• ارتش کلمه ی طیبه است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • ارتش جمهوری اسلامی ايران تنها ارتشی است كه در خدمت مردم و منافع ملی است و اعتقادات و احساسات بدنه و فرماندهان آن نيز همانند آحاد مردم است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • اساس استقلال مملكت بر ارتش است؛ بر نيروهاى زمينى و هوايى ودریائی است؛ لكن ارتشى كه متكى به ملت باشد. (امام خميني-ره)
  • وَالَّذِینَ جَاهَدُوا فِینَا لَنَهدِیَّنَهُم سُبُلَنَا وَ اِنَّ اللهَ لَمَعَ المُحُسِنِینَ (قرآن کریم، سوره مبارکه عنکبوت، آیه شریفه 69)
  • ما در جنگ ابهت دو ابرقدرت شرق و غرب را شکستیم. (امام خمینی - ره)
  • چرائی های جنگ تحمیلی و پاسخ به پرسشهای شما در خصوص دفاع مقدس در قسمت پرسش از شما، پاسخ از ما.
  • ارتش ما پشتوانه ملت ماست؛ ارتش ما ضامن استقلال كشور ماست. (امام خميني-ره)
  • «رژیم صهیونیستی ۲۵ سال آینده را نخواهد دید»، جملۀ منتخب مردم از بیانات سال94 مقام معظم رهبری(ایسنا)
  • 29 فروردین روز ارتش و سالروز حماسه آفرینی های نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران گرامی باد.
ارتش و دفاع مقدس از دیدگاه ولایت
صوت و تصویر
قطعنامه ها
کتاب آموزش معارف جنگ
آمار بازدید

زندگی نامه شهید سرلشکر محمد هاشم آل آقا(انتشار مجدد)


شهید سرلشکر محمد هاشم آل آقا در ۲۷ آبان ماه ۱۳۲۴ در خاندان بزرگ “آل‌ آقا”، از خانواده‌ های سرشناس شهر کرمانشاه به دنیا آمد. آل آقا دوران تحصیل خود در مقاطع ابتدایی، راهنمایی و دبیرستان را در شهر کرمانشاه گذراند.او در ابتدا به خواسته مادرش، با وجود علاقه ای که به پرواز داشت، در دانشکده افسری نیروی زمینی ارتش تحصیل کرد

زندگی نامه شهید سرلشکر محمد هاشم آل آقا،جنگ،دفاع مقدس،ارتش،هیئت معارف جنگ،شهید صیاد شیرازی،جنگ ایران و عراق

 او پس از اتمام دانشکده افسری با رضایت مادر به جمع دانشجویان خلبانی نیروی هوایی ارتش پیوست. آل آقا در سال ۱۳۴۹ برای تکمیل دوره عالی پرواز به آمریکا رفت و به عنوان خلبان هواپیمای فانتوم به میهن بازگشت.

محمد هاشم آل آقا در سال ۱۳۵۶ برای گذراندن دوره آموزش خلبانی هواپیماهای “تامکت” به امریکا اعزام شد. او با گذراندن آن دوره به میهن اسلامی بازگشت و به پایگاه هشتم شکاری رفت. او که در زمان پیروزی انقلاب اسلامی از افسران ارشد نیرو محسوب می شد، پس از پیروزی انقلاب امر آموزش را با جدیت بیشتری دنبال کرد.
با شروع جنگ تحمیلی، آل آقا فعالانه وارد صحنه نبرد شد و با رشادتها و جدیتی که داشت به عنوان جانشین فرماندهی عملیات نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی منصوب شد.
محمد هاشم آل آقا به عنوان با تجربه ترین و ارزشمند ترین خلبانان تامکت(F-14) نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی در مرداد ماه ۱۳۶۳ در مأموریت اسکورت نفتکش ها و کشتیهای تجاری مورد حمله هواپیماهای جنگنده عراقی قرار گرفت و به شهدای جاویدالاثر دفاع مقدس پیوست.
ورود به نیروی هوایی
محمد هاشم آل آقا با اعلام مخالفت مادرش با وجود عشقی که به پرواز داشت از این کار منصرف شد اما علاقه وافر وی به ارتش که همانا عشق خدمت به وطن بود باعث شد که نهایتا به جمع نیروهای مسلح بپیوندد. به دنبال آن وی پس از شرکت در آزمون ورودی، به دانشکده افسری نیروی زمینی ارتش راه یافت.
ورود به دانشکده خلبانی
پس از فارغ ‌التحصیلی از دانشگاه افسری اصرار محمد هاشم آل آقا کارگر افتاده و مادر به خلبان شدن فرزند راضی شد. آل آقا که گویی در ابتدای راه قرار داشت با نیروی مضاعف در آزمون دانشکده خلبانی شرکت کرد و در سال ۱۳۴۴ با قبولی در آزمون این دانشکده به دانشجویان خلبانی نیروی هوایی ارتش پیوست.
تکمیل دوره عالی پرواز در آمریکا
محمد هاشم آل آقا با اتمام کلاسهای زمینی و آموزش مقدماتی پرواز، برای تکمیل دانش پرواز خود در سال ۱۳۴۹ راهی ایالات متحده شد. او با اتمام دوره، مفتخر به دریافت وینگ (گواهینامه) خلبانی شده و به وطن بازگشت.
آل آقا خلبان جنگنده های F-4 و F-14
سروان هاشم آل آقا در سال ۱۳۵۰ به کشور بازگشت و با امریه ستاد فرماندهی نیروی هوایی به عنوان کمک خلبان جنگنده F-4، فانتوم، به پایگاه هفتم شکاری شیراز منتقل شد. او در سال ۱۳۵۱ با امریه دیگری برای ادامه انجام وظیفه به پایگاه یکم شکاری تهران فرستاده ‌شد.
اعزام به آمریکا جهت طی دوره خلبانی هواپیمای F-14 (تامکت)
سروان خلبان آل ‌آقا در سال ۱۳۵۶ براساس صلاحدید فرماندهان وقت به همراه تنی چند از خلبانان فانتوم، با خانواده‌ هایشان برای آموزش هدایت پرنده پیچیده، انقلابی و جدید نیروی هوایی ارتش، “گرومن F-14 تامکت” عازم پایگاه نیروی دریایی ایالات متحده در ایالت ویرجینیا شدند.
برای خلبانان با تجربه فانتوم همچون محمد هاشم آل آقا پرواز با “گرومن” و کاربری تسلیحاتش کار آنچنان سختی نبود زیرا در درجه اول F-4 و F-14 هر دو برای نیروی دریایی ایالات متحده طراحی و ساخته شده و بدیهی بود که از یک استاندارد یکسان برای طراحی و ساخت آنها استفاده شده و در درجه دوم از ۳ موشک هوا به هوای مورد استفاده تامکت های ایران، فانتوم قابلیت شلیک دو موشک آن (AIM-7 اسپارو و  AIM-9سایدوایندر) را داشت. با توجه به اینکه آل آقا و همرزمانش در جنگنده فانتوم در چگونگی استفاده از این دو موشک تجربه کافی داشتند، فقط کافی بود اسلحه اصلی تامکت، موشک اسطوره ای هیوز AIM-54 فینیکس و رادار آن هیوز AWG-9 را به ‌طور کامل می شناختند.
پیروزی انقلاب اسلامی و آموزش خلبانان
پس از پایان دوره در مدت حدود ۱۸ ماه، خلبانان جنگنده جدید در آبان ماه ۱۳۵۷ به وطن خود بازگشتند. با توجه به اینکه کانون فعالیت F-14 در ایران پایگاه هشتم شکاری بود، محمد هاشم آل آقا به همراه خانواده خود از تهران به اصفهان نقل مکان کرد. سکونت آنها در اصفهان مصادف با اوج گیری تظاهرات مردمی علیه حکومت پهلوی شد که در نهایت به پیروزی انقلاب اسلامی ایران در بهمن ماه ۱۳۵۷ منجر شد. وقوع انقلاب در کشورمان سنگ محک بسیار جالبی برای تعیین عیارِ عِرق ملی و حس وطن پرستی کارکنان نیروهای مسلح بود.
سروان خلبان محمد هاشم آل آقا که در زمان پیروزی انقلاب از افسران ارشد نیرو محسوب می‌شد و مدتها بود که به عنوان استاد خلبان، آموزش خلبانان را به عهده گرفته بود پس از پیروزی انقلاب امر آموزش را با جدیت بیشتری پیگیر شد.
جانشین فرماندهی عملیات نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی
محمد هاشم آل آقا با شروع جنگ تحمیلی فعالانه وارد صحنه نبرد شد و در عین حال از آموزش جوانان غافل نشد تا اینکه به علت رشادت، جدیت و جسارت در امور محوله در سال ۱۳۶۲ از طرف فرماندهی وقت نیرو به سمت جانشین فرماندهی عملیات نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران منصوب شد.
رسیدن به پست معاونت عملیات نیرو بهانه خوبی بود تا هاشم در کنار سرهنگ خلبان “عباس بابایی” خود را هر چه بیشتر درگیر جنگ کرده و تواناییهای خود را در این عرصه، عرضه دارد. بابایی و آل آقا همواره پیش از انجام هر عملیاتی ابتدا خود مبادرت به شناسایی و ارزیابی هدف از لحاظ موضع پدافندی، سمت حمله و … کرده تا عملیات اصلی با خطر کمتر و دید بازتری صورت گیرد. نکته جالب توجه در این مطلب این است که آنها هرگز گرفتار جو پست و مقام نشده و فقط به این مساله که در کجا می‌توانند منشا اثر باشند توجه داشتند.
 شهید جاویدالاثر
همسر هاشم آل آقا که همچنان منتظر بازگشت وی به خانه بود چندین سال پس از مفقودالاثر شدن همسرش در یکی از شبهای قدر خالصانه دست به دامن ائمه اطهار شده و از آنها می خواهد وجود یا عدم وجود هاشم را برای وی معلوم کنند. توسل وی جواب داده و همان شب خواب شهید بزرگوار را می بیند. هاشم که در سبزه زار مانندی با لباس خلبانی به دیدن همسرش آمده بود در جواب سوال وی که پرسید: «هاشم، می خواهم بدانم که تو هستی یا نیستی؟» می‌گوید: «من نیستم.» پس از مدت کوتاهی گفتگو، شهید اظهار می‌دارد «من سردم است و باید بروم». همسر شهید صبح فردا خوابی که دیده بود را با یکی از علما در میان می گذارد. در جواب می شنود با توجه به اظهار سرما توسط شهید، پیکر پاک وی در درون آب قرار دارد. همسر آل آقا پس از این واقعه از شهادت همسرش یقین حاصل می کند و جالب آنکه مدت کوتاهی بعد از طریق نامه رسمی نیروی هوایی اعلام شهادت همسرش را دریافت می دارد.
سرلشکر محمد هاشم آل آقا به جرگه شهدای گمنام و جاویدالاثر دفاع مقدس پیوست.
 نحوه شهادت شهید آل آقا
هاشم آل آقا در درجه اول همانطور که ذکر شد از فرماندهان ارشد نیرو بود و در درجه دوم مشغله های فراوانی به عنوان طراح عملیات داشت و این دو مورد کافی بود تا نتواند پروازهای عملیاتی انجام دهد، با این حال فعالانه در پروازهای گشتی و اسکورت نفتکش ها وکشتیهای تجاری شرکت می کرد و این چنین بود تا به خواست خدا خلیج نیلگون و همیشه فارس ایران، مشهد شهید سرهنگ خلبان محمدهاشم آل آقا باشد.
تقویم ها روز 20 مرداد 1363 را نشان می داد و آسمان آبی خلیج فارس یکی از گرمترین روزهای خود را سپری می کرد. هاشم آل‌آقا و کمک خلبانش در یک تامکت طی ماموریتی مشغول اسکورت نفتکش ها و کشتیهای تجاری کشورمان بود. در همین اثنا ناگهان مورد حمله چند فروند جنگنده میراژ F1 عراقی قرار می گیرد. درگیری آغاز و پس از مدتی جنگ و گریز تامکت‌ آل آقا مورد اصابت موشک شلیک شده از طرف جنگنده عراقی قرار گرفته و به درون آب سقوط می کند. شاهدان عینی حادثه که دورادور ناظر درگیری آنها بودند خطر شلیک شدن موشک سوپر 530F-1 به سمت تامکت را به آل آقا گوشزد می کنند اما آل آقا در جواب آنها می گوید هیچ نشانه ای دال بر حمله موشک به سمتشان در سامانه های هشدار دهنده مشاهده نمی کند. این مطلب گویای آن است که عراقی ها با استفاده از اطلاعات فنی که امریکایی ها در اختیار آنها قرار داده بودند در استفاده از نقاط ضعف F-14 کاملا موفق عمل کرده اند.
همسر هاشم که از چند روز پیش برای دیدن اقوام به کرمانشاه رفته بود در روز بازگشت به تهران که مصادف می شود با روز شهادت هاشم با شکسته شدن دیوار صوتی شهر کرمانشاه توسط جنگنده های عراقی مواجه میشود. با مشاهده این اتفاق گویی به وی الهام می شود که برای هاشم اتفاقی افتاده اما با ذکر و یاد خدا آرامش یافته و به خود تلقین می کند که انشاء ا... اتفاقی نیفتاده. پس از رسیدن به تهران هرچه منتظر می ماند از تلفن هاشم خبری نمی شود. صبرش لبریز شده و با پایگاه هشتم تماس می گیرد. دیسپچ پایگاه با توجه به اینکه تامکت آل آقا بازنگشته و هیچ خبر دقیقی دال بر شهادت یا زنده بودنش در دست نیست با جوابهای سربالا به همسر وی می گوید: «همین الان دوباره برای ماموریتی دیگر به پرواز درآمد. به محض بازگشت می گوییم با شما تماس بگیرد.» با شنیدن این جوابها و طولانی شدن انتظار، همسر شهید از وقوع سانحه برای هاشم یقین حاصل می کند. با سقوط تامکت آل آقا با توجه به اینکه از اسارت به دست عراقی ها و یا شهادتش اطلاعی در دست نبود به اضافه اینکه وی به عنوان جانشین عملیات نیرو در جریان تمام عملیات های آتی و استراتژی جاری نیروی هوایی بود به همین علت بلافاصله تمامی طرحهای نیرو دستخوش تغییراتی اساسی شد. این قضیه گذشت و نیروی هوایی با اعلام مفقودالاثر شدن هاشم بر ابهامات و سوالات سقوط وی افزود.
همسر هاشم که همچنان منتظر بازگشت وی به خانه بود چندین سال پس از مفقودالاثر شدن همسرش در یکی از شبهای قدر خالصانه دست به دامن ائمه اطهار شده و از آنها می خواهد وجود یا عدم وجود هاشم را برای وی معلوم کنند. توسل وی جواب داده و همان شب خواب شهید بزرگوار را می بیند. هاشم که در سبزه زار مانندی با لباس خلبانی به دیدن همسرش آمده بود در جواب سوال وی که پرسید: «هاشم، می خواهم بدانم که تو هستی یا نیستی؟» می‌گوید: «من نیستم.» پس از مدت کوتاهی گفتگو، شهید اظهار می‌دارد «من سردم است و باید بروم». همسر شهید صبح فردا خوابی که دیده بود را با یکی از علما در میان می گذارد. در جواب می شنود با توجه به اظهار سرما توسط شهید، پیکر پاک وی در درون آب قرار دارد. همسر هاشم پس ازاین واقعه از شهادت همسرش یقین حاصل می کند و جالب آنکه مدت کوتاهی بعد از طریق نامه رسمی نیروی هوایی اعلام شهادت همسرش را دریافت می دارد. هاشم هیچ گاه از اسرار شغلی خود با همسرش صحبتی به میان نمی آورد و این مورد تا بدان جا پیش رفته بود که همسر وی پس از شهادتش به پست واقعی هاشم در نیروی هوایی پی می برد.
ناگفته نماند شهید آل آقا تا پیش از آرام گرفتن در قعر آب های خلیج فارس چندین بار از جمله حدود سه ماه پیش از شهادت، در بهارسال 1363 در درگیری با جنگنده های عراقی، هواپیمایش به شدت صدمه دیده و تامرز شهادت پیش رفته بود.
همسر قهرمان شهید از آن زمان که هاشم دیگر به خانه بازنگشت، نگهداری و پرورش دو یادگار شهید (بابک و بهزاد) را به تنهایی به عهده گرفت و نشان داد که از حماسه سازان میدان های نبرد حق علیه باطل چیزی کم ندارد. وی که برای فرزندان خود هم پدر بود و هم مادر با تلاشی خستگی ناپذیر توانست آنها را به سمت مدارج بالای علمی رهنمون شود. دکتر «بابک آل‌آقا» فرزند ارشد شهید با ارایه پایان نامه دکترای خود با عنوان «بررسی تاثیر محیط هوا ـ فضا بر فیزیولوژی بدن هوانوردان» در سال1379 توانست در سطح خاورمیانه مقام اول را کسب و به دریافت لوح تقدیر از دست آقای خاتمی رییس‌جمهور وقت مفتخر شود.

1394/5/20 27371 5
قسمت ارائه دهنده: پایگاه اطلاع رسانی
تویضیحات در موتور جستجو
شهید سرلشکر محمد هاشم آل آقا در ۲۷ آبان ماه ۱۳۲۴ در خاندان بزرگ “آل‌ آقا”، از خانواده‌ های سرشناس شهر کرمانشاه به دنیا آمد. آل آقا دوران تحصیل خود در مقاطع ابتدایی، راهنمایی و دبیرستان را در شهر کرمانشاه گذراند.
نظرات ارسالی

مهدی طهرانی


با سلام عکس متعلق به عباس دوران است نه هاشم ال آقا در ضمن برادر خانم ایشان هم خلبان شهید است.

جنتی محب

مدیر وبگاه


با سلام اشتباه کاربر بود اصلاح شد. ممنون از دقت شما

خیبر محمودی


درود خدا و ایرانیان قدر شناس نثار روح پر عظمت سرلشگر قهرمان ایران زمین خلبان شهید،محمد هاشم آل آقا و خانواده ارجمندشان،امیدوارم،خداوند بهشون صبر بده...از داشتن چنین مردان شجاع و با غیرت در کشورمان ،بخود میبالیم و در مقابلشان سر تعظیم فرود می آریم...

علی سجادی انصاری

مدیریت محتوا


درود برارواح طیبه شهیدان، ودرود بر مردم قدر شناس شهدا. خداوند ارواح طیبه شهیدان را از ما راضی بگرداند.

امید


درودبرشرف این دلاوران بی ادعا ازاینکه کرمانشاهی هستم احساس غرورمیکنم

جناب سرهنگ سجادی

مدیریت محتوا


سلام علیکم، درود بر شما.

محمد تنها


بنظر من شهدای نیروی هوایی در کل ارتش ایران وطن پرست ترین و در عین حال مظلومترین و شجاع ترین افراد جامعه بودن چون زمانیکه انقلابیون به چشم بد به اونها نگاه میکردند بدور از هیاهو با تمام ناملایمات نا مهربانی ها و تهمت ها بغض را در قلب بزرگشان پنهان میکردند و تنها به وظیفه ذاتی یشان که قسم خورده آب خاک میهن بود عمل کردن باید سالها بگذرد تا ملت بفهمند چه گوهر هایی بی مثالی بوده اند بر شهیدشان درود بر جانبازشان درود و پیر و پارسایشان درود که ملتی به داشتن این آرش های زمان به خود میبالد و افتخار میکن

سرهنگ علی سجادی

مدیریت تولید محتوا


و درود فراوان بر شما که این گونه قدردان مجاهدت های خالصانه فرزندان این آب و خاک هستید. و سپاس از لطف و محبت شما. سرفراز باشید.

ارتش قلب ملت ، زندگی ما به امیدو عشق ارتش میگذرد ، جانمان تقدیم ارتشمان ، ارتش امیدملت


ارتش قلب و چشم و گوش و دست و پای ملت است

سرهنگ علی سجادی

مدیریت تولید محتوا


درود بر شما. ارتش پیوسته خدمتگزار ملت بوده و خواهد بود. از اظهار لطف شما برادر عزیز سپاسگزاریم.

نظر شما


Retype the CAPTCHA code from the image
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 


4
>
تهران انتهای اتوبان ارتش خیابان برادران شهید شاهمرادی صندق پستی: 554-19575 - کدپستی: 1676653517
02122979698
Info@maarefjang.ir
پیام کوتاه هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی
300040004620
نرم افزار اندروید هیئت معارف جنگ
در این نرم افزار در بخش معارف جنگ عملیاتهای دوران دفاع مقدس همراه با نقشه هر عملیات و به تفکیک از سال اول تا سال هشتم جنگ قابل مشاهده می باشد.
هیئت معارف جنگ را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
کلیه حقوق قانونی این سایت متعلق به هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.

انتشار مقالات و مطالب در این پایگاه به منزله تائید تمام و کمال آنها نبوده، بلکه مطالب منعکس کننده نظرات نویسندگان آنها می باشد.

maarefjang @ 2015