• ارتش کلمه ی طیبه است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • ارتش جمهوری اسلامی ايران تنها ارتشی است كه در خدمت مردم و منافع ملی است و اعتقادات و احساسات بدنه و فرماندهان آن نيز همانند آحاد مردم است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • اساس استقلال مملكت بر ارتش است؛ بر نيروهاى زمينى و هوايى ودریائی است؛ لكن ارتشى كه متكى به ملت باشد. (امام خميني-ره)
  • وَالَّذِینَ جَاهَدُوا فِینَا لَنَهدِیَّنَهُم سُبُلَنَا وَ اِنَّ اللهَ لَمَعَ المُحُسِنِینَ (قرآن کریم، سوره مبارکه عنکبوت، آیه شریفه 69)
  • ما در جنگ ابهت دو ابرقدرت شرق و غرب را شکستیم. (امام خمینی - ره)
  • چرائی های جنگ تحمیلی و پاسخ به پرسشهای شما در خصوص دفاع مقدس در قسمت پرسش از شما، پاسخ از ما.
  • ارتش ما پشتوانه ملت ماست؛ ارتش ما ضامن استقلال كشور ماست. (امام خميني-ره)
  • «رژیم صهیونیستی ۲۵ سال آینده را نخواهد دید»، جملۀ منتخب مردم از بیانات سال94 مقام معظم رهبری(ایسنا)
  • 29 فروردین روز ارتش و سالروز حماسه آفرینی های نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران گرامی باد.
ارتش و دفاع مقدس از دیدگاه ولایت
صوت و تصویر
قطعنامه ها
کتاب آموزش معارف جنگ
آمار بازدید

عبور از سيروان (51)


اجراي عمليات

قرارگاه تاكتيكي فرمانده عمليات در دامنة ارتفاع بله‌بزن و نزديكي روستاي هيروي در جنوب رودخانة سيروان فعال شده بود و سرهنگ ايرج شهباز فرمانده عمليات به اتفاق سرهنگ محمود ابراهيم‌زاده فرمانده گردان 139 و ستاد قرارگاه از روبه‌رو عمليات را هدايت مي‌كردند.

جنگ تحمیلی ، ارتش جمهوری اسلامی ایران، خاطرات دفاع مقدس، خاطرات فرماندهان ارتش جمهوری اسلامی ایران، نیروی زمینی ارتش

آن شب تا صبح و حتي تا حدود ساعت 11 روز بعد به علت شدت بارندگي، فاصلة زياد قرارگاه تا منطقه عمليات و موانع كوهستاني ارتباطي بين ما فرماندهان يگان‌هاي عمل كننده و فرمانده عمليات برقرار نشد و ما طبق برنامه و با هماهنگي فرماندار و فرماندهان پاسدار عمليات را آغاز نموديم.

در جلسة هماهنگي آن شب در اتاق جنگ راجع به تغيير در آرايش و سازمان رزم چيزي گفته نشد اما آقاي كاظمي و فرمانده پاسداران مأموريت يكي از گروهان‌هاي پاسدار را تغيير داد. به اين ترتيب گروهان سمت چپ يگان ما كه مي‌بايست هدف هـ (قلة شمشي) را تصرف نمايد، حذف گرديد و به جاي آن تعداد 40 نفر از پاسداران كه اكثراً از بوميان كرد منطقه بودند مأموريت يافتند تا همراه گروهان يكم به جلو بيايند و در نزديكي هدف گروهان ما به سمت چپ و جلو رفته و به قصد تصرف هدف هـ پيشروي نمايند. علت اين تغيير در سازمان و نيت آقاي كاظمي به طور دقيق معلوم نبود اما مي‌توان حدس زد كه ايشان و ساير همكارانش در سپاه به اين نتيجه رسيده بودند كه يك گروهان بسيجي نمي‌تواند در يك شب و در يك مرحله به قلة شمشي برسد. بنابراين چهل نفر از كردهاي بومي پاوه و ديگر افراد ورزيده و با تجربه را انتخاب و همراه گروهان ما كردند. گروهان يكم در آن شب با دو دستة پياده و رسد 81 ميلي‌متري از دستة ادوات عمليات را شروع مي‌كرد، زيرا يك دسته در احتياط بود كه به علت شدت بارندگي ترجيح دادم به دنبال گروهان حركت نكند بلكه بنا به دستور از مسير تعيين شده به جلو بيايند و قرار شد به محض قطع بارندگي آن دسته حركت نموده و خود را به يگان نزديك كند. فرماندهي اين دسته به عهده ستوان‌سوم نصرت‌الله كريمي بود.

تا آن روز به علت وضع بد جاده و ديگر ملاحظات تاكتيكي قبضه‌هاي 106 ميلي‌متري به محل نيامده و نمي‌توانستند در مأموريت شركت نمايند. خدمة تيربار كاليبر 50 گروهان هم در محل باقي ماندند تا بنا به دستور به جلو احضار شوند. بقية گروهان را طوري آمادة حركت نموديم كه رأس ساعت 9 شب در دروازة خروجي؛ يعني ضلع شمال‌غربي روستا گرد آمدند. در آن نقطه مي‌بايست راهنمايان محلي به ما ملحق مي‌شدند تا حركت را آغاز كنيم. راهنمايان محلي به موقع نيامدند و گروهان دوم هم كه فرمانده‌اش در كميسيون آن شب شركت نكرده بود آمادة حركت نشده بود. بارندگي شدت گرفته بود و در مدت كوتاهي همه خيس شديم. با كمي تأخير راهنمايان محلي رسيدند و بعد از آنها حدود 40 نفر پاسداران بومي نيز به محل عزيمت آمدند. با فرمانده پاسداران دربارة  نحوة حركت صحبت كردم. او گفت آقاي كاظمي در راه هستند، صبر كنيم تا ايشان برسند. آقاي كاظمي در حالي كه كدخداي روستا با چتري در دست او را همراهي مي‌كرد به ما ملحق شد. فرماندار از همراهان خواست مرا صدا بزنند. خود را به او رسانيدم. پس از احوال‌پرسي با او و كدخدا دربارة نحوة حركت و ديگر مسايل به گفتگو پرداختيم. كاظمي همين كه مطمئن شد گروهان يكم آمادة حركت است و همة افراد با تجهيزات كامل تجمع نموده‌اند، از آن فرد نسبتاً مسن، كه كدخدا يا فرد معتمدي از روستاي نروي بود، تقاضا كرد تا به منزل برگردد. كدخدا فكر كرده بود اين فرماندار هم مانند فرماندارهاي زمان شاه فردي راحت‌طلب بوده و صرفاً براي اجراي تشريفات بدرقة نيروها در محل حاضر شده است اما همين كه فهميد فرماندار خود تجهيزات رزمي بسته و عازم شركت در عمليات است، او هم اعلام آمادگي نمود و گفت: «نمي‌گذارم بدون من به جنگ بروي، بايد همراه تو باشم!» فرماندار تشكر كرد و گفت لزومي ندارد شما به زحمت بيفتيد. شما تشريف ببريد منزل. آن فرد هم گفت درست نيست من نيايم! طاقت نمي‌آورم و... آقاي كاظمي با اصرار او را به بازگشت راضي كرد و گفت: «شما بعداً ما را حمايت كنيد.» كاظمي به من گفت ما آمادة حركت هستيم. راهنمايان محلي كه به مسير آشنا هستند جلو حركت مي‌كنند و گروهان شما و پاسداران پشت سر آنها حركت كنند. از او پرسيدم آن گروهان پاسدار و بسيجي كه قرار بود در جناح چپ ما عمل كنند كجاست؟ او گفت همين تعداد هستند. آنها يك سوم نفرات يگان ما بودند و همه با سلاح سبك حاضر شده بودند! تعجب نمودم! اين عده براي تصرف هدفي در عمق كافي به نظر نمي‌رسيدند! به اين ترتيب سازمان رزم و برنامة ابلاغي تغيير مي‌كرد. به كاظمي اعتراض كردم و گفتم برنامه اين نبود! آيا اين تعداد نفرات براي تصرف قلة شمشي كفايت مي‌كند؟ ممكن است مأموريت گروهان ما هم به خطر بيفتد! فرماندار گفت نيروي مأمور حمله به شمشي همين عده هستند. نيروي احتياط هم داريم، در صورت لزوم نيروي بيشتري وارد عمل مي‌شود. كاظمي كه طبق معمول چهره‌اي بشاش و خندان داشت، با اطمينان گفت با هم مي‌رويم و سعي مي‌كنيم با كمك همديگر هدف را بگيريم. وقتي معلوم شد كه آقاي فرماندار خود نيز همراه ما در عمليات شركت مي‌كند، ديگر جاي بحث و اعتراض نبود و بعداً معلوم شد كه طرح قبلي عملي نبوده و اين ابتكار آقاي كاظمي راهكاري منطقي‌تر و عملي بوده است.

منبع: عبور از سیروان، سرتيپ2 ستاد علي عبدي بسطامي ، ۱۳۹1، ایران سبز، تهران

1398/11/13 11:45:33 136 0
قسمت ارائه دهنده: مدیریت تولید محتوا
تویضیحات در موتور جستجو
اجراي عمليات قرارگاه تاكتيكي فرمانده عمليات در دامنة ارتفاع بله‌بزن و نزديكي روستاي هيروي در جنوب رودخانة سيروان فعال شده بود و سرهنگ ايرج شهباز فرمانده عمليات به اتفاق سرهنگ محمود ابراهيم‌زاده فرمانده گردان 139 و ستاد قرارگاه از روبه‌رو عمليات را هدايت مي‌كردند.
نظرات ارسالی
نظر شما






Retype the CAPTCHA code from the image
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 


4
>
تهران انتهای اتوبان ارتش خیابان برادران شهید شاهمرادی صندق پستی: 554-19575 - کدپستی: 1676653517
02122979698
Info@maarefjang.ir
پیام کوتاه هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی
300040004620
نرم افزار اندروید هیئت معارف جنگ
در این نرم افزار در بخش معارف جنگ عملیاتهای دوران دفاع مقدس همراه با نقشه هر عملیات و به تفکیک از سال اول تا سال هشتم جنگ قابل مشاهده می باشد.
هیئت معارف جنگ را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
کلیه حقوق قانونی این سایت متعلق به هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.

انتشار مقالات و مطالب در این پایگاه به منزله تائید تمام و کمال آنها نبوده، بلکه مطالب منعکس کننده نظرات نویسندگان آنها می باشد.

maarefjang @ 2015