• ارتش کلمه ی طیبه است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • ارتش جمهوری اسلامی ايران تنها ارتشی است كه در خدمت مردم و منافع ملی است و اعتقادات و احساسات بدنه و فرماندهان آن نيز همانند آحاد مردم است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • اساس استقلال مملكت بر ارتش است؛ بر نيروهاى زمينى و هوايى ودریائی است؛ لكن ارتشى كه متكى به ملت باشد. (امام خميني-ره)
  • وَالَّذِینَ جَاهَدُوا فِینَا لَنَهدِیَّنَهُم سُبُلَنَا وَ اِنَّ اللهَ لَمَعَ المُحُسِنِینَ (قرآن کریم، سوره مبارکه عنکبوت، آیه شریفه 69)
  • ما در جنگ ابهت دو ابرقدرت شرق و غرب را شکستیم. (امام خمینی - ره)
  • چرائی های جنگ تحمیلی و پاسخ به پرسشهای شما در خصوص دفاع مقدس در قسمت پرسش از شما، پاسخ از ما.
  • ارتش ما پشتوانه ملت ماست؛ ارتش ما ضامن استقلال كشور ماست. (امام خميني-ره)
  • «رژیم صهیونیستی ۲۵ سال آینده را نخواهد دید»، جملۀ منتخب مردم از بیانات سال94 مقام معظم رهبری(ایسنا)
  • 29 فروردین روز ارتش و سالروز حماسه آفرینی های نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران گرامی باد.
ارتش و دفاع مقدس از دیدگاه ولایت
صوت و تصویر
قطعنامه ها
کتاب آموزش معارف جنگ
آمار بازدید

دفاع مقدس و ارتش در استان سیستان و بلوچستان (53)


فصل پانزدهم: تاریخچه و نقش پدافند هوایی ارتش در دوران دفاع مقدس

در سال 1314، اولین یگان ضدهوایی به نام آتشبار ضدطیاره در نیروی زمینی ارتش با استفاده از توپ‌های 57م‌م بوفورس سوئدی در لشکر1 تهران تشکیل شد و تا سال 1317 به ترتیب لشکرهای مختلف نیروی زمینی به آتشبارهای ضدطیاره مجهز گردیدند. در سال 1320، نیاز به سازمانی جهت کنترل و هدایت این آتشبارها به شدت احساس گردید، که به همین علت، تجدید سازمان و هنگ ضدهوایی شامل چهار گردان ضدطیاره و یک گردان نورافکن فعال گردید. در سال 1333، کلیه یگان‌های ضدهوایی از نیروی زمینی منتزع و به نیروی هوایی ملحق گردید و به علت نیاز مبرم، بعد از دو سال (1335) مجدداً به تابعیت نیروی زمینی درآمد.

جنگ تحمیلی ، ارتش جمهوری اسلامی ایران، خاطرات دفاع مقدس، خاطرات فرماندهان ارتش جمهوری اسلامی ایران، نیروی زمینی ارتش

تأسیس آموزشگاه توپخانه ضدهوایی و ایجاد کمیته ضدهوایی در مرکز توپخانه به نیروی زمینی ابلاغ و همزمان توپ‌های 23م‌م و 57م‌م روسی واگذار گردید. در سال 1336، پدافند هوایی در نیروی هوایی ارتش با مسئولیت اصلی دفاع از حریم فضای کشور فعال و تا سال 1348، دوره 12 ساله زمینه‌سازی و تشکیل فرماندهی پدافند هوایی صادر گردید. تا سال 1350، ایستگاه‌های رادار به 20 ایستگاه افزایش یافت و شهرهای تبریز، بابلسر، مشهد، همدان، دزفول، بندرعباس، بوشهر، جاسک، کیش، آبدانان، کرج، بندر طاهری، دوشان تپه، قلعه مرغی و... به سامانه راداری مجهز و سامانه‌های موشکی همانند موشک سی‌کت، راپیر، هاگ راه‌اندازی شد و از هرکدام چندین گردان و یا گروه‌های پدافندی تأسیس و تشکیل گردید.

وضعیت پدافند هوایی ارتش قبل از آغاز جنگ تحمیلی

نیروهای سه‌گانه ارتش هرکدام به صورت مستقل مسئولیت دفاع هوایی ارتفاع پست و متوسط از تأسیسات، منابع، نیروها و منافع کشور را عهده‌دار بودند و هر سه نیرو تقریباً به وسایل مدرن که تا آن روز خریداری و وارد کشور شده بود، مجهز بودند؛ به گونه‌ای که اگر خبر تهاجم هوایی به موقع اعلام می‌شد، قادر به دفاع نسبی از خود بودند. به عنوان مثال:

نیروی زمینی به توپ‌های شیلیکای راداری و 57م‌م خودکششی، توپ‌های 23م‌م و موشک‌های سام7 تجهیز و سیستم موشکی راپیر و توپخانه راداری اسکای‌گارد را نیز خریداری و در حال دریافت بود، که انقلاب پیروز و قراردادها لغو شد.

نیروی دریایی به وسایل روز پدافند هوایی مجهز شده بود، که می‌توان به موشک‌های استاندارد ضدهوایی اشاره کرد.

آن ایام تقریباً همه شناورها و حتی تأسیسات ساحلی و بنادر نیروی دریایی به سلاح‌های ضدهوایی در خور توجه تجهیز شده بودند.

سیاست کلی نیروی هوایی قبل از جنگ تحمیلی بر مبنای تجهیزات هواپایه استوار بود. یعنی پوشش کامل راداری از کل فضای کشور توسط رادارهای زمینی، آواکس‌ها، حسگرها، تحت کنترل قرار دادن هر نوع شیء پرنده توسط تجهیزات مختلف زمینی و هوایی انجام می‌شد. درگیری و انهدام هواپیماهای دشمن که قصد تجاوز به حریم هوایی جمهوری اسلامی ایران را داشتند، توسط هواپیماهای فوق‌العاده پیشرفته اف14 در فضا و سیستم‌های پدافند هوایی اسکای‌گارد و سایت‌های موشکی هاوک از زمین توسط سامانه پدافند هوایی نیروی هوایی قهرمان با دقت و سرعت هرچه تمام‌تر انجام می‌شد و فضای هوایی کشور تأمین می‌گردد.

نقش پدافند هوایی در دوران هشت سال دفاع مقدس

جنگ تحمیلی در شرایطی به کشور ایران تحمیل گردید که هنوز تعدادی از رادارهای خریداری‌شده که در حال نصب و راه‌اندازی بودند، بلافاصله بعد از پیروزی انقلاب متوقف و باعث گسستگی پوشش راداری فضای کشور، مخصوصاً ارتفاع پایین و مناطق کوهستانی گردید. پاکسازی نیروی انسانی، مخصوصاً در رده‌های بالا باعث ضعف کنترل و مدیریت گردید. به دنبال آن، ایجاد بی‌نظمی و عدم انضباط ناشی از انقلاب و در رأس آن قطع پشتیبانی فنی و تدارکاتی تجهیزات و بکارگیری ناصحیح تجهیزات سنگین هوایی به دلایلی، به صورت ناصحیح یک ضربه به پدافند وارد نمود. علیرغم همه مشکلات مذکور، عناصر زحمتکش پدافند هوایی با همان مقدورات موجود، به سرعت پاسخ دندان‌شکن و سنگینی به نیروهای ارتش عراق، بویژه نیروی هوایی آن دادند، که باعث پشیمانی از تهاجم اولیه خود شدند. برقراری امنیت از منابع حیاتی (تأسیسات، صدا و سیما، پالایشگاه‌ها، نیروگاه‌های برق، کشتی‌های نفتکش، ترمینال‌های صدور نفت و گاز، مخابرات، سدها، فرودگاه‌ها، پل‌ها و...) اماکن حساس (بیت رهبری، مجلس، ریاست جمهوری، نخست وزیری و...) امری مهم و ضروری است که توسط پدافند صورت گرفت. پشتیبانی از کلیه عملیات‌های دفاع مقدس به صورت آفندی و پدافندی در طول هشت سال و... باعث عزت و سربلندی پدافند هوایی گردید، که مقام معظم رهبری و فرماندهی کل قوا دستور یک نیروی مستقل به عنوان چهارمین نیروی ارتش جمهوری اسلامی ایران را در 10/6/1387 صادر و تأکید نمودند که: «پدافند هوایی امروز در اولویت اول نیروهای مسلح قرار دارد.» این فرمایش فرماندهی معظم کل قوا به لحاظ اهمیت این نیرو و نیاز مبرم کشور به پدافند هوایی می‌باشد.

کارکنان پدافند هوایی از استان سیستان و بلوچستان که در یگان‌های متعدد نیروی هوایی در دوران دفاع مقدس مشغول خدمت بودند، همانند سایر همرزمان خویش به دفاع و حراست از کیان ایران اسلامی پرداختند، که اینک به صورت مختصر به تعدادی از این رشادت‌ها، ایثارگری‌ها، جانفشانی‌ها و شهادت‌ها اشاره می‌شود.

 

منبع: دفاع مقدس و ارتش در استان سیستان و بلوچستان ، سرهنگ غلامحسین زرگر ، 1398، ایران سبز، تهران

1399/2/21 9:10:2 157 0
قسمت ارائه دهنده: مدیریت تولید محتوا
تویضیحات در موتور جستجو
در سال 1314، اولین یگان ضدهوایی به نام آتشبار ضدطیاره در نیروی زمینی ارتش با استفاده از توپ‌های 57م‌م بوفورس سوئدی در لشکر1 تهران تشکیل شد و تا سال 1317 به ترتیب لشکرهای مختلف نیروی زمینی به آتشبارهای ضدطیاره مجهز گردیدند. در سال 1320، نیاز به سازمانی جهت کنترل و هدایت این آتشبارها به شدت احساس گردید، که به همین علت، تجدید سازمان و هنگ ضدهوایی شامل چهار گردان ضدطیاره و یک گردان نورافکن فعال گردید. در سال 1333، کلیه یگان‌های ضدهوایی از نیروی زمینی منتزع و به نیروی هوایی ملحق گردید و به علت نیاز م
نظرات ارسالی
نظر شما


Retype the CAPTCHA code from the image
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 


4
>
تهران انتهای اتوبان ارتش خیابان برادران شهید شاهمرادی صندق پستی: 554-19575 - کدپستی: 1676653517
02122979698
Info@maarefjang.ir
پیام کوتاه هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی
300040004620
نرم افزار اندروید هیئت معارف جنگ
در این نرم افزار در بخش معارف جنگ عملیاتهای دوران دفاع مقدس همراه با نقشه هر عملیات و به تفکیک از سال اول تا سال هشتم جنگ قابل مشاهده می باشد.
هیئت معارف جنگ را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
کلیه حقوق قانونی این سایت متعلق به هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.

انتشار مقالات و مطالب در این پایگاه به منزله تائید تمام و کمال آنها نبوده، بلکه مطالب منعکس کننده نظرات نویسندگان آنها می باشد.

maarefjang @ 2015