره: 53-50-84-401

به: فرماندهی تکاوران نیروهای دریایی

       (سرکارسرهنگ دهقان)

تاریخ: 6/8/59

[اعزام نیرو]

 

 

به فرموده دستور فرمایید تعداد 200 نفر تکاوران آن واحد را با تجهیزات کامل به آبادان اعزام و در اختیار فرماندهی عملیات آبادان قرار داده، نتیجه را اعلام دارند

رئیس ستاد عملیاتی اروند ـ سرهنگ کیهانی 

*****

از: فرماندهی عملیات اروند

 

به: تیمسار ریاست ستاد مشترک ارتش جمهوری اسلامی ایران

تاریخ: 6/8/59

[قصد دشمن]

 

     
 

با توجه به اینکه دشمن چند روزی است با تمام امکانات خود مشغول تقویت نیروهای خود در منطقه­ آبادان و خرمشهر می­باشد، قبلاً نیز نیروهای زیادی را در منطقه مستقر نموده است. به نظر می­رسد که دشمن قصد دارد:

1- از سه طرف به آبادان حمله نموده و پس از تصرف این شهر نیروهای خود را از جاده­ ماهشهر به جاده مارد به طرف شادگان به طرف بندر امام خمینی و بندر ماهشهر  و شهر شادگان و بندر ماهشهر اقدام نماید.

2- بدون اقدام جهت اشغال آبادان به محاصره­ی این شهر ادامه و با پیشروی خود از جاده­ ماهشهر و جاده­ مارد به طرف شادگان به منظور تصرف بندر امام خمینی، شهر شادگان و بندر ماهشهر اقدام نماید. با توجه به مراتب فوق، جهت نگهداری شهر ها و بندرهای نامبرده­ بالا و همچنین دفاع از شهر آبادان، خسروآباد و گارد ساحلی و تأمین جاده‌های موجود حداقل نیروی مورد نیاز به شرح زیر است:

(1) یک گردان تانک(2) یک گردان نیروهای ویژه

(3) سه گردان پیاده­ی مکانیزه(4) یک گردان مهندسی رزمی

(5) سه گردان توپخانه130م‌م                    (6) یک گروه مخابرات

(7) یک گردان توپخانه­ کاتیوشا                   (8) عناصر لازم از پشتیبانی خدمات رزمی

(9) یک گردان توپخانه­ پدافند هوایی

(10) پرسنل و تسهیلات لازم جهت قرارگاه اروند و فرماندهی آبادان

فرمانده­ عملیات اروند ـ سرهنگ فروزان 

*****

از: منطقه­ سوم دریایی عملیات

شماره: 061420

به: فرماندهی ستاد عملیات جنوب

تاریخ: 6/8/1359

آگهی به پست فرماندهی نداجا جنوب / ستاد اروند/ فرماندهی تکاوران در بندر امام خمینی

[فرسودگی پرسنل]

 

 

ناو سروان گرامی فرماندهی قرارگاه منطقه­ سوم دریایی طی گزارش مبسوطی که خلاصه‌ای از آن به عرض می­رسد، اظهار می­دارد که از مورخه­  26/6/59 که درگیری آغاز شد با تعدادی از درجه‌داران افسران و ناویان از جان گذشته که علاقه­مند به ایران و اسلام بودند، دفاع از خاک میهن عزیز را آغاز کردیم. در ابتدا پرسنل عموماً بدون تخصص بودند که حتی ناویان تیراندازی آشنایی را نیز انجام نداده بودند. با استفاده از تجربیات پرسنل و کمک به تدریج پرسنل تکاور و همچنین علاقه­مندی پرسنل از جان گذشته آموزش و تجربه­ای در پرسنل به وجود آمد و از همان تاریخ تا به امروز اجازه‌ کوچکترین نفوذ به دشمن داده نشد. پس از گذشت حدود 42 روز از جنگ، این پرسنل شب و روز در زیر رگبار خمپاره و توپخانه­ دشمن به سر برده‌اند و با دادن چند شهید و مجروح از جمله فرماندهان و معاون یگان و دیگر پرسنل یگان به طور کامل فرسوده شده و آمادگی رزمی خود را از دست داده و قدرت شرکت در رزم را ندارند. پرسنل تسلط بر اعصاب نداشته و مرتب درگیری‌های لفظی، نزاع و خودزنی‌های مختلف وجود دارد. احساس می­شود که پرسنل موجود در این منطقه­ قرارگاه پایگاه و تعدادی خدمه سلاح سنگین تکاوران بایستی ظرف مدت حداکثر 48 ساعت تعویض گردند، در غیر این صورت، امکان دارد فاجعه­ اسف‌بار و غیر قابل جبرانی ایجاد گردد.

فرمانده منطقه سوم ـ ناخدا 2 صمدی

*****

از: نداجا ـ مدیریت اطلاعات

شماره: 328-5/8/59

به: فرمانده­ی گروه رزمی421

تاریخ: 6/8/1359

[اطلاع از دشمن]

 

 

برابر اطلاع:

1- ساعت 9 روز 6/8/1359نیروهای رزمنده­ ایران با خمپاره اندازها، پاسگاه خضر و مواضع دشمن را در اطراف آن زیر آتش خود قرار داده و تلفات سنگینی به دشمن وارد آمده است.

2- فانتوم های نیروی هوایی امروز ساعت 10 روز 6/8/59 جهت بمباران مناطق سیبه اعزام شده بودند به علت مقاومت شدید ضدهوایی دشمن بمب های خود را در خارج از منطقه و دور از هدف، ریخته و مراجعت نمودند.

3- ساعت 10:29 مورخه­ 6/8/59 دو فروند فانتوم مناطق کوت زین و ام‌الرصاص و مواضع دشمن را در خرمشهر بمباران کردند.

4- ساعت 11:09 مورخه­ی 6/8/59 دو فروند فانتوم مواضع عراقی ها را در منطقه­ ایلام به شدت بمباران کردند. مراتب جهت آگاهی اعلام می­گردد.

*****

از: خرمشهر ـ عملیات

شماره: 061430

به: بندر امام خمینی ـ ایستگاه پشتیبانی

آگهی به پست فرماندهی نداجا ستاد عملیات جنوب

تاریخ:6/8/1359

]نیاز به تعویض یگان[

 

     
 

استحضاراً به عرض می­رساند قرارگاه فرماندهی منطقه سوم از بدو درگیری‌های مرزی به طور شبانه‌روز زیر آتش مستقیم و غیرمستقیم دشمن بوده و پرسنل یگان های قرارگاه با تعدادی ناوی بدون آموزش با از جان گذشتگی تا کنون توانسته­اند جلو نفوذ دشمن را به پایگاه سد نمایند. با سقوط کامل خرمشهر، وضعیت ویژه­ کنار رودخانه­ کارون هر آن امکان نفوذ دشمن در منطقه وجود دارد. با توجه به مراتب فوق به اینکه از قرارگاه منطقه در طول مدت درگیری، فرمانده­ قرارگاه  ومعاون فرمانده­ قرارگاه مجروح و از صحنه خارج و تعدادی پرسنل شهید و مجروح از منطقه خارج شده و استعداد رزمی یگان به حد خیلی پایین آمده که اخیراً خود زنی های پی در پی با نزاع‌های مختلف در اثر ناراحتی اعصاب وجود داشته و احتمال می­رود در صورتی که تا 48 ساعت دیگر این یگان به طور کامل تعویض نگردد، وضع شورش در یک یگان به وجود آمده و یا به کلی مواضع تخلیه خواهد شد. مقرر فرمایید یک یگان سازمان‌یافته تازه‌نفس به استعداد 150 نفر دو قبضه تفنگ 106 دو قبضه خمپاره‌انداز  81 یا 120 م م با تعدادی موشک انداز آرپی جی 7 برای جایگزینی این یگان اعزام گردد.

*****

از: منطقه­ی سوم پست فرماندهی

شماره: 060800

به: فرمانده­ی دریایی پست فرماندهی

تاریخ: 6/8/1359

آگهی به پست مستقر در بندر امام خمینی- ستاد اروند

]وضعیت جبهه آبادان و خرمشهر]

 

     
 

وضعیت جبهه در آبادان و خرمشهر تا این ساعت به شرح زیر می­باشد:

1-در خرمشهر وضعیت تغییری نکرده است. دشمن بر تمام شهر و قسمت شمالی کارون مسلط و مشغول محکم کردن مواضع خود می­باشد، ضمناً طبق گزارش دیده‌بانان، فعالیت‌هایی در جریان هست که احتمال آماده کردن محل برای پل زدن در قسمت کم عرض کارون در کوت شیخ را می­دهد. تمام قسمت پل و جاده­ خرمشهر  در آتش سنگین توپخانه­ دشمن قرار دارد.

2- در آبادان، دشمن مشغول تنگ‌تر کردن حلقه­ محاصره می­باشد. از شب گذشته، تاکتیک جدید حمله­ موشکی با هلی‌کوپتر از پشت نخلستان‌ها از طریق دشمن به کار رفته، شهر آبادان علاوه بر آتش توپخانه و خمپاره با راکت نیز مورد حمله قرار می­گیرد. مجدداً تأکید می­شود چنانچه دشمن از پل خرمشهر و یا پل دیگری که خودش بزند به قسمت جنوبی کارون برسد از خرمشهر تا آبادان به غیر از مواضع زیر پل، هیچ موضع دفاع دیگری وجود ندارد و راه برای دشمن باز است. مراتب جهت اطلاع به عرض می­رسد.

فرمانده­ منطقه سوم دریایی نداجا ـ ناخدا دوم صمدی

 

منبع: عملیات پدافندی اروند، سید یعقوب حسینی،1397، ایران سبز، تهران

 

1398/4/17 13:0:43 182 0
قسمت ارائه دهنده: مدیریت تولید محتوا
تویضیحات در موتور جستجو
از: معاونت عملیات و اطلاعات نزاجا شماره: 328 به: قرارگاه تاکتیکی نزاجا تاریخ: 5/8/59 [تخلیه شهر]
نظرات ارسالی
نظر شما


Retype the CAPTCHA code from the image
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 


4
>
تهران انتهای اتوبان ارتش خیابان برادران شهید شاهمرادی صندق پستی: 554-19575 - کدپستی: 1676653517
02122979698
Info@maarefjang.ir
پیام کوتاه هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی
300040004620
نرم افزار اندروید هیئت معارف جنگ
در این نرم افزار در بخش معارف جنگ عملیاتهای دوران دفاع مقدس همراه با نقشه هر عملیات و به تفکیک از سال اول تا سال هشتم جنگ قابل مشاهده می باشد.
هیئت معارف جنگ را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
کلیه حقوق قانونی این سایت متعلق به هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.

انتشار مقالات و مطالب در این پایگاه به منزله تائید تمام و کمال آنها نبوده، بلکه مطالب منعکس کننده نظرات نویسندگان آنها می باشد.

maarefjang @ 2015