• ارتش کلمه ی طیبه است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • ارتش جمهوری اسلامی ايران تنها ارتشی است كه در خدمت مردم و منافع ملی است و اعتقادات و احساسات بدنه و فرماندهان آن نيز همانند آحاد مردم است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • اساس استقلال مملكت بر ارتش است؛ بر نيروهاى زمينى و هوايى ودریائی است؛ لكن ارتشى كه متكى به ملت باشد. (امام خميني-ره)
  • وَالَّذِینَ جَاهَدُوا فِینَا لَنَهدِیَّنَهُم سُبُلَنَا وَ اِنَّ اللهَ لَمَعَ المُحُسِنِینَ (قرآن کریم، سوره مبارکه عنکبوت، آیه شریفه 69)
  • ما در جنگ ابهت دو ابرقدرت شرق و غرب را شکستیم. (امام خمینی - ره)
  • چرائی های جنگ تحمیلی و پاسخ به پرسشهای شما در خصوص دفاع مقدس در قسمت پرسش از شما، پاسخ از ما.
  • ارتش ما پشتوانه ملت ماست؛ ارتش ما ضامن استقلال كشور ماست. (امام خميني-ره)
  • «رژیم صهیونیستی ۲۵ سال آینده را نخواهد دید»، جملۀ منتخب مردم از بیانات سال94 مقام معظم رهبری(ایسنا)
  • 29 فروردین روز ارتش و سالروز حماسه آفرینی های نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران گرامی باد.
ارتش و دفاع مقدس از دیدگاه ولایت
صوت و تصویر
قطعنامه ها
کتاب آموزش معارف جنگ
آمار بازدید

تیپ37 در عملیات بیت المقدس(10)


آماده شدن در برابر تك دشمن

ساعت 1100 يك دستگاه از نفربرهاي PMP گروهان 1 گردان مكانيزه، كه حامل چهار نفر سرباز بود، در حال جابه‌جايي، براي استقرار در گردان 237 تانك چفتين مورد اصابت گلوله خمپاره دشمن قرار گرفت؛ به طوري كه گلوله به داخل نفربر سقوط كرد و بر اثر آن چهار نفر از سربازان سلحشور گردان مكانيزه به شهادت رسيدند.

جنگ تحمیلی،دفاع مقدس،ارتش،هیئت معارف جنگ،شهید صیاد شیرازی،جنگ ایران و عراق،جنگ

به طوري كه گلوله به داخل نفربر سقوط كرد و بر اثر آن چهار نفر از سربازان سلحشور گردان مكانيزه به شهادت رسيدند. از آن پس، در حالي‌كه سروان بهرام‌زاده را همراه خود داشتم، به قصد بازديد از نحوه توسعه و گسترش نيروهاي تيپ 37 زرهي و اتخاذ و استقرار در مواضع مربوطه، در خط سرپل و آمادگي آنها در مقابله با پاتكهاي دشمن، به محدوده مسئوليت گردان 237 تانك وارد شدم و در پاسگاه فرماندهي گردان تانك، كه دقيقاً در خط سرپل (جاده اهواز - خرمشهر) به موازات سنگر تانك و ساير ادوات زرهي مستقر گرديده بود، حضور يافتيم. كليه فرماندهان، اعم از فرماندهان گردان، معاون گردان، فرماندهان گروهان تانك، مكانيزه، پياده، درجه‌داران دلاور رزمجو، سربازان قهرمان و همه پرسنل گردان از يك روحيه پرشور و خستگي ناپذير برخوردار بودند.
يكي از عواملي كه بعد از پيروزي در تصرف و تأمين خط سرپل، موجب خوشحالي بي حد و حصر رزمندگان فداكار ما شده بود، غنيمت گرفتن تعدادي از خودروهاي نيروهاي دشمن مستقر در غرب اهواز بود، كه هنگام حركت به سوي خرمشهر، بدون آگاهي از اين كه جاده اهواز - خرمشهر به تصرف نيروهاي قرارگاه فتح 4 درآمده ، به دست گردان 237 تانك افتاده بود از آن پس، با ادامه بازديد خود به طرف جنوب؛ يعني به طرف ايستگاه حسينيه به گردان 238 تانك وارد شدم. سرگرد زرهي علي عباسي فرمانده گردان، سروان طالبي معاون گردان و فرماندهان گروهان‌هاي تانك و مكانيزه و پياده، و همة درجه‌داران دلاور و سربازان رزمنده اين گردان هم در كمال مسرت و سرافرازي به ايجاد سكوي آتش براي اجراي تيراندازي تانكها و آمادگي پرسنل و تجهيزات مربوط در تلاش و فعاليت فوق تصور به اجراي امور مي‌پرداختند.
 بعد از آن، وارد ايستگاه حسينيه ( محل استقرار گردان 239 تانك ) شديم. سرگرد كريم پيروزان فرمانده گردان، سروان حسين كاملي معاون گردان، و فرماندهان گروهان‌هاي تانك، و مكانيزه و همه افسران و درجه‌داران قهرمان و سربازان با ايمان و غيرتمند، همگي در حال بازسازي، تجديد سازمان و آماده كردن ادوات زرهي و تجهيزات مربوط براي مقابله با هرگونه پاتكهاي احتمالي دشمن بودند. جالب اينكه تعداد ديگري از خودروهاي دشمن كه از خرمشهر به طرف غرب اهواز حركت مي‌كردند، گرفتار گردان 239 تانك شده بودند و اين امر، موجب خوشحالي و نشاط زايدالوصفي در پرسنل رزمنده و قهرمان گردان تانك مذكور شده بود. سرگرد كرامت فلاحت پيشه، فرمانده گردان مكانيزه، در حالي‌كه هر يك از گروهانهاي مكانيزه با تعدادي از نيروهاي پيادة ستوان‌يكم تعصب، به صورت ادغامي در كنترل يك گردان تانك بودند، در كمال فعاليت و فداكاري در تدارك و سازماندهي و سركشي آنها در تلاش و كوشش بود.
        استقرار تيپ 37 زرهي همراه ساير يگانهاي پياده فتح 4 در خط سرپل در ساعت 0400 مورخ 10/2/1361، و آماده شدن براي سركوب پاتكهاي دشمن تا ساعت 0900 براي فرماندهان نيروهاي عراقي دور از انتظار بود. به همين دليل، توجه خود را به محل استقرار نيروهاي فتح 4 معطوف و تمامي آتشهاي توپخانه‌ها و خمپاره‌هاي خود را بر روي مواضع و محل استقرار  اين نيروها متمركز كرده بودند. از طرفي لشكر 3 زرهي دشمن كه در شمال خرمشهر به طرف اهواز و در منطقه عمومي غرب جاده خرمشهر به طرف اهواز استقرار يافته بود. در صدد اجراي پاتك به اين مواضع بر آمده بود تا به هر قيمت ممكن خط سرپل محل استقرار فتح 4 را باز پس گرفته و با دست‌يابي مجدد به خاكريزهاي  احداثي عراق، نيروهاي تازه نفس خود را  در غرب رودخانه كارون به طرف خرمشهر مستقر و از دستيابي نيروهاي ما به خرمشهر جلوگيري نمايد.
       دشمن با شناختي كه از توانمندي و قدرت رزمي رزمندگان اسلام و تيپ37 زرهي از روزهاي آغازين جنگ در منطقه عمومي غرب دزفول، منطقه كارخانه نورد در غرب اهواز، منطقه ماهشهر - آبادان ، عمليات ثامن‌الائمه و عمليات فتح‌المبين كه با عبور از خط نيروهاي خودي در تپه‌هاي علي‌گره‌زد و پيشروي با آتش و حركت و تا رسيدن به قلب مواضع دشمن در منطقة دشت امامزاده عباس داشت و آن صلابت و پايداري، كه با پاتكهاي لشكر10 زرهي و نيروهايي از لشكر1 مكانيزه و تيپ10 زرهي گارد رياست جمهوري عراق حاصل كرده بود، با استقرار اين تيپ در خط سرپل (جاده اهواز - خرمشهر) و پيشروي قريب الوقوع تيپ مذكور  به طرف غرب و نهايتاً تصرف و تأمين خط مرزي در منطقه دژها را تهديدي جدي و انكار ناپذير تلقي مي‌كرد. به همين سبب، ضمن آماده كردن نيروهايش به خصوص لشكر3 زرهي براي اجراي پاتك و باز پس‌گيري خط سرپل با تمام قدرت، آتشهاي خود را بر روي مواضع خودي متمركز كرده بود،
 در مقابل نيروهاي فتح4 كه با طي مسافتي در حدود 16 كيلومتر با جنگ و حركت و پيشروي، خود را به خط سرپل رسانده بودند، با قدرت خارق‌العاده ناشي از پيروزي در تصرف و تأمين خط سرپل، نيروهاي دشمن و مواضع او را زير ضربات قهرآميز كوبيده و در ورطه انهدام و نابودي قرار مي‌دادند. توپخانه‌هاي نيروهاي خودي با عبور از رودخانه كارون و استقرار در مواضع مربوطه، آتشهاي رعد آسا و كوبنده خود را به مواضع دشمن فرو مي‌ريختند. نيروهاي فتح4 كاملاً خط سرپل را تأمين نموده و كاملاً استقرار يافته بودند و گردانهاي تانك و مكانيزه و پياده نيز سنگرهاي خود را آماده كرده بودند. تانكها با استقرار بر روي سكوهاي آتش و اجراي آتش مستقيم تردد نيروهاي دشمن براي شكل‌گيري و اجراي پاتكها را مختل كرده بودند برتري نيروهاي ما در خط سرپل كاملاً محسوس و ابتكار عمل از دشمن سلب شده بود.
 با وجود اين ما مي‌دانستيم كه دشمن در آغازين ساعتهاي بعد‌از‌ظهر روز10/2/1361 پاتكهاي خود را آغاز و به خط سرپل محل استقرار تيپ 37 زرهي و نيروهاي فتح4 حمله خواهد كرد. از طرفي قرارگاه فتح3 و فتح1 و قرارگاههاي چند‌گانه نصر هنوز به خط سرپل (جاده اهواز - خرمشهر) نرسيده بودند. البته مشكلات قرارگاه نصر كه در جنوب محور پيشروي قرارگاه كربلا و در شمال خرمشهر عمل مي‌كرد بسيار زياد بود، چرا كه هر چه به خرمشهر نزديكتر مي‌شديم، نيروهاي دشمن را منسجم‌تر و متمركز‌تر مي‌ديديم، بنابراين عبور از آنها كار ساده‌اي نبود به‌علاوه كه قرارگاه نصر مي‌بايست نسبت به پيشروي نيروهايش به سوي جاده اهواز - خرمشهر با ايجاد يك خاكريز مرتفع در جناح چپ خود در امتداد محور پيشروي، از رودخانه تا خط سرپل، ضمن پدافند در مقابل پاتكهاي نيروهاي دشمن از جناح چپ، پيشروي نيروهايش را به طرف خط سرپل در مقابل آتشهاي مستقيم دشمن تأمين و تسهيل مي‌كرد. يادآوري اين نكته را لازم مي‌دانم كه نيروهاي متمركز دشمن در نزديكي خرمشهر بيشتر از نيروهاي پياده بودند. نيروهاي زرهي دشمن از جمله لشكر3 زرهي آنها در منطقه قرارگاه فتح4 بودند كه تيپ 37 زرهي و تيپ 55 هوابرد و تيپ 25 كربلا و گردان بلال يگانهاي دشمن را در چندين خاكريز پي در پي در محل عمومي سيد عبود تا خط سرپل منهدم كردند و با سوار كردن حدود دو گردان از نيروهاي پياده بر روي تانكها و نفربرها هدفهاي خود را تصرف و تأمين نمودند. دشمن در‌‌صدد به كارگيري تمام توان خود براي انجام عمليات پاتك به خط سرپل و باز پس‌گيري خاكريز احداثي خود بود؛ شدت تبادل آتش لحظه ‌به لحظه به اوج خود مي‌رسيد، بر اثر اصابت آتشهاي مختلف دشمن در مواضع نيروهاي خودي تردد نفرات و خودروهاي تداركاتي مهمات و آذوقه به سختي انجام مي‌گرفت تيربارهاي خودي هم با شدت هر چه تمام‌تر مواضع و نيروهاي دشمن را زير ضربات خشمگين خود قرار داده بودند.

منبع: تیپ37 زرهی در عملیات فتح المبین، صارمی، مجید،1387، ایران سبز، تهران

 

1398/2/15 12:17:51 407 0
قسمت ارائه دهنده: پایگاه اطلاع رسانی
تویضیحات در موتور جستجو
ساعت 1100 يك دستگاه از نفربرهاي PMP گروهان 1 گردان مكانيزه، كه حامل چهار نفر سرباز بود، در حال جابه‌جايي، براي استقرار در گردان 237 تانك چفتين مورد اصابت گلوله خمپاره دشمن قرار گرفت؛
نظرات ارسالی
نظر شما


Retype the CAPTCHA code from the image
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 


4
>
تهران انتهای اتوبان ارتش خیابان برادران شهید شاهمرادی صندق پستی: 554-19575 - کدپستی: 1676653517
02122979698
Info@maarefjang.ir
پیام کوتاه هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی
300040004620
نرم افزار اندروید هیئت معارف جنگ
در این نرم افزار در بخش معارف جنگ عملیاتهای دوران دفاع مقدس همراه با نقشه هر عملیات و به تفکیک از سال اول تا سال هشتم جنگ قابل مشاهده می باشد.
هیئت معارف جنگ را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
کلیه حقوق قانونی این سایت متعلق به هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.

انتشار مقالات و مطالب در این پایگاه به منزله تائید تمام و کمال آنها نبوده، بلکه مطالب منعکس کننده نظرات نویسندگان آنها می باشد.

maarefjang @ 2015