• ارتش کلمه ی طیبه است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • ارتش جمهوری اسلامی ايران تنها ارتشی است كه در خدمت مردم و منافع ملی است و اعتقادات و احساسات بدنه و فرماندهان آن نيز همانند آحاد مردم است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • اساس استقلال مملكت بر ارتش است؛ بر نيروهاى زمينى و هوايى ودریائی است؛ لكن ارتشى كه متكى به ملت باشد. (امام خميني-ره)
  • وَالَّذِینَ جَاهَدُوا فِینَا لَنَهدِیَّنَهُم سُبُلَنَا وَ اِنَّ اللهَ لَمَعَ المُحُسِنِینَ (قرآن کریم، سوره مبارکه عنکبوت، آیه شریفه 69)
  • ما در جنگ ابهت دو ابرقدرت شرق و غرب را شکستیم. (امام خمینی - ره)
  • چرائی های جنگ تحمیلی و پاسخ به پرسشهای شما در خصوص دفاع مقدس در قسمت پرسش از شما، پاسخ از ما.
  • ارتش ما پشتوانه ملت ماست؛ ارتش ما ضامن استقلال كشور ماست. (امام خميني-ره)
  • «رژیم صهیونیستی ۲۵ سال آینده را نخواهد دید»، جملۀ منتخب مردم از بیانات سال94 مقام معظم رهبری(ایسنا)
  • 29 فروردین روز ارتش و سالروز حماسه آفرینی های نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران گرامی باد.
ارتش و دفاع مقدس از دیدگاه ولایت
صوت و تصویر
قطعنامه ها
کتاب آموزش معارف جنگ
آمار بازدید

بازتاب جهانی عملیات محرم ( 10/9/1361) در رسانه های جمعی جهان-21


عربستان از كشورهاي ديگر عربي خليج فارس درخواست كرد از ادامه كمك هاي مالي به عراق دريغ ننمايند. حكومت عراق براي تأمين نيازهاي فوري خود به بانك هاي اروپا متوسل شد تا مبلغ 500 ميليون دلار وام بگيرد. اين مشكلات اقتصادي براي عراق به علت قطع صدور نفت آن كشور از طريق خليج فارس و لوله نفتي كه از سوريه عبور مي كرد ايجاد گرديد و تنها منبع درآمد عراق نفتي بود كه از طريق لوله نفتي عراق تركيه حاصل مي شد.

جنگ تحمیلی،دفاع مقدس،ارتش،هیئت معارف جنگ،شهید صیاد شیرازی،جنگ ایران و عراق،جنگ

بعد از پايان عمليات محرم كه منجر به تصرف قسمتي از سرزمين عراق به وسيله نيروهاي مسلح جمهوري اسلامي ايران شد تلاش جهاني براي تقويت حكومت عراق و جلوگيري از پيروزي ايران بيش از پيش شدت يافت كه در ادامه اين مطالب به خلاصه چگونگي بعضي از اين تلاش ها اشاره مي كنيم .

در 20 آبان ماه يونايتدپرس اظهار داشت حكومت عراق براي دريافت 35 ميليارد دلار وام ديگر از دوستان عرب خود براي ادامه جنگ با ايران به تكاپو افتاده است ولي همين خبرگزاري اعلام كرد كه كشورهاي كويت و امارات متحده عربي خود براي اولين بار با كسر بودجه مواجه شدند و مايل نيستند به عراق كمك بيشتري نمايند . از نبرد محرم به بعد عراق تلاش هوايي خود را در صحنه عمليات و خارج از آن و در داخل ايران بيشتر كرد و از آن به بعد نبردهاي هوايي وسعت بيشتري يافت و صحنه خليج فارس با نفت كش هاي رفت و آمد كننده در آن به صورت صحنه اصلي پيكار اقتصادي جنگ درآمد .

عربستان از كشورهاي ديگر عربي خليج فارس درخواست كرد از ادامه كمك هاي مالي به عراق دريغ ننمايند . حكومت عراق براي تأمين نيازهاي فوري خود به بانك هاي اروپا متوسل شد تا مبلغ 500 ميليون دلار وام بگيرد . اين مشكلات اقتصادي براي عراق به علت قطع صدور نفت آن كشور از طريق خليج فارس و لوله نفتي كه از سوريه عبور مي كرد ايجاد گرديد و تنها منبع درآمد عراق نفتي بود كه از طريق لوله نفتي عراق تركيه حاصل مي شد كه در آن موقع روزانه حدود 600 هزار بشكه در روز بود . پيروزي ايران در عمليات محرم سبب اضطراب و نگراني بيش از پيش كشورهاي عربي حوزه خليج فارس شد و آنها يك كنفرانس فوري در منامه پايتخت بحرين تشكيل دادند تا آخرين وضعيت جنگ ايران و عراق را مورد بررسي قرار دهند.

در ادامه تحليل محافل جهاني درباره نتايج احتمالي پيروزي نيروهاي ايران در عمليات محرم ديويد برارشو مفسر راديو بي بي سي لندن چنين اظهار نظر كرد كه پيروزي هاي اخير ايران اراده نيروهاي عراقي را سست كرده است كه ممكن است خطر بزرگي براي صدام حسين در بر داشته باشد و بايد در نظر داشت كه اين گونه تعبير و تفسيرها كه از طريق رسانه هاي گروهي جهان معمولاً در تمام كشورها و به ويژه در محافل خبري و محافل سياسي علاقه مند به سرنوشت جنگ ايران و عراق منتشر مي گرديد بازتاب فوق العاده اي داشت و عاملي براي برآورد وضعيت ها و تصميم گيري هاي مهم در سطح بين المللي براي ادامه يا توقف اين جنگ مي گرديد زيرا محافل سياسي بين المللي دائماً گوش به زنگ شنيدن اخبار اين جنگ بودند و هر خبري درباره اين جنگ به ويژه اگر درباره نقاط ضعف حكومت ارتش عراق بود براي اين محافل از حساسيت فوق العاده اي برخوردار بود . راديو بي بي سي در همين بخش خبري در تفسير اهميت حضور شخص صدام حسين در خطوط اول جبهه نظر داد كه اين عمل كوششي براي تقويت روحيه تضعيف شده نيروهاي عراق است به خصوص اينكه صدام حسين خطاب به نظاميان گفت :

اگر نيروهاي عراقي مواضع خود را ترك نكنند تلفات كمتري خواهند داشت تا اينكه بدون طرح اقدام به ترك مواضع كنند . كمي دقت در مفهوم اين جملات نشان مي دهد كه هدف اصلي از آن نشان دادن ضعف نيروهاي عراق است . در پيامد عمليات محرم ملك حسن پادشاه اردن مانند هميشه براه افتاد و راهي بغداد شد تا همدردي خود را با صدام حسين ابراز دارد زيرا او خود بيش از صدام نگران سرنوشت خودش بود و اطمينان داشت اولين پيامد پيروزي ايران بر عراق در جنگ تحميلي دامنگير او خواهد شد و حكومت سلطنتي اردن سرنگون خواهد گرديد .

از آغاز دهه سوم آبان 61 حمله نيروهاي ايران كاملاً متوقف گرديد و برعكس نيروهاي عراقي اقدام به حملات متقابله مكرر نمودند تا شايد نيروهاي ايران را از مناطقي كه در نبرد چند روز گذشته به تصرف خود درآورده بودند عقب برانند درنتيجه نيروهاي ايران به حالت تدافعي و نيروهاي عراقي به حالت تهاجمي درآمده بودند و حاميان صدام اميدوار بودند كه نيروهاي شكست خورده عراقي بتوانند تجديد قوا كنند و نيروهاي ايران را از منطقه اشغالي داخل خاك عراق عقب برانند زيرا آنها معتقد بودند كه تا هنگامي كه جنگ از حوالي خط مرز به داخل خاك عراق كشانده نشود خطر مهمي حكومت عراق را تهديد نخواهد كرد و همين مسئله در تمام طول ادامه جنگ به صورت يك اصل مهم يا حتي مي توان گفت مهمترين اصل درآمد و پشتيبانان جهاني حكومت عراق كه تقريباً تمام كشورهاي بزرگ و همچنين كشورهاي پولدار عرب بودند تمام تلاش خود را به كار بردند تا مانع كشانده شدن جنگ به داخل خاك عراق شوند و از نظر ايران متأسفانه اين تلاش جهاني موفقيت آميز بود و در طول 6 سال ادامه جنگ نيروهاي ايران به جز در چند مورد استثنايي و بسيار محدود كه مهمترين آن تصرف شبه جزيره فاو و شهر ماووت عراق و پيشرفتگي شيلر نتوانستند جنگ را از حوالي خط مرز فراتر ببرند و به داخل خاك عراق بكشانند اما بايد توجه داشت كه گرچه سرباز عراقي در رويارويي با نيروهاي ايران قرار داشت و منصفانه بايد قبول كرد  سهم بزرگي در اجراي اين مأموريت داشت اما پشتيباني مالي و تسليحاتي كشورهاي ديگر از عراق سهم تعيين كننده اي در اين امر داشتند زيرا هواپيماهاي ميراژ و موشك هاي اگزوست فرانسوي تحويل شده به عراق بودند كه ضربات سنگيني بر بنيه اقتصادي ايران وارد مي كردند ونه سرباز عراقي در خط مقدم جبهه و پول هاي بي حساب و كتاب عربستان و كويت و تجهيزات و تسليحات چند ميليارد دلاري مصر بود كه حكومت عراق را سرپا نگه داشته بود و بالاخره پشتيباني سياسي و نظامي ابرقدرت هاي شرق و غرب بود كه حكومت عراق را استوار نگاه مي داشت . باري گفتيم كه حملات متقابل ارتش عراق در منطقه عملياتي محرم از اوايل دهه سوم آبان شروع شد و در 21 آبان ماه يكي از سنگين ترين حملات نيروهاي عراق در جنوب پاسگاه شرهاني اجرا شد كه به وسيله رزمندگان ما دفع گرديد . در 21 آبان ماه برادر محسن رضايي فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامي ايران در مصاحبه با خبرگزاري جمهوري اسلامي ايران در قم انجام گرفت اهداف كلي عمليات محرم را تشريح كرد كه رئوس اين اهداف عبارت بودند  از :

          1- تصرف ارتفاعات مرزي حمرين و عقب راندن نيروهاي متجاوز عراق از مناطق اشغالي سرزمين ايران و راندن نيروهاي عراقي به دشت غربي ارتفاعات مرزي

          2- در ميدان ديد و تير قرار دادن راههاي مواصلاتي مهم عراق در منطقه عماره و علي غربي (منطقه مياني جبهه جنگ)

          3- انهدام قسمتي از نيروهاي عراق و كاهش دادن توان رزمي آن

          4- بهره برداري از انعكاس جهاني اين نبرد و اثرات سياسي آن در سطح  بين المللي حتي اگر استكبار جهاني از اين حركت نيروهاي ايران چنين بهره برداري تبليغاتي كنند كه ما را متجاوز قلمداد كنند زيرا ديگر ما از اين حربه ها باكي نداريم .

برادر محسن رضايي در ادامه سخنانش گفت نيروهاي ما تا هر كجا كه بتوانند آتش دشمن را از مناطق مسكوني ما دور سازند به پيش خواهند رفت و در مورد آينده جنگ گفت هنوز قسمتي از سرزمينهاي ما در اشغال متجاوزين عراقي است و تا زماني كه صدام و حاميان او تسليم خواسته هاي ما نشوند و با ما بجنگند ما طبق وظيفه شرعي و اسلامي مجبور به دفاع از خود ادامه مي دهيم .

حمله متقابل نيروهاي عراق در 21 آبان ماه بار ديگر بازار محافل خبري و تحليل هاي سياسي جنگ را رونق بخشيد . خبرگزاري يونايتد پرس از تهران گزارش مفصلي درباره چگونگي اين پاتك تهيه و مخابره كرد كه در قسمتي از آن اعلام نمود صدام حسين به افراد تيپ 501 عراق كه در عمليات اخير پايداري قابل ملاحظه اي داشته اند تبريك گفت . اين عمليات در حالي صورت گرفت كه رهبران كشورهاي عربي حوزه خليج فارس اجلاس سه روزه خود را كه در بحرين براي بررسي وضعيت جنگ تشكيل داده بودند به پايان رساندند ضمن اعلام پشتيباني از عراق، از ايران خواستند حملات خود را كه تمام كشورهاي عربي را تهديد مي كند متوقف سازد .

نشريه گاردين چاپ لندن نوشت در امان پايتخت اردن ادعا شد كه يك تيپ عراقي ضربات سنگيني به نيروهاي ايران وارد كرده است . موزر بدران نخست وزير اردن با شتاب راهي بغداد شد تا از وضعيت جنگ خبر دست اول بدست آورد . اين نشريه مي افزايد به اعتقاد ناظران روحيه سربازان عراقي فوق العاده ضعيف شده است اما هنوز اختلال مهمي در سازمان نيروهاي عراقي ايجاد نگرديده است . خطري كه اكنون براي عراق پيش آمد اين است كه نيروهاي ايراني به خطوط اصلي مواصلاتي عراق نزديك شده و مي توانند با توپخانه دوربرد آنها را مورد تهديد قرار دهند.

در جريان اين وقايع وزير خارجه فرانسه اظهار نظر نسبتاً صريحي به طرفداري از عراق نمود و در مصاحبه با خبرگزاري كويت اعلام كرد كشورش از طرح مشترك كشورهاي شوراي همكاري خليج فارس كه هدفش دور ساختن اين منطقه از دخالت ابرقدرت ها است حمايت مي كند و اضافه كرد پس از اينكه عراق نيروهايش را تا مرزهاي بين المللي خود عقب كشيد فرانسه اين عمل عراق را مورد تاييد قرار داد . وي از ادامه ايران به جنگ اظهار تاسف كرد و گفت چنانچه شوراي امنيت به درخواست طرف هاي ذيربط نيروي حافظ صلح به مرز بين ايران و عراق اعزام كند فرانسه آماده است در اعزام اين نيرو شركت نمايد . خبرگزاري آلمان در تحليل كلي از جنگ اظهار نظر كرد كه نيروهاي ايران با پيشروي در خاك عراق در هفته گذشته به حالت نه جنگ و نه صلح پايان دادند . اين خبرگزاري بيان داشت كه هيچ ترديدي نيست كه رهبران ايران مي خواهند شرايط خود را براي صلح با استفاده از قدرت نظامي عملي سازند كه اساس آن سقوط صدام است ولي از اظهارات سياستمداران ايراني چنين بر مي آيد كه آنها انتظار پيروزي بسيار سريع را ندارند . زيرا اميد به پيروزي در حملات بزرگ سال جاري در منطقه خرمشهر بصره فريبنده بود و هجوم 150 هزار نفري نيروهاي ايران در ميان مواضع و موانع مستحكم عراقي ها با شكست مواجه گرديد . بر اثر شكستهايي كه نيروهاي عراق در خوزستان خورده بودند روحيه آنان ضعيف شده بود ولي در دفاع از وطنشان با تحرك جديدي جنگيدند و دعوت امام خميني از شيعيان عراق براي قيام بر عليه حكومت صدام و حزب بعث عراق نتيجه اي حاصل نكرد .

اين خبر گزاري در قسمت پاياني گزارش خود چنين اظهار نظر كرد كه در اين جنگ طولاني ايران مي تواند عراق را از نظر اقتصادي نيز كاملاً ضعيف نمايد . زيرا عراق ازنظر اقتصادي بيش از ايران آسيب مي بيند چنانكه ذخيره ارزي عراق قبل از جنگ 30 ميليارد دلار بوده و اكنون با وجود اينكه عربستان 30 ميليارد دلار به اين دولت كمك كرده ذخيره ارزي عراق به 10 ميليارد دلار كاهش يافته است.

تحليل محافل بين المللي از جنگ ايران و عراق بعد از عمليات محرم همچنان داغ بود . در23 آبان روزنامه نيويورك تايمز چاپ آمريكا طي مقاله اي خواسته اصلي ايران را كه سرنگوني صدام حسين بود مورد بررسي قرار داد و نوشت هيچيك از مقامات ايران حاضر به تشريح اين مطالب نيستند كه چگونه بدون امكان يك حمله همه جانبه به بغداد مي توانند صدام حسين را سرنگون سازند البته بعضي از متخصصين نظامي در ايران معتقدند كه حمله همه جانبه نيروهاي ايران به بغداد خارج از حد توانايي نيروهاي ايران است و امروز يك مقام عاليرتبه وزارت خارجه ايران در دمشق اظهار داشت كه تهران انتظار دارد مردم عراق بر عليه حكومت بعث آن كشورقيام كنند و خود آن را سرنگون سازند و آيت الله خميني درتابستان گذشته چنين دعوتي از مردم عراق كرد.حسين شيخ الاسلام مقام وزارت خارجه ايران گفت سرنگوني صدام تكليف مردم عراق و همچنين وظيفه هر مسلماني است .

بعد از عمليات محرم حمايت علني كشورهاي طرفدار عراق به صورت اعزام نيروي انساني آغاز شد . اولين كشوري كه به چنين عملي اقدام كرد حكومت سودان بود كه يك واحد 200 نفري به بغداد اعزام كرد .

مجله كويتي الرساله در 25 آبان يك مقاله شديد الحني بر عليه ايران نوشت و ايران را به عنوان عامل اصلي ادامه جنگ معرفي كرد . راديو صوت الجماهير عراق از قول دو استاد دانشگاه كويت گفت كه آنان ايران را عامل اصلي شروع و ادامه جنگ تحميلي دانسته اند.

1397/9/13 12:48:19 238 0
قسمت ارائه دهنده: مدیریت تولید محتوا
تویضیحات در موتور جستجو
عربستان از كشورهاي ديگر عربي خليج فارس درخواست كرد از ادامه كمك هاي مالي به عراق دريغ ننمايند. حكومت عراق براي تأمين نيازهاي فوري خود به بانك هاي اروپا متوسل شد تا مبلغ 500 ميليون دلار وام بگيرد.
نظرات ارسالی
نظر شما


Retype the CAPTCHA code from the image
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 


4
>
تهران انتهای اتوبان ارتش خیابان برادران شهید شاهمرادی صندق پستی: 554-19575 - کدپستی: 1676653517
02122979698
Info@maarefjang.ir
پیام کوتاه هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی
300040004620
نرم افزار اندروید هیئت معارف جنگ
در این نرم افزار در بخش معارف جنگ عملیاتهای دوران دفاع مقدس همراه با نقشه هر عملیات و به تفکیک از سال اول تا سال هشتم جنگ قابل مشاهده می باشد.
هیئت معارف جنگ را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
کلیه حقوق قانونی این سایت متعلق به هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.

انتشار مقالات و مطالب در این پایگاه به منزله تائید تمام و کمال آنها نبوده، بلکه مطالب منعکس کننده نظرات نویسندگان آنها می باشد.

maarefjang @ 2015