عکس شهید صیاد شیرازی
ارم هیئت معارف جنگ
عکس امام خمینی و امام خامنه ای

در حال بارگذاری...

  • ارتش کلمه ی طیبه است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • ارتش جمهوری اسلامی ايران تنها ارتشی است كه در خدمت مردم و منافع ملی است و اعتقادات و احساسات بدنه و فرماندهان آن نيز همانند آحاد مردم است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • اساس استقلال مملكت بر ارتش است؛ بر نيروهاى زمينى و هوايى ودریائی است؛ لكن ارتشى كه متكى به ملت باشد. (امام خميني-ره)
  • وَالَّذِینَ جَاهَدُوا فِینَا لَنَهدِیَّنَهُم سُبُلَنَا وَ اِنَّ اللهَ لَمَعَ المُحُسِنِینَ (قرآن کریم، سوره مبارکه عنکبوت، آیه شریفه 69)
  • ما در جنگ ابهت دو ابرقدرت شرق و غرب را شکستیم. (امام خمینی - ره)
  • چرائی های جنگ تحمیلی و پاسخ به پرسشهای شما در خصوص دفاع مقدس در قسمت پرسش از شما، پاسخ از ما.
  • ارتش ما پشتوانه ملت ماست؛ ارتش ما ضامن استقلال كشور ماست. (امام خميني-ره)
  • «رژیم صهیونیستی ۲۵ سال آینده را نخواهد دید»، جملۀ منتخب مردم از بیانات سال94 مقام معظم رهبری(ایسنا)
ارتش و دفاع مقدس از دیدگاه ولایت
صوت و تصویر
قطعنامه ها
کتاب های آموزش معارف جنگ
آمار بازدید

پرسش و پاسخ هفته


در کردستان و آذربایجان­غربی کسانی که در مقابل نظام ما ایستاده بودند چه کسانی بودند؟ آیا کردها بودند یا دیگران؟

پاسخ زیر بر اساس نظرات تعدادی از پیشکسوتان و اساتید معارف جنگ شهید صیاد شیرازی به این پرسش ارائه شده است، آیا شما بازدید کنندۀ عزیز به ویژه محققین و پژوهشگران و پیشکسوتان گرانقدر عرصۀ دفاع مقدس این پاسخ را تأیید می کنید؟ یا شاید نظر تکمیلی یا نظر دیگری دارید، در هر صورت خوشحال می شویم اگر نظر خود را در ذیل همین مطلب درج نمائید تا برای استفادۀ دیگران منتشر نمائیم

1396/4/3 9:58:48 6 0

نبردهای صحنه عملیات غرب


بخش سی و نهم: ادامه عملیات بازی دراز

در نبرد روز هشتم ارديبهشت‌ماه، با وجود حملات شديد زميني و آتشباري سنگين توپخانه و بمباران‌هاي هوايي دشمن، تلفات نيروهاي ما چندان زياد نبود. فقط 14 نفر شهيد و 110 نفر مجروح و مفقود شدند كه از تعداد شهدا 6 نفر ارتشي پنج نفر پاسدار سه نفر بسيجي و از مجروحين 45 نفر ارتشي 35 نفر پاسدار و 22 نفر بسيجي بودند. افراد مفقود‌الأثر 11 نفر و كلاً سرباز بودند

1396/4/3 12:26:47 0 0

مجموعه قصه های اسارت


(5) بعثی:

ساعت1400 بود. گرما بیداد می کرد. گرمایی که می سوزاند و کباب می کرد. در آن اوضاع و احوال مجروح ها درتنگنای بیشتری قرار داشتند.

شدت گرما جراحت ها را می سوزاند و در را تا عمق وجود رخنه می داد و انگار نمک بر زخم ها می پاشید.

ناگهان سر و صدای عراقی ها حواس همه را به طرف خود جلب کرد.

1396/4/3 12:22:44 0 0

کلاه سبزها : خاطرات نیروهای ویژه هوابرد


بخش چهلم : خاطرات سروان حسین دینی

* ربایش در خاک عراق

. . . لحظات سخت‌تر و نفس‌گیرتر شده بود. یک بار عباس و دو سه بار هم خودم برای بررسی موقعیت آن عراقی جلو رفتیم؛ خیلی با احتیاط و به سختی. حواسمان به همه جا بود تا کسی ما را نبیند. باید تحمل می‌کردیم تا طعمه از دستمان فرار نکند. مشغول انجام کارهایش بود؛ حمام می‌کرد، لباس‌هایش را می‌شست، آواز می‌خواند. زمان گذشت و ساعت تقریباً 4 عصر شد.

1396/4/3 12:13:49 2 0

سروقامتان دیار ایثار و شهادت


شجاعت، بی‌باكی، اعتماد به نفس در اجرای مأموریت‌های پروازی،  وظیفه‌شناسی، رازداری و متانت از ویژگی‌های فردی سرلشكر خلبان شهید علیرضا یاسینی بود، او در جنگ تحمیلی بارهـا تا مرز شهادت پیش رفت. حتی در یك مأموریت مراقبت مسلحانه‌ی هوایی با تعداد 6 فروند هواپیمای دشمن درگیر شد و سرانجام دشمن هواپیمای او را آماج موشك‌های خود قرار داد و مجبور شد هواپیما را اضطراراً ترك نماید و با چتر نجات فرود آید، اما بلافاصله بعد از نجات برای پروازهای بعدی آماده شد.

1396/4/3 12:8:42 0 0

حدیث عاشقان(10)


پُر افتخار، ولي كم توقع

اين خاطره ازص154كتاب «اعجوبه قرن»،« اكبراردستاني، برادر شهيد» درباره شهيد خلبان مصطفي‌اردستاني انتخاب شده است:

 زماني‌كه برادرم به رحمت ايزدي پيوسته بود، شهيد ستاري، همراه تني چند از فرماندهان و پرسنل نيروي هوايي براي شركت درمراسم ختم آن مرحوم به ورامين آمده بودند. درآن روز، شهيد ستاري برايم تعريف كرد:

« دريكي از عملياتهاي برون مرزي (حاج مصطفي) كاربزرگي  انجام داده بود و من با چند تن از فرماندهان نيروي هوايي براي استقبال ايشان به مهرآباد رفتيم.

1396/4/3 11:47:33 2 0

در کمین گل سرخ 


بخش هفتاد و چهارم:

مانده بودیم با این اوضاع و احوال چه بکنیم. به سربازان عراقی که نمی شد که بگویم بروید توی سنگرهای خودتان ما نیرو نداریم! این در حالی بود که سنگرهای مستحکم عراقی پر بود از مهمات و انواع آذوقه و تدارکات طوری که اگر ده روز هم در محاصره بودند، می توانستند بجنگند اما حالا بدون مقاومت، همه پشت سر یکدیگر دست ها را بالا برده بودند و تسلیم شده بودند! همان جا تدبیری اندیشیدیم.

1396/4/3 11:40:18 1 0

عملیات رمضان


بخش دوم: مقدمات نبرد، بعد از عملیات بیت­المقدس

صدام حسین در 21  خرداد ماه، برای وادار کردن ایران به خاتمه جنگ و حل اختلافات از طریق مذاکره به آخرین تلاش دست زد و اعلام نمود؛ نیروهای عراقی در ظرف دو هفته بدون قید و شرط مناطق اشغالی خاک ایران را تخلیه خواهند کرد و آتش­بس یک جانبه را رعایت خواهند نمود. علت این امر را فراخوانی نیروهای عراقی از جبهه نبرد با ایران و اعزام آنان به جبهه لبنان برای نبرد با اسرائیل اعلام نمود.

1396/4/3 11:33:39 1 0

سرباز در خاطرات دفاع مقدس


(63) نرسيدن به موقع مهمات1  

در ادامه مرحله سوم عمليات والفجر4 و طبق برنامه‌ريزي‌هاي انجام شده قرار بود ارتفاعات مشرف بر شهر پنجوين عراق را از تصرف نيروهاي دشمن آزاد كنيم. از طرف ديگر عراقي‌ها هم با پيش‌بيني اين حمله بر ميزان استحكامات خود افزودند و مهمات بسياري را براي مقابله احتمالي با نيروهاي ما فراهم كرده بودند. سرانجام بعد از بررسي‌هاي انجام شده، در تاريخ 28 آبان 1362 دستور آغاز عمليات براي تصرف ارتفاعات صادر شد و  ما به دليل آمادگي نيروها و برنامه ريزي دقيق، ضربه‌هاي بسيار سنگيني به دشمن وارد كرديم و استحكامات نظامي دشمن را در هم شكستيم و در كمتر از دو ساعت مواضع و اهداف مورد نظر را تصرف كرديم.

1396/4/3 11:27:15 1 0

کلاه سبزها : خاطرات نیروهای ویژه هوابرد


چند ساعت گذشت تا اینکه ساعت 2 شد. دیدیم یک نفر با دو قاطر از تپه در حال پایین آمدن است. چهار دبة بیست لیتری روی هر قاطر گذاشته بود و دهنة آنها را گرفته و به طرف چشمه‌ای می‌رفت که با ما تقریباً صد متر فاصله داشت. عباس گفت: «حسین، بریم همینو بگیریم، خوب چیزیه.» گفتم: «عباس جان صبر کن. عجله نکن.» گفت: «حسن، به خدا از دست می‌ره.» گفتم: «باشه. صبر کن. الان بگیرمش، کجا می‌خواهیم ببریمش؟ عجله نکن.»

1396/3/31 11:54:49 32 0

عملیات رمضان


بخش یکم: مروری بر 21 ماه جنگ و چگونگی تغییر جهت آن

پیروزی انقلاب اسلامی در کشور ایران و همبستگی مذهبی ملت عراق با ملت ایران و امکان انتشار سریع افکار اسلام انقلابی در عراق و بعد در کشورهای مسلمان دیگر منطقه خلیج فارس سبب وحشت فوق­العاده مخالفین انقلاب اسلامی در این منطقه به ویژه در کشور عراق شد و با توجه به زمینه­های اختلافات سیاسی و ارضی که حکومت عراق با ایران داشت حکومت عراق تصمیم گرفت؛ قبل از آن که حکومت نوپای جمهوری اسلامی ایران تثبیت شود و مشکلات ناشی از انقلاب را پشت سر بگذارد، ضربت قاطع خود را بر جمهوری اسلامی ایران وارد سازد

1396/3/31 11:40:50 23 0

سرباز در خاطرات دفاع مقدس


(62) از رانندگي تا بهياري1 

دو ماه اول خدمتم را به عنوان راننده جناب سرهنگ ابراهيم سخاوتي درمنطقه انجام وظيفه مي‌كردم و بعد از اينكه ايشان با جناب سروان بهبودي و جناب سروان خلج منفرد تعويض شدند، باز هم حدود يك ماهي در مسئوليت سابق به انجام وظيفه پرداختم و از افتخارات آن دوران از زندگي‌ام خدمت به اين دو افسر عارف و عاشق اسلام است كه در همه حال با بچه‌ها بودند، و حتي با آنها به گشتي و مأموريت‌هاي پر خطر مي‌رفتند و بچه‌ها با وجود آنها هيچ وقت احساس دلتنگي نمي‌كردند.

1396/3/31 11:32:37 15 0

پیشتازان غرب کرخه


بخش دوازدهم: تك 9 آبان 1359 ارتش عراق به لشكر 21 حمزه

به جا است در اجراي اين مأموريت روحيّه شهادت طلبي گشتي فوق را كه يكي از عوامل برترساز توان رزمي است با نوشته اي از جيمز بيل در يك سو قرار دهيم . 

جيمز بيل مي نويسد :

ژنرال جورج مارشال كه سربازي بزرگ و سياستمداري برجسته بود، زماني گفت:

(( مي توان تمام تجهيزات موجود در جهان را در اختيار داشت امّا همه آن بدون برخورداري از روحيّه عمدتاً بي اثر است .))

ناظران غربي نتوانسته اند وفاداري ايرانيان به آرمان خود را درك نمايند زيرا آنها معمولاً از فرهنگ سياسي و مذهبي اسلام شيعي بي خبرند . امري كه در واقع سرسپردگي كامل و ميل به ايثار براي جامعه است در غرب به عنوان (رفتار غيرمنطقي) يا (تعصّب گرايي) قلمداد مي شود

1396/3/31 11:22:1 15 0

در کمین گل سرخ


بخش هفتاد و سوم:

در عالم خواب و رویا، ناگهان دیدم سیدی عالی قدر که عمامه ای مشکی دارد، وارد قرارگاه شد. چهره اش گرفته بود و بسیار محزون و خسته به نظر می آمد. به احترامش همه از جا بر خاستیم. لحظه ای بعد انگار که دیگر کارش تمام شد و کاری دیگری ندارد، بلند شد و گفت:

-من می خواهم بروم آیا کسی هست من را در این مسیر  کمک کند؟

1396/3/31 11:8:49 13 0

رادیوهای بیگانه در باره ترور صیاد


1396/3/31 10:34:37 20 0

تیر؛ ماه حادثه ها در تاریخ دفاع مقدس (انتشار مجدد)


                                       سرهنگ توپخانه ستاد علی سجادی انصاری

بعضی از ماه ها در سال های دفاع مقدس از ویژگی های خاصی برخوردار هستند و به دلایلی حوادث مهمی در آنها به وقوع پیوسته است که ماه تیر یکی از آن ماه هاست. به مناسبت آغاز این ماه پر حادثه در تاریخ دفاع مقدس مروری اجمالی بر وقایع مهم این ماه داریم که بعضی از این وقایع که مهم تر و سرنوشت ساز بوده اند،  در ادامه به صورت مشروح مورد بحث و بررسی قرار میگیرند.

1393/4/2 313 0

شهدای شاخص ارتش

فهرست آخرین مطلالب
4
>
تهران انتهای اتوبان ارتش خیابان برادران شهید شاهمرادی صندق پستی: 554-19575 - کدپستی: 1676653517
02122979698
Info@maarefjang.ir
پیام کوتاه هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی
300040004620
نرم افزار اندروید هیئت معارف جنگ
در این نرم افزار در بخش معارف جنگ عملیاتهای دوران دفاع مقدس همراه با نقشه هر عملیات و به تفکیک از سال اول تا سال هشتم جنگ قابل مشاهده می باشد.
هیئت معارف جنگ را در شبکه های اجتمایی دنبال کنید
کلیه حقوق قانونی این سایت متعلق به هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.

انتشار مقالات و مطالب در این پایگاه به منزله تائید تمام و کمال آنها نبوده، بلکه مطالب منعکس کننده نظرات نویسندگان آنها می باشد.

maarefjang @ 2015