• ارتش کلمه ی طیبه است. (فرمانده معظم كل قوا)
 • ارتش جمهوری اسلامی ايران تنها ارتشی است كه در خدمت مردم و منافع ملی است و اعتقادات و احساسات بدنه و فرماندهان آن نيز همانند آحاد مردم است. (فرمانده معظم كل قوا)
 • اساس استقلال مملكت بر ارتش است؛ بر نيروهاى زمينى و هوايى ودریائی است؛ لكن ارتشى كه متكى به ملت باشد. (امام خميني-ره)
 • وَالَّذِینَ جَاهَدُوا فِینَا لَنَهدِیَّنَهُم سُبُلَنَا وَ اِنَّ اللهَ لَمَعَ المُحُسِنِینَ (قرآن کریم، سوره مبارکه عنکبوت، آیه شریفه 69)
 • ما در جنگ ابهت دو ابرقدرت شرق و غرب را شکستیم. (امام خمینی - ره)
 • چرائی های جنگ تحمیلی و پاسخ به پرسشهای شما در خصوص دفاع مقدس در قسمت پرسش از شما، پاسخ از ما.
 • ارتش ما پشتوانه ملت ماست؛ ارتش ما ضامن استقلال كشور ماست. (امام خميني-ره)
 • «رژیم صهیونیستی ۲۵ سال آینده را نخواهد دید»، جملۀ منتخب مردم از بیانات سال94 مقام معظم رهبری(ایسنا)
 • 29 فروردین روز ارتش و سالروز حماسه آفرینی های نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران گرامی باد.
ارتش و دفاع مقدس از دیدگاه ولایت
صوت و تصویر
قطعنامه ها
کتاب آموزش معارف جنگ
آمار بازدید

توپخانه در سد  و تثبیت متجاوز (45)


کمک­های مردمی در جبهه­های مختلف، بسیاری از مشکلات موجود تعمیراتی و تأمین قطعات مورد نیاز یگان‌های ارتش را حل کرد. با این وجود، به‌منظور خودکفا کردن ارتش، می‌بایستی پیش‌بینی­های لازم از نظر تدارک اقلام مورد نیاز فراهم شود. واگذاری اعتبار، خارج از کدهای مصوب برای خرید اقلام مورد نیاز در زمان جنگ باید صورت پذیرد.

جنگ تحمیلی،دفاع مقدس،ارتش،هیئت معارف جنگ،شهید صیاد شیرازی،جنگ ایران و عراق،جنگ،توپخانه در سد و تثبیت متجاوز (45)

 

گزارش­های نوبه­ای گروه55 توپخانه به قرارگاه تاکتیکی نزاجا در جنوب

از تاریخ 30/7/1359 گزارشات نوبه­ای قرارگاه تاکتیکی گروه55 توپخانه شکل مشخصی به خود گرفت و به‌صورت روزانه به قرارگاه تاکتیکی نزاجا در جنوب، جهت استحضار، ارسال شد. در این گزارشات که اغلب به فعالیت­های تیراندازی یگان‌های در کنترل عملیاتی گروه55 توپخانه اشاره شده است، روزی را نمی­توان یافت که یگان‌های توپخانه به اجرای  مأموریت تیراندازی مشغول نبوده باشند. شایان ذکر است که بیشتر این تیراندازی­ها، طبق درخواست دیده‌بانان مستقر در دیدگاه­های مختلف صورت گرفته و از هرگونه حرکت نیروهای دشمن جلوگیری و هر آتش توپخانۀ دشمن، با اجرای آتش ضد آتشبار خاموش شده است.

 

خلاصه­ای از اقدامات گروه55 توپخانه  و یگان‌های زیر امر در آبان‌ 1359

خلاصه­ای از اقدامات قرارگاه گروه55 توپخانه و یگان‌های سازمانی و زیر امر آن در آبان‌ 1359 در زیر آورده شده است تا نقش و عملکرد گروه55 توپخانه در این برهۀ زمانی از دوران دفاع مقدس مشخص شود:

توضیح: موارد مورد اشاره در زیر، خلاصه­ای از دفتر روزنامۀ گروه55 توپخانه است و نتایج هم با استناد به گزارش دیده‌بانان و پست شنود مستقر در منطقه بیان شده است:

 1. در تاریخ 1/8/1359 یک سنگر مهمات دشمن منهدم و تعدادی از نفرات دشمن کشته و مجروح شدند. در این روز چهار خودرو حامل مهمات دشمن به آتش کشیده شد.
 2. از تاریخ 2/8/1359 تا تاریخ 6/8/1359 در اثر آتش توپخانۀ خودی، توپخانه­های دشمن خاموش شدند، محل تجمع ادوات زرهی و نیز تانک‌های در حال تغییر موضع دشمن زیر آتش قرار گرفتند، تعدادی از سنگرهای مهمات دشمن به آتش کشیده شدند و به خوروهای دشمن آسیب رسید و تعدادی از نفرات دشمن کشته و زخمی‌شدند.
 3. در تاریخ 9/8/1359 دشمن با عناصری از لشکرهای1 مکانیزه و10 زرهی خود تک هماهنگ شده­ای را با هدف تصرف سرپل نادری اجرا کرد که در اثر مقاومت دلیرانۀ نیروهای پدافندی و آتش طرح‌ریزی شدۀ یگان‌های توپخانۀ تحت کنترل گروه55 توپخانۀ مستقر در منطقه، با شکست روبه‌رو شد و تلفات و ضایعات زیادی به نیروهای دشمن وارد آمد. تلفات وارده به دشمن را بیش از800 نفر تخمین زدند.

 

پیوست الف- عین گزارشات ستاد عملیاتی گروه55 توپخانه به قرارگاه تاکتیکی نزاجا در جنوب (9 و 10/7/1359)

 1. در تاریخ10/8/1359 روی سایت­های 4 و 5 مستقر در ارتفاعات علی گره‌زد و نیز مواضع توپخانه و تانک دشمن در آن حوالی اجرای آتش مؤثر شد.
 2. در تاریخ 11/8/1359 روی مواضع توپخانه و تانک دشمن در ده نقطه اجرای آتش شد که در نتیجۀ آن، به دو دستگاه تانک و دو عراده توپ آسیب وارد و یک سنگر مهمات به آتش کشیده شد. تعدادی از نفرات دشمن کشته و زخمی ‌شدند.
 3. در تاریخ 12/8/1359 سه موضع توپخانۀ دشمن در اثر اجرای آتش ضد آتشبار توپخانۀ خودی خاموش شدند و یک سنگر مهمات دشمن به آتش کشیده شد. در همین روز به قسمتی از تعمیرگاه خودرو دشمن واقع در سه‌راهی معروف به قهوه‌خانه آسیب وارد شد و تعدادی از نفرات دشمن کشته و زخمی ‌شدند.
 4. در تاریخ 13/8/1359 به‌منظور تعیین موقعیت دقیق مواضع توپخانه­های دشمن، دو دستگاه رادار تجسس هدف توپخانه از تهران به دزفول آورده شد و پرسنلی که قبلاً دورۀ آن را دیده بودند، از یگان‌ها احضار و پس از اجرای آموزش کوتاه، در منطقه مستقر گردیدند؛ ولی به‌علت عدم دقت کافی، این وسیله مورد استفاده قرار نگرفته و مجدداً تخلیه شدند.
 5. در تاریخ­های 14 و 15/8/1359 روی مواضع و تأسیسات دشمن در 9 نقطه آتش اجرا گردید.
 6. در تاریخ 16/8/1359 مواضع توپخانۀ دشمن در حوالی علی گره‌زد (سایت­های4 و5) و مواضع پیادۀ دشمن در جلوی سر پل نادری و سرخه صالح زیر آتش توپخانه قرار گرفتند که در نتیجۀ آن، توپخانه­های دشمن خاموش شدند و به نیروهای دشمن در این مناطق خسارات و تلفاتی وارد شد.
 7. از تاریخ 17/8/1359 تا 22/8/1359 به مواضع توپخانه، تانک و خودروهای حامل مهمات دشمن آتش گشوده شد که موجب شد توپخانه­های دشمن خاموش شوند، تعدادی از ادوات زرهی دشمن آسیب ببینند و تعدادی از نفرات دشمن به هلاکت برسند. (در یک مورد در موضع توپخانۀ دشمن حریق ایجاد شد.)
 8. در تاریخ­های 23 و 24/8/1359 در اثر آتش توپخانه­های خودی به نأسیسات رادار، واقع در تپۀ علی گره‌زد، خساراتی وارد شد و تعدادی از نفرات دشمن کشته و زخمی ‌شدند.
 9. در تاریخ­های 25 و 26/8/1359 در اثر آتش توپخانه­های خودی، تعدادی از سنگرهای دشمن منهدم و یک موضع توپخانۀ دشمن درهم کوبیده شد.
 10. در تاریخ­های 27 تا 30/8/1359 یک خودرو حامل موشک دشمن مورد اصابت گلولۀ توپخانۀ خودی قرار گرفت و یک موضع توپخانۀ او منهدم گردید.
 11. در تاریخ 1/9/1359 در پی درخواست قرارگاه نزاجا در جنوب، آمار مهمات مصرفی یگان‌های تحت کنترل عملیاتی گروه55 توپخانه، مستقر در منطقۀ دزفول و شوش، تنظیم و به شرح زیر گزارش گردید:

- گردان 343 توپخانۀ130م‌م با 12 عراده توپ: 6118 گلوله

- آتشبار 175م‌م گردان388 توپخانه با 4 عراده توپ:2500 گلوله

- گردان305 توپخانۀ130م‌م با 12 عراده توپ:4146 گلوله

- گردان 323 توپخانۀ155م‌م خودکششی با 12 عراده توپ:7920 گلوله

- گردان372توپخانۀ کاتیوشا با 12 عراده توپ:4800 موشک

- گردان 365 توپخانۀ 23م‌م پدافند هوایی به 24 عراده توپ:14600 گلوله

- آتشبار 57م‌م گردان324 توپخانۀ پدافند هوایی خودکششی با 6 عراده توپ:280 گلوله

- آتشبار شیلکا گردان361 توپخانۀ پدافند هوایی خودکششی با 4 عراده توپ: 8200 گلوله

- دستۀ سهند: 312موشک

از میزان مصرف مهمات چنین استنباط می‌شود که در مدت مورد اشاره، فقط یگان‌های توپخانه درگیر عملیات در مقابل دشمن بوده­اند که البته در عمل هم چنین بود. به‌طور کلی، به‌علت عدم وجود افسران پشتیبانی آتش ورزیده در ستاد تیپ­ها و همچنین عدم حرف‌شنوی فرماندهان یگان‌های مانوری از توصیه­های افسران توپخانه که می­بایستی به‌عنوان هماهنگ کنندگان پشتیبانی آتش آنها عمل می‌کردند، معمولاً سلاح اجتماعی سازمانی این یگان‌ها مورد استفاده قرار نمی­گرفت و توپخانه­ها مجبور بودند بیش از اندازه اقدام به تیراندازی کنند که این عمل موجب فرسودگی توپ­ها و از بین رفتن لولۀ آنها می­شد.

 

اقدامات گروه55 توپخانه از 1/9/1359 تا پایان سال1359

تبادل آتش در طی مدت اشاره شده بین توپخانۀ خودی و توپخانۀ دشمن در این منطقه همچنان ادامه داشت که به‌علت جلوگیری از اطالۀ کلام، از ذکر موارد خودداری می‌شود. لازم به توضیح است که برابر جدول حوادث موجود، روزی را نمی­توان یافت که در آن توپخانه­های خودی در حال اجرای تیراندازی روی مواضع ثابت و ستون‌های در حال حرکت دشمن مشغول نبوده باشند. درواقع به‌جرئت می­توان گفت که عامل اصلی در جهت جلوگیری از پیشروی دشمن و توقف و تثبیت او، اغلب در مواضع نامناسب برای پدافند، توپخانه بوده است که این موفقیت به همت افسران لایق و درجه‌داران فداکار و سربازان شجاع یگان‌های توپخانه حاصل شد.

در زیر، فقط به ذکر مواردی بسنده می‌شود که مربوط به پشتیبانی از عملیات پدافندی نیروهای خودی در مقابل تحرکات مهم دشمن و اقدامات ساختاری برای بهبود اوضاع هستند:

- در تاریخ 14/9/1359 طی گزارشی به قرارگاه تاکتیکی نزاجا پیشنهاد شد: به‌منظور تسلط بر جادۀ دهلران- دزفول و امکان اجرای آتش روی مواضع دشمن که خارج از برد یگان‌های توپخانه است، تپه­های سپتون و ارتفاعات واقع در شمال‌غربی پل نادری تصرف شود تا یگان‌های توپخانه بتوانند به آن طرف پل تغییر مکان یابند.

- در تاریخ 17/10/1359 دشمن مبادرت به یک حمله به منطقۀ سر پل نادری کرد که با اجرای آتش شدید کلیۀ یگان‌های توپخانۀ زیر امر گروه55 توپخانه، آرایش یگان زرهی دشمن درهم شکسته شد و از پیشروی نیروهای آن جلوگیری به‌عمل آمد. در اجرای آتش توپخانه­های خودی، یک دستگاه تانک دشمن منهدم و هفت موضع توپخانۀ دشمن خاموش شد و از تعداد تلفات حتمی افراد دشمن اطلاعی به‌دست نیامد.

 

پیوست ب- گزارشات نوبه­ای عملیاتی شماره 87 قرارگاه تاکتیکی گروه55 توپخانه

1- در تاریخ 19/10/1359 دشمن مجدداً مبادرت به حمله به سرپل کرد که با اجرای آتش یگان‌های توپخانه، سه دستگاه تانک و یک دستگاه خودرو حامل مهمات و دو دستگاه نفربر دشمن منهدم و به یک موضع توپخانه آسیب وارد آمد و تک دشمن دفع شد. دود غلیظ متصاعد از ایجاد حریق در مواضع دشمن، مدت­ها قابل مشاهده بود. پیوست پ- گزارش نوبه­ای شماره 88

2- به‌منظور تشکیل یگان‌های موشک‌انداز107م م که بررسی آن به قرارگاه گروه55 محول شده بود، در تاریخ 14/11/ 1359 پیشنهاداتی به قرارگاه نزاجا ارائه شد که چکیدۀ آن به شرح زیر می­باشد:

الف- چون جنگ‌افزار 107م م از برد کمتری برخوردار است، بنابراین نمی­توان یگان‌های متشکله از این جنگ‌افزار را در ترکیبات گروه­های توپخانه به‌کار گرفت.

ب- باتوجه به اینکه جنگ‌افزار مورد بحث از تحرک سریع و برد کم برخوردار می‌باشد، بهتر است هر یک از گردان­های پیاده و هوابرد مجهز به یک دستۀ موشک‌انداز 107م‌م گردند.

لازم به توضیح است که در اجرای دستور شفاهی تیمسار فرماندهی نزاجا، در تاریخ 11/11/1359 یک عراده موشک­انداز 12 لوله­ای107م‌م با تعدادی مهمات از آمادگاه تحویل گروه55 توپخانه شد تا میزان کارآیی آن و ردۀ تشکیل یگان‌های مجهز به این جنگ‌افزار مشخص و پیشنهادات لازم به نزاجا ارائه شود. باتوجه به عدم دسترسی به آئین‌نامه­ها و سایر مدارک این جنگ‌افزار، طی سه روز تلاش پیگیر، نسبت به آماده به جنگ کردن آن اقدام شد و سرانجام در تاریخ 13/11/1359 در نزدیکی ارتفاعات خرولی، با حضور سرکار سرهنگ ستاد عیسی افرایی، مشاور توپخانۀ قرارگاه نزاجا و سرکار سرهنگ ستاد ورشوساز فرمانده لشکر21 حمزه، با جنگ‌افزار مورد بحث تیراندازی به طرف مواضع خط مقدم دشمن صورت گرفت که خدمۀ توپ مورد تشویق فرمانده لشکر21 قرار گرفتند و نتیجۀ آن، به شرح بالا، به نزاجا گزارش شد. بلافاصله بعد از تیرانداری، موضع جنگ‌افزار توسط دشمن کشف و با عکس‌العمل نیروهای در خط دشمن مواجه شد.

3- در تاریخ 13/12/1359 با کلیۀ یگان‌های سازمانی و زیر امر گروه روی 63 آماج اجرای آتش شد و درنتیجه، تعداد قابل‌ملاحظه­ای از سنگرهای تانک منهدم شدند و نفرات دشمن به هلاکت رسیدند.

4- در تاریخ 12/12/1359 آتشبار کاتیوشای گردان372 توپخانۀ گروه33 توپخانه از منطقۀ دزفول به منطقۀ ایلام تغییر مکان داد و گردان(-) 376 کاتیوشای گروه55 به‌جای آن، مواضع مورد نظر را اشغال نمود. این  جابه‌جایی بنا بر پیشنهاد گروه55 توپخانه انجام گرفت.

5- در اجرای امریۀ قرارگاه تاکتیکی نزاجا، گردان305 توپخانۀ 130م‌م به‌منظور تقویت آتش توپخانۀ تیپ2 زرهی لشکر16 در تاریخ 18/12/1359 در رقابیه مستقر گردید.

6- در اجرای امریۀ قرارگاه تاکتیکی نزاجا، دو عراده توپ 175م‌م از گردان 387 توپخانه نیز به‌منظور تقویت آتش توپخانۀ تیپ2 زرهی لشکر16 در تاریخ 9/2/60 به رقابیه اعزام گردید.

 

 

 

 

 

 

پشتیبانی آتش گروه55 توپخانه از عملیات­های آفندی لشکر21 حمزه در فرودین1360

در تاریخ 15/1/1360 تک هماهنگ شدۀ تیپ1 لشکر21 پیادۀ حمزه به‌منظور تصرف ارتفاعات تپه‌چشمه با پشتیبانی آتش یگان‌های توپخانۀ گروه55 توپخانه اجرا شد.

دو روز قبل از اجرای عملیات آفندی تیپ1 لشکر21 حمزه برای تصرف ارتفاعات تپه‌چشمه واقع در غرب رودخانۀ کرخه که در اشغال عناصری از لشکر10 زرهی دشمن قرار داشت، جلسه‌ای در محل قرارگاه لشکر تشکیل شد که در آن فرمانده گروه55 توپخانه به همراه رئیس رکن سوم گروه نیز شرکت داشتند. در این جلسه رئیس رکن سوم تیپ1 اظهار داشت که باتوجه به توانایی­های پدافندی دشمن، به توپخانۀ قوی نیازمند هستیم. پس از تبادل‌نظر تصمیم گرفته شد به‌غیر از گردان توپخانۀ کمک مستقیم تیپ، سه گردان توپخانه با کالیبرهای مختلف از گروه55 توپخانه در این عملیات شرکت داشته باشند.

برای پشتیبانی آتش از این عملیات، گردان ­323 توپخانۀ 155م‌م خودکششی با 12 عراده توپ، به فرماندهی سرگرد صدیق؛ گردان376 توپخانۀ کاتیوشا با هشت عراده توپ، به فرماندهی سرگرد ششکلانی و گردان 342 توپخانۀ130م‌م با هشت عراده توپ، به فرماندهی سرگرد عباس رشیدی انتخاب شدند.

رؤسای ارکان 2 و 3 گروه به‌اتفاق فرماندهان و رؤسای ارکان 2 و 3 گردان­های توپخانۀ شرکت‌کننده در این عملیات، با استفاده از موقعیت آماج­هایی که در اختیار بود و همچنین بررسی آخرین عکس هوایی، لیست آماج برای تنظیم جداول آتش از قبیل آتش تهیه و آتش ضد آتشبار و سایر برنامه­های آماج را تهیه کردند.

در ساعت 0530 تاريخ 15/1/60 آتش تهیۀ یگان‌های توپخانه روی سیستم پشتیبانی آتش، مواضع نیروهای احتیاط و پاسگاه­های فرماندهی و درنهایت، مواضع پدافندی خط مقدم دشمن به مدت 20 دقیقه اجرا شد. سپس حرکت نیروهای مانوری برای تصرف هدف­های پیش‌بینی شده آغاز شد که در اثر غافل‌گیری دشمن، تیپ توانست هدف­های مورد نظر را تصرف و به تحکیم هدف بپردازد. در این عملیات تعداد 1880 گلولۀ توپخانه توسط یگان‌های توپخانۀ گروه تیراندازی شد. اجرای دقیق و به‌موقع آتش­های اجرایی توسط یگان‌های توپخانۀ گروه55 که تلفات و ضایعاتی را به نیروهای دشمن وارد کرد، مورد رضایت جانشین فرمانده نزاجا که در محل حضور داشت، قرار گرفت و در گزارش نوبه­ای به نزاجا منعکس شد. (گزارش نوبه‌ای شماره 173)

در تاریخ­های 16 و 17/1/1360 پاتک­های دشمن برای بازپس­گیری ارتفاعات تپه‌چشمه بی‌نتیجه ماند؛ زیرا نیروهای مانوری پیاده و زرهی دشمن که به طرف تپه‌چشمه در حال حرکت بودند، زیر آتش یگان‌های توپخانه قرار گرفتند و بنابراین آرایش دشمن از هم گسیخته شد و با دادن تلفات و ضایعات بسیار مجبور به عقب‌نشینی شدند.

در تاریخ 25/1/1360 تک هماهنگ شدۀ تیپ2 لشکر21 حمزه به‌منظور تصرف ارتفاعات انگوش واقع در غرب رودخانۀ کرخه و روبه‌روی شوش، با پشتیبانی آتش گروه55 توپخانه اجرا شد.

پس از انجام هماهنگی­های لازم، گردان323 توپخانۀ155م‌م خودکششی و گردان376 کاتیوشا برای تقویت آتش گردان کمک مستقیم تیپ2 انتخاب شدند.

در ساعت 0500  تاريخ 25/1/1360 پس از اجرای آتش تهیه، یگان‌های مانوری تیپ حرکت خود به‌منظور تصرف هدف­های در نظر گرفته شده، با پشتیبانی آتش توپخانه­های موجود را آغاز کردند که پس از تبادل‌آتش شدید، سرانجام موفق به تصرف هدف­های خود شدند.

در تاریخ­های 26 و 29/1/60 دشمن اقدام به پاتک با یگان‌های مکانیزه کرد که با مقاومت شدید عناصر تیپ2 همراه با آتش شدید توپخانۀ خودی روبه‌رو شد و با از دست دادن تلفات چشم‌گیر و ضایعات بسیار مجبور به عقب‌نشینی شد. در این عملیات حدود 70 نفر اسیر از دشمن گرفته شد و نیز دو دستگاه تانک، سه دستگاه خودرو، دو قبضه تیربار، ده قبضه تفنگ کلاشینکف و چهار قبضه آرپی‌جی7 سالم به‌دست نیروهای خودی افتاد.

در روز تک نیروهای خودی، دو گردان323 توپخانه و376 کاتیوشا 1202 گلوله و موشک تیراندازی کردند و در روز 29/1 که دشمن پاتک کرد، تعداد مهمات مصرفی این دو گردان حدود 600 گلوله و موشک بود.

تجربیاتی که می‌شود از آنها در آینده سود برد

1- در آغاز درگیری­ها، خطوط پدافندی نیروهای خودی انسجام لازمه را نداشت و می­توان گفت که در بعضی از مناطق، یگان‌های توپخانه در خط مقدم مستقر شده بودند که به همین دلیل در روزهای اول جنگ، برخی از یگان‌های توپخانه، غافل‌گیر شده و به محاصرۀ دشمن درآمدند. درنتیجه بخشی از تجهیزات سنگین این یگان‌ها به‌دست دشمن افتاد.

2- در اجرای دستورهای صادره، یگان‌های گروه55 توپخانه، به‌صورت آتشبار و دسته، در تمام مناطق عملیاتی درگیر از غرب تا جنوب کشور پراکنده شدند که این مسئله، فرماندهی مؤثر بر یگان‌های توپخانۀ سازمانی، توسط گروه را با مشکل روبه‌رو می‌ساخت؛ بنابراین ارجح است از قبل مناطق عمل گروه­های توپخانه مشخص شود تا در زمان صلح نیز فرماندهی و ستاد گروه­های توپخانه شناسایی­های لازم از مناطق عمل خود انجام دهند و آمادگی اولیه برای انجام مأموریت‌های واگذاری در آینده را داشته باشند.

3- ضعف سیستم پدافند هوایی کشور سبب شد که توپ­های سازمانی پدافند هوایی یگان‌های نظامی در نقاط حساس و حیاتی کشور پراکنده شوند و درنتیجه یگان‌های رزمی، پشتیبانی رزمی و پشتیبانی خدمات رزمی، در مناطق مختلف عملیاتی، با کمبود جنگ‌افزار پدافند هوایی مواجه شوند. در این مورد می­توان برای حفاظت از حریم هوایی تأسیسات حیاتی، به آموزش تعدادی از کارکنان همان تأسیسات اقدام کرد تا در مواقع مورد لزوم، با دریافت جنگ‌افزارهای پدافند هوایی و استقرار سیستم اعلام خطر هوایی، بتوانند از تأسیسات خود پدافند هوایی به‌عمل آورند.

4- جنگ تحمیلی نشان داد که نقش یگان‌های زرهی مجهز به تانک­ و نفربرهای مدرن مزیتی بزرگ محسوب می‌شود؛ بنابراین از بین بردن این برتری، مستلزم داشتن جنگ‌افزارهای ضد تانک پیشرفته است که باید نسبت به تهیۀ این قبیل سلاح و آموزش خدمۀ آنها اقدامات لازم صورت گیرد.

5- افسران پشتیبانی آتش اعزامی به یگان‌های مانوری به‌ویژه در اوایل جنگ، به‌علت نداشتن آموزش کافی، قادر به ادارۀ مراکز هماهنگی پشتیبانی آتش یگان‌های مانوری نبودند. بهتر است یک دورۀ آموزشی مختص این افسران در مرکز آموزش توپخانه برگزار شود و نیز کمبود این افسران در یگان‌های توپخانه مرتفع شود.

6- عواملی که در دقت تیر توپخانه مؤثر هستند، مانند اجرای ثبت‌تیرها، خصلت‌یابی منظم توپ­ها، استفاده از عناصر هواسنجی و ... به‌ندرت مورد توجه قرار گرفتند و یا اصلاً به‌کار گرفته نشدند؛ در صورتی که این‌گونه اقدامات به‌منظور اجرای تیر مؤثر به‌ویژه روی آماج­هایی که امکان دیده‌بانی و تنظیم تیر روی آنها وجود ندارد، ضرورت دارد و از مصرف بیش از حد مهمات جلوگیری می­کند.

7- همکاری رسته­ها در طول دوران دفاع مقدس مطلوب نبود و اغلب فرماندهان یگان‌های مانوری، به محدودیت­ها و مقدورات سایر رسته­ها، به‌ویژه توپخانه آشنایی نداشتند و به راهنمایی­ها و توصیه­های فرماندهان و افسران پشتیبانی آتش نیز توجهی نمی‌کردند. بهتر است یک اردوی آموزشی با هدف همکاری رسته­ها، حداقل سالی یک‌بار، در پایان دوره­های آموزش عالی رسته­ای برقرار شود تا نواقص و اشکالات مشاهده شده در جنگ تحمیلی در این اردوها مطرح و به‌صورت ریشه­ای حل و فصل شود.

8- رفع کمبود کارکنان سازمانی ستاد یگان‌های اداری و تاکتیکی از گردان گرفته تا رده­های بالاتر، برای انجام مطلوب امور پرسنلی، اطلاعاتی، عملیاتی و لجستیکی از ضروریات است و وجود هرگونه کمبود در این رابطه، طرح‌ریزی و اجرای بخشی از اقدامات مورد نیاز را با مشکل مواجه می‌کند.

9- جنگ تحمیلی نشان داد که داشتن توپخانه­های با برد بلند حائز اهمیت بوده و در اجرای مأموریت توپخانه برای پشتیبانی از یگان‌های مانوری و دادن عمق به میدان نبرد نقش اساسی دارد. مجهز شدن توپخانه به موشک­های زمین به زمین با بردهای مختلف نیز در پیشبرد اهداف و کسب پیروزی تأثیر به‌سزایی دارد.

10- قبل از خرید هر جنگ‌افزار باید کارآیی آن در مقایسه با جنگ‌افزارهای موجود در ارتش­های کشورهای منطقه مورد ارزیابی قرار گیرد و در انتخاب افراد برای طی دوره­های لازم، دقت لازم صورت پذیرد.

11- نسبت به فعال کردن و بالا بردن توانایی­های گروه­های اطلاعات رزمی در لشکرها مانند تیم­های تفسیر عکس‌های هوایی، تربیت نیرو، بازجویی از زندانیان جنگی و غیره، به‌منظور کمک به رکن دوم ستاد در جمع‌آوری اطلاعات مورد نیاز عملیات باید اقدام عاجل صورت پذیرد. با این اقدام می‌توان لیست آماج یگان‌های توپخانه را تکمیل کرد و طرح‌ریزی آتش برای پشتیبانی از عملیات­های پیش رو را تسهیل کرد.

12- تهیۀ کتب بررسی منطقۀ عملیات در زمان صلح و توزیع آنها بین یگان‌های ذیربط و همچنین مبادلۀ سریع اخبار و اطلاعات در رده­های مختلف در زمان جنگ، به‌منظور شناخت دشمن و جلوگیری از غافل‌گیر شدن نیروهای خودی، از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

13- انجام شناسایی­های زمینی و هوایی مستمر و مداوم و تهیۀ عکس­های هوایی به‌روز از مناطق استقرار دشمن اعم از سیستم­های پشتیبانی آتش، مناطق تجمع احتیاط­ها و مواضع خطوط مقدم دشمن، کار یگان‌های توپخانه در طرح‌ریزی مؤثر آتش را ساده و اطمینان­بخش می‌کند.

14- در طول دوران دفاع مقدس طرح‌ریزی­های برنامۀ ضد آتشبار در سطح توپخانه­های لشکر و گروه­های توپخانه، به‌علت کمبود وسایل تجسس هدف توپخانه از قبیل رادار و مسافت‌یاب­های نوری و صوتی، در سطح قابل قبولی نبود. پیشنهاد می‌شود درخصوص تأمین این‌گونه وسایل اقدامات لازم صورت گیرد.

15- تشکیل سازمان پشتیبانی مجهز به یگان‌های آماد و مهندسی رزمی در گروه­های توپخانه از ضروریات است که کمبود آن در طول جنگ کاملاً مشهود بود و یگان‌های توپخانه صدمات زیادی را از این بابت متحمل شدند.

16- کمک­های مردمی در جبهه­های مختلف، بسیاری از مشکلات موجود تعمیراتی و تأمین قطعات مورد نیاز یگان‌های ارتش را حل کرد. با این وجود، به‌منظور خودکفا کردن ارتش، می‌بایستی پیش‌بینی­های لازم از نظر تدارک اقلام مورد نیاز فراهم شود. واگذاری اعتبار، خارج از کدهای مصوب برای خرید اقلام مورد نیاز در زمان جنگ باید صورت پذیرد.

 

منبع: توپخانه در سد و تثبیت متجاوز، نجفی راشد و همکاران، محمد، 1396، ایران سبز، تهران

- عین گزارشات نوبه­ای گروه55 توپخانه از تاریخ 30/7/59 تا تاریخ 24/11/59 ، در دو جلد، در هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی موجود است.

1397/9/13 11:33:10 235 0
قسمت ارائه دهنده: مدیریت تولید محتوا
تویضیحات در موتور جستجو
توپخانه در سد و تثبیت متجاوز (45) - کمک­های مردمی در جبهه­های مختلف، بسیاری از مشکلات موجود تعمیراتی و تأمین قطعات مورد نیاز یگان‌های ارتش را حل کرد. با این وجود، به‌منظور خودکفا کردن ارتش، می‌بایستی پیش‌بینی­های لازم از نظر تدارک اقلام مورد نیاز فراهم شود. واگذاری اعتبار، خارج از کدهای مصوب برای خرید اقلام مورد نیاز در زمان جنگ باید صورت پذیرد.
نظرات ارسالی
نظر شما


Retype the CAPTCHA code from the image
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 


4
>
تهران انتهای اتوبان ارتش خیابان برادران شهید شاهمرادی صندق پستی: 554-19575 - کدپستی: 1676653517
02122979698
Info@maarefjang.ir
پیام کوتاه هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی
300040004620
نرم افزار اندروید هیئت معارف جنگ
در این نرم افزار در بخش معارف جنگ عملیاتهای دوران دفاع مقدس همراه با نقشه هر عملیات و به تفکیک از سال اول تا سال هشتم جنگ قابل مشاهده می باشد.
هیئت معارف جنگ را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
کلیه حقوق قانونی این سایت متعلق به هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.

انتشار مقالات و مطالب در این پایگاه به منزله تائید تمام و کمال آنها نبوده، بلکه مطالب منعکس کننده نظرات نویسندگان آنها می باشد.

maarefjang @ 2015