• ارتش کلمه ی طیبه است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • ارتش جمهوری اسلامی ايران تنها ارتشی است كه در خدمت مردم و منافع ملی است و اعتقادات و احساسات بدنه و فرماندهان آن نيز همانند آحاد مردم است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • اساس استقلال مملكت بر ارتش است؛ بر نيروهاى زمينى و هوايى ودریائی است؛ لكن ارتشى كه متكى به ملت باشد. (امام خميني-ره)
  • وَالَّذِینَ جَاهَدُوا فِینَا لَنَهدِیَّنَهُم سُبُلَنَا وَ اِنَّ اللهَ لَمَعَ المُحُسِنِینَ (قرآن کریم، سوره مبارکه عنکبوت، آیه شریفه 69)
  • ما در جنگ ابهت دو ابرقدرت شرق و غرب را شکستیم. (امام خمینی - ره)
  • چرائی های جنگ تحمیلی و پاسخ به پرسشهای شما در خصوص دفاع مقدس در قسمت پرسش از شما، پاسخ از ما.
  • ارتش ما پشتوانه ملت ماست؛ ارتش ما ضامن استقلال كشور ماست. (امام خميني-ره)
  • «رژیم صهیونیستی ۲۵ سال آینده را نخواهد دید»، جملۀ منتخب مردم از بیانات سال94 مقام معظم رهبری(ایسنا)
  • 29 فروردین روز ارتش و سالروز حماسه آفرینی های نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران گرامی باد.
ارتش و دفاع مقدس از دیدگاه ولایت
صوت و تصویر
قطعنامه ها
کتاب آموزش معارف جنگ
آمار بازدید

عملیات آفندی قادر2 (انتشار مجدد)


از آنجا که قسمتی از اهداف تعیین شده در مرحله یکم عملیات قادر به دست نیامد، پس از آمادگی نیروها و تکمیل شناسایی مناطق،مرحله دوم این عملیات طرح ریزی و در تاریخ 1364/6/18 اجراء گردید.
در طراحی جدید عملیات که تحت امر قرارگاه تاکتیکی حمزه سیدالشهداء (ع) صورت پذیرفت، تصرف ارتفاعات جنوبی برده بوک مدنظر بود  و البته در بند و دارالسلام نیز باید اشغال می گردید.

جهت اجرای این طرح 5 قرارگاه حمزه فرعی تشکیل گردید و یگانهای متعددی از ارتش و سپاه به کار گرفته شد. منطقه عمومی « سیدکان » در داخل خاک عراق قرار دارد  و به سمت « دیانا » و « رواندوز » محور اصلی را در منطقه تشکیل می دهد.

عملیات آفندی قادر2 (انتشار مجدد)

 هر چند اهداف استراتژیکی که در سرنوشت جنگ تأثیر مستقیم داشته باشد در منطقه وجود نداشت ولی برای ایجاد تحرک در نیروهای خودی و فعال کردن جبهۀ شمالغرب لازم بود در تداوم مرحلۀ اول عملیات قادر در این منطقه نیز عملیات آفندی دیگری صورت پذیرد .

 عملیات قادر در مرحلۀ اول و دوم در تداوم سلسله عملیات های مستقل ارتش صورت پذیرفت که در آن نیروهای بسیجی بدون سازماندهی سپاه پاسداران حضور یافته وتحت امر فرماندهان ارتش عمل کردند. همانطوریکه در قالب عملیاتهای مستقل سپاه پاسداران یگانهای قابل توجهی از توپخانه، هوانیروز و نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران شرکت نموده و در بسیاری از موارد نقش اساسی و اصلی را به عهده می گرفتند.
این عملیات با فرماندهی شهید سپهبد علی صیاد شیرازی و رمز «یا صاحب الزمان (عج)» اجراء گردید و « سرلشکر شهید حسن آبشناسان »  فرمانده لشکر 23 نیروی مخصوص و « سرهنگ فرهاد احمدیان» ، « سرهنگ جواد عبده محق » و « سرهنگ عزیزالله کاظمی »  در آن به شهادت رسیدند.


نتیجه :
 1- ارتفاعات حصار روست ، بر بزین روست ، کارگزین ، لولان ،گردشوان و باشکین تا عمق 35 کیلومتری خاک عراق تصرف گردید و مناطق وسیعی از سیدکان و دیانا و بیش از 10 روستا و شهرک زیر دید و تیر رزمندگان اسلام قرار گرفت ولی مواضع تصرفی تثبیت نشد.
2- 2000 نفر کشته، 3000 نفر زخمی، 30 نفر اسیر تلفات انسانی دشمن بود.
3- 6  فروند هواپیما، 3 فروند بالگرد، 22 دستگاه ادوات زرهی و مهندسی، 274 خودرو سبک و سنگین، 25 عراده توپ ، 29 نقطه آمادی از ضایعات و لوازم انهدامی دشمن محسوب می شود.

4- به یگانهای دشمن شامل چهار گردان و یک تیپ از 50 تا 60% آسیب جدی وارد گردید.

منبع : کتاب اطلس نبردهای ماندگار نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی(سازمان ایثارگران ارتش)

 

1392/6/16 5344 0
قسمت ارائه دهنده: پایگاه اطلاع رسانی
تویضیحات در موتور جستجو
عملیات آفندی قادر2 (انتشار مجدد)
برچسب ها
نظرات ارسالی
نظر شما


Retype the CAPTCHA code from the image
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 


4
>
تهران انتهای اتوبان ارتش خیابان برادران شهید شاهمرادی صندق پستی: 554-19575 - کدپستی: 1676653517
02122979698
Info@maarefjang.ir
پیام کوتاه هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی
300040004620
نرم افزار اندروید هیئت معارف جنگ
در این نرم افزار در بخش معارف جنگ عملیاتهای دوران دفاع مقدس همراه با نقشه هر عملیات و به تفکیک از سال اول تا سال هشتم جنگ قابل مشاهده می باشد.
هیئت معارف جنگ را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
کلیه حقوق قانونی این سایت متعلق به هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.

انتشار مقالات و مطالب در این پایگاه به منزله تائید تمام و کمال آنها نبوده، بلکه مطالب منعکس کننده نظرات نویسندگان آنها می باشد.

maarefjang @ 2015