• ارتش کلمه ی طیبه است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • ارتش جمهوری اسلامی ايران تنها ارتشی است كه در خدمت مردم و منافع ملی است و اعتقادات و احساسات بدنه و فرماندهان آن نيز همانند آحاد مردم است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • اساس استقلال مملكت بر ارتش است؛ بر نيروهاى زمينى و هوايى ودریائی است؛ لكن ارتشى كه متكى به ملت باشد. (امام خميني-ره)
  • وَالَّذِینَ جَاهَدُوا فِینَا لَنَهدِیَّنَهُم سُبُلَنَا وَ اِنَّ اللهَ لَمَعَ المُحُسِنِینَ (قرآن کریم، سوره مبارکه عنکبوت، آیه شریفه 69)
  • ما در جنگ ابهت دو ابرقدرت شرق و غرب را شکستیم. (امام خمینی - ره)
  • چرائی های جنگ تحمیلی و پاسخ به پرسشهای شما در خصوص دفاع مقدس در قسمت پرسش از شما، پاسخ از ما.
  • ارتش ما پشتوانه ملت ماست؛ ارتش ما ضامن استقلال كشور ماست. (امام خميني-ره)
  • «رژیم صهیونیستی ۲۵ سال آینده را نخواهد دید»، جملۀ منتخب مردم از بیانات سال94 مقام معظم رهبری(ایسنا)
  • 29 فروردین روز ارتش و سالروز حماسه آفرینی های نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران گرامی باد.
ارتش و دفاع مقدس از دیدگاه ولایت
صوت و تصویر
قطعنامه ها
کتاب آموزش معارف جنگ
آمار بازدید

یاد ایام (9)


شهید بابایی و شهید ستاری آنچه که در این دو عملیات بر سرشان آمده بود را برای من تعریف کردند. این جمله شهید بابایی در گوشم هست که ایشان با حالت ناراحتی و افسوس، در حالی که اشک در چشمانشان حلقه زده بود گفتند: «غلامی نبودی ببینی که چطور عراقی‌ها رو سر ما زباله می‌ریختند...» زنگ صدایشان که می‌گفت: «کاش بودی و می‌دیدی...» هنوز در گوشم می‌پیچد.

دفاع مقدس، جنگ تحمیلی، معارف جنگ، شهید صیاد شیرازی، شهدای جنگ تحمیلی، امام خامنه ای، ارتش جمهوری اسلامی ایران، نیروی هوایی ارتش، هوانیروز، پدافند ارتش

 

تشکیل قرارگاه رعد و برپایی عملیات والفجر8

در اهواز، من و شهید ستاری و شهید بابایی یک جلسه سه نفره داشتیم و مسئله عملیات والفجر8 حدود 4تا 5 ماه قبل از شروع عملیات در آنجا مطرح شد. در آنجا اینگونه توجیه شدیم که عملیات به کلی سرّی است و نفراتی که در جریان انجام عملیات هستند، باید خیلی محدود باشند و از نفرات تعهد‌های خاص گرفته شود که در حفظ اطلاعات نهایت تلاش را داشته باشند و از وقتی که در جریان انجام عملیات قرار گرفتند تا پایان عملیات اجازه خروج از منطقه را نداشته باشند.

در این جلسه، مراحل عملیات به طور کلی پی‌ریزی شد و چون من در عملیات بدر و خیبر نبودم، شهید بابایی و شهید ستاری آنچه که در این دو عملیات بر سرشان آمده بود را برای من تعریف کردند. این جمله شهید بابایی در گوشم هست که ایشان با حالت ناراحتی و افسوس، در حالی که اشک در چشمانشان حلقه زده بود گفتند: «غلامی نبودی ببینی که چطور عراقی‌ها رو سر ما زباله می‌ریختند...» زنگ صدایشان که می‌گفت: «کاش بودی و می‌دیدی...» هنوز در گوشم می‌پیچد.

در پایان جلسه، شهید ستاری گفتند که: «دیگر با تکنولوژی و تجهیزات نمی‌توانیم با عراق بجنگیم. ما باید با تاکتیک و با فکر و نوآوری با عراق بجنگیم...» این نکته بسیار مهمی بود که شهید ستاری در پایان گفته‌هایش در آن جلسه به آن اشاره کردند.

 ما و جناب قشقایی[1] در مدرسه‌ای که در گروه پدافند هوایی اهواز بود تقریباً هر روز جلسه داشتیم و به طراحی شیوه جنگ می‌پرداختیم و تعریفی که برای والفجر8 داشتیم[2] این بود که ما نمی‌توانیم پدافند هوایی کل منطقه را به عهده بگیریم و همچنین، نمی‌توانیم نفوذ دشمن به منطقه را سد کنیم. ما به دنبال چنین ایده‌هایی نباید برویم، ولی می‌توانیم با نیروی هوایی عراق در این منطقه بجنگیم و ضربه‌های سنگین و کشنده‌ای به آنها بزنیم و بخش بزرگی از توان دشمن را از بین ببریم. قرار شد که این دو شهید بزرگوار[3] نتیجه همین جلسات را با قرارگاه اصلی خاتم‌الأنبیاء(ص) مطرح کنند تا بتوانند طرح‌ریزی دقیق برای عملیات انجام دهند.

بعد از هماهنگی با قرارگاه اصلی خاتم‌الأنبیاء(ص)، برای عملیات دوباره دور هم جمع شدیم و شروع به بررسی مسائل کردیم. اولین نکته این بود که ما برای هر سایت پدافند هوایی که می‌خواهیم در منطقه داشته باشیم، سه سایت پدافند هوایی پیش‌بینی کنیم، یعنی سه سایت را می‌بریم و یکی از آنها را استفاده می‌کنیم و دو سایت دیگر را به عنوان پشتیبان این سایت عملیاتی قرار دهیم.

به معنای دیگر، اگر محل سایتی فاش شد آن سایت را خاموش کرده و در تاریکی شب آن را جمع کرده و سایتی که در منطقه آماده هست را برای عملیات روز بعد استفاده کنیم. اگر سایتی که در درگیری آسیب‌ دید را برای بازسازی بفرستند. در واقع، این سه سایت پدافند هوایی یک محل را تأمین می‌کردند و بر همین اساس، 6 سایت کوچک یا همان «نیم سکشن» را در گروه پدافند هوایی امیدیه آماده کردیم و تجهیزات حمل و نقل را نیز در آنجا در نظر گرفتیم.

 مسئله دوم هم این بود که برای این کار 4 [کاروان] از تجهیزات حمل و نقل در نظر گرفتیم، که در یک لحظه بتواند وسایل را ببندد و جا‌به‌جا شوند، یعنی در واقع 4 سایت پدافند هوایی متحرک داشتیم.اصل بعدی که در عملیات والفجر8 به آن معتقد بودیم، این بود که آن‌قدر تمرین کنیم که سایت پدافند هوایی هاوک هر زمان که هوا تاریک شد، در آن تاریکی شب آن را به محل استقرار ببریم و قبل از روشن شدن هوا بتواند موشک شلیک کند. تا قبل از این زمان شاید 4 روز طول می‌کشید تا یک سایت پدافند هوایی هاوک عملیاتی شود، ولی با تمرین‌هایی که انجام دادیم به چنین حالتی رسیدیم، یعنی در یک شب یک سایت در حال تخلیه و دو سایت بعدی در حال گسترش بود و چون دو سایت بود ما مجبور بودیم 4 [کاروان] تجهیزات حمل و نقل داشته باشیم.

منبع: یاد ایّام ، فهیمه کرمی، رضا جهانفر ، 1398، ایران سبز، تهران

 

[1]. مسئول وقت مهندسی رزمی نيروي هوايي و پدافند هوايي

[2]. روند تشكيل قرارگاه رعد در مدرسه يادشده در كتاب دفاع معجزه‌آسا تشريح شد.

[3]. شهيدان بابايي و ستاري

1398/5/14 11:41:13 151 0
قسمت ارائه دهنده: مدیریت تولید محتوا
تویضیحات در موتور جستجو
شهید بابایی و شهید ستاری آنچه که در این دو عملیات بر سرشان آمده بود را برای من تعریف کردند. این جمله شهید بابایی در گوشم هست که ایشان با حالت ناراحتی و افسوس، در حالی که اشک در چشمانشان حلقه زده بود گفتند: «غلامی نبودی ببینی که چطور عراقی‌ها رو سر ما زباله می‌ریختند...» زنگ صدایشان که می‌گفت: «کاش بودی و می‌دیدی...» هنوز در گوشم می‌پیچد.
نظرات ارسالی
نظر شما


Retype the CAPTCHA code from the image
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 


4
>
تهران انتهای اتوبان ارتش خیابان برادران شهید شاهمرادی صندق پستی: 554-19575 - کدپستی: 1676653517
02122979698
Info@maarefjang.ir
پیام کوتاه هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی
300040004620
نرم افزار اندروید هیئت معارف جنگ
در این نرم افزار در بخش معارف جنگ عملیاتهای دوران دفاع مقدس همراه با نقشه هر عملیات و به تفکیک از سال اول تا سال هشتم جنگ قابل مشاهده می باشد.
هیئت معارف جنگ را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
کلیه حقوق قانونی این سایت متعلق به هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.

انتشار مقالات و مطالب در این پایگاه به منزله تائید تمام و کمال آنها نبوده، بلکه مطالب منعکس کننده نظرات نویسندگان آنها می باشد.

maarefjang @ 2015