• ارتش کلمه ی طیبه است. (فرمانده معظم كل قوا)
 • ارتش جمهوری اسلامی ايران تنها ارتشی است كه در خدمت مردم و منافع ملی است و اعتقادات و احساسات بدنه و فرماندهان آن نيز همانند آحاد مردم است. (فرمانده معظم كل قوا)
 • اساس استقلال مملكت بر ارتش است؛ بر نيروهاى زمينى و هوايى ودریائی است؛ لكن ارتشى كه متكى به ملت باشد. (امام خميني-ره)
 • وَالَّذِینَ جَاهَدُوا فِینَا لَنَهدِیَّنَهُم سُبُلَنَا وَ اِنَّ اللهَ لَمَعَ المُحُسِنِینَ (قرآن کریم، سوره مبارکه عنکبوت، آیه شریفه 69)
 • ما در جنگ ابهت دو ابرقدرت شرق و غرب را شکستیم. (امام خمینی - ره)
 • چرائی های جنگ تحمیلی و پاسخ به پرسشهای شما در خصوص دفاع مقدس در قسمت پرسش از شما، پاسخ از ما.
 • ارتش ما پشتوانه ملت ماست؛ ارتش ما ضامن استقلال كشور ماست. (امام خميني-ره)
 • «رژیم صهیونیستی ۲۵ سال آینده را نخواهد دید»، جملۀ منتخب مردم از بیانات سال94 مقام معظم رهبری(ایسنا)
 • 29 فروردین روز ارتش و سالروز حماسه آفرینی های نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران گرامی باد.
ارتش و دفاع مقدس از دیدگاه ولایت
صوت و تصویر
قطعنامه ها
کتاب آموزش معارف جنگ
آمار بازدید

توپخانه در سد و تثبیت متجاوز (37)


انصافاً سد کردن پیشروی دشمن در کل منطقۀ جنوب، با امکانات محدودی که در اختیار لشکر92 زرهی قرار داشت، کار درخور تحسینی بود و به نظر من، بازداشتن دشمن از دست‌یابی به اهدافش که اشغال شهرهای اندیمشک و دزفول و پادگان‌های نظامی و سایر تأسیسات حیاتی منطقه بود، خود می‌تواند یک نوع موفقیت برای ارتش و به‌ویژه تیپ2 دزفول در جبهۀ غرب دزفول و شوش محسوب شود.

جنگ تحمیلی،دفاع مقدس،ارتش،هیئت معارف جنگ،شهید صیاد شیرازی،جنگ ایران و عراق،جنگ

 

ورود لشکر16 زرهی به منطقه

اواخر مهر1359، لشکر16 زرهی وارد منطقۀ عملیاتی جنوب شد. قرارگاه و ستاد توپخانه لشکر16 زرهی نیز با گردان‌های سازمانی به شرح زیر به منطقه عملیاتی جنوب وارد و ابتدا در منطقه سبز آب مستقر شد. سپس برابر نیاز عملیاتی و مأموریت‌های محوله، در محل‌های مورد نظر، به‌ویژه در جبهۀ میانی منطقۀ عملیاتی جنوب، مستقر و مشغول پشتیبانی از یگان‌های لشکر16 زرهی شد.

- گردان‌ 321 توپخانۀ 155م‌م خودکششی

- گردان 355 توپخانۀ 155م‌م خودکششی

- گردان 382 توپخانۀ 155م‌م خودکششی

- گردان 394 توپخانۀ 155م‌م خودکششی

- گردان 363 توپخانۀ پدافند هوایی 23م‌م شیلکا

- گردان 375 توپخانۀ پدافند هوایی 57م‌م خودکششی

 

کلام آخر و جمعبندی مطالب:

1- دربارۀ وضعیت یگان‌ها و شرایط موجود در دوران دفاع مقدس، به‌ویژه اقدامات اجرایی در مرحلۀ پیشگیری از تجاوز و سد و تثبیت دشمن، توسط فرماندهان، مدیران، افسران قرارگاه‌ها و استادان محترم مقالات و مطالب زیادی نوشته شده و تجزیه و تحلیل‌های متعدد به‌عمل آمده است. اصولاً هدف از این بحث‌ها وگفتمان‌ها، بیان معایب و محاسن و نقاط قوت و ضعف مربوط به چگونگی عملکرد نیروهای مسلح کشورمان در دوران دفاع مقدس در برابر تجاوز دشمن است تا شاید چراغ راه آیندگان برای دفاع از مملکت اسلامی ایران با تاریخ هزاران ساله و حفظ تمامیت ارضی آن در برابر هرگونه تجاوز بیگانگان باشد.

2- ملاحظه می‌کنید که تعداد یگان‌های ارتش جمهوری اسلامی که قبل از تجاوز دشمن در مناطق مرزی مستقر بودند، با تعداد یگان‌های دشمن قابل قیاس نبود. باتوجه به تحرکات و فعالیت‌های تهدیدآمیز دشمن در مناطق مرزی، اعزام یگان‌های مستقر در تهران، مشهد، قزوین، زاهدان، گرگان، اصفهان، شیراز و سایر نقاط، حدود ده روز بعد از تجاوز دشمن، اقدام به‌موقع و درستی نبود. جای سؤال و بسی تعجب است که مسئولان رده بالا با داشتن اطلاعات کافی از اقدامات دشمن و برابر شواهد و قرائن موجود، اقدام به‌موقع و بایسته انجام نمی‌دادند که به عقیدۀ من با هیچ دلیل و منطقی قابل توجیه نیست. در اینجا چند نمونه از اقدامات عیان و مشهود دشمن در زمینه قصدش برای تجاوز به کشورمان را بیان می‌کنم:  

 • تهیه استحکامات و سنگرها و حفر کانال‌ها
 • جابه‌جایی و استقرار یگان‌های زرهی در نوار مرزی
 • احداث جاده‌های مرزی (جاده‌های دسترسی به مواضع تهیه شده)
 • استقرار یگان‌های توپخانه در نزدیک مرز با ایران
 •  تیراندازی و اجرای ثبت تیرهای متعدد
 •  عکس‌برداری‌های مداوم هوایی
 •  تجاوزهای هوایی
 •  انجام عملیات خراب‌کاری در بعضی مناطق، به‌خصوص در منطقۀ نفتی خوزستان
 • افزایش توان رزمی ارتش متجاوز با کمک و خرید اسلحه و سایر تجهیزات جنگی از کشورهای خارجی و ذینفع.

قابل توجه است که در خرداد 1359 طرحی به‌نام طرح «ابوذر» از سوی نزاجا؛ مبنی بر سد پیشروی احتمالی دشمن بعثی، پدافند در مقابل متجاوز، اجرای عملیات آفندی برای ترمیم مرز و ادامۀ عملیات آفندی به داخل خاک کشور متخاصم؛ تهیه و ابلاغ شده بود. ولی اینکه چرا و با چه دلیل سرپرستی تیپ‌های 2 و1 زرهی لشکر92 را به دو سرگرد مخابرات واگذار کردند (حتماً موارد مشابه دیگری هم بود) و نسبت به تکمیل و رفع مشکلات یگان‌های با استعداد کمتر از 50 درصد به‌موقع اقدام نکردند و یگان‌های عمده و مؤثر رزمی و پشتیبانی رزمی مستقر در ناحیۀ داخلی را پس از تجاوز دشمن و در مهرماه به جبهه‌ها اعزام کردند، جای سؤال و تعجب است. آیا بهتر نبود در همان خرداد و تیرماه 1359 یگان‌های مورد نیاز را به مناطق مرزی اعزام و مشکلات پرسنلی و وسائل و تجهیزات یگان‌های ذیربط را به‌موقع برطرف می‌کردند؟                                               

    وضعیت تیپ2 و گروه رزمی 37 زرهی در غرب دزفول، نمونۀ بسیار روشن و گویایی از شرایط نابسامان این یگان‌ها در آن منطقه در شهریور و هفتۀ اول مهرماه بود و نشان می‌دهد که لشکر به‌علت نداشتن امکانات کافی و لازم، هیچ کمکی نمی‌توانسته است به آنها بکند.

انصافاً سد کردن پیشروی دشمن در کل منطقۀ جنوب، با امکانات محدودی که در اختیار لشکر92 زرهی قرار داشت، کار درخور تحسینی بود و به نظر من، بازداشتن دشمن از دست‌یابی به اهدافش که اشغال شهرهای اندیمشک و دزفول و پادگان‌های نظامی و سایر تأسیسات حیاتی منطقه بود، خود می‌تواند یک نوع موفقیت برای ارتش و به‌ویژه تیپ2 دزفول در جبهۀ غرب دزفول و شوش محسوب شود.

3 – نقش توپخانه نیز در تثبیت متجاوز بسیار درخشان بوده است؛ به‌طوری ‌که یگان‌های توپخانه با استعدادی کمتر از 50 درصد توانستند عملیات یگان‌های مانوری را با پایمردی و تلاش کارکنان موجود و اجرای آتش‌های کوبنده، پشتیبانی کرده و در موفقیت‌های آنها به‌نحو شایسته و قابل قبول اثرگذار باشند. 

4- نکته‌ای که لازم می‌دانم ذکرکنم، این است که در کتاب «تیپ2 لشکر92 زرهی»، نگارش زنده‌یاد سرهنگ زرهی ستاد سید یعقوب حسینی از قول زنده‌یاد سرهنگ زرهی ستاد امراله شهبازی، فرماندۀ تیپ2 دزفول در آغاز جنگ تحمیلی، درخصوص نحوۀ معرفی و شروع به‌کار او در تیپ2 دزفول، این‌طور بیان شده است:

«من قبل از شروع حملۀ ارتش مزدور بعث عراق، در معاونت عملیات و اطلاعات نیروی زمینی، در شغل رئیس دایرۀ جنگ‌های نامنظم مشغول انجام وظیفه بودم. در تاریخ 3/7/1359 به من ابلاغ شد که همراه تعدادی از افسران زرهی نیروی زمینی، از تهران به اهواز( لشکر92 زرهی) حرکت و خود را به فرمانده آن لشکر (سرهنگ غلامرضا قاسمی نو) معرفی نمایم. پس از ملاقات با فرمانده لشکر، او من را به‌عنوان فرمانده تیپ2 زرهی که در منطقۀ دزفول مستقر بود و مأموریت داشت پیشروی دشمن را به سمت دزفول سد نماید، تعیین و سرهنگ2 زرهی ستاد ناصر قندی را به‌عنوان معاون تیپ2 انتخاب نمودند. من به همراه سرهنگ2 قندی از اهواز حرکت و در روز 5/7/1359 در حوالی غرب رودحانۀ کرخه با عناصر تیپ2 که در حال عقب‌نشینی به سمت دزفول بود، برخورد کردم. توانستم تیپ2 دزفول را در سمت شرق رودخانه متوقف و خود را به‌عنوان فرمانده تیپ به پرسنل و فرماندهان یگان‌های تیپ معرفی نمایم.»

*****

توجه: به نظر می‌رسد زنده‌یاد جناب سرهنگ شهبازی درخصوص تاریخ حضور خود در تیپ2 زرهی در منطقه دچار اشتباه شده که این می‌تواند ناشی از گذر زمان باشد. باتوجه به اینکه من (نویسنده) وقایع مهم آن زمان را در دفتر خود یادداشت می‌کردم و هنوز هم در اختیار دارم، او در تاریخ 3/7/1359 حدود ساعت 6 صبح به همراه جناب سرهنگ قندی در محل پاسگاه فرماندهی تیپ2 در دامنه‌های جنوبی تپه‌های علی گره‌زد، خود را به من و سایر فرماندهان یگان‌های تیپ معرفی کردند که در آن زمان، یگان‌ها در مواضع پدافندی تپه‌های علی گره‌زد مستقر و با دشمن در حال تبادل آتش بودند. پس از حضور او در قرارگاه تیپ و مراجعت من به قرارگاه گردان320 توپخانه که فرماندهی آن را به‌عهده داشتم، حدود ظهر دستور عقب‌نشینی به ساحل شرقی پل کرخه ( نادری) صادر شد که در بالا به چگونگی آن اشاره شد. در ضمن، او تعداد توپ‌های گردان320 توپخانه را پنج قبضه بیان کرده؛ در صورتی که تعداد توپ‌های در حال اجرای مأموریت گردان320 توپخانه (کمک مستقیم تیپ2) در آن زمان 9 قبضه بود و بعد از اضافه شدن دو قبضه خارج شده از محاصرۀ دشمن، توسط ستوان‌دوم کیومرث رضایی فرمانده آتشباردوم، به 11 قبضه رسید (قبلاً تعداد نه نفر به فرماندهی ستوان‌دوم حجتی، معاون آتشبار دوم، به اسارت دشمن درآمده و دو قبضه توپ همراه آنها نیز، به‌دست دشمن افتاده بود).

 

منبع: توپخانه در سد و تثبیت متجاوز، نجفی راشد و همکاران، محمد، 1396، ایران سبز، تهران

1397/9/3 11:21:36 253 0
قسمت ارائه دهنده: مدیریت تولید محتوا
تویضیحات در موتور جستجو
انصافاً سد کردن پیشروی دشمن در کل منطقۀ جنوب، با امکانات محدودی که در اختیار لشکر92 زرهی قرار داشت، کار درخور تحسینی بود و به نظر من، بازداشتن دشمن از دست‌یابی به اهدافش که اشغال شهرهای اندیمشک و دزفول و پادگان‌های نظامی و سایر تأسیسات حیاتی منطقه بود، خود می‌تواند یک نوع موفقیت برای ارتش و به‌ویژه تیپ2 دزفول در جبهۀ غرب دزفول و شوش محسوب شود.
نظرات ارسالی
نظر شما


Retype the CAPTCHA code from the image
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 


4
>
تهران انتهای اتوبان ارتش خیابان برادران شهید شاهمرادی صندق پستی: 554-19575 - کدپستی: 1676653517
02122979698
Info@maarefjang.ir
پیام کوتاه هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی
300040004620
نرم افزار اندروید هیئت معارف جنگ
در این نرم افزار در بخش معارف جنگ عملیاتهای دوران دفاع مقدس همراه با نقشه هر عملیات و به تفکیک از سال اول تا سال هشتم جنگ قابل مشاهده می باشد.
هیئت معارف جنگ را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
کلیه حقوق قانونی این سایت متعلق به هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.

انتشار مقالات و مطالب در این پایگاه به منزله تائید تمام و کمال آنها نبوده، بلکه مطالب منعکس کننده نظرات نویسندگان آنها می باشد.

maarefjang @ 2015