• ارتش کلمه ی طیبه است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • ارتش جمهوری اسلامی ايران تنها ارتشی است كه در خدمت مردم و منافع ملی است و اعتقادات و احساسات بدنه و فرماندهان آن نيز همانند آحاد مردم است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • اساس استقلال مملكت بر ارتش است؛ بر نيروهاى زمينى و هوايى ودریائی است؛ لكن ارتشى كه متكى به ملت باشد. (امام خميني-ره)
  • وَالَّذِینَ جَاهَدُوا فِینَا لَنَهدِیَّنَهُم سُبُلَنَا وَ اِنَّ اللهَ لَمَعَ المُحُسِنِینَ (قرآن کریم، سوره مبارکه عنکبوت، آیه شریفه 69)
  • ما در جنگ ابهت دو ابرقدرت شرق و غرب را شکستیم. (امام خمینی - ره)
  • چرائی های جنگ تحمیلی و پاسخ به پرسشهای شما در خصوص دفاع مقدس در قسمت پرسش از شما، پاسخ از ما.
  • ارتش ما پشتوانه ملت ماست؛ ارتش ما ضامن استقلال كشور ماست. (امام خميني-ره)
  • «رژیم صهیونیستی ۲۵ سال آینده را نخواهد دید»، جملۀ منتخب مردم از بیانات سال94 مقام معظم رهبری(ایسنا)
  • 29 فروردین روز ارتش و سالروز حماسه آفرینی های نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران گرامی باد.
ارتش و دفاع مقدس از دیدگاه ولایت
صوت و تصویر
قطعنامه ها
کتاب آموزش معارف جنگ
آمار بازدید
برگزاری اولین همایش صیاد شناسی

بسمه تعالی

اولین همایش صیاد شناسی در تاریخ 1391/12/13 با همکاری هیئت معارف جنگ شهید سپهبد صیاد شیرازی، ستاد ارتش جمهوری اسلامی ایران و نیروی زمینی ارتش برگزار گردید...

برگزاری اولین همایش صیاد شناسی

 این همایش با هدف شناخت بیشتر شهید صیاد شیرازی و با حضور حلقه اول همرزمان و دوستان آن شهید بزرگوار در ستاد نیروی زمینی ارتش برگزار گردید.

در این مراسم امیر سرتیپ سید ناصر حسینی معاون هماهنگ کننده هیئت معارف جنگ ضمن شمردن اهداف برگزاری همایش از جمله معرفی الگوئی مناسب برای نسلهای آینده فرماندهان ارتش و نیروهای مسلح، علت تکرار برگزاری سالیانه مراسم سالگرد شهید صیاد را به دور از تعصب صنفی دانسته و ظرفیت بالای شخصیتی این شهید بزرگوار را لایق الگو شدن برای نسلهای آینده انقلاب اسلامی به ویژه فرماندهان نظامی جوان معرفی کرد.

ایشان در ادامه صحبتهای خود با اشاره به پیام فرماندهی معظم کل قوا در خصوص شهادت شهید صیاد که با عباراتی چون "امیر سرافراز ارتش اسلام" ، "سرباز صدیق"، و "نظامی مؤمن و متعهد" از ایشان یاد نمودند، به ویژگیهای شخصیتی شهید صیاد پرداخته و حساسیت به امور دینی، داشتن روحیه جستجوگر، توکل به خدا، دقت در امور، شجاعت و قاطعیت در تصمیم گیری را به عنوان خصوصیات اخلاقی بارز آن شهید بزگوار یاد کرد. امیر حسینی در جمع بندی مطالب خود اظهار داشت: اگر در یک جمله بخواهیم شهید صیاد را معرفی کنیم باید بگوییم ایشان شخصیتی اثرگذار در پیروزی و استمرار انقلاب اسلامی و دفاع مقدس در حوزه های دفاعی بودند.

در ادامه این همایش حجت الاسلام والمسلمین وفا رئیس اداره عقیدتی سیاسی نیروی زمینی با اشاره به بعضی سجایای اخلاقی و منش فرماندهی شهید صیاد، تلفیق بین فرهنگ نظامی و فرهنگ حوزوی در نیروی زمینی که موجب رفع اختلافات بین سیستم فرماندهی و روحانیونی که برای خدمت در سنگر عقیدتی سیاسی مأمور می شدند و همراهی و همدلی فرماندهان و روحانیون واحدها را یکی از ابتکارات مؤثر و هنر این فرمانده شهید معرفی کرد.

سخنران بعدی این همایش امیر سرتیپ ستاد پور دستان فرمانده نیروی زمینی ارتش بود که ضمن خیر مقدم به پیشکسوتان و همر زمان شهید صیاد به ویژه دو فرزند گرانقدر ایشان که در همایش حضور داشتند با قرائت یک بیت شعر از متنبی شاعر معروف عرب زبان اظهار داشت: وقتی روح انسان بزرگ شد جسم را در رسیدن به اهداف الهی به زحمت و مشقت می اندازد و شهید صیاد شیرازی یکی از مصادیق بارز این بیت می باشد.

ایشان در ادامه صحبتهای خود با بیان خبر شهادت مالک اشتر به امام علی علیه السلام و تعابیری که حضرت در مورد مالک اشتر به کار بردند، از جمله اینکه مالک چه مالکی بود! اگر کوه بود کوه سرافرازی بود، اگر سنگ بود سنگ سخت و مستحکمی بود و این کوه آنقدر مرتفع بود که هیچ پرنده ای را یارای پرواز بر فراز آن نبود و... اظهار داشتند که جا دارد از این عبارت استفاده کنیم و شهید صیاد شیرازی را مالک اشتر نیروهای مسلح بنامیم و او را یکی از معجزات انقلاب اسلامی بدانیم.

امیر پور دستان با اشاره به بوسه فرماندهی معظم کل قوا بر تابوت شهید صیاد اظهار داشت: اگر مقام معظم رهبری تابوت آن شهید بزگوار را با بوسه خود متبرک کردند، در واقع بوسه بر ولایتمداری و اخلاص ایشان زدند چون پیش تر و بیشتر از همه شهید صیاد را شناخته بودند.

در ادامه همایش چند میزگرد بر گزار شد که در هریک از این میز گردها همرزمان و دوستان شهید صیاد خاطرات منتشر نشده ای را از ویژگیها، منش فرماندهی، خلاقیتها و ابتکارات و سجایای اخلاقی آن شهید جاودان مطرح نمودند.

در این همایش نیمروزی جمع کثیری از همرزمان و دوستان شهید از جمله امیر سلیمانجا، امیر صادقی گویا، امیر مفید، امیر موسوی قویدل، امیر بختیاری، امیر معین وزیری، امیر پورشاسب، امیر پرویز صادقی، حاج آقا آذربون، حجت الاسلام غفاری ،حجت الاسلام حسنی و حجت الاسلام دکتر هاشمیان سخنرانی کردند و خاطراتی از آن شهید بیان داشتند.

شایان ذکر است که مشروح خاطرات بیان شده در همایش به تدریج در همین پایگاه در معرض دید و بهره برداری بینندگان و علاقمندان قرار خواهد گرفت.

1391/12/14 1477 0
قسمت ارائه دهنده: پایگاه اطلاع رسانی
تویضیحات در موتور جستجو
برگزاری اولین همایش صیاد شناسی
برچسب ها
نظرات ارسالی
نظر شما


Retype the CAPTCHA code from the image
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 


4
>
تهران انتهای اتوبان ارتش خیابان برادران شهید شاهمرادی صندق پستی: 554-19575 - کدپستی: 1676653517
02122979698
Info@maarefjang.ir
پیام کوتاه هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی
300040004620
نرم افزار اندروید هیئت معارف جنگ
در این نرم افزار در بخش معارف جنگ عملیاتهای دوران دفاع مقدس همراه با نقشه هر عملیات و به تفکیک از سال اول تا سال هشتم جنگ قابل مشاهده می باشد.
هیئت معارف جنگ را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
کلیه حقوق قانونی این سایت متعلق به هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.

انتشار مقالات و مطالب در این پایگاه به منزله تائید تمام و کمال آنها نبوده، بلکه مطالب منعکس کننده نظرات نویسندگان آنها می باشد.

maarefjang @ 2015