• ارتش کلمه ی طیبه است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • ارتش جمهوری اسلامی ايران تنها ارتشی است كه در خدمت مردم و منافع ملی است و اعتقادات و احساسات بدنه و فرماندهان آن نيز همانند آحاد مردم است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • اساس استقلال مملكت بر ارتش است؛ بر نيروهاى زمينى و هوايى ودریائی است؛ لكن ارتشى كه متكى به ملت باشد. (امام خميني-ره)
  • وَالَّذِینَ جَاهَدُوا فِینَا لَنَهدِیَّنَهُم سُبُلَنَا وَ اِنَّ اللهَ لَمَعَ المُحُسِنِینَ (قرآن کریم، سوره مبارکه عنکبوت، آیه شریفه 69)
  • ما در جنگ ابهت دو ابرقدرت شرق و غرب را شکستیم. (امام خمینی - ره)
  • چرائی های جنگ تحمیلی و پاسخ به پرسشهای شما در خصوص دفاع مقدس در قسمت پرسش از شما، پاسخ از ما.
  • ارتش ما پشتوانه ملت ماست؛ ارتش ما ضامن استقلال كشور ماست. (امام خميني-ره)
  • «رژیم صهیونیستی ۲۵ سال آینده را نخواهد دید»، جملۀ منتخب مردم از بیانات سال94 مقام معظم رهبری(ایسنا)
  • 29 فروردین روز ارتش و سالروز حماسه آفرینی های نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران گرامی باد.
ارتش و دفاع مقدس از دیدگاه ولایت
صوت و تصویر
قطعنامه ها
کتاب آموزش معارف جنگ
آمار بازدید

پژواکی از خاطره ها (51)


سرهنگ خلبان ناصر نژادتقي

در ارديبهشت ماه 1329 در شهرستان اصفهان متولد شد و تحصيلات ابتدائي و متوسطه را در همان شهرستان به پايان رسانيد. با توجه به علاقه و روحيه ماجراجويانه‌اي كه داشت، به منظور فراگيري فن خلباني نظامي در سال 1352 به آموزشگاه خلباني هوانيروز وارد شد و پس از طي دوره آموزشي به عنوان خلبان كبري وارد هوانيروز شد. تحصيلات تكميلي خود را در اصفهان و دانشكده خلباني هوانيروز طي نمود.

دفاع مقدس، جنگ تحمیلی، معارف جنگ، شهید صیاد شیرازی، شهدای جنگ تحمیلی، امام خامنه ای،ارتش جمهوری اسلامی ایران، مجاهدت ارتش، ارتش و ارمان های انقلاب، خا

در طول جنگ به عنوان خلبان جنگنده كبري در بسياري از عمليات رزمي شركت و دلاوري هاي فراواني از خود بروز داد. در عمليات ثامن الائمه(ع) چون ساير همكاران خود در صحنه نبرد درخشيد و همواره باعث بالارفتن روحيه رزمندگان پياده مي گرديد.

در شهريور ماه 1382 پس از سي سال خدمت صادقانه به افتخار بازنشستگي نايل آمد.

رزمندگاني كه نجاتم دادند!

خاطره اي از:

سرهنگ خلبان ناصر نژادتقي خلبان هوانيروز در عمليات ثامن الائمه(ع)

 

ساعت نزديك پنج و نيم صبح روز پنجم مهر ماه بود. از قرارگاه تاكتيكي لشكر دستور به اعزام يك تيم تك هوانيروز به منطقه تيپ3 صادر گرديد. دشمن با استفاده از يگان هاي زرهي خود تصميم به دور زدن تيپ3 گروه رزمي 148 را داشت. مأموريت ما اين بود كه ضمن درگير شدن با تانكهاي دشمن، اجازه محاصره گروه رزمي 148 را توسط يگان تانك ندهيم.

شناخت كاملي از منطقه داشتيم، پس از ورود به منطقه، تانكها از سنگر خارج شده و در زمين باز قرار گرفته بودند. درگيري شروع شد، خوشبختانه توانستيم تعدادي از تانكهاي آنها را يكي پس از ديگري مورد اصابت قرار دهيم، در نتيجه بقيه تانكها عقب نشيني كردند. اين قضيه كه تمام شد بالاي سر نيروهاي تيپ3 آمديم، همه جا را دود فراگرفته بود، غرش توپخانه و صداي مهيب انفجار انواع گلوله ها وضع منطقه را ديدني كرده بود. در چنين شرايطي مهمات ما تمام شده و سوخت ما رو به اتمام بود. روي سر نيروهاي خودي مانوري به منظور تقويت روحيه شان انجام داديم و سريعاً جهت سوخت گيري و لودگيري[1] برگشتيم.

شايد چيزي حدود يك ربع شد كه در منطقه شادگان سوختگيري نموده و مهمات زديم و برگشتيم. به ياد دارم كه يكي از برادران سپاه به نام مصطفي ربيعي (ادغام شده با يگانهاي تيپ 3) بوسيله راديو من را صدا زد كه نياز به كمك داريم. به سمت آنها حركت نموديم، هنگامي كه بالاي سر آنها رسيديم ديديم كه تانك هاي عراقي به صورت نعلي شكل قسمتي از نيروهاي خودي را در محاصره گرفته و در حال تكميل آن هستند. همراه با آتش و مانور، آهستهِ آهسته و خيز به خيز شروع به درگيري نموديم. نزديك به شش دستگاه ادوات زرهي دشمن مورد حمله قرار گرفت و حلقه محاصره پاره شد. حدود يك ساعت و بيست دقيقه بود كه من روي سر آنها درگير بودم، در يكي از اين گردشها و مانورها احساس كردم كه هلي كوپترم مورد اصابت گلوله قرار گرفته است كه ظاهراً از تركش گلوله هاي زماني بود كه بالاي سر من منفجر شده بود. سيستمهاي موتور و هيدروليك از كار افتاد، به نحوي كه نتوانستم هلي كوپتر را سالم به زمين برسانم. خوشبختانه سمت پرواز هلي كوپتر موقع اصابت تركشها به طرف جبهه نيروهاي خودي بود. من اطلاعي نداشتم كه يكي از اسكيهاي هلي كوپتر نيز منهدم شده است.

به هر حال آهسته آهسته سعي كردم علي رغم اينكه تركشها به صورت، سينه و دست و پاي راستم برخورد كرده بود خودم را به زمين برسانم، ولي متأسفانه به علت عدم وجود اسکی نتوانستم هلي كوپتر را سالم به زمين برسانم، لذا به مجرد نزديك شدن و تماس با زمين هلي كوپتر واژگون گرديد.

كمك خلبان كه خوشبختانه صدمه نديده بود توانست خيلي سريع از هلي‌كوپتر خارج شود، ولي من زير كابين عقب هلي كوپتر گير كردم، در حالي كه هنوز دو عدد موشك در لانچر داشتم هلي كوپتر شروع كرد به سوختن.

رزمندگان دور هلي كوپتر جمع شده و داد مي زدند آتش، آتش و با كلاه آهني و هر چيزي كه دم دست داشتند شروع كردند به خاموش كردن. از طرفي هم تلاش مي كردند مرا از زير هلي كوپتر نجات دهند. تمام صورتم پر از خون شده بود، حفاظ كلاه پرواز افتاده بود روي صورتم، آهستهِ آهسته احساس مي‌كردم دارم مي سوزم. در اين لحظه داشتم با خداي خود صحبت مي كردم، اظهار ناراحتي مي كردم كه چرا زنده زنده بايد بسوزم، از بچه ها درخواست كردم كه اجازه ندهيد من به اين نحو بسوزم، مرا با تير بزنيد، زيرا زجر همرزمان خود را به هنگام سانحه هلي كوپتر و آتش گرفتنشان ديده بودم، دلم نمي خواست مانند آنها در آتش بسوزم، از اين قضيه وحشت داشتم.

بچه ها به حرفم توجه نمي كردند و با تلاش فراوان جمعي در آن شرايط بسيار خطرناك توانستند مرا از زير لاشه هلي كوپتر نجات دهند، به مجرد نجات من، هلي‌كوپتر تقريباً منفجر گرديد و من راهي بيمارستان شدم. خوشبختانه پس از مدتي سلامت خود را به دست آوردم و توفيق شركت در عمليات ديگر را نيز پيدا كردم.

 

حمد و ستايش خداي بزرگ را.

عكس در سال 1381 در آموزش ميداني دانشجويان دانشگاه افسري در منطقه عملياتي آبادان گرفته شده است.

منبع: پژواکی از خاطره ها، روح‌الله سُروري ، 1387، ایران سبز، تهران


[1] - لودگيري به بارگيري مهمات اطلاق مي شود.

1398/5/22 10:48:22 221 0
قسمت ارائه دهنده: مدیریت تولید محتوا
تویضیحات در موتور جستجو
سرهنگ خلبان ناصر نژادتقي در ارديبهشت ماه 1329 در شهرستان اصفهان متولد شد و تحصيلات ابتدائي و متوسطه را در همان شهرستان به پايان رسانيد. با توجه به علاقه و روحيه ماجراجويانه‌اي كه داشت، به منظور فراگيري فن خلباني نظامي در سال 1352 به آموزشگاه خلباني هوانيروز وارد شد و پس از طي دوره آموزشي به عنوان خلبان كبري وارد هوانيروز شد. تحصيلات تكميلي خود را در اصفهان و دانشكده خلباني هوانيروز طي نمود.
نظرات ارسالی
نظر شما


Retype the CAPTCHA code from the image
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 


4
>
تهران انتهای اتوبان ارتش خیابان برادران شهید شاهمرادی صندق پستی: 554-19575 - کدپستی: 1676653517
02122979698
Info@maarefjang.ir
پیام کوتاه هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی
300040004620
نرم افزار اندروید هیئت معارف جنگ
در این نرم افزار در بخش معارف جنگ عملیاتهای دوران دفاع مقدس همراه با نقشه هر عملیات و به تفکیک از سال اول تا سال هشتم جنگ قابل مشاهده می باشد.
هیئت معارف جنگ را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
کلیه حقوق قانونی این سایت متعلق به هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.

انتشار مقالات و مطالب در این پایگاه به منزله تائید تمام و کمال آنها نبوده، بلکه مطالب منعکس کننده نظرات نویسندگان آنها می باشد.

maarefjang @ 2015