• ارتش کلمه ی طیبه است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • ارتش جمهوری اسلامی ايران تنها ارتشی است كه در خدمت مردم و منافع ملی است و اعتقادات و احساسات بدنه و فرماندهان آن نيز همانند آحاد مردم است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • اساس استقلال مملكت بر ارتش است؛ بر نيروهاى زمينى و هوايى ودریائی است؛ لكن ارتشى كه متكى به ملت باشد. (امام خميني-ره)
  • وَالَّذِینَ جَاهَدُوا فِینَا لَنَهدِیَّنَهُم سُبُلَنَا وَ اِنَّ اللهَ لَمَعَ المُحُسِنِینَ (قرآن کریم، سوره مبارکه عنکبوت، آیه شریفه 69)
  • ما در جنگ ابهت دو ابرقدرت شرق و غرب را شکستیم. (امام خمینی - ره)
  • چرائی های جنگ تحمیلی و پاسخ به پرسشهای شما در خصوص دفاع مقدس در قسمت پرسش از شما، پاسخ از ما.
  • ارتش ما پشتوانه ملت ماست؛ ارتش ما ضامن استقلال كشور ماست. (امام خميني-ره)
  • «رژیم صهیونیستی ۲۵ سال آینده را نخواهد دید»، جملۀ منتخب مردم از بیانات سال94 مقام معظم رهبری(ایسنا)
  • 29 فروردین روز ارتش و سالروز حماسه آفرینی های نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران گرامی باد.
ارتش و دفاع مقدس از دیدگاه ولایت
صوت و تصویر
قطعنامه ها
کتاب آموزش معارف جنگ
آمار بازدید

دلاورمردان روزهای سخت-2


مقدمه

غرض نقشی ست کز ما بازماند       کـه هسـتی را نـمی‌بینـم بقـایـی

اکنون که یک دهه از دوران بازنشستگی‌ام می‌گذرد، برآن شدم، هر چند مختصر به بیان رشادت و ایثارگری دلیر مردانی از ارتش جمهوری اسلامی ایران که افتخار انجام وظیفه در کنار آنان را داشتم بپردازم.

دفاع مقدس، جنگ تحمیلی، معارف جنگ، شهید صیاد شیرازی، شهدای جنگ تحمیلی، امام خامنه ای

شایان توجه است بعد از استقرار نظام شکوهمند ج.ا. دشمنان و مخالفان نظام برای دست یازیدن به اهداف شوم خود هرگونه فرصت را مغتنم می‌شمردند و با توجه به شرایط موجود برای جلوگیری از تثبیت حکومت نوپای اسلامی با در نظر داشتن توان و میزان قدرت سیاسی، نظامی خود با دولت مرکزی به مقابله می‌پرداختند. گرچه حمله ناجوانمردانه ارتش عراق در تاریخ 31/6/59 و آغاز جنگ تحمیلی هشت ساله عراق-ایران اوج تصمیمات کشورهای استکباری بود، لیکن نمی‌توان شیطنت و تلاش‌های مذبوحانه گروهک‌های معاند و معارض انقلاب اسلامی قبل از شروع جنگ تحمیلی را دور از نظر انگاشت. در همین راستا گروهک‌های مسلح غیرقانونی شمالغرب ایران را بهترین مکان برای آغاز جنگ‌های چریکی انتخاب نمودند، زیرا شرایط اقتصادی، جغرافیایی، مذهبی و قومی را به نظر خود مناسب می‌پنداشتند، بنابراین دولت تصمیم گرفت برای حفظ امنیت و کمک به مردم و ساکنین بی‌گناه آن منطقه که زیر ظلم و ستم گروهک‌ها واقع شده بودند از نیروهای نظامی مستقر در منطقه بهره گیرد. در این نوشتار سعی می‌گردد به شرح بعضی از مأموریت‌های واگذاری به گردان 192 تیپ 23 نیروهای ویژه هوابرد که برای تأمین امنیت در منطقه حضور می‌یافت پرداخته شود.

 

آشنایی با برخی احزاب

خوانندگان گرامی، به علت این که در این کتاب به گروه هایی از جمله کومله، منافقین و ... اشاراتی می‌شود بهتر است در ابتدا برای شناخت این گروه‌ها مطالبی هر چند مختصر ایراد گردد:

 

حزب کومله

این گروهک در ابتدا توسط افرادی از جمله مصطفی سلطانی، حسین کریمی و صدیق کمانگر در بین سالهای 47-48 تشکیل گردید. این افراد که کُرد بودند به علت روحیه ناسیونالیستی به جریانات کردستان علاقه مند بودند. این گروه در تحلیل‌های خود علت شکست قاضی محمد رهبر دموکرات‌ها را توجه به رؤسای عشایر و فئودال‌ها می‌دانستند، لذا بینش مارکسیستی را خط مشی خود قرار دادند. آنها که به دنبال ایجاد طبقه کارگری بودند، در تلاش بودند که با جنگ‌های پارتیزانی، مناطق مورد نظرشان را به تصرف در آورند. تعدادی از اعضای این حزب دستگیر شدند و پس از اینکه اسارتشان تمام شد، به کردستان بازگشتند و فعالیت حرفه‌ای خود را آغاز کردند.

سرتیپ سید حسام هاشمی در اثری که درباره نقش ارتش در تأمین امنیت کردستان است، در مورد حزب کومله و سایر گروه‌ها چنین می‌گوید:

این گروهک با اوج‌گیری انقلاب، فعالیت خود را در کردستان بیشتر نمود و در پاییز 57 که مبارزه با رژیم طاغوت علنی شده بود، اعضای کومله با پخش اعلامیه در روستاها و شهرهای کردستان، شوراهای شهری تشکیل دادند. این گروهک در 22 بهمن 57 در جریان خلع سلاح پاسگاه‌های ژاندارمری و شهربانی شهرهای کردستان نقش فعال داشتند و از این راه مقدار قابل توجهی سلاح به دست آورده بودند. در همین زمان، گروهک جلسه‌ای را با اکثریت اعضا تشکیل داد و ضمن اعلام موجودیت گروه، نشریه‌ای نیز با آرم کومله به چاپ رساندند و همپای دموکرات‌ها برای به دست آوردن قدرت در کردستان از هیچ کاری فروگذار نبودند.

 

منبع: دلاورمردان روزهای سخت، اسدی، احمد، 1394، ایران سبز، تهران

 

1398/8/25 11:9:34 128 0
قسمت ارائه دهنده: مدیریت تولید محتوا
تویضیحات در موتور جستجو
مقدمه غرض نقشی ست کز ما بازماند       کـه هسـتی را نـمی‌بینـم بقـایـی اکنون که یک دهه از دوران بازنشستگی‌ام می‌گذرد، برآن شدم، هر چند مختصر به بیان رشادت و ایثارگری دلیر مردانی از ارتش جمهوری اسلامی ایران که افتخار انجام وظیفه در کنار آنان را داشتم بپردازم.
نظرات ارسالی
نظر شما


Retype the CAPTCHA code from the image
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 


4
>
تهران انتهای اتوبان ارتش خیابان برادران شهید شاهمرادی صندق پستی: 554-19575 - کدپستی: 1676653517
02122979698
Info@maarefjang.ir
پیام کوتاه هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی
300040004620
نرم افزار اندروید هیئت معارف جنگ
در این نرم افزار در بخش معارف جنگ عملیاتهای دوران دفاع مقدس همراه با نقشه هر عملیات و به تفکیک از سال اول تا سال هشتم جنگ قابل مشاهده می باشد.
هیئت معارف جنگ را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
کلیه حقوق قانونی این سایت متعلق به هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.

انتشار مقالات و مطالب در این پایگاه به منزله تائید تمام و کمال آنها نبوده، بلکه مطالب منعکس کننده نظرات نویسندگان آنها می باشد.

maarefjang @ 2015