• ارتش کلمه ی طیبه است. (فرمانده معظم كل قوا)
 • ارتش جمهوری اسلامی ايران تنها ارتشی است كه در خدمت مردم و منافع ملی است و اعتقادات و احساسات بدنه و فرماندهان آن نيز همانند آحاد مردم است. (فرمانده معظم كل قوا)
 • اساس استقلال مملكت بر ارتش است؛ بر نيروهاى زمينى و هوايى ودریائی است؛ لكن ارتشى كه متكى به ملت باشد. (امام خميني-ره)
 • وَالَّذِینَ جَاهَدُوا فِینَا لَنَهدِیَّنَهُم سُبُلَنَا وَ اِنَّ اللهَ لَمَعَ المُحُسِنِینَ (قرآن کریم، سوره مبارکه عنکبوت، آیه شریفه 69)
 • ما در جنگ ابهت دو ابرقدرت شرق و غرب را شکستیم. (امام خمینی - ره)
 • چرائی های جنگ تحمیلی و پاسخ به پرسشهای شما در خصوص دفاع مقدس در قسمت پرسش از شما، پاسخ از ما.
 • ارتش ما پشتوانه ملت ماست؛ ارتش ما ضامن استقلال كشور ماست. (امام خميني-ره)
 • «رژیم صهیونیستی ۲۵ سال آینده را نخواهد دید»، جملۀ منتخب مردم از بیانات سال94 مقام معظم رهبری(ایسنا)
 • 29 فروردین روز ارتش و سالروز حماسه آفرینی های نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران گرامی باد.
ارتش و دفاع مقدس از دیدگاه ولایت
صوت و تصویر
قطعنامه ها
کتاب آموزش معارف جنگ
آمار بازدید
به مناسبت سالگرد باز گشت آزادگان سرافراز(آخرین نامه صدام)

آخرین نامه ی رئیس جمهوری عراق به رئیس جمهوری اسلامی ایران 

بحران ناشی از اشغال کویت، جنگ روانی و فشارهای تبلیغاتی منطقه ای و بین المللی علیه عراق از یک سو، حساسیّت و اهمیّت موضوع و هر گونه اقدام احتمالی جمهوری اسلامی ایران در قبال این مسئله و تهدید و تأکید جمهوری اسلامی ایران در خصوص ضرورت مبنا قرار گرفتن قطعنامه ۱۹۷۵ در مذاکرات با عراق از سوی دیگر، به طور اخص نیاز مبرم عراق به عادی سازی روابط و جلب اعتماد جمهوری اسلامی ایران در آن زمان، موجب شد که صدام حسین از موضع خود عدول کرده، در یک چرخش کاملاً آشکار، پس از گذشت نزدیک به ده سال، مجدداً عهدنامه ۱۹۷۵ را هر چند به صورت مشروط، رسماً نپذیرد. به این موضوع، در نامه مورخ ۱۴ اوت ۱۹۹۰ رئیس جمهور عراق به ریاست جمهوری اسلامی ایران به صراحت اعتراف شده است.

به مناسبت سالگرد باز گشت آزادگان سرافراز(آخرین نامه صدام)

 صدام حسین در نامه ی مزبور، با اشاره به وضعیت منطقه و یادآوری جریان تبادل نامه ها بین رؤسای جمهور دو کشور اعلام داشت که تصمیمات ذیل را اتخاذ کرده است:

 1. با پیشنهاد شما مندرج در نامه جوابیه هشتم اوت ۱۹۹۰ که توسط آقای برزان ابراهیم تکریتی نماینده ما در ژنو از نماینده شما آقای سیروس ناصری دریافت شد، وناظر به لزوم مبنا قرار دادن عهدنامه ۱۹۷۵ است، ضمن مرتبط دانستن آن با اصول مندرج در نامه سی ژوئیه ۱۹۹۰ ما، به ویژه در مورد مبادله اسرا و بند های ۶ و۷ قطعنامه ۵۹۸ شورای امنیت موافقت می شود.
 2. بر اساس بند یک این نامه و مندرجات نامه ۳۰ ژوئیه ۱۹۹۰، ما آماده ایم هیئتی را به تهران اعزام کنیم و یا هیئتی از سوی شما به بغداد سفر کند تا ضمن تهیه موافقتنامه های مربوط ، موجبات امضای آن را در سطحی که مورد توافق قرار می گیرد، فراهم نمایند.
 3. به نشانه حسن نیت، ما عقب نشینی خود را از روز جمعه ۱۷ اوت ۱۹۹۰ آغاز کرده، و به جز یک نیروی سمبلیک در کنار مأموران مرزبانی و پلیس که برای انجام مأموریت روزمره در شرایط عادی باقی می ماند، نیروی های خود را از مناطق رویارویی شما در طول مرز فرا خواهیم خواند.
 4. مبادله فوری و همه جانبه اسرای جنگ، به هر تعدادی که در عراق و ایران در اسارت به سر می برند، و این از طریق مرزهای زمینی و از راه خانقین - قصر شیرین و راه های دیگر که مورد توافق قرار می گیرد، صورت خواهد گرفت. ما آغازگر این اقدام خواهیم بود و از روز جمعه ۱۷ اوت ۱۹۹۰ به آن مبادرت خواهیم کرد.

 رئیس جمهور عراق نامه ی خود را با عبارات زیر پایان داده است:

برادر علی اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس جمهوری

با این تصمیم ما، دیگر همه چیز روشن شده و بدین ترتیب همه ی آن چه می خواستید و با آن تکیه می کردید، تحقّق می یابد و دیگر اقدامی جز مبادله ی اسناد باقی نمی ماند.

1391/12/7 10033 0
قسمت ارائه دهنده: پایگاه اطلاع رسانی
تویضیحات در موتور جستجو
به مناسبت سالگرد باز گشت آزادگان سرافراز(آخرین نامه صدام)
برچسب ها
نظرات ارسالی
نظر شما


Retype the CAPTCHA code from the image
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 


4
>
تهران انتهای اتوبان ارتش خیابان برادران شهید شاهمرادی صندق پستی: 554-19575 - کدپستی: 1676653517
02122979698
Info@maarefjang.ir
پیام کوتاه هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی
300040004620
نرم افزار اندروید هیئت معارف جنگ
در این نرم افزار در بخش معارف جنگ عملیاتهای دوران دفاع مقدس همراه با نقشه هر عملیات و به تفکیک از سال اول تا سال هشتم جنگ قابل مشاهده می باشد.
هیئت معارف جنگ را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
کلیه حقوق قانونی این سایت متعلق به هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.

انتشار مقالات و مطالب در این پایگاه به منزله تائید تمام و کمال آنها نبوده، بلکه مطالب منعکس کننده نظرات نویسندگان آنها می باشد.

maarefjang @ 2015