• ارتش کلمه ی طیبه است. (فرمانده معظم كل قوا)
 • ارتش جمهوری اسلامی ايران تنها ارتشی است كه در خدمت مردم و منافع ملی است و اعتقادات و احساسات بدنه و فرماندهان آن نيز همانند آحاد مردم است. (فرمانده معظم كل قوا)
 • اساس استقلال مملكت بر ارتش است؛ بر نيروهاى زمينى و هوايى ودریائی است؛ لكن ارتشى كه متكى به ملت باشد. (امام خميني-ره)
 • وَالَّذِینَ جَاهَدُوا فِینَا لَنَهدِیَّنَهُم سُبُلَنَا وَ اِنَّ اللهَ لَمَعَ المُحُسِنِینَ (قرآن کریم، سوره مبارکه عنکبوت، آیه شریفه 69)
 • ما در جنگ ابهت دو ابرقدرت شرق و غرب را شکستیم. (امام خمینی - ره)
 • چرائی های جنگ تحمیلی و پاسخ به پرسشهای شما در خصوص دفاع مقدس در قسمت پرسش از شما، پاسخ از ما.
 • ارتش ما پشتوانه ملت ماست؛ ارتش ما ضامن استقلال كشور ماست. (امام خميني-ره)
 • «رژیم صهیونیستی ۲۵ سال آینده را نخواهد دید»، جملۀ منتخب مردم از بیانات سال94 مقام معظم رهبری(ایسنا)
 • 29 فروردین روز ارتش و سالروز حماسه آفرینی های نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران گرامی باد.
ارتش و دفاع مقدس از دیدگاه ولایت
صوت و تصویر
قطعنامه ها
کتاب آموزش معارف جنگ
آمار بازدید

توپخانه در سد  و تثبیت متجاوز (44)


خلاصه­ای از اقدامات گروه55 توپخانه پس از استقرار در منطقۀ عمومی دزفول تا تاریخ1/8/1359

 1. برقراری یک سیستم ارتباط و مخابرات مداوم و شبانه‌روزی با کلیۀ یگان‌های زیر کنترل عملیاتی؛

جنگ تحمیلی،دفاع مقدس،ارتش،هیئت معارف جنگ،شهید صیاد شیرازی،جنگ ایران و عراق،جنگ

 

 1. اقدام به استقرار یک آتشبار(-) 57م‌م و یک آتشبار پدافند هوایی شیلکا از تاریخ 9/7/1359 در نقاط حساس شهرهای دزفول و اندیمشک، به‌منظور جلوگیری از بمباران این دو شهر که در چند روز گذشته بارها مورد تک هوایی هواپیماهای دشمن قرار گرفته بودند؛
 2. زیر امر گرفتن گردان(-)342 توپخانۀ130م‌م از گروه33 توپخانه به فرماندهی سرگرد عباس رشیدی که در تاریخ11/7/1359 به دزفول وارد شده بود و گردان305 توپخانه از گروه22 توپخانه به فرماندهی سرگرد عوض سرپاسی که اخیراً با دریافت 12 قبضه توپ 130م‌م از آمادگاه اصفهان، عملیاتی شده و از گردان 203 م‌م کششی به گردان 130م‌م تبدیل شده بود.
 3. اعزام دیده‌بانان هوایی با هماهنگی گروه هوانیروز موجود در منطقه برای کسب اطلاع از موقعیت دشمن و مواضع نیروهای آن، باتوجه به تسلط دشمن به نقاط سرکوب منطقه؛ توضیح اینکه در تاریخ 15/7/1359 قرارگاه فرماندهی عملیات جنوب دستور اعزام یک تیم دیده‌بانی ورزیده برای انجام مأموریت دیده‌بانی هوایی با استفاده از هلی‌کوپترهای گروه هوانیروز مستقر در منطقه را به گروه55 توپخانه ابلاغ کرد که با وجود کمبود دیده‌بان در یگان‌های گروه، این مأموریت با استفاده از افسران ستاد گروه، در چند نوبت انجام شد.
 4. گزارش به نزاجا برای انجام اقدامات لازم جهت تعمیر توپ­های یگان‌های توپخانه که در اثر تیراندازی مداوم به‌منظور جلوگیری از پیشروی دشمن، اغلب فرسوده و از کار افتاده بودند؛
 5. پیشنهاد به نزاجا درخصوص هماهنگی مانور و پشتیبانی آتش و همچنین برقراری سیستم ضد تانک در جلو و جناحین یگان‌های مانوری تک کننده با استفاده از یگان‌های پیادۀ مجهز به جنگ‌افزار آر‌پی‌جی7؛
 6. اقدام به تشکیل کلا­س­های آموزش دیده‌بانی برای افسران و درجه‌داران و همچنین کارکنان داوطلب در دو مرحله در شهر دزفول و تقسیم آنها بین یگان‌های توپخانه به‌منظور تأمین کمبود تیم­های دیده‌بانی آنها؛
 7. دریافت تجهیزات مهندسی از قبیل لودر و بلدوزر به‌منظور تهیۀ سنگر و استحکامات از منابع مختلف که پس از گزارشات متعدد و تلاشبسیار أخذ و به‌کار گرفته شدند؛
 8. تهیه گزارشات متعدد برای برقراری یک سیستم ارتباطی بین یگان‌های پدافند هوایی و دسته­های موشک زمین به هوای سهند3 با پایگاه چهارم شکاری دزفول به‌منظور جلوگیری از هرگونه حادثۀ ناگوار برای هواپیماهای خودی که انجام شد و در نتیجه مشکلات روزهای اول جنگ که ناشی از عدم ارتباط و هماهنگی بود، برطرف شد.
 9. در تاریخ 11/7/1359 یادداشت اداری تیمسار سرتیپ ظهیرنژاد به فرمانده گروه55 توپخانه به شرح زیر ابلاغ شد:

«تمام یگان‌های توپخانۀ مستقر در منطقۀ دزفول در زیر امر قرارگاه اعزامی از اصفهان به فرماندهی شما قرار دارند. لازم است در اداره و هدایت تاکتیکی یگان‌های تحت امر آن قرارگاه، مانند یک یگان سازمانی اقدام نمایید.»

 

در تاریخ 12/11/1359 افسر پدافند هوایی گروه55 از آمادگاه دوکوهه بازدید کرد و پیشنهاداتی به شرح زیر برای تأمین پدافند هوایی این منطقۀ حساس به قرارگاه تاکتیکی نزاجا گزارش شد:

الف- آمادگاه دوکوهه برای برقراری تأمین هوایی مطمئن، حداقل به یک آتشبار مختلط پدافند هوایی متشکل از توپ­های23م‌م و57م‌م نیاز دارد.

ب- ترمینال دوکوهه فاقد هرگونه جنگ‌افزار پدافند هوایی است که باتوجه به تخلیه و بارگیری مهمات در تمام مدت روز، استقرار یک دسته پدافند هوایی در این قسمت ضروری به نظر می­رسد.

پ- در جلوی برخی از زاغه­ها، تعداد زیادی مهمات در محوطۀ باز انبار شده است؛ مضافاً اینکه تعدادی گلوله­های عمل‌نکردۀ هویتزر 105م‌م در اثر تک هوایی قبلی دشمن، در محوطه پراکنده شده­اند که در صورت حملۀ هوایی احتمالی دشمن، چنانچه یکی از آنها منفجر شود، خطرات و خسارات بزرگی را به همراه خواهد داشت.

 

 در تاریخ 13/7/1359 تیپ2 زرهی لشکر92 یک عملیات آفندی به‌منظور تأمین سرپل نادری انجام داد که گروه55 توپخانه با وجود ناهماهنگی­های موجود، با اجرای 45 دقیقه آتش تهیه، امکان اشغال سرپل را تسهیل کرد و یگان‌های مانوری موفق شدند از پل نادری عبور کرده و در شرق رودخانۀ کرخه مستقر شوند.

 1. در تاریخ 15/7/1359 دو نفر افسر به نام­های سرگرد عبدالله رشیدنجفی و سروان محمود اعلمی‌فر که از استادان مرکز آموزش توپخانه بودند و سروان سیدمهدی شجاع‌الساداتی که از مرکز آموزش پشتیبانی تبریز اعزام شده بود، برای برقراری مرکز هماهنگی پشتیبانی آتش، خود را به قرارگاه گروه55 توپخانه معرفی کردند.
 2. مرکز هماهنگی پشتیبانی آتش متشکله در قرارگاه گروه55 توپخانه، بارها مورد بازدید مقامات کشوری، نمایندگان مجلس شورای اسلامی، اصحاب مطبوعات مانند خبرنگاران و فیلم‌برداران صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران و همچنین مقامات لشکری دست‌اندرکار جنگ قرار گرفت. حتی در تاریخ 16/11/1359 سفیر کبیر کره شمالی در ایران و هیئت همراه از این مرکز بازدید کردند و با استفاده از نقشه وضعیت­ رکن2 و3 توجیه شدند. دفتر روزنامۀ موجود گروه، تردد بی­شمار مقامات مختلف به مرکز پشتیبانی آتش متشکله در قرارگاه گروه55 را نشان می‌دهد که نشانگر اهمیت این مرکز و نقش آن در پشتیبانی از عملیات­های آفندی و پدافندی اجرایی در این منطقه است.
 3. در تاریخ 16/7/1359 قرارگاه گروه55 توپخانه مورد حملۀ هوایی جنگنده­های دشمن قرار گرفت که دو فروند میگ23 توسط جنگ‌افزارهای پدافند هوایی مستقر در قرارگاه مورد اصابت قرار گرفته و سرنگون شدند. یک جعبۀ مخصوص مخابرات (جعبۀ سیاه) و یک مسلسل با مقداری فشنگ از لاشۀ هواپیماها جمع‌آوری شد و مراتب از طریق قرارگاه تاکتیکی نزاجا در جنوب به ادارۀ سوم ستاد مشترک گزارش شد. در این حملۀ هوایی، یک نفر درجه‌دار مجروح شد و بمبی که به مرکز محوطۀ قرارگاه اصابت کرده بود، خوشبختانه عمل نکرد. پس از این حملۀ هوایی، قرارگاه گروه مجبور شد تغییر مکان داده و در محل دیگری مستقر شود.
 4. در ساعت1600 تاريخ 17/7/1359 آتشبار کاتیوشای گردان372 توپخانۀ گروه33 توپخانه گزارش کرد که به‌علت رفت و آمد بیش از حد خودرویی یگان‌های لشکر16 زرهی در حوالی موضع آتشبار، این موضع مورد شناسایی دیده‌بانان توپخانۀ دشمن قرار گرفت و در اثر تیراندازی توپخانۀ دشمن، دو دستگاه خودرو مهمات‌بر با مهمات داخل آنها منهدم و در اثر انفجار حاصله، یک خودرو دیگر نیز طعمۀ حریق شد. همچنین به دستگاه کنترل آتش دو عراده توپ هم صدماتی وارد آمد. لازم به توضیح است که در روزهای اولیۀ جنگ، یگان‌ها به مسئلۀ اختفا و استتار، تفرقه و حرکات به‌موقع خودروها توجه چندانی نمی‌کردند؛ هنوز باور نداشتند که در چند کیلومتری آنها دشمن در کمین نشسته است و از فرصت­های به‌دست آمده حداکثر بهره‌برداری را خواهد کرد. بنابراین به آتشبار یاد شده ابلاغ شد که خیلی فوری تغییر موضع دهد که در همان شب با استفاده از تاریکی هوا این دستور اجرا شد.
 5. در تاریخ 23/7/1359 لشکر21 حمزه تک هماهنگ شده‌ای را به‌منظور تصرف هدف­های مورد نظر در غرب رودخانۀ کرخه اجرا کرد که متأسفانه به‌علل مختلف، ازجمله عدم آشنایی طراحان این عملیات به تاکتیک­های دفاعی نیروی متخاصم و همچنین نداشتن اطلاعات کافی از استعداد، گسترش و توانایی­های دشمن، تک مزبور با شکست مواجه شد. البته پشتیبانی آتش اجرایی توسط یگان‌های توپخانه، به‌ویژه گروه55 توپخانه که تقویت آتش توپخانۀ لشکر21 حمزه را به‌عهده داشت، در این عملیات آفندی چشم‌گیر بود. به این صورت که گروه یک آتش تهیه به مدت 30 دقیقه در سه مرحله روی سامانۀ پشتیبانی آتش، یگان‌های احتیاط و مواضع در خط مقدم دشمن اجرا کرد که البته در طی این مدت، دشمن واکنشی نشان نداد؛ ولی پس از خاتمۀ آتش تهیه که یگان‌های مانوری پیاده و زرهی حرکت از شرق به غرب رودخانۀ کرخه را آغاز کردند، با عکس‌العمل نیروهای دشمن زمین‌گیر شدند. در این موقع، در اثر اجرای آتش دقیق کلیۀ یگان‌های توپخانۀ مستقر در منطقه، یگان‌های مانوری لشکر21 پیاده موفق شدند به عقب برگردند و در مواضع قبلی خود واقع در شرق رودخانۀ کرخه مستقر شوند که در غیر این صورت، تلفات و ضایعات آنها به‌مراتب بیشتر می‌شد.
 6. از تاریخ 18/7/1359 تا 25/7/1359 روی مواضع توپخانۀ دشمن چندین برنامۀ ضد آتشبار طرح‌ریزی و اجرا شد که درنتیجه، آتش توپخانه­های دشمن خاموش شد. در همین مدت در اثر آتش توپخانه­های خودی، آرایش ستون زرهی دشمن از هم گسیخته شد.
 7. در تاریخ 26/7/1359 با درخواست دیده‌بان هوایی، آتش روی یگان‌های زرهی دشمن اجرا شد و به دو موضع توپخانۀ دشمن ضایعاتی وارد آمد.
 8. از تاریخ 27/7/1359 تا تاریخ30/7/1359 برنامه­های مختلف ضد آتشبار موجب شد که توپخانه­های دشمن خاموش شوند که دود حاصله از به آتش کشیده شدن یک موضع توپخانۀ دشمن، مدت­ها ادامه داشت. همچنین در آن روزها تعدادی از مواضع زرهی دشمن منهدم و یک خودرو حامل مهمات در اثر آتش توپخانه­های خودی به آتش کشیده شد.

 

 

منبع: توپخانه در سد و تثبیت متجاوز، نجفی راشد و همکاران، محمد، 1396، ایران سبز، تهران

 

1397/9/12 11:37:5 183 0
قسمت ارائه دهنده: مدیریت تولید محتوا
تویضیحات در موتور جستجو
خلاصه­ای از اقدامات گروه55 توپخانه پس از استقرار در منطقۀ عمومی دزفول تا تاریخ1/8/1359 برقراری یک سیستم ارتباط و مخابرات مداوم و شبانه‌روزی با کلیۀ یگان‌های زیر کنترل عملیاتی؛
نظرات ارسالی
نظر شما


Retype the CAPTCHA code from the image
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 


4
>
تهران انتهای اتوبان ارتش خیابان برادران شهید شاهمرادی صندق پستی: 554-19575 - کدپستی: 1676653517
02122979698
Info@maarefjang.ir
پیام کوتاه هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی
300040004620
نرم افزار اندروید هیئت معارف جنگ
در این نرم افزار در بخش معارف جنگ عملیاتهای دوران دفاع مقدس همراه با نقشه هر عملیات و به تفکیک از سال اول تا سال هشتم جنگ قابل مشاهده می باشد.
هیئت معارف جنگ را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
کلیه حقوق قانونی این سایت متعلق به هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.

انتشار مقالات و مطالب در این پایگاه به منزله تائید تمام و کمال آنها نبوده، بلکه مطالب منعکس کننده نظرات نویسندگان آنها می باشد.

maarefjang @ 2015