• ارتش کلمه ی طیبه است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • ارتش جمهوری اسلامی ايران تنها ارتشی است كه در خدمت مردم و منافع ملی است و اعتقادات و احساسات بدنه و فرماندهان آن نيز همانند آحاد مردم است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • اساس استقلال مملكت بر ارتش است؛ بر نيروهاى زمينى و هوايى ودریائی است؛ لكن ارتشى كه متكى به ملت باشد. (امام خميني-ره)
  • وَالَّذِینَ جَاهَدُوا فِینَا لَنَهدِیَّنَهُم سُبُلَنَا وَ اِنَّ اللهَ لَمَعَ المُحُسِنِینَ (قرآن کریم، سوره مبارکه عنکبوت، آیه شریفه 69)
  • ما در جنگ ابهت دو ابرقدرت شرق و غرب را شکستیم. (امام خمینی - ره)
  • چرائی های جنگ تحمیلی و پاسخ به پرسشهای شما در خصوص دفاع مقدس در قسمت پرسش از شما، پاسخ از ما.
  • ارتش ما پشتوانه ملت ماست؛ ارتش ما ضامن استقلال كشور ماست. (امام خميني-ره)
  • «رژیم صهیونیستی ۲۵ سال آینده را نخواهد دید»، جملۀ منتخب مردم از بیانات سال94 مقام معظم رهبری(ایسنا)
  • 29 فروردین روز ارتش و سالروز حماسه آفرینی های نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران گرامی باد.
ارتش و دفاع مقدس از دیدگاه ولایت
صوت و تصویر
قطعنامه ها
کتاب آموزش معارف جنگ
آمار بازدید

بازخوانی جنگ تحمیلی (49)


فرماندهی جدید نزاجا (2)

مطلب سوم من در مورد فعالیت‌های اخیر ارتش عراق بود. بمباران‌های شهرها و مناطق حساس و حملات به کشتی‌های تجاری و نفتی و سکوهای نفتی با ذکر تاریخ مهم‌ترین آنها منجمله حمله هوایی مورخ 7/8/1365 به کرمانشاه و اسلام‌آباد غرب بود که 120 شهید و 580 مجروح داشت و این حملات در روز بعد و مورخ 12/8/1365 و مورخ 21/8/1365 تکرار شد، که اکثراً در همین منطقه‌ای که قرار است نزاجا عملیات کربلا6 را اجرا کند انجام گرفته است.

دفاع مقدس، جنگ تحمیلی، معارف جنگ، شهید صیاد شیرازی، شهدای جنگ تحمیلی، امام خامنه ای، ارتش جمهوری اسلامی ایران، خاطرات دفاع مقدس، خاطرات فرماندهان ارتش

در مورخ 11/7/1365، روزنامه وال‌استریت ژورنال نوشت: «مواضع و موانع فراوانی توسط ارتش عراق در شرق بصره انجام گرفته است، که در صورت شکست از سلاح شیمیایی استفاده خواهد کرد.»

در منطقه سپاه2 عراق که مقابل کرمانشاه و ایلام مسئولیت دارد، در روزهای اخیر جا‌به‌جایی‌ها و تقویت‌هایی انجام شده است.

برابر گزارش‌های دسته‌های شناسایی ما، مواضع دشمن با موانع متعدد و دستگاه‌های رادار زمینی معروف به رازیت مجهّز شده که عمدتاً توانسته‌اند مانع شناسایی این بچه‌ها بشوند. اینها همه مؤید این است که ارتش عراق از این منطقه هم غافل نیست، عراق آن توانایی و استعداد را دارد که در هر منطقه به مقابله برخیزد. در خاتمه تأکید کردم که مشروح مطالب گفته شده را در برآورد اطلاعاتی ویژه این عملیات با ذکر راهکارهای دشمن تشریح کرده‌ام، که مطالعه آن را به فرماندهی و برادران توصیه کردم.

بعد از من نوبت به تشریح افسران عملیات رسید. ابتدا برادر علی شمخانی در مورد برنامه‌های سپاه توضیح دادند.

حجت‌الاسلام هاشمی رفسنجانی آخرین مهلتی که به ما داد تا آخر همین ماه و درحدود پانزده روز بود و گفت هر کاری می‌خواهید بکنید در همین پانزده روز بکنید. چون اگر نیروهای مردمی را به کار نگیریم، مراجعت می‌کنند. مجدداً برادر شمخانی طبق معمول نیازمندی‌های تجهیزاتی که از ارتش می‌خواهد را عنوان کرد. ایشان گفت که ما برای عملیات 79 گردان توپخانه می‌خواهیم که 22 گردان آن را داریم و 57 گردان دیگر از نزاجا می‌خواهیم.

بحث بعدی در مورد زمان اجرای عملیات بود که اختلاف زمان دو عملیات در غرب توسط نزاجا و سپاه پاسداران در جنوب بین سه تا ده روز بحث شد.

حجت‌الاسلام هاشمی رفسنجانی گفت: «اصل اختلاف زمان اجرا را می‌پذیرم. سپاه نیروی زیادی دارد و به کلی شکست نمی‌خورد؛ ولی ارتش با نیروی کم اگر شکست بخورد تمام است. پس اصل اجرای همزمان را نمی‌پذیرم و ده روز هم منطقی نیست. چون ارتش تنها خواهد ماند. ما پدافند هاگ را به جنوب داده‌ایم. از طرفی اگر سپاه شکست بخورد، مجبور خواهیم بود که وسایل و امکانات ارتش را به آنها بدهیم که در این صورت به ضرر ارتش خواهد بود. سه روز خوب است، چون نظر دشمن از جنوب به غرب جلب می‌شود و سپاه در جنوب موفق خواهد بود. چون اصل را بر این گذاشته‌ایم که هدف اصلی در جنوب است که سپاه عمل می‌کند.»

در اینجا من اجازه گرفتم و گفتم من در مورد توانایی‌های ارتش عراق در غرب و در جنوب توضیح دادم که می‌تواند در هر دو منطقه به خوبی دفاع کند، بدون اینکه نیازی به برداشت نیرو از یک جبهه به جبهه دیگر باشد. ضمن اینکه توضیح دادم ما برای شناسایی‌ها از عشایر ملکشاهی که در این مدت و در طول جنگ همیشه با ما بوده‌اند استفاده کرده‌ایم و از جوان‌های آنها به عنوان بلدچی در دسته‌های شناسایی سازماندهی کرده‌ایم.

 عملیات سپاه در جنوب به نام کربلا‌4 همان‌طوری که گفتم در مورخ 3/10/1365 شروع شد و چون موفق نبود، تاریخ عملیات ما هم تغییر کرد. سپاه بعد از این عملیات به فکر اجرای عملیاتی به نام کربلا5 افتاد و لذا عملیات ما کربلا6 نام گرفت. آقای هاشمی بعدها گفت: «عملیات کربلا‌4 بدترین عملیات در طول جنگ بود که طراحی کرده‌اند.»

وضع شناسایی دسته‌های شناسایی با مجهز کردن آنها و کنترل دقیق و روزانه که از طریق ارکان دوم لشکرها و تیپ‌های ما انجام میشد، به خوبی پیشرفت داشت. صحبت همه آنها از موانع و بخصوص حضور نیروهای کمین دشمن در جلو موانع بود.

تلاش ما روی دو هدف، یکی شترمل و دیگری تپه‌سرخ متمرکز بود. در تاریخ 20/9/1365 سرباز وظیفه روزان کاظمی‌فرد، جمعی لشکر88 زرهی با مجروح کردن همسنگرانش با نارنجک به عراق پناهنده شد. این سرباز قبلاً برای ده روز در رکن سوم لشکر88 زرهی خدمت کرده بود و از فعالیت‌های واحدها مطلع بود. چون بی‌سیمچی فرمانده گروهان گردان740 مستقر در دشت وارولین بود، از فعالیت دسته‌های شناسایی لشکرهای21 پیاده و 77 پیاده و تیپ‌55 هوابرد مطلع بود. عربی می‌دانست. مادرش عراقی بود. برادرش مسئول جهاد سوادآموزی ایلام بود و بسیار ظاهر‌الصلاح. بعد از پناهندگی او فعالیت‌های بالگردهای عراقی و بمباران‌های شهرهای غرب کشور شدت گرفت.

نظارت و کنترل حجت‌الاسلام هاشمی رفسنجانی چه در جلسات ستادی تهران و چه حضور ایشان در قرارگاه جلویی غرب واقع در روان هم ادامه داشت. بمباران‌های هوایی دشمن در مناطق لجستیکی، وضع پشتیبانی‌های آمادی، بویژه نان و گوشت مشکل بود، به طوری که در یک مورد مجبور شدیم از مشهد با قطار نان بیاوریم. متأسفانه ستوان‌یکم ابوالفضل شبان، فرمانده یگان شهادت لشکر77 پیاده که افسری شجاع و مؤمن و با پشتکار و کاملاً آشنا و توانا به کارش بود، در ساعت 23:30 مورخ 2/10/1365، با سرباز وظیفه خرم در حین شناسایی به شهادت رسیدند.

با عدم‌الفتح سپاه پاسداران در کربلا‌4، ما از نظر زمان عملیات دچار بلاتکلیفی شدیم، چون قرار بود سه روز بعد از کربلا‌4 شروع کنیم. لذا در مورخ 5/10/1365، جناب سرهنگ حسین حسنی‌سعدی (فرماندهی نزاجا) به فرماندهان لشکرها ابلاغ کرد واحدهای خود را که به جلو برده بودند به عقب بیاورند. دو روز قبل جناب سرهنگ علی‌اصغر جمالی و جناب سرهنگ قرائی به جنوب اعزام شدند، تا از نزدیک هماهنگی‌های لازم را با فرماندهان سپاه انجام دهند.

در مورخ 3/10/1365، جناب سرهنگ اسماعیل سهرابی (رئیس ستاد مشترک ارتش) و جناب سرهنگ سیروس لطفی (افسر عملیات ستاد مشترک) با حضور جناب سرهنگ حسین حسنی‌سعدی (فرماندهی نزاجا) و جناب سرهنگ علی‌اصغر جمالی (جانشین نزاجا) که از منطقه عملیاتی جنوب آمده بود، جلسه مشورتی داشتیم.

ابتدا راهکار احتمالی سپاه در جنوب را بررسی کردیم.

1- دست به هیچ عمل آفندی نزنند؟

2- تک محدود بکنند؟

3- با حدود 250 گردان که در اختیار دارند، در منطقه عمومی طلائیه تک گسترده‌ای انجام دهند؟

وضع دفاعی ما در این منطقه هم با عقب‌آمدن واحدهای ما محکم نیست.

دولت با این همه تبلیغ نیاز به یک عمل موفق دارد؛ لذا امکان ابلاغ حمله به ما وجود دارد که با وضع آمادگی دشمن امکان عدم‌الفتح هست.

در صورت عمل نکردن، تکلیف این تمرکز نیروهای ما زیر بمباران‌های دشمن چه می‌شود؟

در ساعت 16:30 مورخ 8/10/1365، به اتفاق جناب سرهنگ حسین حسنی‌سعدی (فرماندهی نزاجا) جناب سرهنگ علی‌اصغر جمالی (جانشین فرماندهی نزاجا) و جناب سرهنگ موسوی قویدل در تهران به حضور حجت‌الاسلام علی‌اکبر هاشمی رفسنجانی رسیدیم و کسب تکلیف کردیم. ایشان گفت: «برادران فعلاً قادر به انجام کاری نیستند. من را فردا به منطقه خواسته‌اند. گویا مشکلاتی دارند که فعلاً عمل بزرگی در کوتاه مدت نمی‌توانیم بکنیم. باید همان تک‌های محدود را، ولی نه به تپه 2519 که حاصل تبلیغاتی ندارد برای شما بهترین جا، همان نفت‌شهر است که اسم و شهرتی دارد. منتهی باشد بعد از حمله سپاه پاسداران وضع روحی ایشان را خوب ندیدم.

در مورخ 10/10/1365، بیمارستان 525 صحرایی ارتش در منطقه سومار مجاور پل هفت‌دهنه و منطقه تمرکز نیروها منجمله عشایر سنجابی توسط نیروی هوایی عراق بمباران شیمیایی گردید، که درحدود 700 نفر مجروح و از خط خارج شدند. درحدود350 نفر در بیمارستان‌های کرمانشاه و درحدود 200 نفری هم به تهران تخلیه شدند.

در جلسه‌ای که در مورخ 13/10/1365 در قرارگاه غرب با حضور فرماندهان لشکرها برقرار شد، آخرین وضعیت نیروها مورد بررسی قرار گرفت. آنچه در صحبت همه مشاهده شد، ضعف روحیه افراد بود، بخصوص کارکنان پایور که خانواده‌های بعضی از آنها در شهر‌های استان کرمانشاه ساکن بودند و مورد بمباران‌ها قرار گرفته‌اند.

آقای هاشمی رفسنجانی و فرماندهان سپاه واقف بودند که اگر ما نخواهیم اینجا (در منطقه عملیاتی جنوب) بجنگیم، معلوم نیست دیگر کی می‌توانیم بجنگیم! (روند جنگ در سال‌های 1366 و 1367 این نظریه را ثابت کرد)؛ البته اگر بد بجنگیم خیلی ضرر می‌کنیم، یعنی اگر شکست بخوریم و یا حتی اگر متوقف هم بشویم، یعنی مثل عملیات کربلا‌4 از کار در بیاید، خیلی ضرر خواهیم کرد. بنابراین، ما می‌خواهیم عملیاتی بکنیم که حداقل فتحی داشته باشد.

در این میان، مشکل برادر محسن رضایی خیلی بیشتر از دیگران بود. او که از سال 1362 به بعد تصمیم‌گیرنده عملیات و جنگ بود، اینجا هم تصمیم می‌گرفت و گرفت، یعنی جنگ در همین منطقه و قبل از مراجعت بسیجیان و خالی‌شدن گردان‌های سپاه پاسداران.

 برادر محسن رضایی سه مشکل عمده در پیش رو داشت. اول: راضی کردن آقای هاشمی رفسنجانی به عمل در همین منطقه، بعد از عدم‌الفتح و تلفات و جوّسازی‌های کربلا‌4. دوم: قانع کردن فرماندهان لشکرهای سپاه پاسداران. سوم: طرح‌ریزی و چگونگی عمل با این همه موانع موجود که همه در تردید بودند، هم فرماندهی کل قوا و هم فرماندهان واحدهای عمل کننده. تنها کسی که با اعتماد به نفس و مطمئن بود برادر محسن رضایی بود، که بعد از پانزده روز طرح‌ریزی و آمادگی در مورخ 17/10/1365، آقای هاشمی رفسنجانی را به جنوب دعوت می‌کند و با استدلال خودش ایشان را که حالا خیلی کنجکاو‌تر و وسواسی‌تر به صحبت‌هایش گوش می‌دهد، راضی به عملیات می‌کند.

فرماندهان را هم قبلاً توجیه کرده است و مع‌الوصف در جلسه نگرانی‌ها، همه با حجت‌السلام هاشمی رفسنجانی در میان گذاشته می‌شود. منطقه عملیات بعدی از خط مرزی شلمچه تا تنومه درحدود دوازده کیلومتر و با عرض درحدود ده کیلومتر که در شمال آن مانع عمده دریاچه ماهی و سیمخاردار و کانال‌های آب و خندق‌های مواد منفجره که همه با نیروهای مدافع شدیداً کنترل می‌شود، روبه‌رو هستند. منتها پاشنه آشیلی که برادر محسن رضایی به عنوان کلید موفقیت به آن دل بسته بود، مسیر بسیار محدودی از شمال به جنوب در غرب آبگرفتگی و پنج‌ضلعی بوبیان بود، که در عملیات کربلا‌4، لشکر 19 فجر سپاه پاسداران به فرماندهی برادر نبی‌رودکی از آن استفاده کرده بود. مشکل فرماندهان هم روشنایی مهتاب بود که در این روزها وجود داشت.

منبع: بازخوانی جنگ تحمیلی ، سرتیپ2 پیاده ستاد عبدالحسین مفید ، ۱۳۹۸، ایران سبز، تهران

1398/9/10 9:58:47 166 0
قسمت ارائه دهنده: مدیریت تولید محتوا
تویضیحات در موتور جستجو
فرماندهی جدید نزاجا (2) مطلب سوم من در مورد فعالیت‌های اخیر ارتش عراق بود. بمباران‌های شهرها و مناطق حساس و حملات به کشتی‌های تجاری و نفتی و سکوهای نفتی با ذکر تاریخ مهم‌ترین آنها منجمله حمله هوایی مورخ 7/8/1365 به کرمانشاه و اسلام‌آباد غرب بود که 120 شهید و 580 مجروح داشت و این حملات در روز بعد و مورخ 12/8/1365 و مورخ 21/8/1365 تکرار شد، که اکثراً در همین منطقه‌ای که قرار است نزاجا عملیات کربلا6 را اجرا کند انجام گرفته است.
نظرات ارسالی
نظر شما


Retype the CAPTCHA code from the image
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 


4
>
تهران انتهای اتوبان ارتش خیابان برادران شهید شاهمرادی صندق پستی: 554-19575 - کدپستی: 1676653517
02122979698
Info@maarefjang.ir
پیام کوتاه هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی
300040004620
نرم افزار اندروید هیئت معارف جنگ
در این نرم افزار در بخش معارف جنگ عملیاتهای دوران دفاع مقدس همراه با نقشه هر عملیات و به تفکیک از سال اول تا سال هشتم جنگ قابل مشاهده می باشد.
هیئت معارف جنگ را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
کلیه حقوق قانونی این سایت متعلق به هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.

انتشار مقالات و مطالب در این پایگاه به منزله تائید تمام و کمال آنها نبوده، بلکه مطالب منعکس کننده نظرات نویسندگان آنها می باشد.

maarefjang @ 2015