• ارتش کلمه ی طیبه است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • ارتش جمهوری اسلامی ايران تنها ارتشی است كه در خدمت مردم و منافع ملی است و اعتقادات و احساسات بدنه و فرماندهان آن نيز همانند آحاد مردم است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • اساس استقلال مملكت بر ارتش است؛ بر نيروهاى زمينى و هوايى ودریائی است؛ لكن ارتشى كه متكى به ملت باشد. (امام خميني-ره)
  • وَالَّذِینَ جَاهَدُوا فِینَا لَنَهدِیَّنَهُم سُبُلَنَا وَ اِنَّ اللهَ لَمَعَ المُحُسِنِینَ (قرآن کریم، سوره مبارکه عنکبوت، آیه شریفه 69)
  • ما در جنگ ابهت دو ابرقدرت شرق و غرب را شکستیم. (امام خمینی - ره)
  • چرائی های جنگ تحمیلی و پاسخ به پرسشهای شما در خصوص دفاع مقدس در قسمت پرسش از شما، پاسخ از ما.
  • ارتش ما پشتوانه ملت ماست؛ ارتش ما ضامن استقلال كشور ماست. (امام خميني-ره)
  • «رژیم صهیونیستی ۲۵ سال آینده را نخواهد دید»، جملۀ منتخب مردم از بیانات سال94 مقام معظم رهبری(ایسنا)
  • 29 فروردین روز ارتش و سالروز حماسه آفرینی های نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران گرامی باد.
ارتش و دفاع مقدس از دیدگاه ولایت
صوت و تصویر
قطعنامه ها
کتاب آموزش معارف جنگ
آمار بازدید

زمینه­‌های مناقشه ایران و عراق بر سر اروندرود را تشریح کنید و مفهوم خط تالوگ را توضیح دهید.


زمینه­‌های مناقشه ایران و عراق بر سر اروندرود را تشریح کنید و مفهوم خط تالوگ را توضیح دهید.

پاسخ زیر بر اساس نظرات تعدادی از پیشکسوتان و اساتید معارف جنگ شهید صیاد شیرازی به این پرسش ارائه شده است، آیا شما بازدید کنندۀ عزیز به ویژه محققین و پژوهشگران و پیشکسوتان گرانقدر عرصۀ دفاع مقدس این پاسخ را تأیید می کنید؟ یا شاید نظر تکمیلی یا نظر دیگری دارید، در هر صورت خوشحال می شویم اگر نظر خود را در ذیل همین مطلب درج نمائید تا برای استفادۀ دیگران منتشر نمائیم.

دفاع مقدس، جنگ تحمیلی، معارف جنگ، شهید صیاد شیرازی، شهدای جنگ تحمیلی، امام خامنه ای

خط تالوگ درواقع خطی فرضی است در عمیق‌ترین نقاط یک رودخانه قابل کشتی‌رانی بین دو کشور و به عنوان مرز مطرح می‌شود و یک عرف جهانی است که در همه دنیا به این شکل عمل می‌شود. اما مناقشات ما در اروندرود تاریخچه بسیار طولانی دارد و قراردادهای متعددی در این خصوص بین طرفین به امضاء رسیده است. در مقاطعی با دولت عثمانی، در مقاطعی با پادشاهی عراق و در مقاطعی با جمهوری عراق.

دست استعمار انگلیسی که در آن زمان عراق را تحت قیمومیت خود داشت و درواقع از منابع زیرزمینی آن به خصوص نفت بهره‌برداری می‌کرد، عملاً در این مسئله مشاهده می‌شود و حق مسلم کشور ما را در یک رودخانه قابل کشتی‌رانی مرزی که خط تالوگ می‌باشد، عملاً برخلاف عرف بین‌المللی نادیده گرفته و مرز را در ساحل شرقی رودخانه اروند قرار داده بودند و این یک چیز عجیب و باورنکردنی است که سواحل نزدیک کشور ما در اروندرود مرز دو کشور ایران و عراق تعیین گردیده بود.

تا اینکه در یک مقطعی برای اولین بار حدود 5کیلومتر مقابل بندر آبادان را به عنوان خط تالوگ پذیرفتند و علتش هم این بود که در همان زمان که بحث اکتشاف نفت و بهره‌برداری از منابع نفتی ایران مطرح شد، برای پیاده کردن تجهیزات حفاری و  اکتشاف نفت و بهره‌برداری از منابع نفتی 5 مایلی را در مقابل آبادان به عنوان خط تالوگ مطرح کردند تا به لحاظ حقوقی بتوانند در آنجا فعالیت‌های آزادتری را انجام دهند. این وضعیت تا سال 1975 به همین شکل برقرار بود تا در این سال در اجلاس اوپک در الجزایر با پادرمیانی آقای بومیدین، رئیس جمهور وقت الجزایر، بین شاه ایران که در آن جلسه حضور داشت و صدام حسین، که معاون رئیس جمهور عراق بود، توافق‌نامه‌ای به امضاء رسید که طی آن ما به حقوق حقه خودمان رسیدیم و بخشی از مناقشات و اختلافات ما بر سر مرزهای زمینی و همچنین پذیرش خط تالوگ به عنوان مرز بین دو کشور در اروندرود و بهره‌برداری مشترک از این رودخانه توسط هر دو کشور مورد توافق قرار گرفت.

1398/11/14 13:41:38 1227 0
قسمت ارائه دهنده: مدیریت تولید محتوا
تویضیحات در موتور جستجو
زمینه­‌های مناقشه ایران و عراق بر سر اروندرود را تشریح کنید و مفهوم خط تالوگ را توضیح دهید.
نظرات ارسالی
نظر شما


Retype the CAPTCHA code from the image
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 


4
>
تهران انتهای اتوبان ارتش خیابان برادران شهید شاهمرادی صندق پستی: 554-19575 - کدپستی: 1676653517
02122979698
Info@maarefjang.ir
پیام کوتاه هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی
300040004620
نرم افزار اندروید هیئت معارف جنگ
در این نرم افزار در بخش معارف جنگ عملیاتهای دوران دفاع مقدس همراه با نقشه هر عملیات و به تفکیک از سال اول تا سال هشتم جنگ قابل مشاهده می باشد.
هیئت معارف جنگ را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
کلیه حقوق قانونی این سایت متعلق به هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.

انتشار مقالات و مطالب در این پایگاه به منزله تائید تمام و کمال آنها نبوده، بلکه مطالب منعکس کننده نظرات نویسندگان آنها می باشد.

maarefjang @ 2015