عکس شهید صیاد شیرازی
ارم هیئت معارف جنگ
عکس امام خمینی و امام خامنه ای

در حال بارگذاری...

  • ارتش کلمه ی طیبه است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • ارتش جمهوری اسلامی ايران تنها ارتشی است كه در خدمت مردم و منافع ملی است و اعتقادات و احساسات بدنه و فرماندهان آن نيز همانند آحاد مردم است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • اساس استقلال مملكت بر ارتش است؛ بر نيروهاى زمينى و هوايى ودریائی است؛ لكن ارتشى كه متكى به ملت باشد. (امام خميني-ره)
  • وَالَّذِینَ جَاهَدُوا فِینَا لَنَهدِیَّنَهُم سُبُلَنَا وَ اِنَّ اللهَ لَمَعَ المُحُسِنِینَ (قرآن کریم، سوره مبارکه عنکبوت، آیه شریفه 69)
  • ما در جنگ ابهت دو ابرقدرت شرق و غرب را شکستیم. (امام خمینی - ره)
  • چرائی های جنگ تحمیلی و پاسخ به پرسشهای شما در خصوص دفاع مقدس در قسمت پرسش از شما، پاسخ از ما.
  • ارتش ما پشتوانه ملت ماست؛ ارتش ما ضامن استقلال كشور ماست. (امام خميني-ره)
  • «رژیم صهیونیستی ۲۵ سال آینده را نخواهد دید»، جملۀ منتخب مردم از بیانات سال94 مقام معظم رهبری(ایسنا)
  • 29 فروردین روز ارتش و سالروز حماسه آفرینی های نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران گرامی باد.
ارتش و دفاع مقدس از دیدگاه ولایت
صوت و تصویر
قطعنامه ها
کتاب آموزش معارف جنگ
آمار بازدید

پرسش و پاسخ هفته


رویارویی و درگیری نیروی دریایی امریکا با نیروی دریایی ایران چگونه بود؟

پاسخ زیر بر اساس نظرات تعدادی از پیشکسوتان و اساتید معارف جنگ شهید صیاد شیرازی به این پرسش ارائه شده است، آیا شما بازدید کنندۀ عزیز به ویژه محققین و پژوهشگران و پیشکسوتان گرانقدر عرصۀ دفاع مقدس این پاسخ را تأیید می کنید؟ یا شاید نظر تکمیلی یا نظر دیگری دارید، در هر صورت خوشحال می شویم اگر نظر خود را در ذیل همین مطلب درج نمائید تا برای استفادۀ دیگران منتشر نمائیم.

1399/7/13 10:13:49 626 0
7 آذر، روز نیروی دریایی گرامی باد-2

عملیات مروارید، حماسه جاودان نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران                 ناو سروان بازنشسته عبدالله هدایتی
یکی از بزرگ‌ترین حماسه‌هایی که نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران در هشت سال دفاع مقدس از خود به یادگار گذاشت عملیات مروارید بود که سالروز آن به نام روز نیروی دریایی ثبت شده است. بنده (عبدالله هدایتی) به عنوان یک تکاور و یک عضو کوچک نیروی دریایی افتخار حضور در این عملیات را داشتم.

1393/9/3 354 0
ویژه نامه الکترونیکی هفتم آذر، روز نیروی دریایی(انتشار مجدد)

به مناسبت 7 آذر سالروز نیروی دریایی (3)

هفتم آذر ماه سالروز نیروی دریایی است و به همین مناسب پایگاه اطلاع رسانی ارتش جمهوری اسلامی ایران، ویژه نامه ای الکترونیکی با مطالب "نقش نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران در 8 سال دفاع مقدس" ، "بیاد حماسه همیشه زنده هفتم آذر" ، "عملیات مروارید، حماسه جاودان نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران" ، "نقش تکاوران نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی در دفاع از خرمشهر" و دیگر موضاعات منتشر کرده است. برای مطالعه این ویژه نامه از لینک زیر استفاده نمایید.

ویژه نامه الکترونیکی هفتم آذر، روز نیروی دریایی

1393/9/5 5320 1
عمليات ظفرمند مرواريد (شمشیر 3)(انتشار مجدد)

نام عمليات: مرواريد (شمشير 3)

قرارگاه هدايت كننده: قرارگاه مقدم نيروي دريايي آجا با عنوان نيروي رزمي 421 مستقر در بندر بوشهر

زمان آغاز عمليات: ششم آذرماه 1359

زمان خاتمه عمليات: دهم آذرماه 1359

منطقه عمليات: شمال خليج فارس در منطقه‌اي به وسعت 000/20 كيلومتر مربع

1395/9/3 11:31:58 528 0
به مناسبت 5 آذر سالروز تشکیل بسیج مستضعفین(انتشار مجدد)

 فرمان حضرت امام خمینی (ره)                                                                                                     علی  حسین احمدی
پیروزی انقلاب اسلامی در ایران به رهبری حضرت امام خمینی (ره) و رأی قاطع مردم مسلمان ایران به نظام جمهوری اسلامی و روشن شدن مواضع آن برضد استکبار جهانی، ابرقدرت‌ها را بر آن داشت.تا به ‌وسیله عوامل داخلی و خارجی خود علیه این نظام نوپا وارد عمل شوند و از اختلاف و درگیری گروه‌های مختلف موجود در کشور، برای بازگشت دوباره خود بهره‌برداری کنند.

1392/9/5 1283 0
اولین نشان فداکاری به شهید سرلشکر فلاحی اعطا شد

برابر تصویب «شورای عالی نشان ها» در ارتش جمهوری اسلامی ایران، به پاس فرماندهی و مدیریت جهادی امیر سرلشکر فلاحی در صحنه ها و برهه های سرنوشت ساز دوران پیروزی انقلاب تا عملیات ثامن الائمه (ع) و ایثار و بذل جان در اعتلای ایران سربلند اسلامی، اولین نشان فداکاری به آن فرمانده دلاور شهید تعلق گرفت.

1399/9/4 10:29:40 3 0
تقویم شهدای ارتش - 35

شهید روز، اسمعیل دهگانی
امروز 3 آذری ماه سالروز ولادت 108 فراز شهدای ارتش جمهوری اسلامی ایران می باشد، در چنین روزی 86 نفر به شهادت رسیدند.
روحشان شاد و یادشان گرامی باد!
#تقویم_شهدا_ارتش

1399/9/4 10:27:12 5 0
روزنمای شهدای ارتش -105

لطفا به ادامه مطلب مراجعه نمایید.

 

1399/9/4 10:21:20 2 0
هوانیروز و حماسه بزرگ خیبر- بخش هفدهم

تعقیب و نجات

راوی: سرهنگ خلبان حید پاک­نژاد

اواخر سال 1362 با یک تیم جهت عملیات خیبر به اهواز اعزام شدیم. بعد چند روز که در پادگان زرگان مستقر بودیم، به دو گروه تقسیم شدیم. یک گروه به منطقه جفیر و گروه دوم به دارخوین رفت. من با تعدادی از خلبانان و نیروهای متخصص در دارخوین مستقر شدم. هوانیروز در دارخوین، یک پایگاه موقت داشت و نیروهایش داخل تعدادی کانکس اسکان بودند. در تاریخ 6/12/1362 ، از منطقه­ی جفیر دستور دادند که سه فروند از بالگردهای مستقر در دارخوین، به گروه جفیر بپیوندند. من و ستوان علی محمدی، خلبانان یکی از سه فروند بالگرد ترابری ۲۱4 بودیم که سریع به‌سوی جفیر پرواز کردیم.

1399/9/4 10:18:40 4 0
هوانیروز و حماسه بزرگ خیبر- بخش هجدهم

چرا به جبهه آمدی؟

راوی: ستوانیکم فنی ذوالفقار بابایی

در عملیات خیبر هم همانند دیگر عملیات‌های دوران دفاع مقدس، متخصص و فنی هوانیروز نقش بسیار بالایی داشتند. آمار بالای این نیروها و حضور پررنگ آنها در تعمیرات و مهمات گذاری انواع بالگردها، سند دیگ فعالیت‌های درخشان آنها در جنگ می‌باشد. شرکت و حضور متخصصین تعمیرات بالگرد در رده‌های مختلف مثل رادیو و موتور و هیدرولیک و بدنه و مهمات و عمومی و الکتریک و بازرس فنی و سرپرست خط پرواز و کروچیف و دهها تخصص دیگر، باعث می‌شدند که مشکل‌ترین تعمیرات در هریک از قسمت‌های بالگرد، در منطقه انجام شود و هیچ بالگردی، زمین‌گیر نشود. یکی از این نیروها، ذوالفقار بابایی در تخصص کروچیف بود که قسمتی از خاطرات او را در عملیات بزرگ خیبر می‌خوانیم.

1399/9/4 10:17:17 3 0
توپخانه دوربرد-25

در جنوب ارتفاعات الله‌اکبر و روبروی روستای سیدخلف، استعداد دشمن زیاد نبود و از اخبار دریافتی که از طریق شنود بی‌سیم عراقی‌ها دریافت کرده بودیم، تیپ قادسیه ارتش عراق به آنان وعده داده بود که مقاومت کنند تا مناطق از دست داده را با پاتک پس بگیرند که ما پیش‌بینی این وضعیت را می‌کردیم. بعد از گذشت 12 ساعت از عملیات، سکوت عجیبی بر منطقه حاکم شده بود که ناشی از تجدید سازمان دو طرف درگیر بود. فقط آتش‌های پراکنده از طرفین مشاهده می‌شد.

1399/9/4 10:15:59 2 0
ارتش در نگاه فرمانده معظم کل قوا

فصل پنجم: جهاد خودکفایی ارتش-302

بخش دوم: به‌کارگیری استعداد جوشنده و باایمان

1399/9/4 10:14:22 2 0
روزنمای شهدای ارتش -104

لطفا به ادامه مطلب مراجعه نمایید.

1399/9/3 10:59:54 3 0
جنگ ایران و عراق از منظرفرماندهان بعثی

سرهنگ2 جنگ نوین علیرضا محمدی[1]

  1. مقدمه:

تاریخ همواره از علاقه‌مندی‌های من بوده است، علی‌الخصوص تاریخ معاصر ایران. بنابراین یافتن ابعاد ناگفته از رویداد تاریخی بسیار مهمی که با تاریخ معاصر ما پیوند خورده و نشان آن را می‌توان در تمام شئون زندگی معاصر ایرانیان دید حائز اهمیت خاصی است. در طول بیست سال خدمت خود در نیروی زمینی ارتش، بارها و بارها به دلایل مختلف ازجمله کلاس‌های هیئت معارف جنگ، پای صحبت‌های یادگاران دفاع مقدس، امرای پرافتخار و فرماندهان باسابقه جنگ نشسته‌ام و از لابه‌لای صحبت این بزرگواران به دنبال یافتن پاسخ بسیاری از سؤالات تاریخی خود در خصوص دفاع مقدس برآمده‌ام. نکات و ظرایف زیادی از سخنان فرماندهان دفاع مقدس قابل‌استخراج است.

1399/9/3 10:34:14 4 0
هوانیروز و عملیات بزرگ فاو - بخش هفدهم

با تهدیدها و بمباران هواپیماهای دشمن مجبور شدیم از قرارگاه عقاب به دارخوین عقب‌نشینی کنیم و ازآنجا پشتیبانی فاو را انجام دهیم.

یک روز در سنگر در حال استراحت بودیم که یک‌باره صدای مهیبی به گوش رسید و احساس کردم سنگر در هوا می‌چرخد. همه وسایل به هم‌ریخت و پس‌ازآن سکوت مرگباری همه‌جا را پر کرد. در همان حالت ترس و شوک بودم که خلبان فخرایی هراسان داخل شد و گفت: (اسماعیل صحتی مرد). تا لب باز کردم حرف بزنم خلبان اکبر ارادت صحتی را که از یک‌چشمش خون فوران می‌زد به داخل سوله آورد. خلبان فخرایی باعجله حوله خود را روی چشم صحتی گذاشت و با آماده شدن بالگرد نجات او و چند نفر دیگر را که در اثر بمباران هواپیماهای دشمن مجروح شده بودند به اهواز تخلیه کردند.

1399/9/3 10:23:51 3 0
هوانیروز و حماسه بزرگ خیبر- بخش هفدهم

تعقیب و نجات

راوی: سرهنگ خلبان حید پاک­نژاد

اواخر سال 1362 با یک تیم جهت عملیات خیبر به اهواز اعزام شدیم. بعد چند روز که در پادگان زرگان مستقر بودیم، به دو گروه تقسیم شدیم. یک گروه به منطقه جفیر و گروه دوم به دارخوین رفت. من با تعدادی از خلبانان و نیروهای متخصص در دارخوین مستقر شدم. هوانیروز در دارخوین، یک پایگاه موقت داشت و نیروهایش داخل تعدادی کانکس اسکان بودند. در تاریخ 6/12/1362 ، از منطقه­ی جفیر دستور دادند که سه فروند از بالگردهای مستقر در دارخوین، به گروه جفیر بپیوندند. من و ستوان علی محمدی، خلبانان یکی از سه فروند بالگرد ترابری ۲۱4 بودیم که سریع به‌سوی جفیر پرواز کردیم.

1399/9/3 10:21:9 4 0

شهدای شاخص ارتش

فهرست آخرین مطلالب
4
>
تهران انتهای اتوبان ارتش خیابان برادران شهید شاهمرادی صندق پستی: 554-19575 - کدپستی: 1676653517
02122979698
Info@maarefjang.ir
پیام کوتاه هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی
300040004620
نرم افزار اندروید هیئت معارف جنگ
در این نرم افزار در بخش معارف جنگ عملیاتهای دوران دفاع مقدس همراه با نقشه هر عملیات و به تفکیک از سال اول تا سال هشتم جنگ قابل مشاهده می باشد.
هیئت معارف جنگ را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
کلیه حقوق قانونی این سایت متعلق به هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.

انتشار مقالات و مطالب در این پایگاه به منزله تائید تمام و کمال آنها نبوده، بلکه مطالب منعکس کننده نظرات نویسندگان آنها می باشد.

maarefjang @ 2015