• ارتش کلمه ی طیبه است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • ارتش جمهوری اسلامی ايران تنها ارتشی است كه در خدمت مردم و منافع ملی است و اعتقادات و احساسات بدنه و فرماندهان آن نيز همانند آحاد مردم است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • اساس استقلال مملكت بر ارتش است؛ بر نيروهاى زمينى و هوايى ودریائی است؛ لكن ارتشى كه متكى به ملت باشد. (امام خميني-ره)
  • وَالَّذِینَ جَاهَدُوا فِینَا لَنَهدِیَّنَهُم سُبُلَنَا وَ اِنَّ اللهَ لَمَعَ المُحُسِنِینَ (قرآن کریم، سوره مبارکه عنکبوت، آیه شریفه 69)
  • ما در جنگ ابهت دو ابرقدرت شرق و غرب را شکستیم. (امام خمینی - ره)
  • چرائی های جنگ تحمیلی و پاسخ به پرسشهای شما در خصوص دفاع مقدس در قسمت پرسش از شما، پاسخ از ما.
  • ارتش ما پشتوانه ملت ماست؛ ارتش ما ضامن استقلال كشور ماست. (امام خميني-ره)
  • «رژیم صهیونیستی ۲۵ سال آینده را نخواهد دید»، جملۀ منتخب مردم از بیانات سال94 مقام معظم رهبری(ایسنا)
  • 29 فروردین روز ارتش و سالروز حماسه آفرینی های نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران گرامی باد.
ارتش و دفاع مقدس از دیدگاه ولایت
صوت و تصویر
قطعنامه ها
کتاب آموزش معارف جنگ
آمار بازدید

از افتخارات پیکان(2)(انتشار مجدد)


شهید ناخداسوم علی اصغر سلیمانی

یادم هست در یکی از آن شب ها یک نفر در آب افتاده بود. مجید از کارکنان ناوچۀ پیکان- مجید پور عبدالله یکی دیگر از بازماندگان ناوچۀ جاوید پیکان است- از بالای عرشه او را تهدید می کرد و از او که در حال نجات خود بود، به شوخی می پرسید: جواب بده ببینم خلبان عراقی هستی یا ایرانی؟!

جنگ تحمیلی،دفاع مقدس،ارتش،هیئت معارف جنگ،شهید صیاد شیرازی،جنگ ایران و عراق،جنگ

 حدود بیست روزی از جنگ می گذشت، با ناوچۀ پیکان به قصد مأموریتی به دریا رفتیم، قبل از حرکت بچه ها را می دیدم که با ایمانی راسخ و قلبی مطمئن وصیت خود را می نوشتند و بعضی از آنها انگشتر نامزدی خود را در آن می گذاشتند و به بچه های دیگر ناوچه ها تحویل می دادند و سفارش می کردند در صورت شهادت آنها را به خانواده هایشان بدهند.

 این شاهدان همیشه بیدار امثال بیک وردی ها، سلطان بلاغی ها، مخصوص ها و دیگر ایثارگرانی که با گذشت یک یا چند شب از عروسی شان با شروع جنگ تحمیلی خود را به ناوچه معرفی کرده و حنظله وار به شهادت رسیدند.

من به عنوان مسئول مخابرات ناوچه از موضوع آن مأموریت با اطلاع بودم. یک مسئول مخابرات به دلیل این که پیام ها را ارسال و دریافت می کند، زود تر از دیگران از وضعیت ها و مأموریت ها باخبر می شود.

 هدف از مأموریت، انهدام سکوی البکر و الامیۀ دشمن بود. در حوالی هدف بودیم که فرمانده، چگونگی انجام مأموریت را به افراد ابلاغ کرد. ناگهان پیامی را دریافت کردم که متن آن، خبر از منتفی شدن مأموریت قبلی و انجام مأموریت اضطراری جدیدتری می داد که در همان نزدیکی ها باید انجام می شد و آن انهدام ناو آمادی نیروی دریایی دشمن بود که مهمات و موشک برای عراق حمل می کرد.

پیام را به فرماندۀ ناوچه دادم. ایشان- شهید ناخدا همتی- بلافاصله مأموریت جدید را ابلاغ کرد و بچه ها را به دقت در انجام مأموریت و حفظ نکات امنیتی و خونسردی دعوت کرد. جنگنده های نیروی هوایی ما را زیر پوشش خود داشتند و بالگرد گشت نیروی دریایی نیز ما را شناسایی و از منطقه خارج و در جای مطمئنی مستقر شد. هدف مورد نظر وارد آبراه خور عبدالله می شد.  این آبراه یکی از معابر ورودی به بندر بصره بود.

دومایلی آن هدف شناور که قرار گرفتیم سامانۀ توپ ناوچه را برای شلیک کردن به طرف آن آماده کردیم.

این مأموریت خیلی پر خطر بود، زیرا تنها انهدام انبار مهمات شناور دشمن نبود، بلکه احتمال درگیری سطحی و هوایی دشمن نیز پیش بینی می شد. خبر آغاز حمله با ذکر نام خدا از طریق بلند گوهای ناوچه اعلام شد.

شهید سیاهکل مسئول انتظامات ناوچه پیکان با آن بیان ادیبانه اش شعر و سرود زمزمه می کرد. فرمان آتش داده شد. درهای ناوچه به حالت زلو بودند و من با چشمان غیر مسلح کشتی دشمن را می دیدم. اولین گلوله توپ76 میلی متری سینه ناوچه به دکل آن ناو آمادی دشمن اصابت کرد و پل فرماندهی آن به پهنای یک یدک کش از هدف جدا شد.

ساعت حدود1730 غروب بود. هوا گرگ و میش و دریا آرام بود و خورشید که خود را در پشت آب ها پنهان می کرد، سرخی اش را به دریا هدیه کرده بود و نسیمی ملایم به همراه بوی باروت می وزید و صدای شلیک گلوله و انفجار ناو دشمن که در حال انهدام بود، در دریا پیچیده بود و آواز مرگ را برای آنان می نواخت.

 قایق های نجات از کشتی یکی پس از دیگری به آب پرتاب می شد، اما رگبار گلوله های ناوچۀ قهرمان پیکان آنها را در قعر دریا محو می کرد و صدای مُرسِ «اس او اس» که تقاضای کمک به زبان مخابراتی می باشد از اتاق رادیوی ناو دشمن در بیسیم ها پیچیده بود.

در این عملیات تعداد40 گلوله توپ76 میلی متری سینه و90 گلولۀ توپ40 میلی متری پاشنۀ ناوچه، هدف را منهدم کرد. در آن لحظه خبر درگیری با یگان های دریایی و هوایی دشمن اعلام شد و دشمن ما را به پیکار می طلبید.

من با هریچ پور-یکی از بازماندگان ناوچۀ پیکان-و چند تا از بچه های دیگر رفتیم در اتاق خشاب توپ76 میلی متری ناوچه و یک در میان گلوله های سطحی و ضد هوایی را به کمک شهید مقدم خشاب گذاری کردیم.

بچه ها همگی در تکاپو بودند. طهماسبی پشت توپ پاشنه بود و مردانیان پشت دستگاه سامانۀ کنترل آتش آماده نزدیک شدن دشمن و شکار کردن آن بود. آذری در موتورخانه، موتورها را از نزدیک زیر نظر داشت. سکان ناوچه که در دست مجردی بود به طرف سکوی نوروز چرخش کرد و موتورها کامل به جلو...

چیزی نگذشت که دوازده فروند از شکاری های دشمن به ما حمله کردند. از طریق دستگاه تله تایپ خبر حملۀ گسترده دشمن و محل مان را به پست فرماندهی اعلام کردم. همۀ ایستگاه ها به سکوت رادیویی و آمادۀ دریاف پیام دعوت شدند. ارجمندی هم از طریق بی سیم در حال دریافت پیام بود. کارکنان ایثار گر ناوچه به شکاری های دشمن مهلت نمی دادند تا روی ناوچه شیرجه و راکت پرتاب کنند.

چند فروند از شکاری های دشمن به طرف ناو میلانیان در حوالی جزیرۀ خارک رفتند و ناو میلانیان موفق شد یکی از میگ های شکاری دشمن را سرنگون کند. ما در پشت سکوی نوروز پناه گرفتیم. در همان لحظات بود که پدافند جزیرۀ خارک اعلام کرد هشت فروند شکاری دشمن به آنجا حمله کرده است.

 در مدت کوتاهی شاهد سقوط هواپیماهای دشمن در آب بودیم که توسط پدافند قوی و پرحجم جزیرۀ خارک مورد اصابت قرار گرفته بودند...

منبع: آب و آتش، موسوی، سید جلال،1388، ادارۀ عقیدتی سیاسی نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران، نشرآجا

1396/6/19 11:1:12 424 0
قسمت ارائه دهنده: مدیریت تولید محتوا
تویضیحات در موتور جستجو
یادم هست در یکی از آن شب ها یک نفر در آب افتاده بود. مجید از کارکنان ناوچۀ پیکان- مجید پور عبدالله یکی دیگر از بازماندگان ناوچۀ جاوید پیکان است
نظرات ارسالی
نظر شما


Retype the CAPTCHA code from the image
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 


4
>
تهران انتهای اتوبان ارتش خیابان برادران شهید شاهمرادی صندق پستی: 554-19575 - کدپستی: 1676653517
02122979698
Info@maarefjang.ir
پیام کوتاه هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی
300040004620
نرم افزار اندروید هیئت معارف جنگ
در این نرم افزار در بخش معارف جنگ عملیاتهای دوران دفاع مقدس همراه با نقشه هر عملیات و به تفکیک از سال اول تا سال هشتم جنگ قابل مشاهده می باشد.
هیئت معارف جنگ را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
کلیه حقوق قانونی این سایت متعلق به هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.

انتشار مقالات و مطالب در این پایگاه به منزله تائید تمام و کمال آنها نبوده، بلکه مطالب منعکس کننده نظرات نویسندگان آنها می باشد.

maarefjang @ 2015