• ارتش کلمه ی طیبه است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • ارتش جمهوری اسلامی ايران تنها ارتشی است كه در خدمت مردم و منافع ملی است و اعتقادات و احساسات بدنه و فرماندهان آن نيز همانند آحاد مردم است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • اساس استقلال مملكت بر ارتش است؛ بر نيروهاى زمينى و هوايى ودریائی است؛ لكن ارتشى كه متكى به ملت باشد. (امام خميني-ره)
  • وَالَّذِینَ جَاهَدُوا فِینَا لَنَهدِیَّنَهُم سُبُلَنَا وَ اِنَّ اللهَ لَمَعَ المُحُسِنِینَ (قرآن کریم، سوره مبارکه عنکبوت، آیه شریفه 69)
  • ما در جنگ ابهت دو ابرقدرت شرق و غرب را شکستیم. (امام خمینی - ره)
  • چرائی های جنگ تحمیلی و پاسخ به پرسشهای شما در خصوص دفاع مقدس در قسمت پرسش از شما، پاسخ از ما.
  • ارتش ما پشتوانه ملت ماست؛ ارتش ما ضامن استقلال كشور ماست. (امام خميني-ره)
  • «رژیم صهیونیستی ۲۵ سال آینده را نخواهد دید»، جملۀ منتخب مردم از بیانات سال94 مقام معظم رهبری(ایسنا)
  • 29 فروردین روز ارتش و سالروز حماسه آفرینی های نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران گرامی باد.
ارتش و دفاع مقدس از دیدگاه ولایت
صوت و تصویر
قطعنامه ها
کتاب آموزش معارف جنگ
آمار بازدید

عبور از سيروان (1)


معرفي نويسنده: سرتيپ2 ستاد علي عبدي بسطامي

در سال 1331 در شهرستان الشتر استان لرستان متولد شد. پنج سال اول دوران ابتدايي را در همان شهرستان تحصيل نمود. از سال ششم ابتدايي تا پايان دورة متوسطه را در شهرستان خرم‌آباد گذراند و موفق به اخذ ديپلم در رشته طبيعي (علوم تجربي) گرديد.

در سال 1350 وارد دانشكده افسري شد و در سال 1353 با درجه ستواندومي فارغ‌التحصيل و جهت طي دوره مقدماتي پياده به مركز پياده شيراز اعزام گرديد. پس از گذراندن دوره مقدماتي ابتدا در سمت فرمانده دسته ادوات و يك سال بعد در سمت فرمانده گروهان پياده در گردان139 تيپ مستقل84 پياده مشغول خدمت شد.

دفاع مقدس، جنگ تحمیلی، معارف جنگ، شهید صیاد شیرازی، شهدای جنگ تحمیلی، امام خامنه ای،جنگ تحمیلی ، ارتش جمهوری اسلامی ایران، خاطرات دفاع مقدس، خاطرات فر

پس از پيروزي انقلاب اسلامي و با شروع نا‌ آرامي‌ها در شمالغرب كشور و به دنبال آن تهاجم سراسري ارتش عراق به ميهن اسلامي‌مان، ابتدا در سمت فرمانده گروهان و سپس به عنوان افسر عمليات، معاون و سرپرست و فرمانده گردان پياده در دوران دفاع مقدس در مناطق عملياتي غرب و جنوب حضور داشته است.

پس از طي دوره عالي پياده، در سال 1367 به عنوان فرمانده گردان دانشجويان دانشگاه افسري امام علي (ع)، و فرمانده گردان در مرآ07 و لشكر84 پياده انجام وظيفه نمود. پس از طي دوره دافوس در سال 1371 ابتدا با عنوان معاون تيپ در لشكر84 و از سال 1373 به عنوان فرمانده تيپ در لشكرهاي64، 58 و 30 فعاليت نموده است.

پس از بازنشستگي در سال 1380، همكاري افتخاري را با هيئت معارف جنگ شهيد سپهبد علي صياد شيرازي را داشته و تا كنون پنج عنوان كتاب خاطرات از دوران دفاع مقدس را تهيه و تدوين نموده‌ است. همچنين به عنوان مدرس مدعو در دانشگاه افسري امام علي (ع)، دانشكده فارابي، دانشكده عقيدتي سياسي آجا و مركز آموزش‌هاي پشتيباني نزاجا همكاري دارد.

مقدمه

شهرستان پاوه با بخش‌هاي تابع جوانرود يك محدودة جغرافيايي را تشكيل مي‌دهد كه از ايام گذشته به دلايل ذيل برقراري امنيت در آنجا مورد توجه بوده است.

1ـ وجود محور مواصلاتي كرمانشاه ـ روانسر ـ پاوه ـ نوسود به استان سليمانية عراق (شهرهاي حلبچه، خرمال، سيد‌صادق، پنجوين و سليمانيه) كه از نظر نظامي، تبادل كالا و ارتباطات ساكنين مرز داراي اهميت است.

2ـ اين منطقة كوهستاني با داشتن دره‌هاي عميق، پوشش جنگلي و صعب‌العبور بودن، همواره مكان مناسبي براي فعاليت و اختفاي عوامل مخالف حكومت، چته‌ها[1] و ديگر افراد شرور و ياغي بوده است.

3 ـ ساكنين كرد‌ و بومي اين منطقه به علت مراوده و ارتباطات نزديك يا خويشاوندي با كردهاي عراقي استان سليمانية عراق مورد توجه دو‌لت‌هاي ايران و عراق بوده‌اند و همواره تلاش شده است تا كشور مقابل مرزنشينان را عليه دولت متبوعه‌شان تحريك نكند يا براي كسب اطلاعات به خدمت

 

نگيرد. بعضي خانواده‌ها يا شخصيت‌هاي مرزنشين ايراني شناسنامة عراقي هم داشته و در دو طرف مرز داراي زمين و مكان سكونت بوده‌اند.

4 ـ ساكنين مناطق پاوه، نوسود و جوانرود گرچه از نظر سياسي تابع استان كرمانشاه مي‌باشند، اما از نظر فرهنگي(زبان، مذهب و آداب و سنن) پيوستگي بيشتري به كردها داشته و لذا همانند ساير مناطق كردنشين در طيف عمليات گروه‌هاي ضدانقلاب قرار گرفتند.

پس از پيروزي انقلاب اسلامي سران برخی طوايف منطقه از جمله «قلخاني‌ها» و «جافي‌ها» كه منافع و موقعيت خود را در خطر مي‌ديدند به تحريك مردم پرداخته و تلاش نمودند تا منطقه را به آشوب بكشند. سالار جاف نمايندة سابق مردم آن ديار در مجلس شوراي ملی به جوخة اعدام سپرده شده بود و برادرش سردار با همكاري طرفداران «پاليزبان» و افرادي مانند افراسياب و اكبر روايي به فعاليت عليه نظام مي‌پرداختند. بنابراين شاخه‌هايي از حزب دموكرات كردستان، كومله، رزگاري و عناصري از گروه‌هاي چپ‌گرا و تعدادي از فراريان رژيم گذشته كه محيط را مساعد مي‌ديدند، در منطقه مستقر شده و حامي و مشوقي براي افراد شرور و ماجراجو گرديدند. عناصر ضد‌انقلاب پس از اجراي يكسري عمليات دستگيري و ضرب و شتم مخالفين، غارت محموله‌هاي خواروبار و ايجاد ناامني در شهرها و محورها، در تاريخ 23/5/58 شهر پاوه را در محاصره گرفته و طي 11 روز نبرد سنگين ـ كه تا تسلط كامل بر كلية مراكز حساس اين شهر فاصلة چنداني نداشتند ـ تعداد زيادي را كشته يا مجروح نمودند. شقاوت و بي‌رحمي مهاجمين به قدري بود كه تعدادي از مجروحين بستري در بيمارستان، چند پرستار و پزشك را با وضع فجيعي به شهادت رسانيدند.

در اين حادثه چند فروند بالگرد و يك فروند فانتوم F-4 كه براي امدادرساني به محاصره‌شدگان يا متفرق كردن مهاجمين وارد عمل شده بودند، ساقط شده و چند نفر از بهترين خلبانان نيروي هوايي و هوانيروز به شهادت رسيدند.

با همت شهيد دكتر چمران و شهيد سرلشكر فلاحي فرمانده وقت نيروي زميني و ديگر رزمندگانِ از جان گذشته، از سقوط پاوه و توسعة كشتار و فجايع جلوگيري شد و با ورود نيروهاي نظامي به منطقه آرامش و امنيت در آن شهرستان برقرار گرديد.

 

منبع: عبور از سیروان، سرتيپ2 ستاد علي عبدي بسطامي ، ۱۳۹1، ایران سبز، تهران

 


[1] - چته: مناطق کرد نشین این کلمه را برای افراد یاغی و راهزن به کار می برند.

1398/8/21 11:42:31 347 0
قسمت ارائه دهنده: مدیریت تولید محتوا
تویضیحات در موتور جستجو
معرفي نويسنده: سرتيپ2 ستاد علي عبدي بسطامي در سال 1331 در شهرستان الشتر استان لرستان متولد شد. پنج سال اول دوران ابتدايي را در همان شهرستان تحصيل نمود. از سال ششم ابتدايي تا پايان دورة متوسطه را در شهرستان خرم‌آباد گذراند و موفق به اخذ ديپلم در رشته طبيعي (علوم تجربي) گرديد. در سال 1350 وارد دانشكده افسري شد و در سال 1353 با درجه ستواندومي فارغ‌التحصيل و جهت طي دوره مقدماتي پياده به مركز پياده شيراز اعزام گرديد. پس از گذراندن دوره مقدماتي ابتدا در سمت فرمانده دسته ادوات و يك سال بعد در سمت فرم
نظرات ارسالی
نظر شما


Retype the CAPTCHA code from the image
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 


4
>
تهران انتهای اتوبان ارتش خیابان برادران شهید شاهمرادی صندق پستی: 554-19575 - کدپستی: 1676653517
02122979698
Info@maarefjang.ir
پیام کوتاه هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی
300040004620
نرم افزار اندروید هیئت معارف جنگ
در این نرم افزار در بخش معارف جنگ عملیاتهای دوران دفاع مقدس همراه با نقشه هر عملیات و به تفکیک از سال اول تا سال هشتم جنگ قابل مشاهده می باشد.
هیئت معارف جنگ را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
کلیه حقوق قانونی این سایت متعلق به هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.

انتشار مقالات و مطالب در این پایگاه به منزله تائید تمام و کمال آنها نبوده، بلکه مطالب منعکس کننده نظرات نویسندگان آنها می باشد.

maarefjang @ 2015