• ارتش کلمه ی طیبه است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • ارتش جمهوری اسلامی ايران تنها ارتشی است كه در خدمت مردم و منافع ملی است و اعتقادات و احساسات بدنه و فرماندهان آن نيز همانند آحاد مردم است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • اساس استقلال مملكت بر ارتش است؛ بر نيروهاى زمينى و هوايى ودریائی است؛ لكن ارتشى كه متكى به ملت باشد. (امام خميني-ره)
  • وَالَّذِینَ جَاهَدُوا فِینَا لَنَهدِیَّنَهُم سُبُلَنَا وَ اِنَّ اللهَ لَمَعَ المُحُسِنِینَ (قرآن کریم، سوره مبارکه عنکبوت، آیه شریفه 69)
  • ما در جنگ ابهت دو ابرقدرت شرق و غرب را شکستیم. (امام خمینی - ره)
  • چرائی های جنگ تحمیلی و پاسخ به پرسشهای شما در خصوص دفاع مقدس در قسمت پرسش از شما، پاسخ از ما.
  • ارتش ما پشتوانه ملت ماست؛ ارتش ما ضامن استقلال كشور ماست. (امام خميني-ره)
  • «رژیم صهیونیستی ۲۵ سال آینده را نخواهد دید»، جملۀ منتخب مردم از بیانات سال94 مقام معظم رهبری(ایسنا)
  • 29 فروردین روز ارتش و سالروز حماسه آفرینی های نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران گرامی باد.
ارتش و دفاع مقدس از دیدگاه ولایت
صوت و تصویر
قطعنامه ها
کتاب آموزش معارف جنگ
آمار بازدید

از هویزه تا آتش بس-1


معرفي نويسنده

سرتيپ2 زرهي ستاد امرالّه نوجوان در سال 1326 در شهرستان ساوه متولد شد . ايشان در سال 1346 وارد دانشكده افسري و پس از فارغ التحصيلي وارد رسته زرهي شده، دوره هاي مقدماتي و عالي زرهي را در سالهاي 1350 و 1356 و دوره دانشكده فرماندهي و ستاد را در سال 1364 طي نمود. وي در يگانهاي مركز زرهي شيراز ، لشكر 92 زرهي اهواز ، لشكر 88 زرهي زاهدان ، لشكر 16 زرهي قزوين ، دانشگاه افسری امام علي (ع) ، ستاد مشترك ارتش، ستاد كل نيروهاي مسلح در مشاغل مختلف ، فرماندهي از رده دسته تا تيپ در يگانهاي زرهي و استادي در مركز زرهي و دانشگاه افسری امام علي (ع) و ستادي در لشكرهاي 21 و 88 و اداره سوم ستاد مشترك و معاونت بازرسي ستاد كل انجام وظيفه نموده است. وی در سال 1381 پس از 35 سال خدمت سربازی  بازنشسته گرديد.

دفاع مقدس، جنگ تحمیلی، معارف جنگ، شهید صیاد شیرازی، شهدای جنگ تحمیلی، امام خامنه ای

مقدمه

با ياد و نام خداوند متعال و استعانت و طلب ياري و كمك از ذات پاكش و عرض سلام و صلوات به ائمه اطهار و سلام و درود به ارواح طيبه شهداي جنگ تحميلي و روح پرفتوح حضرت امام راحل رهبر كبير انقلاب اسلامي ايران، به استحضار خوانندگان عزيز مي‌رسانم اينجانب از همان دوران تحصيلي علاقه مند بودم كه خاطرات و مشاهدات خود را در سفرها، زيارتها، مراسمها و غيره يادداشت کنم، بنابراين در مدت حدود 100 ماه كه در مشاغل مختلف فرماندهي و ستادي در طول جنگ تحميلي در مناطق عملياتي حضور داشتم، سعي نمودم آنچه را كه در وضعيتها و عملياتهاي مختلف منطقه نبرد به عينه ديده و يا لمس كرده يا شنيده و يا اتفاق افتاده به صورت يادداشتهاي روزانه و گاه مقطعي در همان محل به نگارش در آمدم. البته با توجه به شرايط منطقه خصوصاً در روزهايي كه شدت درگيري زياد و يا وضعيت بحراني بود، مسلماً برايم مقدور نبود تا خاطراتم را به صورت كامل و با شرح جزئيات يادداشت نمايم.

عزيزان خواننده مطلعند كه در خصوص حماسه‌ها، جانفشاني ها، ايثارگري ها، مقاومت ها، رشادت و جوانمردي ها، خلوص نيت و روحيه شهادت‌طلبي ها، ايمان و عشق و اعتقاد و امدادهاي غيبي، تاكتيك ها و تكنيك ها و جزئيات عمليات ها، دلايل شروع و خاتمه جنگ، موشك‌باران ها و كاربرد سلاح شيميايي توسط دشمن عليه رزمندگان ايراني، تاكنون كتاب ها، مقاله‌ها، يادداشت ها، فيلم ها و مستندات زيادي توسط مسئولان و فرماندهان وقت، نويسندگان، هنرمندان، رزمندگان و جهادگران و راويان جنگ تهيه گرديده و در دسترس ملت مقاوم و شهيدپرور ميهن عزيز اسلامي قرار داده شده كه هنوز هم ادامه دارد؛ اما به دليل وسعت مناطق عملياتي و كثرت يگانهاي عمل كننده خودي و تغييرات سريع در آرايشهاي جنگي دشمن و حجم زياد آتش طرفين كه قدرت تحرك و آزادي عمل را از افراد مي‌گرفت، بنابراين يك نفر به تنهايي نمي‌توانست به طور كامل و دقيق تمام حقايق و وقايع را ببيند يا به نحوه شكل‌گيري و علل و عوامل آن آگاهي يابد. در نتيجه هر يك از فرماندهان، طراحان و رزمندگان عمل‌كننده مشاهدات ويژه و تجسم خاصي از روند عمليات داشته كه اين امر براي كساني كه در صحنه‌هاي مورد نظر حضور نداشته‌اند، مصداق عيني پيدا نمي‌كند.

 آنچه كه اينجانب در اين نگارش ذكر كرده‌ام، بيان پيروزي ها، شكست ها، مشكلات، وقايع و حوادث تلخ و شيريني بوده كه در محدوده عملياتي يگاني كه در آن حضور داشته‌ام به وقوع پيوسته. البته برخي از برداشتها و تجزيه و تحليل ها و تجسمي كه در يادداشت هايم عنوان كرده‌ام با توجه به شغل و درجه و آگاهي و دانش من در آن برهه و زمان خاص بوده كه ممكن  است برخي از آنها ناقص و تفاوت هايي با واقعيت ها و اصل مطلب داشته باشد. به هر حال بنا به توصيه بعضي از دوستان تصميم گرفتم اين يادداشت ها را هر چند خالي از نقص نمي‌باشد، چاپ نموده و در اختيار خوانندگان ارجمند بگذارم و خودم صلاح نديدم كه با شاخ و برگ دادن وقايع و حوادث، مطالب را دستكاري نمايم. لذا مطالب به همان صورت كه در منطقه عملياتي نوشته شده در اختيار عزيزان خواننده قرار مي‌گيرد. ضمن اينكه در حال حاضر حدود 18 سال از پايان جنگ تحميلي مي گذرد و اين جانب دوران بازنشستگي را سپري مي کنم.

اگر در شرح وضعيت و حوادث مناطق عملياتي كلمه « من» و يا « اينجانب » به كار برده شده خداي نكرده هيچ گونه قصد و غرض خودستائي و يا مطرح كردن خود را نداشته و عملكرد خود را در مقايسه با شجاعت و حماسه‌آفريني خيل عظيم رزمندگان اسلام كه درصحنه‌هاي نبرد حق عليه باطل، ايثار و فداكاري نموده‌اند ناچيز شمرده و به حال آنان غبطه مي‌خورم؛ شرح رويداد واقعه ايجاب كرده كه كلمه « من»  در جملات به كار رود. اميد است مورد قبول و بهره‌برداري خوانندگان ارجمند قرار گيرد.

 

منبع: از هویزه تا آتش بس، نوجوان، امرالله، 1388، ایران سبز، تهران

1398/9/10 10:54:38 210 0
قسمت ارائه دهنده: مدیریت تولید محتوا
تویضیحات در موتور جستجو
سرتيپ2 زرهي ستاد امرالّه نوجوان در سال 1326 در شهرستان ساوه متولد شد . ايشان در سال 1346 وارد دانشكده افسري و پس از فارغ التحصيلي وارد رسته زرهي شده، دوره هاي مقدماتي و عالي زرهي را در سالهاي 1350 و 1356 و دوره دانشكده فرماندهي و ستاد را در سال 1364 طي نمود. وي در يگانهاي مركز زرهي شيراز ، لشكر 92 زرهي اهواز ، لشكر 88 زرهي زاهدان ، لشكر 16 زرهي قزوين ، دانشگاه افسری امام علي (ع) ، ستاد مشترك ارتش، ستاد كل نيروهاي مسلح در مشاغل مختلف ، فرماندهي از رده دسته تا تيپ در يگانهاي زرهي و استادي در مركز
نظرات ارسالی
نظر شما


Retype the CAPTCHA code from the image
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 


4
>
تهران انتهای اتوبان ارتش خیابان برادران شهید شاهمرادی صندق پستی: 554-19575 - کدپستی: 1676653517
02122979698
Info@maarefjang.ir
پیام کوتاه هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی
300040004620
نرم افزار اندروید هیئت معارف جنگ
در این نرم افزار در بخش معارف جنگ عملیاتهای دوران دفاع مقدس همراه با نقشه هر عملیات و به تفکیک از سال اول تا سال هشتم جنگ قابل مشاهده می باشد.
هیئت معارف جنگ را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
کلیه حقوق قانونی این سایت متعلق به هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.

انتشار مقالات و مطالب در این پایگاه به منزله تائید تمام و کمال آنها نبوده، بلکه مطالب منعکس کننده نظرات نویسندگان آنها می باشد.

maarefjang @ 2015