• ارتش کلمه ی طیبه است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • ارتش جمهوری اسلامی ايران تنها ارتشی است كه در خدمت مردم و منافع ملی است و اعتقادات و احساسات بدنه و فرماندهان آن نيز همانند آحاد مردم است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • اساس استقلال مملكت بر ارتش است؛ بر نيروهاى زمينى و هوايى ودریائی است؛ لكن ارتشى كه متكى به ملت باشد. (امام خميني-ره)
  • وَالَّذِینَ جَاهَدُوا فِینَا لَنَهدِیَّنَهُم سُبُلَنَا وَ اِنَّ اللهَ لَمَعَ المُحُسِنِینَ (قرآن کریم، سوره مبارکه عنکبوت، آیه شریفه 69)
  • ما در جنگ ابهت دو ابرقدرت شرق و غرب را شکستیم. (امام خمینی - ره)
  • چرائی های جنگ تحمیلی و پاسخ به پرسشهای شما در خصوص دفاع مقدس در قسمت پرسش از شما، پاسخ از ما.
  • ارتش ما پشتوانه ملت ماست؛ ارتش ما ضامن استقلال كشور ماست. (امام خميني-ره)
  • «رژیم صهیونیستی ۲۵ سال آینده را نخواهد دید»، جملۀ منتخب مردم از بیانات سال94 مقام معظم رهبری(ایسنا)
  • 29 فروردین روز ارتش و سالروز حماسه آفرینی های نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران گرامی باد.
ارتش و دفاع مقدس از دیدگاه ولایت
صوت و تصویر
قطعنامه ها
کتاب آموزش معارف جنگ
آمار بازدید

بازتاب جهانی عملیات محرم ( 10/9/1361) در رسانه های جمعی جهان-20


ايران كه روز دوشنبه گذشته حمله بزرگي را آغاز كرد ، اظهار مي دارد كه نيروهاي زميني اش تاكنون 550 كيلومتر مربع از زمين هايي را كه طي 26 ماهه اول جنگ به تصرف عراقي ها درآمده بود آزاد ساخته اند.

عراق نيز به نوبه خود اعلام كرد حمله درهم شكسته شده و از رخنه دشمن به داخل مرزهاي ما جلوگيري به عمل آمد.

جنگ تحمیلی،دفاع مقدس،ارتش،هیئت معارف جنگ،شهید صیاد شیرازی،جنگ ایران و عراق،جنگ

گزارش خبرگزاري فرانسه به نقل از راديو تهران در مورد جنگ  

تهران ـ خبرگزاري جمهوري اسلامي به نقل از خبرگزاري فرانسه از پاريس ـ 15/8/1361

راديو تهران اعلام كرد امروز يك هواپيماي عراقي را برفراز خليج فارس سرنگون و 200 سرباز عراقي كشته يا مجروح شدند در حاليكه نبرد توپخانه طي 24 ساعت در تمام جبهه ها ادامه داشت . بر اساس بيانيه روزانه ستاد كل مشترك ايران اين هواپيما در ساعت 8 بامداد به وقت گرينويچ توسط شكاري هاي ايران هدف قرار گرفته ، سرنگون شده است و به اين ترتيب تعداد هواپيماهاي ساقط شده عراقي از روز دوشنبه گذشته به 10 فروند رسيده است ، دربخش شمالي جبهه 200 سرباز عراقي در جريان نبردهايي كه در نزديكي قصر شيرين و سومار روي داده كشته يا زخمي شده اند و 15 سرباز نيز در نزديكي مريوان ايران و پنجوين عراق به هلاكت رسيده اند ، در بيانيه اضافه شده در منطقه عين خوش كه عمليات محرم جريان دارد نيروهاي ايراني مواضع دفاعي خود را مستحكم كرده ، تلفات و ضايعات سنگيني به نيروهاي عراقي وارد ساخته و فعاليت آنها را خنثي نموده اند . در جبهه هاي جنوبي به ويژه آبادان نيروي دريايي ايران خاك عراق را در آن سوي اروندرود هدف قرار داده كه طي آن 13 سرباز عراقي كشته يا مجروح و دو مخزن نفت در فاو و بصره به آتش كشيده شده اند .

 

گزارش خبرگزاري فرانسه به نقل از بيانيه نظامي رژيم صدام

تهران ـ خبرگزاري جمهوري اسلامي به نقل از خبرگزاري فرانسه از منامه ـ 15/8/1361

در يك بيانيه نظامي عراق كه توسط خبرگزاري اين كشور انتشار يافت اعلام شد هواپيماها و هليكوپترهاي عراقي امروز به حملات شديد خود عليه مواضع ايران در منطقه موسيان ادامه داده تلفات و ضايعات سنگيني به آنها وارد ساختند . در اين بيانيه كه با شماره 894 مشخص شده تصريح گرديده كه تمام هواپيماها و هلي كوپترها پس از عمليات سالم به پايگاههاي خود بازگشته اند ، در اين بيانيه در مورد نيروهاي زميني در بخش هاي مركزي جبهه آمده است كه يك واحد از ارتش عراق ضمن پيشروي به يك مركز تجمع نيروهاي ايراني حمله كرده كه طي آن 12 سرباز ايراني كشته و يك تانك ، يك وسيله نقليه و يك پست ديده باني را منهدم كرده اند. در شرق بصره نيروهاي عراقي موفق شده اند 5 سرباز دشمن را كشته ، 3 سنگر گروهي و يك انبار مهمات را نابود سازند .

در بخش ديگري از بيانيه آمده است توپخانه ايران امروز همچنان شهرهاي مندلي و بصره را زير آتش داشت كه ضمن وارد آوردن خسارات به اين دو شهر 5 تن را نيز مجروح ساخت . از سوي ديگر طه ياسين رمضان فرمانده نيروهاي خلقي عراق تاييد كرد رژيم ايران در شرق بصره و مناطق موسيان و مندلي متحمل تلفات سنگيني شده و چنانچه در صدد عبور از مرزهاي بين المللي عراق باشد شكست ها و تلفات و خسارات بيشتري را بايد تحمل كند . وي كه در يك اردوي آموزشي سخن مي گفت تاكيد كرد ملت عراق با تجاوزات مكرر رژيم ايران مقابله خواهد كرد .

 

گزارش جنگي اسوشيتد پرس

تهران ـ خبرگزاري جمهوري اسلامي به نقل از اسوشيتد پرس از نيكوزيا ـ 15/8/1361

ايران و عراق امروز (جمعه) در منطقه شمالي خليج فارس درگير جنگ هوايي و دريايي شدند . اين منطقه در فاصله اي دور از صحنه تهاجم مهم پنج روز گذشته در بخش جنوبي جبهه قرار گرفته است . هردو طرف مدعي شدند يك هواپيماي دشمن را سرنگون كرده اند . ايران و عراق در بيانيه هاي نظامي خود كه از طريق خبرگزاري هاي رسمي هر دو كشور پخش شد گفتند يك جنگ هوايي برفراز خور موسي واقع در دهانه شمالي خليج فارس رخ داده است اين محل در 50 كيلومتري شرق شهر آبادان قرار دارد . خبرگزاري رسمي ايران ايرنا گفت هواپيماهاي ايراني يك جت عراقي را در ساعت 1205 ظهر به وقت محلي سرنگون كرده اند . راديو بغداد نيز به نقل از بيانيه عراقي گفت يك جت ايراني در ساعت 1317 به وقت محلي سرنگون شده و انفجار آن در آسمان مشاهده شده است .

اين بيانيه يادآوري مي كند يك كشتي جنگي عراق دو هدف دريايي ايران را كه سرگرم عبور از خور موسي بوده اند به دقت هدف گيري و منهدم كرده و به دنبال آن بر اثر آتش سوزي دود غليظي اين منطقه را فرا گرفته است . اين خبرگزاري همچنين مي افزايد به جز اين ها هيچ درگيري مهم ديگري امروز از سوي ايران و عراق گزارش نشده است . در ادامه گزارش آمده است كه ايراني ها در غرب دزفول واقع در ايالت نفت خيز جنوبي خوزستان در اول نوامبر (10 آبان ماه) دست به يك تهاجم مهم زدند و مدعي هستند كه بسياري از ارتفاعات استراتژيك و دهكده هاي خود را از عراقي ها باز پس گرفته اند . اما ايرنا يادآور شد تبادل پراكنده آتش توپخانه در 24 ساعت گذشته در طول جبهه ها از قصرشيرين در شمال تا آبادان در جنوب صورت پذيرفته است . ايرنا مي گويد در نبردهايي كه روز پنجشنبه در حوالي بين قصرشيرين منطقه مرزي مهم ايران و عراق كه در شمال شرق بغداد قرار گرفته و سومار در جنوب قصر شيرين درگرفت 200 عراقي كشته يا مجروح شده اند . ايراني ها در اوّل اكتبر (9مهرماه) در اين محل يك تهاجم برعليه عراق انجام دادند . ايرنا مي افزايد ايراني ها به دنبال دفع مكرر ضد حمله هاي عراق از دوشنبه سرگرم تحكيم مواضع خود در نقاط باز يافته هستند .

 

گزارش يونايتد پرس از نتايج عمليات محرم

خبرگزاري جمهوري اسلامي به نقل از يونايتد پرس از بيروت ـ 15/8/1361

هر يك از طرفين ايران و عراق امروز (شنبه) ادعاي پيروزي هايي در جنگ جاري ميان خود كرده لكن از ذكر جزئيات زيادي برخوردار نبودند .

ايران كه روز دوشنبه گذشته حمله بزرگي را آغاز كرد ، اظهار مي دارد كه نيروهاي زميني اش تاكنون 550 كيلومتر مربع از زمين هايي را كه طي 26 ماهه اول جنگ به تصرف عراقي ها درآمده بود آزاد ساخته اند .

عراق نيز به نوبه خود اعلام كرد حمله درهم شكسته شده و از رخنه دشمن به داخل مرزهاي ما جلوگيري به عمل آمد .

پس از 5 روز درگيري ايران گفت كه 900 (البته 1900 صحيح است) عراقي را به اسارت درآورده و 4000 تن ديگر را كشته و مجروح ساخته است .

عراق گزارشات ايران را رد كرد و گفت كه حمله ايران در هم شكسته شد . يك افسر عراقي خطاب به خبرگزاري دولتي عراق گفت : دشمن سربازانش را به تله هاي مرگ ما فرستاده است و تنها چيزي كه نصيبش شد شكست بود .

 

گزارش خبرگزاري فرانسه به نقل از صداي جمهوري اسلامي ايران

خبرگزاري جمهوري اسلامي به نقل از خبرگزاري فرانسه از پاريس ـ 15/8/1361

راديو تهران امروز اعلام كرد كه طي عمليات محرم كه از روز دوشنبه گذشته شروع شده است در حدود 4000 از نيروهاي عراقي كشته و زخمي شده اند و 1900 تن ديگر به اسارت درآمده اند .

راديو تهران بدون هيچ گونه توضيحي افزود كه طي مرحله دوم عمليات بيش از 500 عراقي كشته و زخمي شده اند و 12 دستگاه تانك ، 5 دستگاه خودروي حمل تجهيزات و دوموشك انداز عراقي منهدم شده است .

راديو تهران خاطرنشان كرد كه نيروهاي ايراني پس از دفع يك ضد حمله عراقي طي جمعه شب در حال حاضر كنترل تمام ارتفاعات و اراضي آزاد شده در پي عمليات محرم را در دست دارند و توپخانه ايران در سراسر خطوط نبرد داراي برتري است .

آخرين آمار ايران كه پنجشنبه شب منتشر شد تلفات عراقي را 3500 كشته و زخمي و 1520 اسير ذكر كرده بود . ساعت مخابره : 1700

 

گزارش رويتر از عمليات محرم

خبرگزاري جمهوري اسلامي به نقل از رويتر از لندن ـ 15/8/1361

به گزارش راديو تهران نيروهاي ايراني طي نبرد شب گذشته در بخش مركزي جبهه 400 نفر از نيروهاي عراقي را كشته و مجروح كرده و تعداد بيشتري را به اسارت خود درآورده اند در گزارش راديو تهران كه صداي آن در لندن شنيده شد آمده است ، نيروهاي ايراني 8 دستگاه تانك ، 23 نفربر و چندين سنگر نيروهاي عراقي را منهدم كرده‌اند.

بر پايه اين گزارش نيروهاي ايراني از دوشنبه گذشته يعني زمان شروع حمله جديد خود 1900 تن از سربازان عراقي را به اسارت گرفته اند

1397/9/12 11:45:52 162 0
قسمت ارائه دهنده: مدیریت تولید محتوا
تویضیحات در موتور جستجو
ايران كه روز دوشنبه گذشته حمله بزرگي را آغاز كرد ، اظهار مي دارد كه نيروهاي زميني اش تاكنون 550 كيلومتر مربع از زمين هايي را كه طي 26 ماهه اول جنگ به تصرف عراقي ها درآمده بود آزاد ساخته اند. عراق نيز به نوبه خود اعلام كرد حمله درهم شكسته شده و از رخنه دشمن به داخل مرزهاي ما جلوگيري به عمل آمد.
نظرات ارسالی
نظر شما


Retype the CAPTCHA code from the image
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 


4
>
تهران انتهای اتوبان ارتش خیابان برادران شهید شاهمرادی صندق پستی: 554-19575 - کدپستی: 1676653517
02122979698
Info@maarefjang.ir
پیام کوتاه هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی
300040004620
نرم افزار اندروید هیئت معارف جنگ
در این نرم افزار در بخش معارف جنگ عملیاتهای دوران دفاع مقدس همراه با نقشه هر عملیات و به تفکیک از سال اول تا سال هشتم جنگ قابل مشاهده می باشد.
هیئت معارف جنگ را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
کلیه حقوق قانونی این سایت متعلق به هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.

انتشار مقالات و مطالب در این پایگاه به منزله تائید تمام و کمال آنها نبوده، بلکه مطالب منعکس کننده نظرات نویسندگان آنها می باشد.

maarefjang @ 2015