• ارتش کلمه ی طیبه است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • ارتش جمهوری اسلامی ايران تنها ارتشی است كه در خدمت مردم و منافع ملی است و اعتقادات و احساسات بدنه و فرماندهان آن نيز همانند آحاد مردم است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • اساس استقلال مملكت بر ارتش است؛ بر نيروهاى زمينى و هوايى ودریائی است؛ لكن ارتشى كه متكى به ملت باشد. (امام خميني-ره)
  • وَالَّذِینَ جَاهَدُوا فِینَا لَنَهدِیَّنَهُم سُبُلَنَا وَ اِنَّ اللهَ لَمَعَ المُحُسِنِینَ (قرآن کریم، سوره مبارکه عنکبوت، آیه شریفه 69)
  • ما در جنگ ابهت دو ابرقدرت شرق و غرب را شکستیم. (امام خمینی - ره)
  • چرائی های جنگ تحمیلی و پاسخ به پرسشهای شما در خصوص دفاع مقدس در قسمت پرسش از شما، پاسخ از ما.
  • ارتش ما پشتوانه ملت ماست؛ ارتش ما ضامن استقلال كشور ماست. (امام خميني-ره)
  • «رژیم صهیونیستی ۲۵ سال آینده را نخواهد دید»، جملۀ منتخب مردم از بیانات سال94 مقام معظم رهبری(ایسنا)
  • 29 فروردین روز ارتش و سالروز حماسه آفرینی های نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران گرامی باد.
ارتش و دفاع مقدس از دیدگاه ولایت
صوت و تصویر
قطعنامه ها
کتاب آموزش معارف جنگ
آمار بازدید

عبور از سيروان (3)


دكتر چمران در پناه آتش نيروهاي پاسگاه، به طرف پايگاه پاسداران (ساختمان سابق ساواك) حركت كرده و در آنجا مستقر شد. مردم گروه گروه به خانة پاسداران مي‌آمدند و از ترس دموكرات‌ها پناهنده مي‌شدند. در نبردهاي شديد از تعداد 60 نفر پاسدار غيربومي فقط 16 نفر سالم مانده و بقيه شهيد يا مجروح شده بودند. پاسداران اصفهاني از دكتر چمران تقاضاي نيروي كمكي و اسلحه و مهمات داشتند. يك هفته مقاومت بدون آب و برق در حالي كه دموكرات‌ها بر ارتفاعات شهر مسلط بودند

دفاع مقدس، جنگ تحمیلی، معارف جنگ، شهید صیاد شیرازی، شهدای جنگ تحمیلی، امام خامنه ای،جنگ تحمیلی ، ارتش جمهوری اسلامی ایران، خاطرات دفاع مقدس، خاطرات فر

اوضاع پاوه (2)

سرتيپ فلاحي كه در منطقه حضور داشت و اوضاع را شخصاً مشاهده كرده بود، با هماهنگي دكتر چمران عصر روز 26 مرداد به كرمانشاه برمي‌گردد و به فرماندهي لشكر 81 كرمانشاه دستور مي‌دهد تا نيرويي مجهز به تانك و نفربر تحت پوشش هوانيروز به منطقه حركت داده و اشرار را سركوب نمايند. سرتيپ فلاحي خود نيز همراه ستون بوده است. همزمان گروه‌هايي از تيپ نوهد توسط بالگرد در پاوه فرود مي‌آيند.

حركت نيروهاي ارتش به خوبي و بدون درگيري و خونريزي انجام شد و ضدانقلاب از اطراف پاوه متواري گرديد. ستون نظامي ارتش تا نوسود پيشروي نمود(پيشاپيش تيم‌هايي از نيروي مخصوص در اطراف نوسود و مسير جادة پاوه ـ نوسود هلي‌برن شده و تامين را برقرار كرده بودند.) و با استقرار نيرويي در شوشمير كنترل محور نوسود ـ پاوه را در مرز به دست گرفت. براي مدتي آرامش و امنيت برقرار گرديد و فعاليت عناصر ضدانقلاب محدود شد.

در جريان محاصرة پاوه و يك هفته نبرد خونين، ايثار و مقاومت تعدادي از افراد ژاندارمري، پاسداران محلي و اعزامي به شهر پاوه ستودني بوده به طوري‌كه تعدادي از آنان مورد تشويق دكتر چمران قرار مي‌گيرند؛ از جمله ستوان يوسفي از ژاندارمري به يك درجه‌ ارشديت، استوار محمد سنجري و استوار دوم رباطي نيز به يك درجه ارشديت نايل مي‌گردد. دكتر چمران از شجاعت و فداكاري كم‌نظير اصغر وصالي فرمانده پاسداران پاوه و نقش مؤثر او در حفظ پاوه و سركوب مهاجمين ياد نموده است.

شرح كامل اين واقعه خود كتابي است جداگانه و روايات زيادي وجود دارد كه جاي آن در اين نوشته نيست، ليكن براي نمايان‌تر شدن اوضاع پاوه، گزارش كوتاه يكي از شاهدين و چند جمله نقل قول از شهيد چمران، روزنامه ها، شهيد سرلشكر فلاحي، شهيد اصغر وصالي و ديگران در اينجا ذكر مي‌شود:

گزارش شاهد:

«خبر درگيري عناصر فريب خورده از عشاير باينگان با مردم شهر پاوه كه به شدت همديگر را زده و لت و پار كرده بودند، موجي از وحشت و نگراني در بين مردم ايجاد كرده بود. مردم گروه گروه مقابل فرمانداري رفته و در آنجا متحصن شده و از ارتش و سپاه درخواست كمك داشتند. افراد فريب خورده و مسلح شده با همكاري دموكرات‌ها همة راه‌هاي مشرف به شهر را بسته و در اختيار خود گرفتند و چند كاميون حامل خواروبار اعزامي از كرمانشاه را به تصرف خود درآوردند. سرهنگ كريمي فرمانده هنگ ژاندارمري كرمانشاه به قوري‌قلعه (يكي از نقاط كمين و محل تحصن ضدانقلاب) رفت تا از راه مذاكره، به محاصرة پاوه خاتمه دهد اما موفق نشد. اقدامات آقاي سپهر استاندار كرمانشاه هم مؤثر واقع نشد و محاصرة شهر پاوه توسط حزب دموكرات ادامه يافت. حملة عناصر مسلح به شهر و درگيري آنان با پاسداران و جنگ و گريز به وجود آمده بر نگراني مردم مي‌افزود.

خبر عزيمت دكتر چمران به پاوه به دستور امام موجي از خوشحالي و اميد در دل مردم ايجاد كرد. ساعت پنج بعدازظهر 25 مرداد بالگرد حامل چمران در آسمان پاوه ظاهر شد و به محض نزديك شدن به محل فرود انبوه گلولة ضدانقلاب به سوي او باريدن گرفت، ولي خلبان بالگرد عليرغم سوراخ شدن بدنة بالگرد توانست آن را سالم بر باند فرود كه نزديك پاسگاه ژاندارمري بود، بنشاند. دكتر چمران و همراهان وي به صورت سينه‌خيز خود را به پشت ديواري رسانيدند و سپس با حالت خيز و زيگزاگ خود را به برج پاسگاه سنگي رساندند. در داخل پاسگاه، چمران و ارتشي‌ها مورد استقبال ستوان يوسفي قرار گرفتند و سپس طرح دفاع را ريختند. دكتر چمران، ستوان يوسفي فرمانده پاسگاه را مأمور دفاع از پاسگاه و دفع حملات ضدانقلاب نمود و به بقية حاضرين دستور داد تا خود را از طريق دره و كنار درختان به مقر پاسداران برسانند. تعدادي از افراد ضدانقلاب پس از ساعتي درگيري با در دست داشتن پرچم سفيد به پاسگاه نزديك شدند و ما گمان كرديم براي مذاكره و آتش بس آمده‌اند، اما وقتي نزديك پاسگاه رسيدند، در جان پناهي موضع گرفتند و افراد ما را به رگبار بسته و چند نفر را مجروح و شهيد نمودند. با مقاومت شديد نيروهاي موجود، حملة آنها دفع شد و از سقوط پاسگاه جلوگيري گرديد. (اين حادثه پس از مراجعت دكتر چمران و سرتيپ فلاحي به پاسگاه اتفاق افتاده كه پس از رفع توطئه، دكتر چمران و سرتيپ فلاحي دوباره به مقر پاسداران برمي‌گردند.)

دكتر چمران در پناه آتش نيروهاي پاسگاه، به طرف پايگاه پاسداران (ساختمان سابق ساواك) حركت كرده و در آنجا مستقر شد. مردم گروه گروه به خانة پاسداران مي‌آمدند و از ترس دموكرات‌ها پناهنده مي‌شدند. در نبردهاي شديد از تعداد 60 نفر پاسدار غيربومي فقط 16 نفر سالم مانده و بقيه شهيد يا مجروح شده بودند. پاسداران اصفهاني از دكتر چمران تقاضاي نيروي كمكي و اسلحه و مهمات داشتند. يك هفته مقاومت بدون آب و برق در حالي كه دموكرات‌ها بر ارتفاعات شهر مسلط بودند، آرامش را از مردم گرفته بود. دكتر چمران از طريق بي‌سيم، از كرمانشاه تقاضاي كمك ‌نمود. چند فروند بالگرد، مهمات و آذوقه به ما رسانيدند و زير آتش دشمن فرود آمدند، اما حادثة گيركردن ملخ يك فروند بالگرد به ديوارة كوه، باعث شهيد و زخمي شدن تعدادي شد. دموكرات‌ها به بيمارستان شهر حمله كرده و آن را تصرف نمودند. تعدادي را كشته و زخمي كرده و تعدادي زن و مرد از جمله پرستاران را سر بريدند و يك دكتر هندي نيز كشته شد. دموكرات‌ها شب در نزديكي مقر پاسداران و ديگر نقاط با بلندگو از مردم مي‌خواستند تا به آنها بپيوندند تا جان سالم به در ببرند. آنها مي‌گفتند قصد كشتن چمران و پاسداران را دارند. در اين بين دو فروند فانتوم بر فراز منطقة پاوه به عمليات نمايشي پرداختند و دفاع سرسختانة مدافعينِ مقر پاسداران، مانع از نفوذ ضدانقلاب به داخل آن شد. روزهاي بعد نيروهاي ارتش توسط بالگرد و عمده قواي آن به وسيله كاميون وارد منطقه شدند. ضدانقلاب به سرعت فراري شده و منطقه را ترك كرد و پايگاه‌هايش در اطراف شهر به تصرف نيروهاي خودي درآمد.»

از جمله خلبانان هوانيروز كه در جريان اين عمليات در امر آماد‌رساني، حمل رزمندگان و مجروحين و شكست نيروي متحد ضدانقلاب نقش قاطع و تعيين: کننده‌اي داشتند، مي‌توان سرهنگ 2 سعدي نام فرمانده هوانيروز كرمانشاه، سرهنگ علي زعفراني، مصيب مرادي، بلادي، هاشم فتحي، طاعتي، محمد‌رضا وجداني، جعفر مهدوي كلائي، حسن ستاري، علي مرادي، احمد كشوري، ستوان ناوپناهي و ميرزاخاني را نام برد كه سه نفر اخير خلبانان بالگرد كبري بوده‌اند.

 

منبع: عبور از سیروان، سرتيپ2 ستاد علي عبدي بسطامي ، ۱۳۹1، ایران سبز، تهران

1398/8/25 11:19:31 311 0
قسمت ارائه دهنده: مدیریت تولید محتوا
تویضیحات در موتور جستجو
دكتر چمران در پناه آتش نيروهاي پاسگاه، به طرف پايگاه پاسداران (ساختمان سابق ساواك) حركت كرده و در آنجا مستقر شد. مردم گروه گروه به خانة پاسداران مي‌آمدند و از ترس دموكرات‌ها پناهنده مي‌شدند. در نبردهاي شديد از تعداد 60 نفر پاسدار غيربومي فقط 16 نفر سالم مانده و بقيه شهيد يا مجروح شده بودند. پاسداران اصفهاني از دكتر چمران تقاضاي نيروي كمكي و اسلحه و مهمات داشتند. يك هفته مقاومت بدون آب و برق در حالي كه دموكرات‌ها بر ارتفاعات شهر مسلط بودند
نظرات ارسالی
نظر شما


Retype the CAPTCHA code from the image
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 


4
>
تهران انتهای اتوبان ارتش خیابان برادران شهید شاهمرادی صندق پستی: 554-19575 - کدپستی: 1676653517
02122979698
Info@maarefjang.ir
پیام کوتاه هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی
300040004620
نرم افزار اندروید هیئت معارف جنگ
در این نرم افزار در بخش معارف جنگ عملیاتهای دوران دفاع مقدس همراه با نقشه هر عملیات و به تفکیک از سال اول تا سال هشتم جنگ قابل مشاهده می باشد.
هیئت معارف جنگ را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
کلیه حقوق قانونی این سایت متعلق به هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.

انتشار مقالات و مطالب در این پایگاه به منزله تائید تمام و کمال آنها نبوده، بلکه مطالب منعکس کننده نظرات نویسندگان آنها می باشد.

maarefjang @ 2015