• ارتش کلمه ی طیبه است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • ارتش جمهوری اسلامی ايران تنها ارتشی است كه در خدمت مردم و منافع ملی است و اعتقادات و احساسات بدنه و فرماندهان آن نيز همانند آحاد مردم است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • اساس استقلال مملكت بر ارتش است؛ بر نيروهاى زمينى و هوايى ودریائی است؛ لكن ارتشى كه متكى به ملت باشد. (امام خميني-ره)
  • وَالَّذِینَ جَاهَدُوا فِینَا لَنَهدِیَّنَهُم سُبُلَنَا وَ اِنَّ اللهَ لَمَعَ المُحُسِنِینَ (قرآن کریم، سوره مبارکه عنکبوت، آیه شریفه 69)
  • ما در جنگ ابهت دو ابرقدرت شرق و غرب را شکستیم. (امام خمینی - ره)
  • چرائی های جنگ تحمیلی و پاسخ به پرسشهای شما در خصوص دفاع مقدس در قسمت پرسش از شما، پاسخ از ما.
  • ارتش ما پشتوانه ملت ماست؛ ارتش ما ضامن استقلال كشور ماست. (امام خميني-ره)
  • «رژیم صهیونیستی ۲۵ سال آینده را نخواهد دید»، جملۀ منتخب مردم از بیانات سال94 مقام معظم رهبری(ایسنا)
  • 29 فروردین روز ارتش و سالروز حماسه آفرینی های نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران گرامی باد.
ارتش و دفاع مقدس از دیدگاه ولایت
صوت و تصویر
قطعنامه ها
کتاب آموزش معارف جنگ
آمار بازدید

دلاورمردان روزهای سخت-8


پس از اظهارات جناب شهرامفر و صحبتی که در این رابطه با همدوره‌های دانشکده افسری شد، بنده به همراه سروان شهرامفر، ستوانیکم محسن فردیس، ستوانیکم علی حشمتی، ستوانیکم علی انصاری و 20 نفر از همکاران درجه‌دار توسط یک فروند هواپیمای c-130 عازم سنندج شدیم. پس از پیاده شدن از هواپیما با چند دستگاه خودرو به سمت ارتفاعی که در مدخل ورودی شهر قرارداشت حرکت کردیم. بعد از اینکه در محل مورد نظر مستقر شدیم، یک افسر رکن دوم ستاد لشکر ضمن نشان دادن محل اسقرار نیروهای دولتی، مکان‌هایی را که چند روز پیش شاهد درگیری بین نظامیان و ضد انقلاب بودند نشان داد.

دفاع مقدس، جنگ تحمیلی، معارف جنگ، شهید صیاد شیرازی، شهدای جنگ تحمیلی، امام خامنه ای

شرح طوفان

برای آشنایی بیشتر خوانندگان عزیز، چکیده‌ای از چگونگی حادثه طبس را بیان می‌کنیم:

روز جمعه 4 اردیبهشت 1359 تعداد 6 فروند هواپیمای c-130 به همراه نود نفر از کماندوهای امریکایی از قاهره وارد ایران شدند. طبق برنامه می‌بایست هواپیماها و بالگردها پس از فرود در فرودگاه طبس راهی تهران شوند و دیپلمات‌های دستگیر شده‌ خود را آزاد کنند. پس از ورود به حریم ایران یک فروند بالگرد در 120 کیلومتری کرمان دچار نقص فنی شد و ناگزیر فرود آمد. سرنشینان این بالگرد به بالگردی دیگر منتقل شدند که آن بالگرد هم دچار نقص فنی شد.

پس از مدتی در صحرای طبس که محل استقرار بالگردهای آمریکایی بود،طوفانی از شن برخاست و بالگردها و هواپیماها دچار مشکل شدند و یک هواپیما و یک بالگرد با هم برخورد کردند و آتش گرفتند.در این حادثه 8 تن از آمریکایی ها سوختند و بقیه فرار را بر قرار ترجیح دادند.

پس از فرار آمریکایی‌ها از ایران، کاخ سفید اعلام کرد که آمریکا در عملیاتی در صحرای طبس جهت آزادی گروگان‌های اسیر در ایران، با شکست روبرو شده است.

شمای متلاشی شده بالگرد آمریکایی به دلیل آتش گرفتن

 

بالگرد سوخته شده- طبس

 

جسدی سوخته در کنار بالگرد

عزیمت به سنندج

جناب سروان حسین شهرامفر در اردیبهشت سال 1359 به اینجانب گفت که نزاجا از تیپ درخواست نموده که دو تیم عملیاتی الف[1] و تعدادی افسر تا 48 ساعت دیگر خود را به قرارگاه عملیاتی ای که توسط سرگرد علی صیاد شیرازی فرماندهی می‌شود (در شهر سنندج)، معرفی کنند. در آن زمان که بین نظامیان و گروهک‌های مسلح در گیری بود و همچنین اوضاع کشور بحرانی بود، به نظر نمی‌رسید که تعداد زیادی مایل به رفتن به آن منطقه باشند.

پس از اظهارات جناب شهرامفر و صحبتی که در این رابطه با همدوره‌های دانشکده افسری شد، بنده به همراه سروان شهرامفر، ستوانیکم محسن فردیس، ستوانیکم علی حشمتی، ستوانیکم علی انصاری و 20 نفر از همکاران درجه‌دار توسط یک فروند هواپیمای c-130 عازم سنندج شدیم. پس از پیاده شدن از هواپیما با چند دستگاه خودرو به سمت ارتفاعی که در مدخل ورودی شهر قرارداشت حرکت کردیم. بعد از اینکه در محل مورد نظر مستقر شدیم، یک افسر رکن دوم ستاد لشکر ضمن نشان دادن محل اسقرار نیروهای دولتی، مکان‌هایی را که چند روز پیش شاهد درگیری بین نظامیان و ضد انقلاب بودند نشان داد.

به همراه چند تن از همکاران به تپه‌ای که دیدگاه نامیده می‌شد، اعزام شدیم. وجود کانال‌هایی که ضد انقلاب در تپه ایجادکرده بودند، مبین این بود که آنها تلاش می‌کردند که این نقاط را در اختیار بگیرند، ولی موفق نشده بودند. به تیم نوهد دستور داده شد که با مستقر شدن در ارتفاعات به تأمین امنیت در مبادی ورودی و خروجی شهر بپردازند.

چند روزی که از حضـور ما در آن شـهر گذشته بود، دلیـل ایـنکه پیش‌بینی می‌شد، ضد انقلاب برای خرابکاری‌های خود از سیلوهای گندم استفاده کنند، تیم گشتی به سمت سیلوهای شهر اعزام گردید. هچنین تلاش بر این بود که با فعالیت‌های گشتی، ضد انقلاب متوجه شود نیروهای دولتی در سراسر شهر حضور دارند. البته عناصر خود فروخته‌ منافق با ایجاد سنگر در معابر و شلیک کردن به ادارات سعی می‌کردند که کنترل شهر را در اختیار بگیرند. اما نباید فراموش کرد که با ایثار و شجاعت نیروهای مسلح، به خصوص فداکاری لشکر 28 سنندج، منافقین نتوانستنند به اهداف پلید خود دست یابند.

 

منبع: دلاورمردان روزهای سخت، اسدی، احمد، 1394، ایران سبز، تهران

 

[1]. تیم عملیاتی الف: متشکل از 12 نفر (دو افسر + 10 درجه دار) که با توجه به تخصص‌های پنج‌گانه این تیم قادر می‌باشد در اجرای ماموریت های جنگهای چریکی و یا ضد چریک، پایگاه عملیاتی تحت امر را آموزش، تسلیح، انجام عملیات و ترخیص نماید. پرسنل فوق افرادی ورزیده، جسور و فداکار هستند که با علوم و فنون مرتبط  با جنگ‌های نامنظم آشنا می‌باشند.

تیم عملیاتی ب: فرمانده این تیم می‌تواند تا 5 تیم عملیاتی الف را به طور همزمان کنترل و هدایت نماید.

1398/9/11 10:28:26 240 0
قسمت ارائه دهنده: مدیریت تولید محتوا
تویضیحات در موتور جستجو
پس از اظهارات جناب شهرامفر و صحبتی که در این رابطه با همدوره‌های دانشکده افسری شد، بنده به همراه سروان شهرامفر، ستوانیکم محسن فردیس، ستوانیکم علی حشمتی، ستوانیکم علی انصاری و 20 نفر از همکاران درجه‌دار توسط یک فروند هواپیمای c-130 عازم سنندج شدیم. پس از پیاده شدن از هواپیما با چند دستگاه خودرو به سمت ارتفاعی که در مدخل ورودی شهر قرارداشت حرکت کردیم. بعد از اینکه در محل مورد نظر مستقر شدیم، یک افسر رکن دوم ستاد لشکر ضمن نشان دادن محل اسقرار نیروهای دولتی، مکان‌هایی را که چند روز پیش شاهد درگیری ب
نظرات ارسالی
نظر شما


Retype the CAPTCHA code from the image
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 


4
>
تهران انتهای اتوبان ارتش خیابان برادران شهید شاهمرادی صندق پستی: 554-19575 - کدپستی: 1676653517
02122979698
Info@maarefjang.ir
پیام کوتاه هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی
300040004620
نرم افزار اندروید هیئت معارف جنگ
در این نرم افزار در بخش معارف جنگ عملیاتهای دوران دفاع مقدس همراه با نقشه هر عملیات و به تفکیک از سال اول تا سال هشتم جنگ قابل مشاهده می باشد.
هیئت معارف جنگ را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
کلیه حقوق قانونی این سایت متعلق به هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.

انتشار مقالات و مطالب در این پایگاه به منزله تائید تمام و کمال آنها نبوده، بلکه مطالب منعکس کننده نظرات نویسندگان آنها می باشد.

maarefjang @ 2015