عکس شهید صیاد شیرازی
ارم هیئت معارف جنگ
عکس امام خمینی و امام خامنه ای

در حال بارگذاری...

  • ارتش کلمه ی طیبه است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • ارتش جمهوری اسلامی ايران تنها ارتشی است كه در خدمت مردم و منافع ملی است و اعتقادات و احساسات بدنه و فرماندهان آن نيز همانند آحاد مردم است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • اساس استقلال مملكت بر ارتش است؛ بر نيروهاى زمينى و هوايى ودریائی است؛ لكن ارتشى كه متكى به ملت باشد. (امام خميني-ره)
  • وَالَّذِینَ جَاهَدُوا فِینَا لَنَهدِیَّنَهُم سُبُلَنَا وَ اِنَّ اللهَ لَمَعَ المُحُسِنِینَ (قرآن کریم، سوره مبارکه عنکبوت، آیه شریفه 69)
  • ما در جنگ ابهت دو ابرقدرت شرق و غرب را شکستیم. (امام خمینی - ره)
  • چرائی های جنگ تحمیلی و پاسخ به پرسشهای شما در خصوص دفاع مقدس در قسمت پرسش از شما، پاسخ از ما.
  • ارتش ما پشتوانه ملت ماست؛ ارتش ما ضامن استقلال كشور ماست. (امام خميني-ره)
  • «رژیم صهیونیستی ۲۵ سال آینده را نخواهد دید»، جملۀ منتخب مردم از بیانات سال94 مقام معظم رهبری(ایسنا)

پرسش و پاسخ هفته


نقش شهید مصطفی چمران، که از فرماندهان جنگ­های نامنظم بودند، را بیان کنید.

پاسخ زیر بر اساس نظرات تعدادی از پیشکسوتان و اساتید معارف جنگ شهید صیاد شیرازی به این پرسش ارائه شده است، آیا شما بازدید کنندۀ عزیز به ویژه محققین و پژوهشگران و پیشکسوتان گرانقدر عرصۀ دفاع مقدس این پاسخ را تأیید می کنید؟ یا شاید نظر تکمیلی یا نظر دیگری دارید، در هر صورت خوشحال می شویم اگر نظر خود را در ذیل همین مطلب درج نمائید تا برای استفادۀ دیگران منتشر نمائیم

1396/8/20 9:42:47 57 0

سوسنگرد؛ اسطوره ای فراموش ناشدنی (1)


دست نوشته شهید چمران از شکست حصر سوسنگرد

من در زندگی خود، معرکه هاي سخت و خطرناك زیاد دیده ام؛ فراوان، به حلقه محاصره دشمن درآمده ام، به رگبار گلوله ها و خمپاره ها و توپ ها و بمب ها عادت دارم و به کرّات با دشمنانی سخت و خونخوار رو به رو شده ام. ولی داستان شور انگیز سوسنگرد اسطور هاي فراموش ناشدنی است.

لحظات مخوف و دردناکی بود. ولی یکباره متوجه شدم که جوانان ما مشت ها را گره کرده و با فریاد ا لله اکبر به سوي تانک روي جاده حمله کرده اند، مات و مبهوت شدم که چگونه می توان با شعار الله اکبر بر تانک غلبه کرد. بر خود می لرزیدم که هم اکنون دشمن همه دوستانم را با یک رگبار درو می کند، اما در میان بهت و حیرت، یکباره دیدم که تانک چرخید و به سمت جنوب گریخت .

1396/8/24 11:37:32 20 0

خلبانان(18)


ميگ 23

سرهنگ عطاء الله شادمان

در نهر عنبر به پاي سربازي گلولة توپ اصابت كرده بود. ما كه مأموريت تخليه مجروح را داشتيم، براي تخليه ايشان به منطقه رفتيم و در زير آتش شديد دشمن او را تخليه كرديم. سربازان ديگر كه شاهد اين حركت ما بودند و مي‌ديدندكه در ارتش جمهوري اسلامي ايران براي نجات جان سرباز بالگرد مي‌آيد روحيه گرفتند و يكي از آنها كه براي سواركردن دوستش تا پاي بالگرد آمده بود، گفت: واقعاً براي ما خيلي مهم است كه براي نجات جان يك سرباز دو نفر سروان و يك استوار و يك بالگرد مي‌آيد. من قول مي‌دهم كه انتقام دوستانمان را از اين دشمن متجاوز بگيرم.

1396/8/24 11:24:43 26 0

خاطرات سرتیپ دوم غلام‌حسین دربندی(47)


اولین اقدام ها بعد از فرماندهی

شهید دربارۀ این برهه از زندگی پربرکتش این گونه گفته است:

«وقتی به جنوب رفتم، دیدم قرارگاه مقدّم نیروی زمینی در عمق40 متری زمین در شهر دزفول قرار دارد. به عنوان اولین اقدام، به شهید بزرگوار سیدمسعود منفرد نیاکی فرمانده وقت لشکر92  اهواز گفتم: این قرارگاه باید در مدت ۴۸ ساعت به اهواز - یعنی نزدیک ترین نقطه به جبهه - منتقل شود. گفتند: این کار امکان ندارد. اما اصرار کردم و ۴۸ ساعت بعد سرلشکرشهید منفرد نیاکی اعلام کرد: قرارگاه به اهواز منتقل شده است و منتظر بازدید شما هستیم...

1396/8/24 11:17:12 16 0

خاطرات امیر سرتیپ ناصر آراسته(25)


پيراهني كه اين عارف با آن نماز شب خوانده  بر تن كردم

خب، داشتيم مي‌رفتيم به سمت عمليات، از تهران حركت كرده بوديم. وقتي كه به قم رسيديم، طبق روال به راننده اشاره‌اي كرد. راننده پيچيد به سمت منزل حضرت آيت الله بهاءالديني، وارد منزل شديم. محبت خاصي بين شهيد صياد و مرحوم آيت الله بهاءالديني بود. من خاطرم است هر بار با شهيد صياد مي‌رفتيم منزل ايشان، خود ايشان چاي مي‌ريخت و جلوي شهيد صياد مي‌گذاشت.

1396/8/24 11:13:18 23 0

جنگ تحمیلی و امنیت خلیج فارس


بخش دهم:

روزشمار کلی درگیری نیروی دریایی سپاه با امریکا در جنگ تحمیلی

تاریخ 31/4/1366، سوپرنفت­کش بریجتون در 27 کیلومتری جنوب­شرقی کویت با مین برخورد کرد. انفجار به حدی بود که خبرنگاران و ملوانان روی عرشه بریجتون به دریا پرتاب شدند.

در تاریخ 19/5/1366، کشتی امریکایی با پرچم پاناما در آب­های عمان و سه روز پس از مانور شهادت در خلیج فارس با مین برخورد کرد.

1396/8/24 11:0:32 20 0

تیپ37 در عملیات فتح المبین


بخش نهم: دريافت پيامها از نيروهاي عمل كننده

طي دستورات شفاهي و جزء به جزء، حركت گردان هاي تانك در محور پيشروي مربوطه به صورت خط زنجير و تانك در خط توصيه شده بود و براي جلوگيري از سقوط احتمالي تانك ها به داخل دره و يا چاله‌هاي موجود در مسير پيشروي در صورت نياز به استفاده از افراد پياده نظام با حالت دو و به ترتيب نوبتي در جلوي هر تانك در حال پيشروي تاكيد شده بود.

1396/8/24 10:53:33 23 0

آتش دل(3)


 

                                                شهادت

 

مزد سرمستـي مـا جز مي نوشين نبــــود   

 

ترس در حلقة چشمان خدابيـــن نبـــود   

چه كسي گفت ره حادثه مسـدود شـــده؟   

 

روح در حيطة خود ساختـه محدود شده؟   

چه كسي گفت شهادت سخن ديروز است ؟   

 

فصل بيگانگي و بي‌خبــري امـروز اســت   

بزم خوبــــان ره عشــق قداســــت دارد   

 

مگر اين بنده نه در خاك وراثـــــت دارد   

 

1396/8/24 10:50:10 17 0

خاطرات سرتیپ دوم غلام‌حسین دربندی(46)


شهید امیر سپهبد علی صیاد شیرازی

وقتی صدام به رجوی تبریک گفت

براساس نامه ای که از سازمان استخبارات (سازمان اطلاعات) عراق به دست ما رسیده است، یک روز بعد از شهادت شهید سپهبد علی صیاد شیرازی، «صدام» در تماس تلفی، از «مسعود رجویی» خائن تشکر کرد و با خوشحالی به او تبریک گفت که توانسته است این افسر ایرانی را ترور کند. در آن نامه به نقل از صدام آمده است که پروندۀ این افسر ایرانی تا امروز روی میز من باز بود و امروز با تروراو، آن را بستم.

1396/8/23 11:3:7 30 0

جنگ تحمیلی و امنیت خلیج فارس


بخش نهم: درگیری با ناوگان امریکا

بعد از سال ۱۹۸۴ عراق با افزایش فشار تلاش کرد ایران را اغوا کند که در جهت فشار به عراق و متحدان منطقه‌ایش تنگه هرمز را مسدود سازد. هدف عراق از اجرای این نقشه، قطع کامل صادرات نفت از خلیج فارس و مداخله مستقیم نظامی کشورهای غربی واردکننده نفت از این منطقه بر ضد ایران بود. در نهایت تهران اعلام داشت: اگر ما از صادرات نفت محروم شویم تمامی خلیج فارس محروم خواهند شد.

تهدید به بستن تنگه هرمز، ایران را در مقابل جامعه بین‌المللی و کشورهای منطقه قرار داد.

1396/8/23 10:58:44 28 0

تیپ37 در عملیات فتح المبین


بخش هشتم: حركت نيروهاي تيپ37 زرهي از تپه‌هاي علي‌گره‌زد به‌ سمت دشمن

هنگام حركت نيروهاي نصر6 از تپه‌هاي علي گره زد به سوي خط مقدم، درگيري آتشباري دشمن بر روي تپه‌هاي علي گره زد به منظور ايجاد اختلال و تاخير در پيشروي به موقع نصر6 (تيپ37 زرهي) لحظه به لحظه شدت مي‌يافت و در مقابل هم نيروهاي پر شور نصر6 در كمال شجاعت و صلابت و جديت گردان هاي تانك و ساير نيروهاي رسيده به خط مقدم را براي عبور از خط و تك به سوي غرب آرايش مي‌دادند.

در همين گير و دار ستوان‌دوم قباد همتيان (آن شهيد عالي مقام)‌ را در حال جابه‌جايي 3 دستگاه از نفربرهاي حامل خمپاره انداز ديدم. ايشان را احضاركردم و گفتم مدت 18 ماه از آغاز جنگ تحميلي تا به امروز گذشته و شما در اين مدت تمامي خدمه‌هاي خمپاره انداز و واحدها را عملاً آموزش داده‌اي و بارها مورد تقدير فرماندهان و هم‌رزمانت قرارگرفته‌اي.

1396/8/23 10:38:36 31 0

پسرم از جنگ متنفر باش (15)


انگار متولد خرمشهر هستم (بخش اول)

دریادار دوم عیسی حسینی بای

وقتی حسینی بای را در مقابلم دیدم، چشمان نافذش همچون گذشته می درخشید، آرام تر از هر وقت دیگر به گفتگو و مصاحبه پرداختم. شاید مدت ها می شد که نتوانسته بودم با مصاحبه شونده ها سوار بر خاطرات گذشته شوم، خاطراتی که بازگو کردن آن ها ترسیم روز های سخت و طاقت فرسا است.

1396/8/23 10:34:55 29 0

گزارش آموزش معارف جنگ کارکنان پایور استان آذربایجان شرقی


به حول و قوه الهی، هیئت معارف جنگ در اجرای مأموریت انتقال گوشه ای از فرهنگ حماسه، معنویت،تدبیر،علم، وحدت، ولایت مداری ورشادت وایثارگری رزمندگان اسلام درهشت سال دفاع مقدس،آموزش معارف جنگ را برای کارکنان پایوردر تیپ 221 متحرک هجومی مراغه به مدت 2 ساعت و به استعداد 394 نفر در استان آذربایجان شرقی برگزار گردید.

1396/8/22 13:11:6 59 0

گزارش آموزش معارف جنگ کارکنان پایور استان آذربایجان شرقی


به حول و قوه الهی، هیئت معارف جنگ در اجرای مأموریت انتقال گوشه ای از فرهنگ حماسه، معنویت،تدبیر،علم، وحدت، ولایت مداری ورشادت وایثارگری رزمندگان اسلام درهشت سال دفاع مقدس،آموزش معارف جنگ را برای کارکنان پایوردر تیپ 121 متحرک هجومی درپایگاه هوانیروز سهند تبریز به مدت 2 ساعت ​ و به استعداد 150 نفر در استان آذربایجان شرقی برگزار گردید.

1396/8/22 12:50:42 60 0

جنگ تحمیلی و امنیت خلیج فارس


بخش هشتم: توان رزمی نداجا

در هر صورت، ترکیبی از ناوچه­های موشک­انداز کلاس کمبتانت مجهز به موشک­های هارپون و انواع بالگرد و هاورکرافت­های هوادریا و هواپیماهای پیشرفته   F14 و   F4نیروی هوایی مستقر در پایگاه هوایی بوشهر و عناصری از یگان­های ویژه تکاوران دریایی، یکی از پیشرفته­ترین و قدرتمندترین ترکیب نیرو را برای مقابله با تهدید دریایی عراق در شمال خلیج فارس به وجود آورده بودند که بدون اغراق در آن زمان در سطح خاورمیانه نیز بی­مانند بود.

1396/8/22 12:42:29 46 0

خلبانی که روی بمب هایش می نوشت«تقدیم به صدام»


«گفتگو با همسر و همرزم سرلشگرشهید سید علی اقبالی دوگاهه»

*خانم هاشمی! لطفاً نحو آشنایی و ازدواج خودتان با شهید دوگاهه، به عنوان یکی از اسطوره های نیروی هوایی کشورمان را بیان کنید؟

زمینه آشنایی من با سید علی از طریق شوهر خاله ام که از امرای نیروی هوایی ارتش بود، فراهم شد. من در مجلس عروسی ایشان، سید علی را دیدم و با هم آشنا شدیم. آن زمان16 سال داشتم و محصل بودم. یکی دوسالی طول کشید و من درسم تمام شد و سپس در14 آبان1353 نامزد کردیم.

1396/8/22 11:46:45 38 0

شهدای شاخص ارتش

فهرست آخرین مطلالب
4
>
تهران انتهای اتوبان ارتش خیابان برادران شهید شاهمرادی صندق پستی: 554-19575 - کدپستی: 1676653517
02122979698
Info@maarefjang.ir
پیام کوتاه هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی
300040004620
نرم افزار اندروید هیئت معارف جنگ
در این نرم افزار در بخش معارف جنگ عملیاتهای دوران دفاع مقدس همراه با نقشه هر عملیات و به تفکیک از سال اول تا سال هشتم جنگ قابل مشاهده می باشد.
هیئت معارف جنگ را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
کلیه حقوق قانونی این سایت متعلق به هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.

انتشار مقالات و مطالب در این پایگاه به منزله تائید تمام و کمال آنها نبوده، بلکه مطالب منعکس کننده نظرات نویسندگان آنها می باشد.

maarefjang @ 2015