• ارتش کلمه ی طیبه است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • ارتش جمهوری اسلامی ايران تنها ارتشی است كه در خدمت مردم و منافع ملی است و اعتقادات و احساسات بدنه و فرماندهان آن نيز همانند آحاد مردم است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • اساس استقلال مملكت بر ارتش است؛ بر نيروهاى زمينى و هوايى ودریائی است؛ لكن ارتشى كه متكى به ملت باشد. (امام خميني-ره)
  • وَالَّذِینَ جَاهَدُوا فِینَا لَنَهدِیَّنَهُم سُبُلَنَا وَ اِنَّ اللهَ لَمَعَ المُحُسِنِینَ (قرآن کریم، سوره مبارکه عنکبوت، آیه شریفه 69)
  • ما در جنگ ابهت دو ابرقدرت شرق و غرب را شکستیم. (امام خمینی - ره)
  • چرائی های جنگ تحمیلی و پاسخ به پرسشهای شما در خصوص دفاع مقدس در قسمت پرسش از شما، پاسخ از ما.
  • ارتش ما پشتوانه ملت ماست؛ ارتش ما ضامن استقلال كشور ماست. (امام خميني-ره)
  • «رژیم صهیونیستی ۲۵ سال آینده را نخواهد دید»، جملۀ منتخب مردم از بیانات سال94 مقام معظم رهبری(ایسنا)
  • 29 فروردین روز ارتش و سالروز حماسه آفرینی های نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران گرامی باد.
ارتش و دفاع مقدس از دیدگاه ولایت
صوت و تصویر
قطعنامه ها
کتاب آموزش معارف جنگ
آمار بازدید

پژواکی از خاطره ها (25)


سرهنگ پياده فريدون رمضاني

در فروردين 1331 در شهرستان تربت جام متولد شد. تحصيلات ابتدايي و متوسطه را در شهرستان مشهد به اتمام رسانيد. در سال 1350 به دليل علاقه به امور نظامي‌گري و عشق به وطن پس از گذشتن از سد كنكور وارد دانشكده افسري گرديد و در سال 1353 از اين مؤسسه علمي نظامي فارغ التحصيل شد. دوره‌هاي آموزشي مقدماتي و عالي رسته پياده را در ادوار مختلف خدمتي در مرکز پياده شيراز طي نمود. با ورود به دانشکده فرماندهي و ستاد در تهران و اتمام موفقيت آميز آن به دريافت فوق ليسانس نظامی مفتخر گرديد. مشاغلي که در طول جنگ به عهده داشت عبارتند از: فرمانده گروهان پياده، رئيس ركن سوم گردان پياده، معاون و فرمانده گردان و بالاخره رئيس ركن سوم تيپ که به نحو مطلوب در این مشاغل انجام وظيفه نمود.

جنگ تحمیلی،دفاع مقدس،ارتش،هیئت معارف جنگ،شهید صیاد شیرازی،جنگ ایران و عراق،جنگ

در مرداد ماه 1380 پس از سي سال خدمت شايسته به افتخار بازنشستگي نايل آمد.  در طول جنگ به دليل ابراز لياقت در عمليات رزمي در مجموع به دريافت ارشديت نظامي مفتخر گرديد.

گلوله ها هميشه قاتل نيستند!

خاطره اي از:

سرهنگ پياده فريدون رمضاني فرمانده گروهان سوم گردان 134 پياده در عمليات ثامن الائمه (ع) آغاز مي کنم به ياد خدا، او که هستي بخش عالم هستي است. هشت سال دفاع مقدس و مقابله با دشمن در جنگ تحميلي خاطرات و يادمانهاي فراواني در ذهن هر رزمنده باقي مي گذارد.

 من نيز از اين قاعده مستثني نيستم، از آنجايي که اولين خاطره بهتر در ذهن باقي مي ماند بر آنم تا پس از سالها ياد آنروز گرم و طاقت فرساي آغاز نبرد 8 ساله را با خاطره اي شايد کوچک ليکن سرنوشت ساز آغاز کنم.

فرمانده گروهان سوم گردان 134 پياده از تيپ3 لشکر77 بودم. پس از ورود به آبادان در ارديبهشت60 مقرر گرديد با انجام شناسايي کامل در منطقه عملياتي آبادان، تپه شهيد مؤذني (تپه هاي مدن) مستقر شويم.

درست يادم هست. آن روز هوا بسيار گرم و سوزان بود، يک روز تلاش فراوان و شناسايي منجر به انتخاب منطقه اي جهت استقرار گرديد. پس از صرف ناهار از فرط خستگي براي چند لحظه استراحت به پناهگاهي موقت که از يک پليت[1] و چند کيسه گوني شني تشکيل شده بود پناه برديم.

همراه من ستوان محمديان معاون گروهان و سرباز بيسيم چي ام بودند.

به مجرد اينکه در آن سايه ناپايدار دراز کشيديم، از فرط خستگي، گرما فراموش شد و به خوابي عميق فرو رفتيم!

نمي دانم چه زماني گذشته بود که ناگهان با صدائي مهيب از خواب پريدم. لحظاتي به اطراف نگريستم، به يکباره همه با صدايي بلند فرياد زديم «سبحان الله» ، چرا که يک عدد گلوله 160 م.م نسبتاً سنگين بر روي سنگر فرود آمده، سقف را شکافته و در کنار ما جاخوش کرده بود، جالب اينکه تصميم به انفجار نيز نداشت. بديهي است در صورتيکه منفجر شده بود، اثري از هيچکدام از ما سه نفر باقي نمي ماند.

از فرط شادي سجده شکر بجاي آورديم، گرچه بدين موضوع واقف بوديم، ليکن ايمان و اعتقادمان به اينکه زندگي و مرگ دست خداست دوچندان شد.

لذا از آن روز، تلاش ما در راه آزاد کردن مناطق اشغالی سرزمين عزيزمان بيشتر شد و خدا را شکر مي گوييم که زنده مانده ايم و شكست متجاوزين به سرزمين عزيزمان را شاهد بوديم ، در عين حال دانستيم که:

 

گلوله ها هميشه قاتل نيستند!

   عكس در سال 1381 در آموزش ميداني دانشجويان دانشگاه افسري، پل رفائيه منطقه عملياتي فتح‌المبين گرفته شده است

منبع: پژواکی از خاطره ها، روح‌الله سُروري ، 1387، ایران سبز، تهران

 

[1] - صفحاتي از آهن سفيد كه براي پوشش سقف سنگر مورد استفاده قرار مي گرفت.

1398/4/16 12:24:50 233 0
قسمت ارائه دهنده: مدیریت تولید محتوا
تویضیحات در موتور جستجو
سرهنگ پياده فريدون رمضاني در فروردين 1331 در شهرستان تربت جام متولد شد. تحصيلات ابتدايي و متوسطه را در شهرستان مشهد به
نظرات ارسالی
نظر شما


Retype the CAPTCHA code from the image
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 


4
>
تهران انتهای اتوبان ارتش خیابان برادران شهید شاهمرادی صندق پستی: 554-19575 - کدپستی: 1676653517
02122979698
Info@maarefjang.ir
پیام کوتاه هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی
300040004620
نرم افزار اندروید هیئت معارف جنگ
در این نرم افزار در بخش معارف جنگ عملیاتهای دوران دفاع مقدس همراه با نقشه هر عملیات و به تفکیک از سال اول تا سال هشتم جنگ قابل مشاهده می باشد.
هیئت معارف جنگ را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
کلیه حقوق قانونی این سایت متعلق به هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.

انتشار مقالات و مطالب در این پایگاه به منزله تائید تمام و کمال آنها نبوده، بلکه مطالب منعکس کننده نظرات نویسندگان آنها می باشد.

maarefjang @ 2015