• ارتش کلمه ی طیبه است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • ارتش جمهوری اسلامی ايران تنها ارتشی است كه در خدمت مردم و منافع ملی است و اعتقادات و احساسات بدنه و فرماندهان آن نيز همانند آحاد مردم است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • اساس استقلال مملكت بر ارتش است؛ بر نيروهاى زمينى و هوايى ودریائی است؛ لكن ارتشى كه متكى به ملت باشد. (امام خميني-ره)
  • وَالَّذِینَ جَاهَدُوا فِینَا لَنَهدِیَّنَهُم سُبُلَنَا وَ اِنَّ اللهَ لَمَعَ المُحُسِنِینَ (قرآن کریم، سوره مبارکه عنکبوت، آیه شریفه 69)
  • ما در جنگ ابهت دو ابرقدرت شرق و غرب را شکستیم. (امام خمینی - ره)
  • چرائی های جنگ تحمیلی و پاسخ به پرسشهای شما در خصوص دفاع مقدس در قسمت پرسش از شما، پاسخ از ما.
  • ارتش ما پشتوانه ملت ماست؛ ارتش ما ضامن استقلال كشور ماست. (امام خميني-ره)
  • «رژیم صهیونیستی ۲۵ سال آینده را نخواهد دید»، جملۀ منتخب مردم از بیانات سال94 مقام معظم رهبری(ایسنا)
  • 29 فروردین روز ارتش و سالروز حماسه آفرینی های نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران گرامی باد.
ارتش و دفاع مقدس از دیدگاه ولایت
صوت و تصویر
قطعنامه ها
کتاب آموزش معارف جنگ
آمار بازدید

تیپ37 در عملیات بیت المقدس(13)


عوامل مؤثر در پيروزي عمليات بيت ‌المقدس و آزادسازي خرمشهر

1. تغيير مكان نيروهاي ارتش جمهوري اسلامي ايران در حداقل زمان از منطقه عملياتي فتح‌المبين (غرب دزفول) به منطقه شمال خرمشهر در شرق كارون، همچنين تجديد سازمان و آماده‌سازي نيروهاي ايراني براي اجراي عمليات در مدت سي روز از تاريخ 8/1/1361 الي 9/2/1361.

2. برقراري پنج دستگاه پل شناور با فواصل قابل ملاحظه از يكديگر بر روي رودخانه كارون براي عبور نيروها در حداقل زمان ممكن.

جنگ تحمیلی،دفاع مقدس،ارتش،هیئت معارف جنگ،شهید صیاد شیرازی،جنگ ایران و عراق،جنگ

3. انتخاب سرپلي به عرض چهل‌كيلومتر در غرب كارون بر روي جاده (اهواز ـ خرمشهر) و سردرگمي نيروهاي دشمن در تشخيص محل تلاش اصلي نيروهاي ايراني در عرض اين چهل كيلومتر يا حتي قرارگاه قدس در جنوب‌غربي اهواز (جنوب رودخانه كرخه كور پادگان حميد).

4. تصرف و تأمين خط سرپل از ايستگاه آهو تا ايستگاه حسينيه در ساعت 0330 روز 10/2/1361 توسط (قرارگاه فتح).

5. شور و شوق ناشي از پيروزي‌هاي گذشته نيروهاي ايراني و اعتماد به نفس و اعتقاد راسخ آنان در توانايي انهدام نيروهاي دشمن و آزادسازي خرمشهر.

6. عدم توانايي به موقع دشمن در جمع‌آوري نيروهاي شكست‌خورده‌اش پس از عمليات فتح‌المبين و تغيير مكان و تمركز سريع آنان به منطقه عملياتي مورد نظر.

7. از دست رفتن روحيه جنگ‌جويي دشمن و ناتواني آنان در ايستادگي و مقاومت در قبال پيشروي نيروهاي ايراني، به خاطر تلفات و ضايعات جبران ناپذيري كه در عملياتهاي پيشين به آنان وارد شده بود.

8. يكي از فاكتورهايي كه به نيروهاي خودي توان و قدرت بيشتري مي‌بخشيد حضور فرماندهان و مسئولين يگانها در خط مقدم درگيري بود.

امير شهيد فلاحي، آن سردار نامدار در هر فرصتي كه دست مي‌داد در خطرناكترين محل خط مقدم حضور مي‌يافت و رزمندگان را عين فرزندان خود مي‌پنداشت و با سربازان در يك كاسه غذا مي‌خورد. امير ظهيرنژاد چه در زماني كه عهده‌دار فرماندهي نيروي زميني جمهوري اسلامي ايران بود و چه زماني كه رياست ستاد مشترك داشت همواره در هر فرصتي كه دست مي‌داد در خطرناكترين محلها در خط مقدم و در بين رزمندگان حضور مي‌يافت. اگر او را نمي‌شناختي مي‌پنداشتي يك نفر به رزمندگان در خط اضافه گرديده است و در كمال رأفت و مهرباني با رزمندگان برخورد مي‌نمود و با تأمل، مطالب رزمندگان را گوش مي‌كرد. متعاقب آن امير علي صياد شيرازي كه از اواسط مهرماه 1360 تا اواسط سال 1365 عهده‌دار فرماندهي نيروي زميني جمهوري اسلامي ايران بودند، در تمام حالات در هنگام اجراي تمامي عملياتهاي دشمن شكن در خطرناك‌ترين نقاط و مراحل جنگ حضور مي‌يافتند و با رزمندگان مستقر در خطوط مقدم و درگيري با دشمن برادرانه برخورد و خود را جداي از رزمندگان نمي‌دانستند.

از آن پس امير حسني سعدي، كه از اواخر سال 1365 به فرماندهي نيروي زميني جمهوري اسلامي ايران منصوب گرديد. ايشان هم ضمن حفظ سمت خود و حضور دائم با رزمندگان به بحث و دلجويي مي‌پرداخت.

معاون عمليات و اطلاعات نزاجا: امير موسوي قويدل، معاونت طرح و برنامه و مشاور رسته زرهي امير جمشيد منظوري و مدير اطلاعات نزاجا امير مفيد، امير ذاكري و امير نصرت معين‌وزيري و امير بختياري از طراحان برجسته نزاجا، در طراحي تمامي عملياتهاي پيروزمندانه رزمندگان ارتش جمهوري اسلامي ايران به اخبار و اطلاعات دريافتي از ديده‌بانها و يا واحدهاي در تماس و يا عكسهاي هوايي اكتفا نمي‌كردند. بلكه با حضور مداوم در خطوط مقدم ميادين نبرد و مشاهده منطقه عمليات و نحوه استقرار نيروهاي دشمن بر اساس اطلاعات به دست آمده، نحوه اجراي عملياتها را طرح‌ريزي مي‌كردند و با نظارت دقيق خود در هنگام اجرا در تشخيص نقاط ضعف و قوت آن اقدام لازم را به عمل مي‌آوردند.

 امير نصرت معين‌وزيري را كه در هنگام اجراي عمليات فتح‌المبين سرهنگ و خود يكي از طراحان اين عمليات بود را به عنوان مثال يادآور مي‌شويم كه در ساعت 0830 مورخ 4/1/1361 يعني روز سوم عمليات فتح‌المبين و در آن لحظات حساس و بحراني درگيري قطعي كه نيروهاي زرهي تيپ37 با لشكر 10 زرهي عراق در دشت عباس داشت و تانكهاي خودي و دشمن به صورت شاخ‌به‌شاخ همديگر را مورد اصابت قرار مي‌دادند و زمين منطقه دشت عباس كه بر اثر اصابت آتشهاي طرفين درگير و بمباران هوايي دشمن به صورت جوشش اصابت قطرات باران شديد بر سطح آب بر آمده بود، سرهنگ نصرت معين‌وزيري را در خط درگيري تانكهاي خودي ديدم كه در حال صحبت كردن با فرماندهان گروهان تانك و تشويق و ترغيب خدمه تانك در مقاومت و پايداري و انهدام نيروهاي دشمن بوده هر چند آشنايي چنداني با ايشان نداشتم، پس از سلام و احوال‌پرسي گفتم: جناب سرهنگ معين‌وزيري، حضور شما در اين شرايط حساس و بحراني و سرنوشت‌ساز مايه دلگرمي و ارتقاي روحي و رواني رزمندگان تيپ 37 زرهي شده است در جواب گفتند: پس از اينكه شنيدم تيپ قهرمان 37 زرهي از تپه‌هاي علي‌گره‌ز‌د عبور كرده و به امام‌زاده عباس رسيده و در منطقه دشت عباس با لشكر10 زرهي درگير شده با زحمت فراواني خود را به عرصه نبرد رساندم تا از نزديك شاهد فداكاريهاي، ايثارگريها و قهرمانيهاي نيروهاي جان بر كف تيپ37 زرهي باشم. اينك به تمامي اين دلير مردان درود مي‌فرستيم و پيروزي نهايي بر دشمن متجاوز را آرزومنديم، همچنين از مقاومت جانانه نيروهاي تيپ37 زرهي و تيراندازيهاي تانكهاي خودي در انهدام تانكهاي دشمن لذت مي‌برم ايشان تا ساعت 1100 روز سوم جنگ همراه ما بود كه در آن موقع طي پيامي به قرارگاه كربلاي2 احضار گرديد.

 

منبع: تیپ37 زرهی در عملیات فتح المبین، صارمی، مجید،1387، ایران سبز، تهران

1398/2/18 12:2:56 786 0
قسمت ارائه دهنده: مدیریت تولید محتوا
تویضیحات در موتور جستجو
عوامل مؤثر در پيروزي عمليات بيت ‌المقدس و آزادسازي خرمشهر؛ تغيير مكان نيروهاي ارتش جمهوري اسلامي ايران در حداقل زمان از منطقه عملياتي فتح‌المبين (غرب دزفول) به منطقه شمال خرمشهر در شرق كارون، همچنين تجديد سازمان و آماده‌سازي نيروهاي ايراني براي اجراي عمليات در مدت سي روز از تاريخ 8/1/1361 الي 9/2/1361.
نظرات ارسالی
نظر شما


Retype the CAPTCHA code from the image
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 


4
>
تهران انتهای اتوبان ارتش خیابان برادران شهید شاهمرادی صندق پستی: 554-19575 - کدپستی: 1676653517
02122979698
Info@maarefjang.ir
پیام کوتاه هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی
300040004620
نرم افزار اندروید هیئت معارف جنگ
در این نرم افزار در بخش معارف جنگ عملیاتهای دوران دفاع مقدس همراه با نقشه هر عملیات و به تفکیک از سال اول تا سال هشتم جنگ قابل مشاهده می باشد.
هیئت معارف جنگ را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
کلیه حقوق قانونی این سایت متعلق به هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.

انتشار مقالات و مطالب در این پایگاه به منزله تائید تمام و کمال آنها نبوده، بلکه مطالب منعکس کننده نظرات نویسندگان آنها می باشد.

maarefjang @ 2015