• ارتش کلمه ی طیبه است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • ارتش جمهوری اسلامی ايران تنها ارتشی است كه در خدمت مردم و منافع ملی است و اعتقادات و احساسات بدنه و فرماندهان آن نيز همانند آحاد مردم است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • اساس استقلال مملكت بر ارتش است؛ بر نيروهاى زمينى و هوايى ودریائی است؛ لكن ارتشى كه متكى به ملت باشد. (امام خميني-ره)
  • وَالَّذِینَ جَاهَدُوا فِینَا لَنَهدِیَّنَهُم سُبُلَنَا وَ اِنَّ اللهَ لَمَعَ المُحُسِنِینَ (قرآن کریم، سوره مبارکه عنکبوت، آیه شریفه 69)
  • ما در جنگ ابهت دو ابرقدرت شرق و غرب را شکستیم. (امام خمینی - ره)
  • چرائی های جنگ تحمیلی و پاسخ به پرسشهای شما در خصوص دفاع مقدس در قسمت پرسش از شما، پاسخ از ما.
  • ارتش ما پشتوانه ملت ماست؛ ارتش ما ضامن استقلال كشور ماست. (امام خميني-ره)
  • «رژیم صهیونیستی ۲۵ سال آینده را نخواهد دید»، جملۀ منتخب مردم از بیانات سال94 مقام معظم رهبری(ایسنا)
  • 29 فروردین روز ارتش و سالروز حماسه آفرینی های نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران گرامی باد.
ارتش و دفاع مقدس از دیدگاه ولایت
صوت و تصویر
قطعنامه ها
کتاب آموزش معارف جنگ
آمار بازدید

فرماندهان صدام (19)


ما خواهان جنگ با آمریکا نیستیم، اما اگر مشیت خدا بر وقوع این جنگ باشد، در آن پیروز می­شویم." این گفته صدام کاملاً غیرمنطقی بود و احتمالا با دیدن تعجب در چهره­های ما بود که در توجیه این نتیجه­گیری­اش گفت: "اتحاد شوروی که قدرت بزرگی بود، نتوانست آمریکا را شکست دهد، اما عراق که کشور کوچکی است و 13 سال با انواع تحریم­ها مواجه بوده در سال 1991م بر آمریکایی­ها پیروز شد. این معجزه­ای الهی بود. آنها در حاشیه بیابان­ها گیر می­افتند و به خواست خدا آنها را شکست می­دهیم." و درست اینجا بود که شکست عراق در جنگ 2003م رقم خورد.

جنگ تحمیلی،دفاع مقدس،ارتش،هیئت معارف جنگ،شهید صیاد شیرازی،جنگ ایران و عراق،جنگ

حمدانی: جلسات ما با صدام معمولا با گرفتن عکس­های دسته جمعی پایان می­یافت و من همیشه با احتیاط از صدام فاصله می­گرفتم. اما آن روز وقتی صدام گفت در کنارش حرکت کنم، برام سخت بود باور کنم این همان صدام سابق است. او که بیماری دیابت داشت به تدریج از نظر جسمانی ضعیف می­شد و ظاهرا پاهایش هم لاغرتر شده بود. صدام در حالی که می­خندید پرسید: "رعد، می­خواهی مرا بترسانی؟" با اینکه با خنده این حرف را زد، اما نفس در سینه­ام حبس شد. گفتم: "نه قربان، هیچ­کس نمی­تواند شمارا بترساند. فقط خواستم نظرم را درمورد جنگی احتمالی با آمریکایی­ها به­عرض برسانم."

مورای: ظاهراً می­دانست که در جنگ با آمریکا شکست می­خورد و هیچ کاری نمی­تواند در این مورد انجام دهد، درست است؟

حمدانی: خیر، صدام این موضوع را در 30 جولای 2002م متوجه شد، اما تا آن زمان هنوز نظریه احتمال وقوع جنگ را قبول نداشت و زمانی هم که در جلسه 1 ژانویه 2003م احتمال جنگ با آمریکا را پذیرفت، خیلی دیر شده بود. او گفت: "بگذارید بازرسان هرچه را می­خواهند بازرسی کنند. ما خواهان جنگ با آمریکا نیستیم، اما اگر مشیت خدا بر وقوع این جنگ باشد، در آن پیروز می­شویم." این گفته صدام کاملاً غیرمنطقی بود و احتمالا با دیدن تعجب در چهره­های ما بود که در توجیه این نتیجه­گیری­اش گفت: "اتحاد شوروی که قدرت بزرگی بود، نتوانست آمریکا را شکست دهد، اما عراق که کشور کوچکی است و 13 سال با انواع تحریم­ها مواجه بوده در سال 1991م بر آمریکایی­ها پیروز شد. این معجزه­ای الهی بود. آنها در حاشیه بیابان­ها گیر می­افتند و به خواست خدا آنها را شکست می­دهیم." و درست اینجا بود که شکست عراق در جنگ 2003م رقم خورد.

وودز: ژنرال به صحبت­هایمان در مورد جنگ ایران و عراق برگردیم. ممکن است قدری در مورد فرماندهان لشکرها و سپاه­های مستقل عراق در عملیات­های سقوط شبه جزیره فاو در سال 1986م و بازپس­گیری آن در سال 1988م برایمان صحبت کنید؟

حمدانی: در فوریه 1986م فاو را به خاطر محاسبات اشتباه نیروهای اطلاعاتی خودمان از دست دادیم. البته نظر شخصی من است، گرچه دلیل محکمی برای آن ندارم. اطلاعات دقیقی در مورد طرح­ها و اهداف دشمن در 1986م دریافت کرده بودیم. منبع این اطلاعات عربستان سعودی یا اردن بود که امکانات اطلاعاتی­شان در مقایسه با آمریکایی­ها چندان گسترده نبود. بر اساس اطلاعات دریافتی در آن زمان، نبرد بسیار موفقی داشتیم. اما در سال 1986م نظر نیروهای اطلاعاتی این بود که ایرانیان با همان روش پیشین حمله خواهند کرد و این بار شکست خوردیم؛ زیرا آنها به ما گفتند که ایرانیان به منطقه سپاه ششم عراق در مجنون حمله می­کنند. البته اطلاعاتشان دقیق بود. عملیات شناسایی میدانی لازم را در مناطق تحت مسئولیت سپاه ششم و هفتم انجام داده و فهمیده بودیم که دشمن در حال متمرکز کردن نیروهایش در منطقه سپاه هفتم است و آرایش نیروهای خط مقدم دشمن نشان می­داد که آنها قصد حمله به این منطقه رادارند، اما نیروهای اطلاعاتی اصرار داشتند حمله ایرانیان در منطقه ششم سپاه صورت می­گیرد. فرماندهی نظامی جنگ هم بر اساس گزارش نیروهای اطلاعاتی همین اعتقاد را داشت و به سپهبد شوکت (Shawket) فرمانده سپاه هفتم دستور داد به ژنرال  سلطان هاشم فرمانده سپاه ششم کمک کند. شوکت و نعیمی که در آغاز جنگ فرماندهان سپاه سوم عراق بود، هردو فرماندهان بی­نظیری بودند. 9 فوریه 1986م ایران حمله وسیعی را از جزیره ام­الرصاص، منطقه معمر و بندرفاو آغاز کرد. لشکر 26 پیاده به فرماندهی سرتیپ مجید عبدالحمید از منطقه بین جیره ام­الرصاص تا بندر فاو پدافند می­کرد. این لشکر و تیپ 111 نسبتاً ضعیف بود. پس از آغاز حمله، ایرانیان قایق­هایشان را با استفاده از جرثقیل داخل آبراه قراردادند و این نشان داد که آنها می­خواهند به منطقه لشکر هفتم حمله کنند. سرتیپ محمود شهین رئیس اداره اطلاعات نیروی زمینی عراق فرد باهوشی نبود. او فکر می­کرد عراق به‌صرف اینکه در عملیات  سال 1985م پیروز شده در سال 1986م نیز باید پیروز شود. او همچنین بر اطلاعاتی که منابع اطلاعاتی­اش تهیه‌کرده بودند، تکیه کرد بدون آنکه با اطلاعات یا شناسایی میدانی، صحت‌وسقم آنها را بیازماید. 9فوریه 1986م ایرانیان حمله­شان را امتداد جبهه­ای وسیع از جزیره ام­الرصاص در شمال تا فاو در جنوب آغاز کردند. آنها به‌سرعت سرپل­ها را ایجاد کردند ولی حتی سه روز پس‌ازآنکه دشمن سرپل­ها را ایجاد کرده بود هنوز اطلاعات نظامی ما اصرار داشت که حمله ایرانیان در منطقه سپاه ششم صورت می­گیرد و نیروهای اطلاعاتی­مان تا یک هفته بعد هم هنوز همان نظر را داشتند. افزون­بر­این، در روزهای 9تا12 فوریه گارد ریاست جمهوری با استفاده از ترابری هوایی، خطوط راه­آهن و وسایل نقلیه زمینی در تلاش بود خود را برای اجرای ضد حمله­ای در پاسخ به حمله ایرانیان در شمال بصره آماده کند. اطلاعات ارسالی حاکی از آن بود که ایرانیان در منطقه سپاه هفتم به پیروزی­های بزرگی دست‌یافته‌اند، اما اطلاعات نظامی ما هنوز اصرار داشت همه اینها، تنها یک عملیات فریب است.

منبع: جنگ ایران و عراق از دیدگاه فرماندهان صدام، عبدالمجید حیدری، 1393، مرزوبوم، تهران

1398/4/15 11:36:11 164 0
قسمت ارائه دهنده: مدیریت تولید محتوا
تویضیحات در موتور جستجو
ما خواهان جنگ با آمریکا نیستیم، اما اگر مشیت خدا بر وقوع این جنگ باشد، در آن پیروز می­شویم." این گفته صدام کاملاً غیرمنطقی بود و احتمالا با دیدن تعجب در چهره­های ما بود که در توجیه این نتیجه­گیری­اش گفت: "اتحاد شوروی که قدرت بزرگی بود، نتوانست آمریکا را شکست دهد، اما...
نظرات ارسالی
نظر شما


Retype the CAPTCHA code from the image
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 


4
>
تهران انتهای اتوبان ارتش خیابان برادران شهید شاهمرادی صندق پستی: 554-19575 - کدپستی: 1676653517
02122979698
Info@maarefjang.ir
پیام کوتاه هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی
300040004620
نرم افزار اندروید هیئت معارف جنگ
در این نرم افزار در بخش معارف جنگ عملیاتهای دوران دفاع مقدس همراه با نقشه هر عملیات و به تفکیک از سال اول تا سال هشتم جنگ قابل مشاهده می باشد.
هیئت معارف جنگ را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
کلیه حقوق قانونی این سایت متعلق به هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.

انتشار مقالات و مطالب در این پایگاه به منزله تائید تمام و کمال آنها نبوده، بلکه مطالب منعکس کننده نظرات نویسندگان آنها می باشد.

maarefjang @ 2015