• ارتش کلمه ی طیبه است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • ارتش جمهوری اسلامی ايران تنها ارتشی است كه در خدمت مردم و منافع ملی است و اعتقادات و احساسات بدنه و فرماندهان آن نيز همانند آحاد مردم است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • اساس استقلال مملكت بر ارتش است؛ بر نيروهاى زمينى و هوايى ودریائی است؛ لكن ارتشى كه متكى به ملت باشد. (امام خميني-ره)
  • وَالَّذِینَ جَاهَدُوا فِینَا لَنَهدِیَّنَهُم سُبُلَنَا وَ اِنَّ اللهَ لَمَعَ المُحُسِنِینَ (قرآن کریم، سوره مبارکه عنکبوت، آیه شریفه 69)
  • ما در جنگ ابهت دو ابرقدرت شرق و غرب را شکستیم. (امام خمینی - ره)
  • چرائی های جنگ تحمیلی و پاسخ به پرسشهای شما در خصوص دفاع مقدس در قسمت پرسش از شما، پاسخ از ما.
  • ارتش ما پشتوانه ملت ماست؛ ارتش ما ضامن استقلال كشور ماست. (امام خميني-ره)
  • «رژیم صهیونیستی ۲۵ سال آینده را نخواهد دید»، جملۀ منتخب مردم از بیانات سال94 مقام معظم رهبری(ایسنا)
  • 29 فروردین روز ارتش و سالروز حماسه آفرینی های نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران گرامی باد.
ارتش و دفاع مقدس از دیدگاه ولایت
صوت و تصویر
قطعنامه ها
کتاب آموزش معارف جنگ
آمار بازدید

توپخانه در سد  و تثبیت متجاوز (39)


استقرار در منطقۀ طراح

پس از پایان عملیات آزادسازی سوسنگرد و استقرار برادران سپاه و گروه شهید چمران در شهر و اطراف آن، یگان‌های تیپ2 زرهی از شهر سوسنگرد خارج و در منطقۀ طراح بین حمیدیه و سوسنگرد مواضع پدافندی اتخاذ کردند.

جنگ تحمیلی،دفاع مقدس،ارتش،هیئت معارف جنگ،شهید صیاد شیرازی،جنگ ایران و عراق،جنگ

به‌تبع آن، گردان320 توپخانه نیز از مواضع خود در شمال دشت آزادگان خارج و در مواضع جدید در شمال منطقۀ جلالیه مستقر شد تا در مقابل نیروهای دشمن که در منطقۀ جفیر مستقر بودند و به سمت جادۀ حمیدیه- سوسنگرد تیراندازی می‌کردند، آمادۀ پاسخ‌گویی به آتش آنها و جلوگیری از پیشروی احتمالی دشمن در روزهای آینده شود. گردان320 توپخانه با اجرای آتش مؤثر خود روی یگان‌های دشمن که رو‌به‌روی یگان‌های تیپ قرار داشتند، نیروهای خودی را پشتیبانی می‌کرد. تبادل آتش بین یگان‌های تیپ3 و نیروهای دشمن، به‌خصوص آتشباری توپخانۀ طرفین همچنان ادامه داشت، تا اینکه در دی 1359 مأموریت جدید به تیپ2 واگذاری شد. طبق این مأموریت، تیپ2 زیر امر لشکر16 قرار گرفت و در عملیات­هایی­ تحت عنوان عملیات کرخه‌کور (15/10/1359) و عملیات طراح (15/1/60) شرکت کرد. گردان320 توپخانه نیز همچنان به مأموریت کمک مستقیم تیپ ادامه داد.

خاطرهای از هویزه

قبل از بیان نحوه ترک مواضع و اجرای مأموریت جدید، مایل هستم خاطره­ای تلخ از هویزه بیان کنم. خاطره‌ای درباره شهادت تعداد زیادی از برادران رزمنده و شجاع سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و دیگر ارگان­ها در این شهر.

در تاریخ 18 دی 1359 از ستاد تیپ ابلاغ شد که در ساعت 6 بعدازظهر فرماندهان گردان در پاسگاه فرماندهی مستقر در هویزه برای دریافت مأموریت جدید و توجیه و آماده شدن جهت اجرای عملیات حضور به‌هم رسانند. بنابراین من در ساعت حدود 1700 به سمت سوسنگرد حرکت کردم و از آنجا به هویزه رفته و خود را به پاسگاه فرماندهی رساندم. ولی وقتی به آنجا رسیدم، اعلام شد که نیازی به حضور در پاسگاه و دریافت دستورهای جدید نیست، زیرا در هویزه اتفاق ناگواری رخ داده و از طرف دشمن خسارات و ضایعات زیادی به نیروهای خودی وارد شده است؛ عده­ای از برادران رزمنده و شجاع سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و دیگر ارگان­ها شهید شده­اند.

بنابراین من با تأسف و ناراحتی زیاد مجبور شدم به سمت سوسنگرد برگردم. فاصلۀ بین هویزه تا سوسنگرد حدود 15 کیلومتر است که این فاصله را در برگشتن به مدت چهار ساعت طی کردم؛ زیرا دشمن جاده را از غرب رودخانۀ مالکیه بین سوسنگرد و هویزه، با خمپاره و موشک زیر آتش گرفته بود. من خودروها و نفراتی را که مربوط به یگان‌های لشکر77 و سایر یگان‌ها بودند و به منطقه و مسیر آشنایی کافی نداشتند، هدایت کرده و آنها را وادار می‌کردم از خودرو پیاده شده و در چاله‌های اطراف سنگر گرفته و خودروهای خود را در قسمت شرقی جاده، در جای مناسب متوقف کنند. سپس هنگام قطع آتش دشمن، به حرکت خود ادامه دهند. ضمناً آنها را به وجود میدان مین در قسمت جنوب شرقی سوسنگرد آگاه می‌ساختم و تأکید می‌کردم که با سرعت بیشتر به طرف سوسنگرد بروندو بعد از رسیدن به سوسنگرد، به طرف شرق حرکت و با استفاده از جادۀ مربوطه، به طرف اهواز ادامۀ مسیر دهند.

سرانجام بعد از توقف و حرکت به دفعات زیاد، فاصلۀ بین هویزه و سوسنگرد طی شد و در ساعت 22:00 به موضع گردان در منطقۀ طراح رسیدم. جریان را به کارکنان گردان که به‌سختی نگران بودند، گفتم. مدتی بعد دقیقاً مشخص شد چه فاجعه‌ای در هویزه اتفاق افتاده و دشمن بعثی ناجوانمردانه تعدادی از برادران رزمنده سپاه و سایر ارگان­ها را به شهادت رسانده و هویزه را با خاک یکسان کرده بود. درود به روان پاک شهدای هویزه که هرگز فراموش نخواهند شد، یادشان گرامی باد.                         

تعداد شهدا، اسرا و زخمی­های گردان320 توپخانه تا آخر سال 1359

الف – شهدای گردان، جمعاً هشت8 نفر، با مشخصات مشروحه در زیر:

1- استوار محمد تویسرکانی (تعمیرکارخودروهای چرخ‌دارگردان)، مهر1359 درعملیات غرب دزفول        

2- استوار ثابتی (مسئول مخابرات آتشبار)، مهر1359 در عملیات غرب دزفول   

3- ستوان‌دوم وظیفه رضایی (دیده‌بان)، آبان1359 در عملیات سوسنگرد

4- ستوان‌سوم محمدی(معاون آتشبار)، آذر1359 در منطقۀ طراح

5- استوار گلاب‌پخش(تعمیرکار توپ­های گردان)، آذر1359 در منطقۀ طراح

6- سرباز وظیفه مؤمنی (کمک راننده)، دی1359 در منطقۀ حمیدیه

7 و 8- دو نفر سرباز وظیفه (خدمه توپ )، دی 1359 در منطقۀ طراح

ب- اسرای گردان، به تعداد11 نفر با مشخصات زیر که در پادگان عین‌خوش و منطقۀ پیچ‌انگیزه- ربوط (غرب دزفول) به اسارت نیروهای دشمن درآمدند:

  • سرگرد حسین بخشی (رئیس رکن3 گردان)، که در مهر 1359 در پادگان عین‌خوش (غرب دزفول) اسیر شد.  
  • ستوان‌دوم منوچهر حجتی (معاون آتشبار)، به همراه 9 نفر خدمۀ دو عراده توپ که در شهریور 1359 در منطقۀ پیچ‌انگیزه- ربوط (غرب دزفول) به اسارت دشمن درآمدند و عبارت بودند از: گروهبان‌دوم یدالله رشکن، گروهبان‌دوم میش‌مست و گروهبان‌دوم حسین قصاب و سربازان وظیفه رحمان خادم‌زاده، عزیز درخشان‌نیا، مهدی مراد علیوند و حسن صداقت‌فر.

پ- استوار کردستانی (رکن2 گردان) و سرباز وظیفه مصطفی سهیلی، شهریور 1359 در منطقه چم‌سری (غرب دزفول) و ستوان‌یکم بیژن یگانه‌پرست (سرپرست آتشبار یکم) نیز در این مقطع  زمانی مجروح و به بیمارستان اعزام شدند.           

نقشۀ شماره 8، وضعیت استقرار یگان‌های توپخانه در منطقۀ عملیاتی جنوب، در پایان آبان 1359

راکت‌انداز 122 م‌م کاتیوشا که در منطقۀ عملیاتی جنوب در انهدام وسائل و تأسیسات دشمن نقش به‌سزائی داشت.

 

هویتزر 155م‌م خودکششی که در عملیات سد پیشروی و تثبیت  دشمن در منطقۀ عملیاتی جنوب نقش به‌سزائی داشت و کارکنان آن حماسه­ها آفریدند.

 

 

 

منبع: توپخانه در سد و تثبیت متجاوز، نجفی راشد و همکاران، محمد، 1396، ایران سبز، تهران

 

 

 

 

 

 

1397/9/6 11:58:54 347 0
قسمت ارائه دهنده: مدیریت تولید محتوا
تویضیحات در موتور جستجو
استقرار در منطقۀ طراح پس از پایان عملیات آزادسازی سوسنگرد و استقرار برادران سپاه و گروه شهید چمران در شهر و اطراف آن، یگان‌های تیپ2 زرهی از شهر سوسنگرد خارج و در منطقۀ طراح بین حمیدیه و سوسنگرد مواضع پدافندی اتخاذ کردند.
نظرات ارسالی
نظر شما


Retype the CAPTCHA code from the image
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 


4
>
تهران انتهای اتوبان ارتش خیابان برادران شهید شاهمرادی صندق پستی: 554-19575 - کدپستی: 1676653517
02122979698
Info@maarefjang.ir
پیام کوتاه هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی
300040004620
نرم افزار اندروید هیئت معارف جنگ
در این نرم افزار در بخش معارف جنگ عملیاتهای دوران دفاع مقدس همراه با نقشه هر عملیات و به تفکیک از سال اول تا سال هشتم جنگ قابل مشاهده می باشد.
هیئت معارف جنگ را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
کلیه حقوق قانونی این سایت متعلق به هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.

انتشار مقالات و مطالب در این پایگاه به منزله تائید تمام و کمال آنها نبوده، بلکه مطالب منعکس کننده نظرات نویسندگان آنها می باشد.

maarefjang @ 2015