• ارتش کلمه ی طیبه است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • ارتش جمهوری اسلامی ايران تنها ارتشی است كه در خدمت مردم و منافع ملی است و اعتقادات و احساسات بدنه و فرماندهان آن نيز همانند آحاد مردم است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • اساس استقلال مملكت بر ارتش است؛ بر نيروهاى زمينى و هوايى ودریائی است؛ لكن ارتشى كه متكى به ملت باشد. (امام خميني-ره)
  • وَالَّذِینَ جَاهَدُوا فِینَا لَنَهدِیَّنَهُم سُبُلَنَا وَ اِنَّ اللهَ لَمَعَ المُحُسِنِینَ (قرآن کریم، سوره مبارکه عنکبوت، آیه شریفه 69)
  • ما در جنگ ابهت دو ابرقدرت شرق و غرب را شکستیم. (امام خمینی - ره)
  • چرائی های جنگ تحمیلی و پاسخ به پرسشهای شما در خصوص دفاع مقدس در قسمت پرسش از شما، پاسخ از ما.
  • ارتش ما پشتوانه ملت ماست؛ ارتش ما ضامن استقلال كشور ماست. (امام خميني-ره)
  • «رژیم صهیونیستی ۲۵ سال آینده را نخواهد دید»، جملۀ منتخب مردم از بیانات سال94 مقام معظم رهبری(ایسنا)
  • 29 فروردین روز ارتش و سالروز حماسه آفرینی های نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران گرامی باد.
ارتش و دفاع مقدس از دیدگاه ولایت
صوت و تصویر
قطعنامه ها
کتاب آموزش معارف جنگ
آمار بازدید

پژواکی از خاطره ها (48)


سرتیپ2 ناصر مهرانفر

در تیر ماه 1323 در شهرستان تربت حیدریه  متولد شد. تحصیلات ابتدایی و متوسطه را در همان شهرستان طی نمود. در سال 1343 پس از عبور از سد کنکور ورودی دانشکده افسری، به جرگه نظامیان پیوست و در سال 1346 با درجه ستواندومی توپخانه فارغ التحصیل گردید.

دفاع مقدس، جنگ تحمیلی، معارف جنگ، شهید صیاد شیرازی، شهدای جنگ تحمیلی، امام خامنه ای، ارتش جمهوری اسلامی ایران، مجاهدت ارتش، ارتش و ارمان های انقلاب، خ

دوره مقدماتی توپخانه و عالی توپخانه را در مرکز آموزش توپخانه واقع در اصفهان طی نموده و در طول جنگ پس از طی موفقیت آمیز دوره دانشکده فرماندهی و ستاد به دریافت مدرک فوق لیسانس نظامي نایل آمد. در طول جنگ در مشاغل رئیس رکن سوم توپخانه لشکر، فرمانده توپخانه لشکر، فرمانده گروه 11 توپخانه، فرمانده پشتیبانی منطقه5 انجام وظیفه نمود.در سال 1373 پس از سی سال خدمت صادقانه به افتخار بازنشستگی نایل آمد. به دلیل ابراز رشادت و بکارگیری خوب و مناسب یگان تحت امر  در عملیات جنگی به دریافت ارشدیت نظامی مفتخر گردید.

خاطراتی از سرتیپ 2 ناصر مهرانفر

 افسر ركن سوم توپخانه لشكر77 پياده در عمليات ثامن الائمه (ع)

 

دیده بانی بر فراز دکلی با ارتفاع 93 متر ( دکل ابوذر)

 

گر چه قريب بيست و پنج سال از عمليات غرور آفرين ثامن الائمه(ع) مي گذرد و خاطره ها نيز چون همه رويدادها از خاطر محو مي شوند، ولي خاطره بعضي از شخصيت ها و حوادث و بعضي از لحظه ها، در ذهن انسان خانه مي كند، به طوري كه فراموش كردن آن شخصيت ها و آن لحظه ها، تقريباً نا ممكن است.

اينجانب پس از رها شدن از منطقه كردستان به توپخانه لشكر77 پياده كه به منطقه عمومي آبادان ـ خرمشهر تغيير مكان داده و مأموريت انهدام نيروهاي دشمن را در شرق كارون به عهده داشت، ملحق گرديدم. شغلم افسر عمليات توپخانه در ركن سوم توپخانه لشكر بود و بلافاصله پس از ورود، به بازديد از يگانهاي آتش و ديده بانان پرداختم.

در يكي از اين بازديد ها كه به منظور اطمينان از طرح ريزي آتش و ابزار اجرائي آن در معيت فرماندهي توپخانه لشكر، سرهنگ عظيم ازگمي از آتشبارها و ديدگاه هاي آن به عمل مي آورديم.افسر كادري را كه درجه ستواندومي داشت و نامش عباسعلي خدابنده بود، به عنوان ديده بان در فراز دكلي با ارتفاع 93 متر در فاصله اي نه چندان دور از رودخانه کارون مشاهده نموديم.

پس از آنكه با مشقت فراوان به بالاي دكل رفته و با دوربين 120×20[1] كل منطقه را تا مسافتي حدود 6 كيلومتر به خوبي رؤيت كرديم، از او سؤال نمودم، چگونه هر روز در اين نقطه مستقر مي شويد؟ پاسخ گفت: من يك روز در ميان، صبح‌ها ساعت 6 به بالاي دكل آمده و تا فردا ساعت 6 صبح نه پايين مي روم و نه مي‌خوابم و در ساعت مقرر، ديدگاه را به ديده بان ديگري تحويل مي دهم. در آن شرايط روحيه اين سرباز با شرف برايم بسيار ارزشمند جلوه كرد.

مدتي بعد براي اجراي يك مأموريت بسيار خاص ديده باني از او دعوت نمودم، به قرارگاه آمد. مسيري كه براي او در نظر گرفته شده بود كانال شادگان سليمانيه بود و مأموريت او ديده باني يکي از پلها و مواضع دشمن بود كه براي حُسن اجراي آن، راهي جز نزديك شدن به دشمن نبود، و البته او اين مأموريت را با حُسن استقبال انجام داد و كار را با موفقيت به انجام رسانيد.

در آخرين ساعات روز ششم مهرماه در حالي كه تنظيم آتش توپخانه خودي را بر مواضع عقب دشمن به عهده داشت، در اثر اصابت تركش گلوله هاي دشمن به درجه رفيع شهادت نائل آمد.

هم اكنون مزار اين سرباز گرانقدر در بهشت ثامن الائمه(ع)، صحن نو سابق قرار دارد. هر وقت كه من به زيارت علي بن موسي الرضا(ع) مشرف مي شوم، از مرقد مطهر اين شهيد عزيز با خواندن فاتحه ديدار مي كنم.

 

روانش شاد و يادش گرامي باد.

 

 

عكس در سال 1368 در سالن اجتماعات گروه 11 توپخانه مراغه تهيه شده است.

 

منبع: پژواکی از خاطره ها، روح‌الله سُروري ، 1387، ایران سبز، تهران

 

 

 


[1] - نوعي دوربين دوچشمي با بزرگنمايي بالا.

1398/5/16 11:11:31 389 0
قسمت ارائه دهنده: مدیریت تولید محتوا
تویضیحات در موتور جستجو
سرتیپ2 ناصر مهرانفر در تیر ماه 1323 در شهرستان تربت حیدریه متولد شد. تحصیلات ابتدایی و متوسطه را در همان شهرستان طی نمود. در سال 1343 پس از عبور از سد کنکور ورودی دانشکده افسری، به جرگه نظامیان پیوست و در سال 1346 با درجه ستواندومی توپخانه فارغ التحصیل گردید.
نظرات ارسالی
نظر شما


Retype the CAPTCHA code from the image
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 


4
>
تهران انتهای اتوبان ارتش خیابان برادران شهید شاهمرادی صندق پستی: 554-19575 - کدپستی: 1676653517
02122979698
Info@maarefjang.ir
پیام کوتاه هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی
300040004620
نرم افزار اندروید هیئت معارف جنگ
در این نرم افزار در بخش معارف جنگ عملیاتهای دوران دفاع مقدس همراه با نقشه هر عملیات و به تفکیک از سال اول تا سال هشتم جنگ قابل مشاهده می باشد.
هیئت معارف جنگ را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
کلیه حقوق قانونی این سایت متعلق به هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.

انتشار مقالات و مطالب در این پایگاه به منزله تائید تمام و کمال آنها نبوده، بلکه مطالب منعکس کننده نظرات نویسندگان آنها می باشد.

maarefjang @ 2015