• ارتش کلمه ی طیبه است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • ارتش جمهوری اسلامی ايران تنها ارتشی است كه در خدمت مردم و منافع ملی است و اعتقادات و احساسات بدنه و فرماندهان آن نيز همانند آحاد مردم است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • اساس استقلال مملكت بر ارتش است؛ بر نيروهاى زمينى و هوايى ودریائی است؛ لكن ارتشى كه متكى به ملت باشد. (امام خميني-ره)
  • وَالَّذِینَ جَاهَدُوا فِینَا لَنَهدِیَّنَهُم سُبُلَنَا وَ اِنَّ اللهَ لَمَعَ المُحُسِنِینَ (قرآن کریم، سوره مبارکه عنکبوت، آیه شریفه 69)
  • ما در جنگ ابهت دو ابرقدرت شرق و غرب را شکستیم. (امام خمینی - ره)
  • چرائی های جنگ تحمیلی و پاسخ به پرسشهای شما در خصوص دفاع مقدس در قسمت پرسش از شما، پاسخ از ما.
  • ارتش ما پشتوانه ملت ماست؛ ارتش ما ضامن استقلال كشور ماست. (امام خميني-ره)
  • «رژیم صهیونیستی ۲۵ سال آینده را نخواهد دید»، جملۀ منتخب مردم از بیانات سال94 مقام معظم رهبری(ایسنا)
  • 29 فروردین روز ارتش و سالروز حماسه آفرینی های نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران گرامی باد.
ارتش و دفاع مقدس از دیدگاه ولایت
صوت و تصویر
قطعنامه ها
کتاب آموزش معارف جنگ
آمار بازدید

بازخوانی جنگ تحمیلی (45)


سال 1365 (2)

من از ستوان‌دومی ویژگی‌های مثبت و منفی فرماندهانم را یادداشت و به آنها دقت می‌کردم. از بدو مسئولیت فرماندهی نزاجا با جناب سرهنگ علی صیادشیرازی به عنوان افسر اطلاعات، تماس‌های 24 ساعته و روزانه در شرایط بحرانی و میادین و جلسات ستادی و بعد از جنگ هم در هیئت معارف جنگ تماس‌های هفتگی داشتم و همه ویژگی‌های ایشان را هم یادداشت می‌کردم. از اینرو به جرئت می‌توانم بگویم که در هیچ‌کدام از فرماندهان قبل و بعد از انقلاب اسلامی، ویژگی‌های خاص جناب صیادشیرازی را ندیده‌ام. پس از شهادت ایشان هم با هرکسی که از شهید صیادشیرازی صحبت می‌کردم یک جمله می‌گفت: «مراسم تشییع جنازه و خاکسپاری و بوسه رهبر فرزانه ایران اسلامی بر تابوت او گواه شخصیت و جایگاه شهید صیادشیرازی در جامعه است.»

دفاع مقدس، جنگ تحمیلی، معارف جنگ، شهید صیاد شیرازی، شهدای جنگ تحمیلی، امام خامنه ای،جنگ تحمیلی ، ارتش جمهوری اسلامی ایران، خاطرات دفاع مقدس، خاطرات فر

شهید صیادشیرازی به عنوان یک انسان، یک افسر، یک فرمانده مورد تأیید همگان بود. از روحانیت در تمام مراتب، از سرباز و افسر و بسیجی و سپاهی. نقش او بعد از جنگ هم در سازماندهی هیئت معارف جنگ و انتقال تجربه‌ها و تاریخ جنگ به دانشجویان جوان دانشکده افسری و نیز نشر و حفظ حقایق و تاریخ جنگ کمتر از خدمات برازنده او در جنگ نیست. ویژگی‌های والای او را اگر بخواهیم بگوییم باید به موارد زیر فقط اشاره‌ای داشته باشیم:

ظرفیت بالا در پذیرش مشکلات و توکل به خدا، ایمان و اعتقاد، جسارت، جرئت، شجاعت، صداقت، تواضع، فروتنی، صبر، شکیبایی، عدالت در قضاوت، دوری از خشونت، یک نظامی بسیار منضبط، مقیّد، پاکیزه، منظم و با ظاهری آراسته، بسیار فعال، با عزم و اراده خستگی‌ناپذیر، حسابگر و دقیق، با برنامه منظم، ولایت‌مدار و متدین و بسیار معتقد به وحدت با سپاه پاسداران.

جلسه ستادی مورخ19/1/1365 در قرارگاه خاتم‌الانبیاء(ص) در ساختمانی مجاور مجلس شورای اسلامی و با حضور آقای هاشمی رفسنجانی و دکتر روحانی (رئیس ستاد)،
دکتر خرازی، دکتر فیروزآبادی، فرماندهان نیروهای ارتش، رئیس ستاد مشترک ارتش (جناب سرهنگ اسماعیل سهرابی)، معاونین ستاد مشترک، جناب سرهنگ علی صیادشیرازی (فرماندهی نزاجا)، جناب سرهنگ علی‌اصغر جمالی (جانشین نیروی زمینی)، جناب سرهنگ موسوی قویدل، جناب سرهنگ مفید و جناب سرهنگ سروری برگزار شد.

ابتدا فرماندهی نزاجا در مورد حمله عراق به زبیدات و شرهانی، سپس برادر سنجقی (معاون حجت‌الاسلام حسن روحانی) حمله به شاخ شمیران را توضیح دادند. قبل از صحبت آقای هاشمی رفسنجانی، جناب سرهنگ موسوی قویدل (معاون اطلاعات و عملیات نزاجا) رو به من کرد و گفت: «ابتدا آقای سرهنگ مفید در مورد این حملات عراق و اینکه تا کجا و تا کی ادامه دارد، توضیح بدهند.»

در طول حدود هشت سال مسئولیت اطلاعاتی در جبهه‌ها، شاید برای اولین و شاید هم آخرین باری بود که یک فرمانده از افسر اطلاعات می‌پرسید که دشمن چه خواهد کرد. هرچند که من در تمام برآوردهای اطلاعاتی و حتی در گزارش‌های اطلاعاتی نوبه‌ای روزانه، همیشه راهکار انتخابی دشمن را با تأکید بر چه نوع عملیاتی، با چه نوع استعدادی و در کجا و چطور تشریح می‌کردم. اینها از وظایف ذاتی افسر اطلاعات است، وظیفه من تنها گزارش وقایع و اخبار نبود.

من در اوایل صحبت‌هایم در موقعی که بعد از طی دوره دافوس به معاونت عملیات و اطلاعات نیروی زمینی خودم را معرفی کردم، گفتم:

«سپهبد حسن ناصری به من فرمودند: افسر اطلاعات خوب آن است که افسر عملیات خوبی باشد و برعکس. منظور ایشان این بود که افسر اطلاعات با آشنایی به دکترین عملیاتی، به ساختار و سازمان و تاکنیک‌های دشمن، با بهره‌گیری از تجربه عملیاتی خواهد توانست به راهکار دشمن برسد.»

من در پاسخ به سؤال فرماندهی کل قوا، ضمن برشمردن تاریخ و محل و استعداد و اهداف حمله‌های دشمن در اسفندماه 1364 و اوایل سال 1365، توضیح دادم:

«از انتخاب محل و هدف حملات دشمن که در شمال‌غرب، غرب و جنوب (چوارتا، مریوان، شاخ‌شمیران، مهران، شرهانی) انجام داده است، معلوم می‌شود که این حملات در اجرای یک دستور کلی بوده، که ارتش عراق به سپاه‌های خودش ابلاغ کرده است و اهداف آن در ابتدا خارج شدن از حالت پدافندی مستمری است که از هفته دوم جنگ و بهتر است بگویم از مورخ 24/8/1359(حمله به سوسنگرد)، یعنی بیش از پنج سال تاکنون در دستور کار ارتش عراق بود. چون ماندن سرباز برای مدت طولانی در سنگر و حالت دفاعی، حالت بی‌تفاوتی و خستگی و ضعف روحیه ایجاد می‌کند. همان که در اصطلاح مرض سنگر می‌گوییم.

 دوم، دیدیم که هدف‌ها را ابتدا در خاک عراق و آنجا‌هایی انجام داد که در تصرف نیروهای ما بود. مثل چوارتا و دره شیلر و کانی‌مانکا و شاخ‌شمیران و در مرحله بعدی نقاط حساس در داخل خاک ما مثل مهران برای بهره‌برداری سیاسی و تبلیغاتی و یا شرهانی برای دستیابی به مواضع برتر. تا پایان سال 1364، درحدود 2600 کیلومترمربع از خاک عراق آزاد شده و در تصرف نیروهای ما است که در حملات اخیر مقداری از آن را پس گرفته است. باید تذکر دهم که تا این تاریخ 19/9/1365 هنوز حدود 132 کیلومترمربع در منطقه شمال‌غرب (عملیات قادر) و درحدود 674 کیلومترمربع در منطقه دره شیلر (عملیات والفجر4)، در منطقه عملیاتی غرب درحدود 35 کیلومترمربع و در منطقه عملیاتی جنوب درحدود 244 کیلومترمربع در جمع 1085 کیلومترمربع از خاک عراق در دست ما است. از خاک میهن اسلامی ما هم درحدود 1500 کیلومترمربع در تصرف ارتش عراق است.

در تمام این تک‌ها، استعداد به کار گرفته شده حداکثر در حد یک لشکر بوده است. فرقی نمی‌کند این اهداف در منطقه دفاعی ارتش باشد یا سپاه و این نبوده که بگویم فقط به مواضع ارتش حمله کرده است.

و اما اینکه سؤال فرمودید: ادامه خواهد داشت یا نه؟ باید بگویم بله و در آینده باید منتظر بود. نقاط ضعف ما را متوجه شده است. پیروزی را هم زیر زبانش مزه کرده و هنوز هم نقاط دیگری هست که می‌تواند هدف او باشد. مثل سیدکان در منطقه سپاه1 عراق (در منطقه عملیاتی قادر) و یا فاو و یا مناطق حساس مرزی مثل سانواپا در منطقه سومار و یا جزایر مجنون؛ لذا خیلی محتمل است که ادامه داشته باشد، بخصوص به فاو در منطقه سپاه7 عراق. تا اینجا هم نشان داده که هدف‌هایش محدود و فراتر نرفته است و کلاً این رقابتی است بین سپاه‌های عراق که از یکدیگر عقب نمانند. در آخر توصیه من به فرماندهان در مورد کنترل دقیق خطوط تماس و گزارش کوچک‌ترین فعالیت‌های دشمن و مهم‌تر از همه، داشتن یک احتیاط متحرک در مناطق شمال‌غرب، غرب و جنوب است.»

در اینجا آقای هاشمی رفسنجانی وارد صحبتم شد و گفت: «کاملاً ابتکار عمل در دست دشمن است. چه در جبهه‌ها و چه در بمباران شهر‌ها و بنادر و نقاط حساس.»

بعد از من جناب سرهنگ موسوی قویدل از مشکلات جبهه‌ها و از طرح‌های تک‌ها محدود و نیمه‌گسترده آینده نزاجا، از تعمیری بودن توپ‌ها که لوله‌های آنها به صفر رسیده، از عدم جایگزینی تجهیزات، از واگذاری تعدادی خمپاره‌انداز به سپاه که از واحدها جمع‌آوری شده و این امر در ناتوانی آنها خیلی مؤثر است، از کمبود موانع در خطوط دفاعی، از اینکه برادران فکر می‌کنند، نزاجا لجستیک سپاه است، از ضعف شدید روحیه و مواردی دیگری صحبت کرد.

آقای حسن روحانی هم اشاره کردند: «ممکن است نیروهای عظیمی از مردم فراخوان شوند که سپاه به تنهایی قادر به آموزش آنها نیست؛ لذا نزاجا برنامه‌ریزی برای پذیرش و آموزش آنها داشته باشد. سربازانی که جذب ارتش می‌شوند ممکن است همه آنها روحیه جنگیدن نداشته باشند؛ فلذا باید از بین آنها سربازان باانگیزه و مؤمن برای واحدهای در خط انتخاب شوند. در مورد موانع، قبلاً هم به ما گفتند که اگر در جلو خط مانع ایجاد کنیم، روحیه آفندی را از دست می‌دهند. هشت گردان توپخانه ارتش هم در فاو در کنترل سپاه است که باید رها شود.»

 

منبع: بازخوانی جنگ تحمیلی ، سرتیپ2 پیاده ستاد عبدالحسین مفید ، ۱۳۹۸، ایران سبز، تهران

1398/8/22 11:18:59 349 0
قسمت ارائه دهنده: مدیریت تولید محتوا
تویضیحات در موتور جستجو
سال 1365 (2) من از ستوان‌دومی ویژگی‌های مثبت و منفی فرماندهانم را یادداشت و به آنها دقت می‌کردم. از بدو مسئولیت فرماندهی نزاجا با جناب سرهنگ علی صیادشیرازی به عنوان افسر اطلاعات، تماس‌های 24 ساعته و روزانه در شرایط بحرانی و میادین و جلسات ستادی و بعد از جنگ هم در هیئت معارف جنگ تماس‌های هفتگی داشتم و همه ویژگی‌های ایشان را هم یادداشت می‌کردم. از اینرو به جرئت می‌توانم بگویم که در هیچ‌کدام از فرماندهان قبل و بعد از انقلاب اسلامی، ویژگی‌های خاص جناب صیادشیرازی را ندیده‌ام. پس از شهادت ایشان هم با
نظرات ارسالی
نظر شما


Retype the CAPTCHA code from the image
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 


4
>
تهران انتهای اتوبان ارتش خیابان برادران شهید شاهمرادی صندق پستی: 554-19575 - کدپستی: 1676653517
02122979698
Info@maarefjang.ir
پیام کوتاه هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی
300040004620
نرم افزار اندروید هیئت معارف جنگ
در این نرم افزار در بخش معارف جنگ عملیاتهای دوران دفاع مقدس همراه با نقشه هر عملیات و به تفکیک از سال اول تا سال هشتم جنگ قابل مشاهده می باشد.
هیئت معارف جنگ را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
کلیه حقوق قانونی این سایت متعلق به هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.

انتشار مقالات و مطالب در این پایگاه به منزله تائید تمام و کمال آنها نبوده، بلکه مطالب منعکس کننده نظرات نویسندگان آنها می باشد.

maarefjang @ 2015