• ارتش کلمه ی طیبه است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • ارتش جمهوری اسلامی ايران تنها ارتشی است كه در خدمت مردم و منافع ملی است و اعتقادات و احساسات بدنه و فرماندهان آن نيز همانند آحاد مردم است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • اساس استقلال مملكت بر ارتش است؛ بر نيروهاى زمينى و هوايى ودریائی است؛ لكن ارتشى كه متكى به ملت باشد. (امام خميني-ره)
  • وَالَّذِینَ جَاهَدُوا فِینَا لَنَهدِیَّنَهُم سُبُلَنَا وَ اِنَّ اللهَ لَمَعَ المُحُسِنِینَ (قرآن کریم، سوره مبارکه عنکبوت، آیه شریفه 69)
  • ما در جنگ ابهت دو ابرقدرت شرق و غرب را شکستیم. (امام خمینی - ره)
  • چرائی های جنگ تحمیلی و پاسخ به پرسشهای شما در خصوص دفاع مقدس در قسمت پرسش از شما، پاسخ از ما.
  • ارتش ما پشتوانه ملت ماست؛ ارتش ما ضامن استقلال كشور ماست. (امام خميني-ره)
  • «رژیم صهیونیستی ۲۵ سال آینده را نخواهد دید»، جملۀ منتخب مردم از بیانات سال94 مقام معظم رهبری(ایسنا)
  • 29 فروردین روز ارتش و سالروز حماسه آفرینی های نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران گرامی باد.
ارتش و دفاع مقدس از دیدگاه ولایت
صوت و تصویر
قطعنامه ها
کتاب آموزش معارف جنگ
آمار بازدید

از افتخارات پیکان(3)(انتشار مجدد)


در ابتدا، جنگ دریایی را دست کم گرفته بودم و فکر می کردم راحت ترین جنگهاست، ولی در آن لحظات بود که پی بردم مهلک ترین، خطرناک ترین و سخت ترین جنگ هاست، زیرا کوچک ترین غفلت و اشتباه باعث می شود در قعر دریا طعمۀ کوسه ها شوی.

جنگ تحمیلی،دفاع مقدس،ارتش،هیئت معارف جنگ،شهید صیاد شیرازی،جنگ ایران و عراق،جنگ

شهید ناخدا سوم علی اصغر سلیمانی

 

سه فروند از آن هواپیماهای شکاری دشمن توسط پدافند خارک سرنگون شدند. وقتی منطقه کمی آرام شد به ما اعلام کردند وضعیت عادی است و با احتیاط و هوشیاری کامل به طرف بوشهر حرکت کنید. در بین راه بودیم که دوباره حمله های هوایی شروع شد.  این بار شش فروند شکاری دشمن بودند که به ما از جهت های مختلف حمله ور شدند.

تقاضای پشتیبانی هوایی کردیم. هواپیماهای دشمن چون خود را نزدیک شدن به ناوچه موفق ندیدند، به خارک حمله کردند و از آنجا با رگبار مسلسل و راکت به طرف ما شلیک می کردند. اما کارشان بیهوده بود، چون جرئت نزدیک شدن به ما را نداشتند و از دور مهمات خود را شلیک می کردند.

شاید برای این بود که در زمان برگشت مورد مواخذۀ صدام قرار نگیرند. گلوله های ناوچه به دلیل درگیری زیاد به اتمام رسیده بود، ولی خوشبختانه حمله دیگری به ناوچه نشد.

در ابتدا، جنگ دریایی را دست کم گرفته بودم و فکر می کردم راحت ترین جنگهاست، ولی در آن لحظات بود که پی بردم مهلک ترین، خطرناک ترین و سخت ترین جنگ هاست، زیرا کوچک ترین غفلت و اشتباه باعث می شود در قعر دریا طعمۀ کوسه ها شوی.

 جزیرۀ خارک را پشت سر گذاشتیم و سواحل بوشهر در مقابل مان ظاهر شد. وارد آبراه که شدیم همۀ چراغ ها خاموش بودند و آسمان صاف و مهتاب در آن می درخشید. بچه ها خیلی زحمت کشیده بودند و غرور و افتخاری خاص در جانشان طنین انداز شده بود. من هم خوشحال و مفتخر بودم زیرا مجالی فراهم شده بود تا مراتب ایمان خود را در عمل نشان دهم.

ساعت2100 بود که در اسکله پهلو گرفتیم و گوسفندی را که مردم بوشهر هدیه کرده بودند، در مقابل ناوچه به افتخار پیروزی در آن عملیات شجاعانه قربانی کردند و افراد مورد تشویق قرار گرفتند.

 شبانه مهمات لازم را گرفتیم و از آنجا که به یاری و همت کارکنان زحمت کش ناوچۀ همیشه قهرمان پیکان همیشه آمادگی صد در صد برای انجام مأموریت داشتیم، بیشتر مأموریت ها را به ناوچۀ ما محول می کردند و ما نیز عاشقانه به انهدام تجهیزات دشمن اقدام می کردیم.

صبح فردا ساعت0400 مأموریت جدید که توأم با گشت زنی و شناسایی بود، به ما محول شد. اطلاعاتی از دشمن در آن مأموریت به دست آوردیم و شب آن روز تا مشاهدۀ چراغ های سواحل قطر پیش رفتیم و بعد از سه روز به اسکله برگشتیم.

بعد از گذشت حدود یک ماه از جنگ که سرشار از خاطره بود، مأموریت انهدام سکوی البکر و الامیه به ما محول شد. وقتی به هدف مورد نظر رسیدیم، هیچ گونه تحرک از سوی عراق روی اسکله ها مشاهده نشد؛ مثل این که آنجا را تخلیه کرده بودند و بلا استفاده بود.

بعد از این که بالگرد گشت نیروی دریایی مان روی باند اسکله البکر نشست، ما هم در آن اسکله پهلو گرفتیم و تکاوران نیروی دریایی را که همراه ما بودند روی آن پیاده کردیم. عملیات تخریب به صورت غیر قابل استفاده کردن از سامانۀ بارگیری و از بین بردن سلاح موجود در آن و غنیمت گرفتن بعضی از آنها شروع شد و آن روز تمام نقاط حساس البکر تخریب گردید و ما بدون درگیری و با موفقیت برگشتیم.

 چند روز بعد که پدافند جزیرۀ خارک را به عهده گرفته بودیم، ساعت حدود0400 بود. نگهبانی اتاق رادیو را تحویل پاک نژاد دادم و با شنیدن صدای الله اکبر، از روی قطب نما قبله را مشخص کردم و بعد از گرفتن وضو به اقامه نماز ایستادم.

 در رکعت دوم بودم که حمله های هوایی دشمن شروع شد. درگیری خیلی شدید بود. وقتی روی عرشۀ ناوچه رفتم، دیدم آسمان خارک یک پارچه از شلیک گلوله ها به طرف هواپیمای دشمن روشن شده بود که خوشبختانه این گلوله های آتشین کار خودش را کرد و موجب سقوط یک فروند هواپیمای دشمن در دریا شد.

فردا شب بار دیگر هواپیماهای دشمن به جزیره حمله کردند، اما بلافاصله در برابر آتش پرحجم پدافند خارک، ناوچۀ ما و ناو قهرمان کهنمویی قرار گرفته و بدون نتیجه فرار را برقرار ترجیح دادند. در این جا، بجاست یادی از قهرمانان و ایثارگران ناو جاوید کهنمویی کرده باشیم که در طول جنگ، افتخاراتی را برای نیروی دریایی آفرید و با تقدیم شهدای گرانقدر، صلابت و اقتدار را به خلیج فارس ایران اسلامی هدیه کرد.

 منبع: آب و آتش، موسوی، سید جلال،1388، ادارۀ عقیدتی سیاسی نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران، نشرآجا

1396/6/20 10:39:47 397 0
قسمت ارائه دهنده: مدیریت تولید محتوا
تویضیحات در موتور جستجو
جنگ تحمیلی،دفاع مقدس،ارتش،هیئت معارف جنگ،شهید صیاد شیرازی،جنگ ایران و عراق،جنگ
نظرات ارسالی
نظر شما


Retype the CAPTCHA code from the image
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 


4
>
تهران انتهای اتوبان ارتش خیابان برادران شهید شاهمرادی صندق پستی: 554-19575 - کدپستی: 1676653517
02122979698
Info@maarefjang.ir
پیام کوتاه هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی
300040004620
نرم افزار اندروید هیئت معارف جنگ
در این نرم افزار در بخش معارف جنگ عملیاتهای دوران دفاع مقدس همراه با نقشه هر عملیات و به تفکیک از سال اول تا سال هشتم جنگ قابل مشاهده می باشد.
هیئت معارف جنگ را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
کلیه حقوق قانونی این سایت متعلق به هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.

انتشار مقالات و مطالب در این پایگاه به منزله تائید تمام و کمال آنها نبوده، بلکه مطالب منعکس کننده نظرات نویسندگان آنها می باشد.

maarefjang @ 2015