• ارتش کلمه ی طیبه است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • ارتش جمهوری اسلامی ايران تنها ارتشی است كه در خدمت مردم و منافع ملی است و اعتقادات و احساسات بدنه و فرماندهان آن نيز همانند آحاد مردم است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • اساس استقلال مملكت بر ارتش است؛ بر نيروهاى زمينى و هوايى ودریائی است؛ لكن ارتشى كه متكى به ملت باشد. (امام خميني-ره)
  • وَالَّذِینَ جَاهَدُوا فِینَا لَنَهدِیَّنَهُم سُبُلَنَا وَ اِنَّ اللهَ لَمَعَ المُحُسِنِینَ (قرآن کریم، سوره مبارکه عنکبوت، آیه شریفه 69)
  • ما در جنگ ابهت دو ابرقدرت شرق و غرب را شکستیم. (امام خمینی - ره)
  • چرائی های جنگ تحمیلی و پاسخ به پرسشهای شما در خصوص دفاع مقدس در قسمت پرسش از شما، پاسخ از ما.
  • ارتش ما پشتوانه ملت ماست؛ ارتش ما ضامن استقلال كشور ماست. (امام خميني-ره)
  • «رژیم صهیونیستی ۲۵ سال آینده را نخواهد دید»، جملۀ منتخب مردم از بیانات سال94 مقام معظم رهبری(ایسنا)
  • 29 فروردین روز ارتش و سالروز حماسه آفرینی های نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران گرامی باد.
ارتش و دفاع مقدس از دیدگاه ولایت
صوت و تصویر
قطعنامه ها
کتاب آموزش معارف جنگ
آمار بازدید

استقبال خونين (17)


نظاميان بومي سقز به تأسي از همفكران خود در پادگان سنندج كه متحصن شده بودند، مدتي در شهر سقز تحصن كرده و سرِ خدمت حاضر نشدند. براي بررسي خواسته و مشكلات اين عده «آيت‌الله محمد يزدي» به ميان آنان رفته و پس از گفتگو معترضين تحصن را شكستند. ما كه در غياب آنان احساس امنيت كرده و از مزاحمتشان راحت بوديم، مايل به بازگشت آنها به پادگان نبوديم و اين فرصت مناسبي بود تا دست آنان را از امكانات تيپ كوتاه كنم. بنابراين از ورود آنان جلوگيري كرده و ابلاغ كردم اعتصاب نظاميان جرم است و مرجع قانوني بايد به آن رسيدگي كند. بدين ترتيب شرّ آنان را كم كردم و تا مدتي كه آنجا بودم سر و ساماني به اوضاع پادگان دادم. آيت‌الله يزدي بنا به خواستة متحصنين ظاهراً مصلحت را در تعويض من دانسته و مراتب را به مسؤولين ارتش اعلام كرده بود. بر اين اساس پس از مدتي مرا تعويض نمودند.

دفاع مقدس، جنگ تحمیلی، معارف جنگ، شهید صیاد شیرازی، شهدای جنگ تحمیلی، امام خامنه ای

وضعيت تيپ سقز

براي پي بردن به وضع نابسامان آن تيپ در تابستان 58 به بخشي از بيانات امير سرتيپ اسماعيل سهرابي رئيس سابق ستاد مشترك ارتش كه حضوري با ايشان مصاحبه كرده‌ام، اكتفا مي‌كنم.

«بعد از پيروزي انقلاب اسلامي به فرماندهي تيپ سقز منصوب شدم. با ورود به پادگان با مشكلات عديده‌اي مواجه گرديدم كه تمرد، خيانت و همكاري تعدادي از نظاميان بومي با ضد انقلاب، تهديد فرماندهان توسط افراد ناآگاه، فريب‌خورده و تحريك شده بخشي از آن بود. توطئة نظاميان بومي، فرماندهي و انسجام يگان را ناكارآمد كرده بود. روزي يكي از فرماندهان گردان كه بومي همان جا بود به من گفت: «جناب سرگرد تو اهل كجايي؟» گفتم: «معلوم است؛ اهل كرمانشاه!» او گفت: «پس چرا اينجا آمده‌اي؟! تو بايد بروي در همان شهر خودت خدمت كني! اينجا كردستان است و اين تيپ متعلق به ما مي‌باشد. كسي حق ندارد از جاي ديگر بيايد اينجا!» به او گفتم: «من كه خود نيامده‌ام، بلكه بنا به دستور آمده‌ام!»

اين نظاميان بومي كه با ضد انقلابيون همكاري و همفكري داشتند، به طور مرتب كارشكني و تحريك مي‌كردند و از طرفي امكانات به دشمن مي‌رساندند. براي مثال شب‌ها مقدار كمي گلوله توسط نگهبانان مشكوك به افراد مهاجم يا در پاسخ به تيراندازي ضد انقلاب شليك مي‌شد. روز بعد صورت مصرفي غيرقابل قبولي را پيش من مي‌آوردند تا با امضاء سند آن مقدار موردنظر از دارايي يگان كسر شود. تا بتوانند مقدار مصرف نشده را از زير سيم‌خاردار عبور داده و به عناصر ضد انقلاب برسانند. آنها افراد ناآگاه را تحريك مي‌كردند تا هنگام درگيري واقعي يا ساختگي فرماندهان و نظاميان انقلابي را هدف قرار دهند.

نظاميان بومي سقز به تأسي از همفكران خود در پادگان سنندج كه متحصن شده بودند، مدتي در شهر سقز تحصن كرده و سرِ خدمت حاضر نشدند. براي بررسي خواسته و مشكلات اين عده «آيت‌الله محمد يزدي» به ميان آنان رفته و پس از گفتگو معترضين تحصن را شكستند. ما كه در غياب آنان احساس امنيت كرده و از مزاحمتشان راحت بوديم، مايل به بازگشت آنها به پادگان نبوديم و اين فرصت مناسبي بود تا دست آنان را از امكانات تيپ كوتاه كنم. بنابراين از ورود آنان جلوگيري كرده و ابلاغ كردم اعتصاب نظاميان جرم است و مرجع قانوني بايد به آن رسيدگي كند. بدين ترتيب شرّ آنان را كم كردم و تا مدتي كه آنجا بودم سر و ساماني به اوضاع پادگان دادم. آيت‌الله يزدي بنا به خواستة متحصنين ظاهراً مصلحت را در تعويض من دانسته و مراتب را به مسؤولين ارتش اعلام كرده بود. بر اين اساس پس از مدتي مرا تعويض نمودند.[1]

با اين اقدام ميدان براي توطئه‌گران خالي شد و به پادگان بازگشتند. آنان اين بار با خيال راحت به اجراي نقشه‌هاي شوم و توطئه‌هاي خود پرداخته و افراد تيپ را به حالت انفعال در آورده يا فراري دادند. بار دوم در آستانة سقوط پادگان و پس از شهادت فرمانده تيپ، همزمان با ورود گردان 139 برحسب ضرورت مرا به عنوان فرمانده تيپ به سقز اعزام كردند.

با ورود يگان به پادگان سقز اين نارسايي‌ها و مشكلات محسوس بود. به طور نمونه تعداد عوامل حفاظتي پادگان خيلي كم و سربازان مدافع در سنگرهاي اطراف پادگان مي‌گفتند به اميد رسيدن نيروي كمكي تا حالا دوام آورده‌ايم. آثار خستگي، ترس و دلهره در چهرة آنان كاملاً مشهود بود؛ يا صبح اولين شب اقامت يگان ما در سقز با وجود تلاش فرمانده لشكر هيچ مهمات‌داري پيدا نشد تا درب زاغه يا انبار مهماتي را باز نمايد و مهمات مورد نياز به ما تحويل دهد.

 

منبع: استقبال خونین ، سرتيپ2 ستاد علي عبدي بسطامي ، 1390، نشر صرير

 

[1]ـ ظاهراً بعد از تعويض سرگرد سهرابي، سرهنگ علاءالدين فاطمي به فرماندهي تيپ منصوب شدند. اما به زودي وي نيز تعويض و معاون وي سرهنگ‌2 فراشاهي مسؤوليت تيپ را به عهده گرفته است.

1399/2/31 10:44:46 37 0
قسمت ارائه دهنده: مدیریت تولید محتوا
تویضیحات در موتور جستجو
نظاميان بومي سقز به تأسي از همفكران خود در پادگان سنندج كه متحصن شده بودند، مدتي در شهر سقز تحصن كرده و سرِ خدمت حاضر نشدند. براي بررسي خواسته و مشكلات اين عده «آيت‌الله محمد يزدي» به ميان آنان رفته و پس از گفتگو معترضين تحصن را شكستند. ما كه در غياب آنان احساس امنيت كرده و از مزاحمتشان راحت بوديم، مايل به بازگشت آنها به پادگان نبوديم و اين فرصت مناسبي بود تا دست آنان را از امكانات تيپ كوتاه كنم. بنابراين از ورود آنان جلوگيري كرده و ابلاغ كردم اعتصاب نظاميان جرم است و مرجع قانوني بايد به آن رسيد
نظرات ارسالی
نظر شما


Retype the CAPTCHA code from the image
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 


4
>
تهران انتهای اتوبان ارتش خیابان برادران شهید شاهمرادی صندق پستی: 554-19575 - کدپستی: 1676653517
02122979698
Info@maarefjang.ir
پیام کوتاه هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی
300040004620
نرم افزار اندروید هیئت معارف جنگ
در این نرم افزار در بخش معارف جنگ عملیاتهای دوران دفاع مقدس همراه با نقشه هر عملیات و به تفکیک از سال اول تا سال هشتم جنگ قابل مشاهده می باشد.
هیئت معارف جنگ را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
کلیه حقوق قانونی این سایت متعلق به هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.

انتشار مقالات و مطالب در این پایگاه به منزله تائید تمام و کمال آنها نبوده، بلکه مطالب منعکس کننده نظرات نویسندگان آنها می باشد.

maarefjang @ 2015