• ارتش کلمه ی طیبه است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • ارتش جمهوری اسلامی ايران تنها ارتشی است كه در خدمت مردم و منافع ملی است و اعتقادات و احساسات بدنه و فرماندهان آن نيز همانند آحاد مردم است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • اساس استقلال مملكت بر ارتش است؛ بر نيروهاى زمينى و هوايى ودریائی است؛ لكن ارتشى كه متكى به ملت باشد. (امام خميني-ره)
  • وَالَّذِینَ جَاهَدُوا فِینَا لَنَهدِیَّنَهُم سُبُلَنَا وَ اِنَّ اللهَ لَمَعَ المُحُسِنِینَ (قرآن کریم، سوره مبارکه عنکبوت، آیه شریفه 69)
  • ما در جنگ ابهت دو ابرقدرت شرق و غرب را شکستیم. (امام خمینی - ره)
  • چرائی های جنگ تحمیلی و پاسخ به پرسشهای شما در خصوص دفاع مقدس در قسمت پرسش از شما، پاسخ از ما.
  • ارتش ما پشتوانه ملت ماست؛ ارتش ما ضامن استقلال كشور ماست. (امام خميني-ره)
  • «رژیم صهیونیستی ۲۵ سال آینده را نخواهد دید»، جملۀ منتخب مردم از بیانات سال94 مقام معظم رهبری(ایسنا)
  • 29 فروردین روز ارتش و سالروز حماسه آفرینی های نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران گرامی باد.
ارتش و دفاع مقدس از دیدگاه ولایت
صوت و تصویر
قطعنامه ها
کتاب آموزش معارف جنگ
آمار بازدید

عبور از سيروان (2)


با پيروزي انقلاب اسلامي منافع و اقتدار اين‌گونه افراد به خطر افتاده و فرصتي براي اعلام وجود دشمنان سنتي آنان و طايفه و اطرافيانشان ايجاد شد. از طرفي همزمان با اوج گرفتن ناآرامي در كردستان، عناصري از احزاب و گروهك‌هاي مخالف جمهوري اسلامي با نفوذ در بين مردم بخش‌ها و روستاهاي شهرستان پاوه به تحريك پرداخته و با مستمسك قرار دادن برخورد پاسداران با دو راننده، به ميان مردم رفته و شايعة ورود ارتش و پاسداران براي سركوب عشاير را مي‌پراكنند و آنان را عليه طرفداران جمهوري اسلامي شورانده و تشويق به سركوبي مخالفين و تسلط بر امور شهر پاوه مي‌كنند. در روز 22 مرداد عده‌اي از اهالي قشلاق، تازه‌آباد و قوري‌قلعه در محل قوري‌قلعه متحصن شده و مسير كرمانشاه را مي‌بندند و عده‌اي از اهالي شمشير، نجار و روستاهاي مجاور پاوه در اين شهر تحصن مي‌كنند.

دفاع مقدس، جنگ تحمیلی، معارف جنگ، شهید صیاد شیرازی، شهدای جنگ تحمیلی، امام خامنه ای،جنگ تحمیلی ، ارتش جمهوری اسلامی ایران، خاطرات دفاع مقدس، خاطرات فر

اوضاع پاوه

شهرستان پاوه كه در آن زمان شامل بخش‌هاي مركزي نوسود، باينگان، جوانرود و روانسر[1] بود به لحاظ همجواري با استان سليمانيه عراق و كوهستاني بودن منطقه داراي شرايط امنيتي ويژه‌اي بوده و ايجاد آرامش در آنجا و كنترل ترددهاي مرزي دشوار بوده است، لذا حكومت‌هاي قبلي از وجود اشخاص ذي‌نفوذ و استخدام عناصر اطلاعاتي براي برقراري امنيت در اين خطه بهره جسته‌اند؛ چنانكه رژيم پهلوی از وجود اشخاصي مانند «امين بگ‌لهوني» كه استوار افتخاري يا به روايتي سرگرد افتخاري بوده است و افرادي از خانوادة او در محدودة پاوه و نوسود بهره مي‌جسته[2] و در بخش جوانرود اشخاصي از جمله «سالارجاف» با دولت همكاري داشته‌اند.

با پيروزي انقلاب اسلامي منافع و اقتدار اين‌گونه افراد به خطر افتاده و فرصتي براي اعلام وجود دشمنان سنتي آنان و طايفه و اطرافيانشان ايجاد شد. از طرفي همزمان با اوج گرفتن ناآرامي در كردستان، عناصري از احزاب و گروهك‌هاي مخالف جمهوري اسلامي با نفوذ در بين مردم بخش‌ها و روستاهاي شهرستان پاوه به تحريك پرداخته و با مستمسك قرار دادن برخورد پاسداران با دو راننده، به ميان مردم رفته و شايعة ورود ارتش و پاسداران براي سركوب عشاير را مي‌پراكنند و آنان را عليه طرفداران جمهوري اسلامي شورانده و تشويق به سركوبي مخالفين و تسلط بر امور شهر پاوه مي‌كنند. در روز 22 مرداد عده‌اي از اهالي قشلاق، تازه‌آباد و قوري‌قلعه در محل قوري‌قلعه متحصن شده و مسير كرمانشاه را مي‌بندند و عده‌اي از اهالي شمشير، نجار و روستاهاي مجاور پاوه در اين شهر تحصن مي‌كنند.

عناصري از حزب دموكرات، افراد طرفدار سردارجاف و افراد جلال طالباني[3] با جمع‌آوري نيرويي از عشاير «باينگان»، «زردويي»، روستاهاي اطراف پاوه و ديگر نقاط شهرستان در عصر 23 مرداد ماه به محاصرة شهر پاوه پرداختند و ضمن كنترل راه‌هاي ورودي از مردم شهر خواستند تا با آنان همكاري كرده و با بيرون راندن طرفداران جمهوري اسلامي و پاسداران انقلاب، زمينة تسلط احزاب بر مراكز مهم شهر را فراهم نمايند. اين وضعيت كه با دستگيري برخي افراد و تهديد و درگيري توأم بود، آرامش و امنيت ساكنين شهر را سلب نمود و كم‌كم خشونت و كشتار به داخل شهر كشيده شد. به‌ طوري ‌كه مردم به ستوه آمده و از مسئولين تقاضاي رسيدگي و اعزام ارتش به منطقه را نمودند.

بعد از ‌ظهر 25 مرداد سرتيپ ولي‌الله فلاحي فرمانده وقت نيروي زميني به اتفاق دكتر مصطفي چمران معاون نخست‌وزير كه ظاهراً به دستور امام يا نخست‌وزير مأمور رسيدگي شده بود، توسط بالگرد وارد پاوه شدند تا اوضاع وخيم را از نزديك مشاهده كرده و چاره‌انديشي نمايند، اما به محض فرود بالگرد در كنار سالن ورزشي واقع در غرب شهر پاوه، زير آتش شديد دشمن قرار مي‌گيرند و به سرعت خود را به پاسگاه ژاندارمري مي‌رسانند و به كمك افراد موجود در پاسگاه سنگي، به دفع حمله مهاجمين مي‌پردازند. همراهان سرتيپ فلاحي و دكتر چمران و ديگر افرادي كه از شهر به آنان ملحق شده‌ بودند، پس از دفع هجوم دشمن، ابتدا به گروهان ژاندارمري رفته و سپس خود را به ساختمان سابق ساواك كه اكنون مقر پاسداران منطقه 7 پاوه است مي‌رسانند. در آنجا به اتفاق فرمانده پاسداران - اصغر وصالي-  اوضاع را بررسي كرده و با وجود وخامت شرايط، تصميم به مقاومت و تقويت نيروها مي‌گيرند و براي ارسال پيامِ كمك به كرمانشاه، مجدداً زير رگبار گلولة دشمن به پاسگاه ژاندارمري برمي‌گردند تا از بي‌سيم ژاندارمري جهت درخواست كمك استفاده نمايند. وجود اين دو شخصيت در ترغيب افراد ژاندارمري و مدافعين كُرد كه با پاسداران پاوه همكاري مي‌كردند مؤثر مي‌افتد و دفاع سرسختانة آنان از سقوط شهر جلوگيري مي‌كند، اما عناصر ضدانقلاب به بيمارستان هلال احمر (شير و خورشيد سابق) واقع در شرق شهر كه بيمارستان نسبتاً مجهز و نوسازي بود حمله‌ور شده و آنجا را به تصرف خود در مي‌آورند و تعداد 25 نفر از مدافعين را به شهادت رسانيده و تعدادي از پرستاران (زن و مرد) را با وضع فجيعي سر بريده و حتي يك پزشك هندي بيمارستان را به قتل مي‌رسانند. (البسة خونين اين قربانيان كه به نمايش گذاشته شده بود هنگام مأموريت ما هنوز در محلي نگهداري مي‌شد.)

نبرد خونين پاوه و ادامة جنايات گروهك‌ها انعكاس گسترده‌اي در بين مردم سراسر كشور ايجاد كرده و اخبار تأسف‌آوري از آن ناحيه به گوش مي‌رسيد و روز به ‌روز اوضاع وخيم‌تر مي‌شد. بنابراين رهبر انقلاب فرمان زير را صادر كرد:  

 "از اطراف ايران، گروههاي مختلف ارتش و پاسداران و مردم غيرتمند تقاضا كرده‌اند كه من دستور بدهم به سوي پاوه رفته، غائله را ختم كنند. من از آنان تشكر مي‌كنم و به دولت و ارتش و ژاندارمري اخطار مي‌كنم، اگر با توپ‌ها و تانك‌ها و قواي مجهز تا بيست و چهار ساعت ديگر حركت به سوي پاوه نشود، من همه را مسئول مي‌دانم. من به عنوان رياست كل قوا به رئيس ستاد ارتش دستور مي‌دهم كه فوراً با تجهيز كامل عازم منطقه شوند و به تمام پادگان‌هاي ارتش و ژاندارمري دستور مي‌دهم كه بي‌انتظار دستور ديگر و بدون فوت وقت، با تمام تجهيزات به سوي پاوه حركت كنند و به دولت دستور مي‌دهم وسايل حركت پاسداران را فوراً فراهم كنند. تا دستور ثانوي من مسؤول اين كشتار وحشيانه را قواي انتظامي مي‌دانم و در صورتي كه تخلف از اين دستور نمايند، با آنان عمل انقلابي مي‌كنم. مكرر از منطقه اطلاع مي‌دهند كه دولت و ارتش كاري انجام نداده‌اند. من اگر تا بيست و چهار ساعت ديگر عمل مثبت انجام نگيرد، سران ارتش و ژاندارمري را مسؤول مي‌دانم "

 

منبع: عبور از سیروان، سرتيپ2 ستاد علي عبدي بسطامي ، ۱۳۹1، ایران سبز، تهران

 


[1]ـ اكنون كه جوانرود و روانسر به شهرستان ارتقا يافته‌اند، شهرستان پاوه شامل بخش‌هاي مركزي، نوسود و باينگان مي‌باشد.

[2]ـ در دوران كهولت «امين‌بگ» فرزند يا برادرزاده‌اش به نام «عزت‌بگ» با درجة سروان افتخاري در برقراري امنيت شهرستان پاوه نقش داشته و يكي ديگر از فرزندانش بخشدار طويلة عراق بوده، تعدادي از افراد اين طايفه شناسنامة عراقي هم داشته و براي هر دو دولت كار اطلاعاتي انجام مي‌داده‌اند. اما طبق اظهارات چند نفر تعصب و تمايل آنان به ايران محرز بوده است.

[3]ـ دربارة هويت مهاجمين به پاوه اظهارنظرهاي متفاوتي شده است. چنانچه برخي منابع، چپي‌ها و دموكرات‌ها را ذكر كرده‌اند، برخي ديگر مزدوران سردارجاف و پاليزبان و دزدان قلخاني و جوانرودي را نام برده‌اند و در مواردي افراد جلال طالباني، حزب دموكرات، چند تن از اهالي قوري‌قلعه، قشلاق، منصورآباد و باينگان و چريك‌هاي فدايي خلق را عوامل و نيروي مهاجم قلمداد كرده‌اند.

گرچه عشاير و مردم بومي منطقه نيروي اصلي هجوم را تشكيل داده‌اند، اما رهبري سياسي و تداركات به عهدة حزب دموكرات بوده است، چنانچه در تاريخ 17/3/58 چند كاميون ارتشي مصادره شده توسط حزب دموكرات حامل شش‌هزار قبضة تيربار، تفنگ ژـ3، ام ‌يك و برنو از مهاباد وارد حوزة اورامانات مي‌شود تا محمولة آن در اختيار حزب دموكرات شاخة پاوه قرار گيرد و بين مردم تقسيم شود.

1398/8/22 11:23:40 350 0
قسمت ارائه دهنده: مدیریت تولید محتوا
تویضیحات در موتور جستجو
با پيروزي انقلاب اسلامي منافع و اقتدار اين‌گونه افراد به خطر افتاده و فرصتي براي اعلام وجود دشمنان سنتي آنان و طايفه و اطرافيانشان ايجاد شد. از طرفي همزمان با اوج گرفتن ناآرامي در كردستان، عناصري از احزاب و گروهك‌هاي مخالف جمهوري اسلامي با نفوذ در بين مردم بخش‌ها و روستاهاي شهرستان پاوه به تحريك پرداخته و با مستمسك قرار دادن برخورد پاسداران با دو راننده، به ميان مردم رفته و شايعة ورود ارتش و پاسداران براي سركوب عشاير را مي‌پراكنند و آنان را عليه طرفداران جمهوري اسلامي شورانده و تشويق به سركوبي م
نظرات ارسالی
نظر شما






Retype the CAPTCHA code from the image
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 


4
>
تهران انتهای اتوبان ارتش خیابان برادران شهید شاهمرادی صندق پستی: 554-19575 - کدپستی: 1676653517
02122979698
Info@maarefjang.ir
پیام کوتاه هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی
300040004620
نرم افزار اندروید هیئت معارف جنگ
در این نرم افزار در بخش معارف جنگ عملیاتهای دوران دفاع مقدس همراه با نقشه هر عملیات و به تفکیک از سال اول تا سال هشتم جنگ قابل مشاهده می باشد.
هیئت معارف جنگ را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
کلیه حقوق قانونی این سایت متعلق به هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.

انتشار مقالات و مطالب در این پایگاه به منزله تائید تمام و کمال آنها نبوده، بلکه مطالب منعکس کننده نظرات نویسندگان آنها می باشد.

maarefjang @ 2015