• ارتش کلمه ی طیبه است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • ارتش جمهوری اسلامی ايران تنها ارتشی است كه در خدمت مردم و منافع ملی است و اعتقادات و احساسات بدنه و فرماندهان آن نيز همانند آحاد مردم است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • اساس استقلال مملكت بر ارتش است؛ بر نيروهاى زمينى و هوايى ودریائی است؛ لكن ارتشى كه متكى به ملت باشد. (امام خميني-ره)
  • وَالَّذِینَ جَاهَدُوا فِینَا لَنَهدِیَّنَهُم سُبُلَنَا وَ اِنَّ اللهَ لَمَعَ المُحُسِنِینَ (قرآن کریم، سوره مبارکه عنکبوت، آیه شریفه 69)
  • ما در جنگ ابهت دو ابرقدرت شرق و غرب را شکستیم. (امام خمینی - ره)
  • چرائی های جنگ تحمیلی و پاسخ به پرسشهای شما در خصوص دفاع مقدس در قسمت پرسش از شما، پاسخ از ما.
  • ارتش ما پشتوانه ملت ماست؛ ارتش ما ضامن استقلال كشور ماست. (امام خميني-ره)
  • «رژیم صهیونیستی ۲۵ سال آینده را نخواهد دید»، جملۀ منتخب مردم از بیانات سال94 مقام معظم رهبری(ایسنا)
  • 29 فروردین روز ارتش و سالروز حماسه آفرینی های نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران گرامی باد.
ارتش و دفاع مقدس از دیدگاه ولایت
نرم افزارهای کاربردی موبایل
صوت و تصویر
قطعنامه ها
کتاب آموزش معارف جنگ
آمار بازدید

فرازو فرودهای ارتش جمهوری اسلامی ایران از انقلاب اسلامی تا آغاز جنگ


الف: پیش‌زمینه

سرتیپ دوم مسعود بختیاری

در بعد ازظهر روز 31 شهریور 1359 (22سپتامبر 1980)، شمشیر زهرآگین استکبار جهانی رسماً و عملاً از نیام ارتش بعثی عراق و به دست صدام حسین تکریتی، دیکتاتور این کشور بر روی ملت مسلمان و مظلوم ایران کشیده شد و ارتش عراق هجوم وسیع و از پیش تعیین‌شده‌ای را به داخل قلمرو زمینی، هوایی و دریایی جمهوری اسلامی ایران آغاز کرد؛

1397/6/31 12:5:9 175 0

((راهبرد ها و محورهای عملیات روانی جمهوری اسلامی ایران در دوران دفاع مقدس  ))


سرتیپ دوم ستاد محمد مسعود بهمنی

راهبرد دفاع همه جانبه، کوچک و حقیر شمردن دشمن، بهره گیری از ایمان دینی  و مذهبی مردم، استفاده از نماد های اسلامی و حماسی، بهره گیری از سیره اهل بیت (ع) به ویژه سید الشهدا (ع) در جبهه های جنگ،  اعتماد به نصرت الهی در مردم و رزمندگان و تاکید بر فرهنگ شهادت در جبهه و در شهرها از جمله این راهبرد ها و محور های عملیات روانی می باشد.

1397/6/20 10:46:25 267 0

دژ نماد مقاومت و ایثار رزمندگان نیروی زمینی ارتش( بخش دوم و پایانی)


از دیگر اسناد نشان دهندهی اهمیت این گردان در آن روزها می توان به تلگراف سپاه اشاره کرد که در روز سوم مقاومت به ستاد مشترک زده و در آن تلگراف بیان شده بود که «اگر پادگان دژ سقوط کند خرمشهر، آبادان و سپس اهواز نیز سقوط خواهد کرد.» از محتوای این تلگراف و بررسی بیشتر مبارزات خرمشهر در چند روز ابتدایی جنگ میتوان نتیجه گرفت که خرمشهر به پادگان دژ تکیه کرده و همه مقاومتها و مبارزات با محوریت این پادگان انجام میگرفت.

1397/6/13 10:35:17 220 0

دژ نماد مقاومت و ایثار رزمندگان نیروی زمینی ارتش


این دژها زبان گویای مظلومیت و غربت افسران، درجه داران و سربازان این پادگانند که جانانه از مرزهای میهن خود تا آخرین قطره خون دفاع کردند. پادگان دژ یادآور اولین گلولههایی است که به سمت میهنمان شلیک شد، یادآور شهید استوار خسروی که میگفت: «من زنده باشم و تو به خاکم تجاوز کنی؟» و یا یادآور سخن شهید ستوان امیری که در آخرین ساعات زندگیش گفت: «ایران کشوری فراخ و بزرگ است ولی جایی برای عقب نشینی امیری وجود ندارد» طنین صدای این دلاورمردان نیروی زمینی ارتش هنوز هم در خاک پهناور خرمشهر شنیده میشود.

1397/6/12 9:54:0 218 0

بررسی عملکردپدافند هوایی در دفاع از خارک در سال‌های جنگ تحمیلی


پدافند هوایی ایران با استفاده از تجهیزات راداری و موشکی و توپخانه ضدهوایی و بهره‌گیری از هواپیماهای ره‌گیر طرح پدافندی در تعامل کامل با پدافند هوایی سایر سازمان‌های نظامی از جمله نیروی دریایی، موفق به ایجاد پوشش امن برای خارک در برابر هواگردهای عراقی شد. ایجاد این پوشش امن در بسیاری مواقع برای مردم ایران ناشناخته بود و فقط هر ازگاهی، از تریبون‌های رسمی اعلام می‌شد. به عنوان مثال امام جمعه وقت خارک در زمان جنگ تحمیلی در نماز جمعه از مشاهدات خود در خصوص ساقط نمودن موشک زمین به زمین عراقی توسط پدافند هوایی ارتش سخن گفت . خارک تا پایان جنگ تحمیلی 2834 نوبت مورد هجوم هوایی و موشکی واقع شد . ولی عملکرد دفاع هوایی کشورمان منجر به ناکارآمدی بمباران‌های بعثی‌ها شد.

1397/5/13 11:24:4 405 0

اقدامات ارتش جمهوری ایران در سال اول جنگ تحمیلی عراق علیه ایران


رضا واضحی

چکیده

  آمریکا، پس از ناکامی در عملیات طبس به منظور تحت فشار قراردادن ایران، کودتای نقاب ( نجات قیام ایران بزرگ) را به اجرا در آورد که با عدم موفقیت روبرو گردید. پس از شکست کودتا، راهکار بعدی آمریکا برای تحت فشار گذاشتن و حتی نابودی جمهوری اسلامی ایران، ایجاد یک غائله مرزی( با توجه به اوضاع سیاسی و امنیتی و توان نیروهای مسلح ایران) بود که به زعم آنها، می توانست منجر به دستیابی به اهدافشان شود. از این رو مقدمات لازم را برای تجاوز رژیم بعثی عراق به ایران آغاز کردند.

1397/5/8 11:30:59 551 0

نقش شهید صیاد شیرازی در وحدت و انسجام نیروهای مسلح در عملیات مرصاد


سرهنگ خلبان ستاد مهدی رشیدی1

چکیده:

آنچه مسلم است در روزهای پایانی جنگ شرایطی به وجود آمد که پذیرش قطعنامه 598 از طرف جمهوری اسلامی ایران در یک حالت اضطرار پذیرفته شد و اثر روحی روانی منفی بر نیروهای مسلح کشور داشت. منافقین کوردل با فرصت­طلبی و با انجام عملیات فروغ جاویدان و به خیال باطل تصرف تهران و سقوط نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران از محور خانقین، خسروی، سرپل­ذهاب، کرند، اسلام‌آباد، کرمانشاه به نیروهای ایران اسلامی حمله‌ور شدند.

1397/5/2 12:49:43 419 0

اقدامات ارتش جمهوری ایران در پاسخ به تحرکات رژیم عراق، قبل از آغاز جنگ تحمیلی


سید ناصر حسینی(1)

رضا واضحی(2)

چکیده

بررسی همه جانبه جنگ تحمیلی هشت ساله کشور عراق علیه نظام نو پای جمهوری اسلامی ایران به منظور سنجش آثار و پیامدهای آن در جمع­آوری، انتشار و انتقال آن به نسل­های آینده با بهینه­سازی روش­های دفاعی و امنیتی آتی کشور عزیزمان بسیار مهم است. ارتش ایران قبل از انقلاب اسلامی به علت داشتن نقش ژاندارمی منطقه، از نظر تامین اعتبارات نظامی، خرید تسلیحات و تجهیزات و... با توجه به حفظ تاج و تخت شاهنشاهی و تامین منافع امپریالیسم مشکلی نداشت. پس از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی ایران به جهت تحولات انجام شده در کشور به خصوص تغییرات ماهوی در ماموریت و ساختار تشکیلاتی ارتش ایجاد شد.

1397/3/27 11:29:30 730 0

الگوی فرماندهی شهید سپهبد علی صیاد شیرازی در دفاع مقدس


جواد رفیعی­­ راد

چکیده:

 امروزه برتری صنایع و سازمان­ها در بهترین مدیریت سرمایه و تکنولوژی و امکانات نیست در مدیریت بهینه و مناسب نیروی انسانی است. امروزه سرمایه اصلی صنایع و سازمان ­ها نیروی انسانی آن­هاست نه دستگاه و ماشین ­آلات و ساختمان­ ها. بنابراین نقش مدیریت و از آن مه م­تر رهبری نیروی انسانی­، یک نقش کلیدی و سرنوشت­ساز برای جامعه امروز به حساب می ­آید.

1397/2/23 11:24:47 642 0

عملیات نزاجا در مورخه1/7/59 در آغاز جنگ تحمیلی در مقابل ارتش عراق در محور شمال خوزستان یک عملیات تأخیری بود.


چکیده:

پس از وقوع انقلاب اسلامی و نا آرامی هایی که در منطقه جنوب و غرب ایران با تحرکات عراق آغاز شده بود نیروهای سه گانه ارتش جمهوری اسلامی طرح های عملیاتی را برای مقابله با تهدیدات احتمالی دشمن در مناطق مختلف تدارک دیده بودند. طولی نکشید نا آرامیها در پنج استان کردستان، آذربایجان غربی، خوزستان، گنبد و سیستان و بلوچستان آغاز شد. حضرت امام خمینی(ره) با صدور اعلامیه های متعدد از ارتش پشتیبانی کردند و مأموریت برقراری آرامش در مناطق موصوف را به ارتش واگذار نمودند. ارتش جمهوری اسلامی ایران با تمام نامهربانی های صورت گرفته از سوی ضدانقلاب و عناصر ناآگاه که با شعارهای خود آن را ضد خلقی خطاب میکردند و خواستار انحلال آن بودند، داوطلبانه برای اجرای مأموریت در مناطق مذکور حضور یافت. در هر صورت امنیت نسبی در استان های سیستان و بلوچستان و گنبد برقرار شد ....

1397/2/4 11:0:36 786 0
4
>
تهران انتهای اتوبان ارتش خیابان برادران شهید شاهمرادی صندق پستی: 554-19575 - کدپستی: 1676653517
02122979698
Info@maarefjang.ir
پیام کوتاه هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی
300040004620
نرم افزار اندروید هیئت معارف جنگ
در این نرم افزار در بخش معارف جنگ عملیاتهای دوران دفاع مقدس همراه با نقشه هر عملیات و به تفکیک از سال اول تا سال هشتم جنگ قابل مشاهده می باشد.
هیئت معارف جنگ را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
کلیه حقوق قانونی این سایت متعلق به هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.

انتشار مقالات و مطالب در این پایگاه به منزله تائید تمام و کمال آنها نبوده، بلکه مطالب منعکس کننده نظرات نویسندگان آنها می باشد.

maarefjang @ 2015