• ارتش کلمه ی طیبه است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • ارتش جمهوری اسلامی ايران تنها ارتشی است كه در خدمت مردم و منافع ملی است و اعتقادات و احساسات بدنه و فرماندهان آن نيز همانند آحاد مردم است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • اساس استقلال مملكت بر ارتش است؛ بر نيروهاى زمينى و هوايى ودریائی است؛ لكن ارتشى كه متكى به ملت باشد. (امام خميني-ره)
  • وَالَّذِینَ جَاهَدُوا فِینَا لَنَهدِیَّنَهُم سُبُلَنَا وَ اِنَّ اللهَ لَمَعَ المُحُسِنِینَ (قرآن کریم، سوره مبارکه عنکبوت، آیه شریفه 69)
  • ما در جنگ ابهت دو ابرقدرت شرق و غرب را شکستیم. (امام خمینی - ره)
  • چرائی های جنگ تحمیلی و پاسخ به پرسشهای شما در خصوص دفاع مقدس در قسمت پرسش از شما، پاسخ از ما.
  • ارتش ما پشتوانه ملت ماست؛ ارتش ما ضامن استقلال كشور ماست. (امام خميني-ره)
  • «رژیم صهیونیستی ۲۵ سال آینده را نخواهد دید»، جملۀ منتخب مردم از بیانات سال94 مقام معظم رهبری(ایسنا)
  • 29 فروردین روز ارتش و سالروز حماسه آفرینی های نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران گرامی باد.
ارتش و دفاع مقدس از دیدگاه ولایت
صوت و تصویر
قطعنامه ها
کتاب آموزش معارف جنگ
آمار بازدید

پژواکی از خاطره ها (50)


 سرتيپ2 کيومرث ميرشکرائي

در آبان ماه سال 1319 در شهر تهران متولد شد. تحصيلات ابتدايي و متوسطه را در همان شهر به پايان رسانيد. در سال 1339 وارد دانشکده افسري و در مهر ماه 1342 با درجه ستواندومي پياده فارغ التحصيل گرديد. دوره هاي يکساله مقدماتي و عالي رسته اي را در مرکز آموزش پياده شيراز به اتمام رسانيد.

دفاع مقدس، جنگ تحمیلی، معارف جنگ، شهید صیاد شیرازی، شهدای جنگ تحمیلی، امام خامنه ای، ارتش جمهوری اسلامی ایران، مجاهدت ارتش، ارتش و ارمان های انقلاب، خ

مشاغلي که در حين جنگ به عهده داشت عبارتند از: فرمانده گردان پياده، معاون تيپ، فرمانده تيپ. در آبان ماه سال 1369 پس از    سي سال خدمت صادقانه به افتخار بازنشستگي نايل آمد.به دليل لياقت و شايستگي و هدايت يگان متبوعه خود که در طول جنگ از خود نشان داد به دريافت ارشديت نظامي مفتخر گرديد.

موشك سبزي كه براي دشمن سرخي به ارمغان آورد!

خاطره اي از:

سرتيپ2 بازنشسته كيومرث مير شكرائي معاون تيپ1 در عمليات ثامن الائمه (ع)

 

از بدو ورود تيپ به منطقه جنوب، امر آموزش مورد توجه خاص فرماندهي و ستاد تيپ قرار داشت. اين آموزش همه چيز حتي مسائل حفاظتي و اطلاعاتي را شامل مي شد. به ويژه براي سربازان وظيفه كه نياز بيشتري به فراگيري داشتند. خاطره‌اي‌كه من مي خواهم بيان كنم در همين رابطه است.

هميشه كسب خبر و اطلاعات از دشمن در پيشبرد اهداف نيروهاي خودي مؤثر بوده و مي توان با دسترسي به اطلاعات صحيح و به موقع عليه دشمن اقدامي مناسب انجام داد. اين خاطره از اين جهت براي من لذت بخش است كه در اثر عكس‌العمل مناسب، تعداد زيادي از نيروهاي دشمن نابود شدند. جريان از اين قرار بود كه در حين عمليات، پست شنود مستقر در آبادان كه مسئوليت شنود پيام هاي مخابراتي دشمن را به عهده داشت بعضاً اطلاعات جالبي را به ستاد فرماندهي عمليات مخابره مي نمود. پيامي از يك يگان تانك دشمن دريافت شده بود كه اظهار مي داشت: (( من در ميان نيروهاي ايراني هستم ولي گويا آنها متوجه ما نشده اند، چه اقدامي انجام دهم؟)) ستاد فرماندهي نيروهاي بعثي عراقي براي اينكه از محل استقرار یگان نامبرده مطلع گردد دستور داد كه يك موشك سبز شليك كند تا جاي یگان وي مشخص گرديده به كمكش بشتابد.

پيام به يگانهاي تابعه و از جمله به توپخانه لشكر و مركز تطبيق آتش جهت اقدام ابلاغ شد. تيپ1 نيز مراتب را سريعاً به افسر توپخانه خود (سروان خبازي) اطلاع داد، تمامي ديده بان هاي در خط در جريان امر قرار گرفتند و منتظر رؤيت موشك سبز شدند. پس از چندي علامت ديده شد و توپخانه هاي خودي آتش خود را روي آن منطقه متمركز ساختند. گزارشهاي پست شنود حاكي از تلفات سنگيني بود كه به دشمن در آن محل وارد گرديد. صبح عمليات در همان محل گورستاني از ادوات و نفرات دشمن مشاهده شد كه نشان مي داد دشمن قبل از هر عملي عليه رزمندگان ما با ارسال يك پيام بدون در نظر گرفتن مسائل امنيتي، اقدام به نابودي خود نموده است.

در هنگامي كه نبرد ثامن الائمه (ع) به اوج خود رسيده بود و يگانهاي تيپ در جبهه واگذاري به پيش مي رفتند و نزديك بود كه عمليات ثامن الائمه (ع) با پيروزي كامل به انجام برسد، در بيسيم هاي فرماندهي تيپ، شخصي كه خود را سرهنگ مير‌شكرائي معرفي مي كرد به يگان ها دستورات ضد و نقيضي صادر مي نمود كه مي‌توانست در پيشبرد عمليات اشكال و اخلال نمايد. از آنجا كه پرسنل آموزش هاي لازم را در اين مورد فرا گرفته بودند و نيز با صداي من آشنائي كامل داشتند، در جريان فريب دشمن قرار گرفتند، ضمناً خود من هم با توجه به مسئوليتي كه داشتم در كنار بيسيم بودم، لذا دستورات لازم را به يگانها داده و خواستم كه بلافاصله با توجه به دستور كار مخابراتي، كانال بيسيم ها را تعويض نمايند. دشمن نتوانست در كار بيسيم ها و يا عمليات اشكال و يا مانعي ايجاد كند و بدين ترتيب عمليات فريب دشمن خنثي گرديد و عمليات ما با پيروزي قطعي و كامل به انجام رسيد.

 

 

عكس در سال 1381 در آموزش ميداني دانشجويان دانشگاه افسري در منطقه عملياتي آبادان گرفته شده است.

 

منبع: پژواکی از خاطره ها، روح‌الله سُروري ، 1387، ایران سبز، تهران

 

 

 

 

  

 

1398/5/20 11:36:49 278 0
قسمت ارائه دهنده: مدیریت تولید محتوا
تویضیحات در موتور جستجو
سرتيپ2 کيومرث ميرشکرائي در آبان ماه سال 1319 در شهر تهران متولد شد. تحصيلات ابتدايي و متوسطه را در همان شهر به پايان رسانيد. در سال 1339 وارد دانشکده افسري و در مهر ماه 1342 با درجه ستواندومي پياده فارغ التحصيل گرديد. دوره هاي يکساله مقدماتي و عالي رسته اي را در مرکز آموزش پياده شيراز به اتمام رسانيد.
نظرات ارسالی
نظر شما


Retype the CAPTCHA code from the image
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 


4
>
تهران انتهای اتوبان ارتش خیابان برادران شهید شاهمرادی صندق پستی: 554-19575 - کدپستی: 1676653517
02122979698
Info@maarefjang.ir
پیام کوتاه هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی
300040004620
نرم افزار اندروید هیئت معارف جنگ
در این نرم افزار در بخش معارف جنگ عملیاتهای دوران دفاع مقدس همراه با نقشه هر عملیات و به تفکیک از سال اول تا سال هشتم جنگ قابل مشاهده می باشد.
هیئت معارف جنگ را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
کلیه حقوق قانونی این سایت متعلق به هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.

انتشار مقالات و مطالب در این پایگاه به منزله تائید تمام و کمال آنها نبوده، بلکه مطالب منعکس کننده نظرات نویسندگان آنها می باشد.

maarefjang @ 2015