• ارتش کلمه ی طیبه است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • ارتش جمهوری اسلامی ايران تنها ارتشی است كه در خدمت مردم و منافع ملی است و اعتقادات و احساسات بدنه و فرماندهان آن نيز همانند آحاد مردم است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • اساس استقلال مملكت بر ارتش است؛ بر نيروهاى زمينى و هوايى ودریائی است؛ لكن ارتشى كه متكى به ملت باشد. (امام خميني-ره)
  • وَالَّذِینَ جَاهَدُوا فِینَا لَنَهدِیَّنَهُم سُبُلَنَا وَ اِنَّ اللهَ لَمَعَ المُحُسِنِینَ (قرآن کریم، سوره مبارکه عنکبوت، آیه شریفه 69)
  • ما در جنگ ابهت دو ابرقدرت شرق و غرب را شکستیم. (امام خمینی - ره)
  • چرائی های جنگ تحمیلی و پاسخ به پرسشهای شما در خصوص دفاع مقدس در قسمت پرسش از شما، پاسخ از ما.
  • ارتش ما پشتوانه ملت ماست؛ ارتش ما ضامن استقلال كشور ماست. (امام خميني-ره)
  • «رژیم صهیونیستی ۲۵ سال آینده را نخواهد دید»، جملۀ منتخب مردم از بیانات سال94 مقام معظم رهبری(ایسنا)
  • 29 فروردین روز ارتش و سالروز حماسه آفرینی های نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران گرامی باد.
ارتش و دفاع مقدس از دیدگاه ولایت
صوت و تصویر
قطعنامه ها
کتاب آموزش معارف جنگ
آمار بازدید

دلاورمردان روزهای سخت-3


ارتش شوروی در شمالغرب تا شهر بانه نفوذ کرد. ولی پس از یک هفته مجدداً به ارومیه بازگشت. در نتیجه شهر مهاباد و چند شهر کردنشین شمالی دست نخورده ماند و در همین اثنا محمد رشید خان یکی از سرکردگان کرد عشایر عراق شهر بانه را به تصرف خود درآورد و در تاریخ 3/7/1320 شهر مهاباد را تصرف نمود.

در دیماه 1320 رفت و آمد افسران روسی به منطقه مهاباد آغاز شد و آنها روی افراد سرشناس منطقه مهاباد از جمله فردی بنام قاضی محمد فعالیت نمودند.

دفاع مقدس، جنگ تحمیلی، معارف جنگ، شهید صیاد شیرازی، شهدای جنگ تحمیلی، امام خامنه ای

حزب دموکرات 

پس از حمله آلمان به شوروی در تابستان 1941 میلادی، جبهه متحدی از دولت‌های شوروی، آمریکا، انگلیس و فرانسه در مقابل دوَل محور آلمان، ایتالیا و ژاپن که آغازگر جنگ بودند، تشکیل گردید و با وجود بی‌طرفی ایران در جنگ جهانی دوم به منظور ریشه کن نمودن نفوذ آلمان و همچنین رساندن مهمات و اسلحه به شوروی در تاریخ 3/6/1320 کشور ایران از دو طرف شمال و جنوب مورد تهاجم شوروی، انگلیس و آمریکا قرار گرفت که در نتیجه قسمت‌های شمالی ایران توسط ارتش شوروی و همچنین جنوب و مرکز توسط آمریکا و انگلیس به تصرف درآمد.

ارتش شوروی در شمالغرب تا شهر بانه نفوذ کرد. ولی پس از یک هفته مجدداً به ارومیه بازگشت. در نتیجه شهر مهاباد و چند شهر کردنشین شمالی دست نخورده ماند و در همین اثنا محمد رشید خان یکی از سرکردگان کرد عشایر عراق شهر بانه را به تصرف خود درآورد و در تاریخ 3/7/1320 شهر مهاباد را تصرف نمود.

در دیماه 1320 رفت و آمد افسران روسی به منطقه مهاباد آغاز شد و آنها روی افراد سرشناس منطقه مهاباد از جمله فردی بنام قاضی محمد فعالیت نمودند.

پدر قاضی محمد، قاضی علی نام داشت و از مردمان معتمد و مورد احترام کردستان بود. در جنگ گذشته، وی به اتفاق عموزاده خود قاضی منعم خدمات زیادی به اهالی مهاباد کرد و تا آنجا که ممکن بود از نفوذ روس‌های تزاری و مظالمشان جلوگیری نمود. عموی پدر قاضی محمد، قاضی فتاح که نفوذ زیادی در کردستان داشت، در حوادث مشروطه و استبداد سوگند یاد کرد که تا زنده است نگذارد سربازان تزار وارد مهاباد شوند و به همین منظور کفن پوشید و مردم را دعوت به جهاد کرد و در این راه به شهادت رسید. لذا این گذشته درخشان فامیلی که هنوز از یاد اهالی مهاباد محو نشده و نام خانواده قاضی را با مبارزه با خارجی‌ها توام نموده بود، اهالی کردستان را ناگزیر می‌ساخت در برابر افراد این خانواده مراتب تعظیم و تکریم را به‌جا آورند، خصوصاً که افراد این خانواده، روحانی و اهل علم نیز بودند و جمعی از افراد متدین کردستان از آنها فرمانبرداری می‌کردند. از آن نظر که پدر قاضی محمد و پسر عمویش نفوذ زیادی در مهاباد و اطراف داشتند، لذا دولت وقت به هر دو نفر اجازه داد از لباس روحانیت استفاده نمایند و سند آن به شرح زیر است:

نمره 6 – بر طبق اجازه، آقایان میرزا علی و میرزا منعم قاضی مطابق فقره 3 از ماده 2 قانون متحد الشکل در پوشیدن لباس روحانیت مجاز می باشند به شماره 2669 گواهی اجازه تدریس در علوم منقول و معقول را نیز بموجب تصدیق یکی از علمای اهل سنت بمشار الیهم داده می‌شود.

میرزا علی قاضی که نفوذ و احترام زیادی داشت و مورد علاقه پادشاه هم بود (رضا شاه) در سال 1317 درگذشت لذا به پیشنهاد فرمانده لشکر و راهنمایی مقامات نظامی، از تهران اجازه و فرمان قضاوت از طرف پادشاه به فرزند وی قاضی محمد صادر شد.

مقام و احترام مذهبی قاضی محمد پس از آنکه با توجه دولت مرکزی و شخص شاه صادر شد، نفوذ فراوانی برای او در کردستان به وجود آورد ولی دولت نتوانست از این نفود و محبوبیت استفاده کند. زیرا در تهران متوجه نشدند که قاضی محمد با وجود اینکه مفتی مهاباد شده و به دریافت فرمان قضاوت و انگشتری الماس نائل شده مایل است برادرش صدر قاضی را نیز به نمایندگی مجلس تهران بفرستد.

قاضی محمد به اصطلاح نزاکت مآبانه امروز فردی سیاستمدار بود و بدون اینکه بخواهد نقطه ضعفی به دست مخالفان خود بدهد، اوقات را در انتظار استفاده از فرصت، به مطالعه و تحقیق می گذراند. به طوری که رفته رفته از جنبه روحانی به صورت یک عالم نمایان گشت و مخصوصا در کسب علوم جدید فعالیت زیادی نشان داد و توانست زبانهای عربی، انگلیسی و فرانسه را بیش از آنچه برای رفع احتیاج لازمست فراگیرد.

حتی در مورد کردستان و تاریخ قدیم آن دیار مطالعاتی کرد به طوری که اظهاراتش برای بسیاری از مطلعین مورد استفاده و استناد قرار می گرفت.

اوضاع آرام کردستان با ورود نیروهای بیگانه از هم پاشیده شد. فشار خارجی ها در این منطقه به اندازه ای شدت یافت که به تحریک قاضی محمد شبی که سپهبد جهانبانی برای بررسی به آنجا رفته بود، عده ای از اشرار در پشت عمارتگاهی که ایشان توقف داشتند تا صبح مشغول تیراندازی شدند و کمی بعد شهربانی مهاباد را خلع سلاح نمودند به طوری که عملا اثری از نیروهای دولتی در آن منطقه نماند.

در این اوضاع، احوال قاضی محمد برادر خود قاضی صدر را به طوری که معروف است بنام صدر قاضی به عنوان نماینده کردستان در دوره چهاردهم به مجلس فرستاد.

در این ایام قاضی محمد عملاً آنچه لازم بود انجام می داد، ولی هرگز دمی از خودمختاری و یا مخالفت با دولت یا دولت مرکزی بر زبان جاری نمی ساخت. به طوری که دوبار هم به تهران آمد و به حضور شاه رسید، ضمناً به دریافت انگشتر الماس و مبلغی پول هم نائل آمد.

ستاد ارتش به وسیله عوامل محرمانه در مهاباد و سایر مناطق کردستان که مامور کسب خبر بودند فعالیت می‌کرد، ولی در وقایع آنجا مداخله زیادی نداشت. زیرا مبارزه شدیدی بین مامورین سیاسی و نظامی دو دولت خارجی در پشت پرده در جریان بود و ایران نمی‌توانست دست به عملی مثبت و موثر بزند.

به طور خلاصه همان طوری که قاضی محمد با دولت مرکزی بازی می‌کرد، دولت مرکزی نیز با او مدارا می‌نمود. و به فعالیت‌هایی که شخص قاضی محمد در مهاباد و صدر قاضی در تهران انجام میداد، بدون توجه و سکوت می‌نگریست.

از نیمه دوم سال 1324 به بعد اوضاع کردستان و مهاباد صورت دیگری به خود گرفت، و معلوم شد پرده کوچکی که امیال حزب کومله را هنوز مستور می‌داشت کنار رفته و قیافه اصلی فعالیت‌های قاضی محمد آشکار گردید و اسنادی که به دست آمد نشان می‌داد در کردستان هم مقدمات لازم برای اجرای سیاستی نظیر سیاست اجرا شده در آذربایجان نیز تهیه و فراهم شده است. زیرا با سقوط لشکر تبریز در بیست و یکم آذرماه 1324 قاضی محمد مقصود و هدف اصلی خود را توام با این سیاست، با اعزام هیئتی به تبریز آشکار ساخت.

این هیئت به ریاست محمد حسین قاضی (سیف قاضی) و مرکب از عده ای از سران حزب کومله بود. این افراد مذاکرات زیادی در تبریز با پیشه وری و سران فرقه آذربایجان بعمل آوردند و مساعدت و همکاری و ائتلاف خود را با یکدیگر اعلام داشتند.

قاضي محمد روز بيست و سوم آذر ماه نقشه كردستان و طرح استقلال آن را در دسترس مردم ساده مهاباد گذاشت و قريب 300 نفر از جوانان مهاباد را مسلح نمود.

روز بيست و ششم آذر ماه نيز پرچم ايران را از فرازهاي ساختمان‌هاي دولتي پايين آورد و پرچمي با سه رنگ قرمز، سفيد و سبز برعكس پرچم ايران كه با علامت خوشه گندم، خورشيد و قلم به نام پرچم استقلال منقش شده بود به جاي آن برافراشت.

در نهايت روز بيست و سوم بهمن ماه قاضي محمد، حكومت جمهوري كردستان را اعلام داشت و بعد محمد حسين سيف قاضي با لباس نظامي و درجه ژنرالي پشت ميز خطابه رفت و قاضي محمد را پيشوا و رئيس جمهوري كردستان خواند.

سپس قاضي محمد نيز با لباس و درجه ژنرالي به عنوان فرماندهي كل قواي كردستان در جايگاه بلندي قرار گرفت و از نيروي خود رژه ديد. بعد از مراسم سان و رژه اسامي كابينه جمهوري كردستان را به شرح زير اعلام كرد. حاجي بابا شيخ نخست وزير- محمد حسين سيف قاضي وزير جنگ – محمد امين معيني وزير كشور – احمد الهي وزير اقتصاد – كريم احمدين وزير پست و تلگراف – حاجي رحمان ايلخاني زاده وزير مشاور – مناف كريمي وزير فرهنگ – صديق حيدري وزير تبليغات – خليل خسروي وزير كار – حاج مصطفي داودي وزير تجارت – محمود ولي زاده وزير كشاورزي – اسماعيل ايلخاني زاده وزير راه.

بعد از اين مراسم به اطاق مركزي حزب رفتند، در آنجا قرآن مقدس همچنين پرچم و نقشه كردستان با احترامات فوق العاده روي دست ملاحسين قرار داشت. افراد هيئت به ترتيب هيئت دولت پشت سر نخست وزير مراجعه نمودند و به حضور پيشوا رسيدند. آنگاه پيشوا به دست خود سرپوش روي قرآن مقدس و پرچم را برداشت و مراسم سوگند و تحليف به شرح زير به جاي آوردند.

«من به خدا و كلام عظيم خدا و ميهن و شرافت ملي اكراد و پرچم مقدس كردستان سوگند ياد مي كنم كه تا آخرين نفس زندگانيم و ريختن آخرين قطره خونم به جان و مال در راه پايدار نمودن آزادي و بلند كردن پرچم كردستان سعي خواهم نمود و به رياست جمهوري كردستان و اتحاد اكراد و آذربايجان مطيع و وفادار مي باشم.»

 

منبع: دلاورمردان روزهای سخت، اسدی، احمد، 1394، ایران سبز، تهران

 

1398/9/9 10:16:48 181 0
قسمت ارائه دهنده: مدیریت تولید محتوا
تویضیحات در موتور جستجو
ارتش شوروی در شمالغرب تا شهر بانه نفوذ کرد. ولی پس از یک هفته مجدداً به ارومیه بازگشت. در نتیجه شهر مهاباد و چند شهر کردنشین شمالی دست نخورده ماند و در همین اثنا محمد رشید خان یکی از سرکردگان کرد عشایر عراق شهر بانه را به تصرف خود درآورد و در تاریخ 3/7/1320 شهر مهاباد را تصرف نمود. در دیماه 1320 رفت و آمد افسران روسی به منطقه مهاباد آغاز شد و آنها روی افراد سرشناس منطقه مهاباد از جمله فردی بنام قاضی محمد فعالیت نمودند.
نظرات ارسالی
نظر شما


Retype the CAPTCHA code from the image
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 


4
>
تهران انتهای اتوبان ارتش خیابان برادران شهید شاهمرادی صندق پستی: 554-19575 - کدپستی: 1676653517
02122979698
Info@maarefjang.ir
پیام کوتاه هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی
300040004620
نرم افزار اندروید هیئت معارف جنگ
در این نرم افزار در بخش معارف جنگ عملیاتهای دوران دفاع مقدس همراه با نقشه هر عملیات و به تفکیک از سال اول تا سال هشتم جنگ قابل مشاهده می باشد.
هیئت معارف جنگ را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
کلیه حقوق قانونی این سایت متعلق به هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.

انتشار مقالات و مطالب در این پایگاه به منزله تائید تمام و کمال آنها نبوده، بلکه مطالب منعکس کننده نظرات نویسندگان آنها می باشد.

maarefjang @ 2015