• ارتش کلمه ی طیبه است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • ارتش جمهوری اسلامی ايران تنها ارتشی است كه در خدمت مردم و منافع ملی است و اعتقادات و احساسات بدنه و فرماندهان آن نيز همانند آحاد مردم است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • اساس استقلال مملكت بر ارتش است؛ بر نيروهاى زمينى و هوايى ودریائی است؛ لكن ارتشى كه متكى به ملت باشد. (امام خميني-ره)
  • وَالَّذِینَ جَاهَدُوا فِینَا لَنَهدِیَّنَهُم سُبُلَنَا وَ اِنَّ اللهَ لَمَعَ المُحُسِنِینَ (قرآن کریم، سوره مبارکه عنکبوت، آیه شریفه 69)
  • ما در جنگ ابهت دو ابرقدرت شرق و غرب را شکستیم. (امام خمینی - ره)
  • چرائی های جنگ تحمیلی و پاسخ به پرسشهای شما در خصوص دفاع مقدس در قسمت پرسش از شما، پاسخ از ما.
  • ارتش ما پشتوانه ملت ماست؛ ارتش ما ضامن استقلال كشور ماست. (امام خميني-ره)
  • «رژیم صهیونیستی ۲۵ سال آینده را نخواهد دید»، جملۀ منتخب مردم از بیانات سال94 مقام معظم رهبری(ایسنا)
  • 29 فروردین روز ارتش و سالروز حماسه آفرینی های نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران گرامی باد.
ارتش و دفاع مقدس از دیدگاه ولایت
صوت و تصویر
قطعنامه ها
کتاب آموزش معارف جنگ
آمار بازدید

دلاورمردان روزهای سخت-5


ماه‌ها گذشت، در اسفند سال 1359 که جهت انجام مأموریتی عازم منطقه‌ میمک بودم، با چند تن از افراد سپاهی که در قم تحت آموزش ما بودند مواجه شدم. آن برادران سپاهی به خاطر آموزش هایی که دیده بودند، بسیار قدردانی می‌کردند و همگی می‌گفتند که هر گاه در تنگناهای روحی قرار می‌گیریم، یاد آن جمله‌ شما می‌افتیم که می‌گفتید: انسان متوکل در شرایط دشوار نباید تسلیم شود. چون این جمله اولین کلام یک سرباز واقعی در جنگ است.

دفاع مقدس، جنگ تحمیلی، معارف جنگ، شهید صیاد شیرازی، شهدای جنگ تحمیلی، امام خامنه ای

سازمان منافقین

در تاریخ 13/6/1344 سازمان مجاهدین خلق ایران توسط احمد حنیف نژاد، سعید محسنی و علی اصغر بدیع زادگان تاسیس گردید. در تاریخ 4/2/54 هر سه بنیانگذار سازمان دستگیر شدند. بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، در تاریخ 24/11/57 مسعود رجوی موجودیت سازمان را اعلام کرد. نیروهای این تشکیلات در کردستان و آذربایجان غربی علیه نیروهای حکومت مرکزی به شکل مسلحانه فعال بودند. در 30/3/60 تحت عنوان انقلاب نوین دموکراتیک، جنگ مسلحانه را علیه نظام جمهوری اسلامی ایران آغاز نمود. به دنبال پیام امام خمینی، طومار سازمان در هم پیچیده شد. مسعود رجوی در تاریخ 5/7/60 همراه بنی صدر از ایران گریخت و بعد از گذراندن مراحلی بالاخره در دامان صدام حسین در طول جنگ تحمیلی دوشادوش عراق با نیروهای اسلام وارد جنگ شد.

انفجار حزب جمهوری اسلامی در 7 تیر سال 1360، شهادت شهید بهشتی و 72 تن از یارانش و انفجار دفتر ریاست جمهوری در 8 شهریور 60 ، انفجار داخل حرم امام رضا در عاشورای سال 1373 از جمله اقدامات پلید منافقین بود.

 

آموزش سپاه پاسداران قم

در اوایل انقلاب که کشور با بحران‌های گوناگونی مواجه شده بود، دشمنان جمهوری اسلامی برای ضربه زدن به نظام به ایجاد آشوب پرداختند و پس از مدتی به اقدامات نظامی روی آوردند. در آن هنگام سپاه پاسداران تازه تشکیل در جهت نگهداری از نظام اسلامی احساس وظیفه می‌نمود و به این دلیل که با چگونگی مبارزه با عناصر ضد انقلاب آشنایی نداشت، مسئولین این نهاد نوپا در مرداد سال 1358 از ارتش جمهوری اسلامی درخواست کردند که تیمی مجرب را برای تدریس نیروهای سپاه در جهت ارائه دروس رزم و مقابله با گروهک‌های مسلح غیر قانونی وهمچنین آموزش پدافند داخلی به شهر قم که مقر سپاه بود اعزام کنند.

در همین راستا معاونت عملیات وقت نزاجا، این مهم را به تیپ نیروهای ویژه هوابرد واگذار نمود. پس از سیر مراحل اداری، این درخواست به گردان 154 نیرو مخصوص ابلاغ شد. در نهایت اینجانب ستوان یکم احمد اسدی (سرپرست تیم)، ستوان دوم رضا نجفی، استوار یکم احمد شجاعی و گروهبان یکم فریدون فرنیا در قالب تیمی آموزشی، به قم راهی شدیم.

بر اساس هماهنگی‌های به عمل آمده، تیم مزبور پس از ورود به شهر قم خود را به مقر ستاد سپاه معرفی نمودند. این تیم پس از بررسی نیازهای آموزشی برنامه ای را تنظیم کرده و 60 نفر از نیروهای سپاه را به مدت یک ماه در اختیار گرفتند.

چند روزی که از برنامه آموزشی گذشت، فرمانده‌ وقت سپاه قم به نام مهندس فضلی با مراجعه به سرپرست تیم نوهد، اظهار داشت که به غیر از آن 60 نفر، دیگر جوانان سپاهی هم مشتاق به شرکت در کلاس های آموزشی هستند و در خواست خود را برای آموزش به تعداد بیشتری از سپاهیان مطرح نمود که درخواست وی به تیپ منتقل گردید.

مهندس فضلی در سخنان خود به این نکته اشاره می‌کرد که مطالبی که این تیم آموزش می دهند با مطالبی که در دوران سربازی تدریس می‌شود، بسیار متفاوت است. در جواب به وی گفته شد که این تیم آموزشی صرفاً در زمینه نبرد چریکی، خنثی سازی بمب، گشتی های تاخت و ... تدریس می‌کنند.

 

آموزش زندگی در شرایط سخت

منطقه‌ای بین جاده‌ اصفهان و قم شناسایی شد که قابلیت اجرای عملیات‌هایی مثل گشتی برد بلند، کمین، دستبرد و ... در آن وجود داشت. پس از هشت ساعت راه پیمایی رزمی در آن جاده، پرسنل که خسته و گرسنه شده بودند کنار هم گرد آمدند تا با خوردن ناهار تجدید قوا کنند، اما از این بی خبر بودند که من از قبل، به قصد آموزش زندگی در شرایط دشوار و مقابله  با گرسنگی و تشنگی به استوار شجاعی گفته بودم که در غذای پرسنل تحت آموزش مقداری نفت ریخته شود، به طوری که غذا به هیچ وجه قابل خوردن نباشد. پس از این که قاشق اول را در دهان گذاشتند با طعم و بوی بد نفت مواجه شدند و اغلب دچار حالت تهوع شدند.

من هم با سر و صدای ساختگی مسئولین طبخ غذا را مقصر دانستم و به دلیل هماهنگی‌هایی که از پیش انجام شده بود، تأمین مجدد غذا صورت نگرفت. شب هنگام نیز در شام آنها به قدری نمک افزوده شد که اصلاً غذا قابل استفاده نبود. مقصود تیم آموزشی از انجام این گونه کارها این بود که پرسنل تحت آموزش با شرایط سخت در عملیات‌های گوناگون آشنا گردند.

پس از اتمام این آموزش یک ماهه، فرمانده سپاه قم، طی یادداشتی به فرمانده وقت نیرو مخصوص ارتش چنین مرقوم کرد:

برای ما ثابت شد که با وجود چنین برادران مجرب و متعهدی، دشمنان و گروهک‌های معاند هیچ‌گاه نخواهند توانست به انقلاب اسلامی صدمه‌ای وارد کنند.

ماه‌ها گذشت، در اسفند سال 1359 که جهت انجام مأموریتی عازم منطقه‌ میمک بودم، با چند تن از افراد سپاهی که در قم تحت آموزش ما بودند مواجه شدم. آن برادران سپاهی به خاطر آموزش هایی که دیده بودند، بسیار قدردانی می‌کردند و همگی می‌گفتند که هر گاه در تنگناهای روحی قرار می‌گیریم، یاد آن جمله‌ شما می‌افتیم که می‌گفتید: انسان متوکل در شرایط دشوار نباید تسلیم شود. چون این جمله اولین کلام یک سرباز واقعی در جنگ است. به آنها می‌گفتیم که یک تکاور نباید در رسیدن به اهدافش به خود ترس و تردید راه دهد، زیرا ترس برادر مرگ است. آنان همچنین ابراز داشتند که ما همواره در عملیات‌های جان فرسا با یادآوری جمله زیبابی شما قوت قلب می‌گیریم و نیروی درونی خود را تقویت می‌کنیم.

 

منبع: دلاورمردان روزهای سخت، اسدی، احمد، 1394، ایران سبز، تهران

1398/9/10 10:28:42 183 0
قسمت ارائه دهنده: مدیریت تولید محتوا
تویضیحات در موتور جستجو
ماه‌ها گذشت، در اسفند سال 1359 که جهت انجام مأموریتی عازم منطقه‌ میمک بودم، با چند تن از افراد سپاهی که در قم تحت آموزش ما بودند مواجه شدم. آن برادران سپاهی به خاطر آموزش هایی که دیده بودند، بسیار قدردانی می‌کردند و همگی می‌گفتند که هر گاه در تنگناهای روحی قرار می‌گیریم، یاد آن جمله‌ شما می‌افتیم که می‌گفتید: انسان متوکل در شرایط دشوار نباید تسلیم شود. چون این جمله اولین کلام یک سرباز واقعی در جنگ است.
نظرات ارسالی
نظر شما


Retype the CAPTCHA code from the image
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 


4
>
تهران انتهای اتوبان ارتش خیابان برادران شهید شاهمرادی صندق پستی: 554-19575 - کدپستی: 1676653517
02122979698
Info@maarefjang.ir
پیام کوتاه هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی
300040004620
نرم افزار اندروید هیئت معارف جنگ
در این نرم افزار در بخش معارف جنگ عملیاتهای دوران دفاع مقدس همراه با نقشه هر عملیات و به تفکیک از سال اول تا سال هشتم جنگ قابل مشاهده می باشد.
هیئت معارف جنگ را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
کلیه حقوق قانونی این سایت متعلق به هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.

انتشار مقالات و مطالب در این پایگاه به منزله تائید تمام و کمال آنها نبوده، بلکه مطالب منعکس کننده نظرات نویسندگان آنها می باشد.

maarefjang @ 2015