• ارتش کلمه ی طیبه است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • ارتش جمهوری اسلامی ايران تنها ارتشی است كه در خدمت مردم و منافع ملی است و اعتقادات و احساسات بدنه و فرماندهان آن نيز همانند آحاد مردم است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • اساس استقلال مملكت بر ارتش است؛ بر نيروهاى زمينى و هوايى ودریائی است؛ لكن ارتشى كه متكى به ملت باشد. (امام خميني-ره)
  • وَالَّذِینَ جَاهَدُوا فِینَا لَنَهدِیَّنَهُم سُبُلَنَا وَ اِنَّ اللهَ لَمَعَ المُحُسِنِینَ (قرآن کریم، سوره مبارکه عنکبوت، آیه شریفه 69)
  • ما در جنگ ابهت دو ابرقدرت شرق و غرب را شکستیم. (امام خمینی - ره)
  • چرائی های جنگ تحمیلی و پاسخ به پرسشهای شما در خصوص دفاع مقدس در قسمت پرسش از شما، پاسخ از ما.
  • ارتش ما پشتوانه ملت ماست؛ ارتش ما ضامن استقلال كشور ماست. (امام خميني-ره)
  • «رژیم صهیونیستی ۲۵ سال آینده را نخواهد دید»، جملۀ منتخب مردم از بیانات سال94 مقام معظم رهبری(ایسنا)
  • 29 فروردین روز ارتش و سالروز حماسه آفرینی های نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران گرامی باد.
ارتش و دفاع مقدس از دیدگاه ولایت
صوت و تصویر
قطعنامه ها
کتاب آموزش معارف جنگ
آمار بازدید

پژواکی از خاطره ها (37)


سرهنگ پياده بابامحمد قاسمي

در آبان ماه سال 1321 در شهرستان اسفراين ديده به جهان گشود. تحصيلات ابتدائي را در اسفراين به پايان رسانيد. به دليل علاقه‌ وافر به حرفه نظامي در فروردين ماه سال1338 به استخدام ارتش درآمد و پس از يكسال آموزش نظامي به درجه گروهبانسومي مهندسی مفتخرگرديد. ضمن خدمت با تلاش فراوان موفق به اخذ ديپلم رياضي و سپس با پشت سر گذاشتن كنكور وارد دانشكده افسري گرديد و سرانجام با درجه ستواندومي پياده از آن دانشكده فارغ التحصيل شد. دوره هاي مقدماتي و عالي رسته اي را نيز در ادوار مختلف خدمت در مركز  پياده شيراز طي نمود. مشاغلي كه در حين جنگ عهده دار بوده است عبارتند از:

دفاع مقدس، جنگ تحمیلی، معارف جنگ، شهید صیاد شیرازی، شهدای جنگ تحمیلی، امام خامنه ای، ارتش جمهوری اسلامی ایران، مجاهدت ارتش، ارتش و ارمان های انقلاب، خ

فرماندهي گروهان پياده، افسر عمليات گردان، معاون گردان و رئيس ركن چهارم تيپ، رئيس ستاد تيپ پياده. سرانجام در سال 1368 پس از 30 سال خدمت صادقانه به افتخار بازنشستگي نايل آمد. ضمناً به دليل ابراز رشادت در طول جنگ تحميلي به دریافت ارشديت نظامي مفتخر گرديد.

 

تلاش مذبوحانه!

خاطره اي از:

سرهنگ پياده بابامحمد قاسمي فرمانده گروهان سوم گردان 129 پياده از تيپ2 لشكر77 در عمليات ثامن الائمه(ع)

 

فرمانده گروهان سوم گردان 129 پياده بودم. در تاريخ 11/11/1359 پس از آنكه سه ماه از اشغال خرمشهر توسط دشمن مي گذشت و بعد از آنكه گردان 153 پياده به فرماندهي سرهنگ منوچهر كهتري متجاوز را در عبور از رودخانه بهمنشير ناكام گذاشت، دستور داده شد گردان آسيب ديده 151لشكر92 زرهي كه با وجود ديدن صدمات و تلفات زياد همچنان در حاشيه رودخانه كارون و مقابل پل خرمشهر – آبادان مستقر بود، توسط گردان 129 پياده از تيپ2 لشكر77 تعويض گردد.

اين مأموريت به گروهان تحت فرماندهي من ابلاغ شد. ظرف كمتر از 12 ساعت با توجه به روشهاي متداول تاكتيكي يگانم را در حاشيه رودخانه كارون (شعبه دوم) مقابل خرمشهر مستقر نمودم.

تمام پيش بيني هاي احتياطي براي مقابله با دشمن در نظر گرفته شد.

گرچه متجاوز با توجه به شكستي كه در عمليات بهمنشير از رزمندگان اسلام خورده بود و احتمال تك مجدد او پس از شكست در كوي ذوالفقاريه بسيار ضعيف به نظر مي رسيد، ليكن از آنجائي كه «دشمن نتوان حقير و بيچاره شمرد» بر حسب وظيفه از استقرار انواع قبضه هاي خمپاره انداز 120م.م و 81م.م و تفنگ هاي 106م.م و ساير سلاح هاي سنگين پياده نظام گرفته تا استقرار ديده بانان ورزيده در حاشيه رودخانه براي هوشياري و مقابله با تجاوز احتمالي كوتاهي به عمل نيامد.

استقرار يگانم در اين منطقه به مدت 107 روز به طول انجاميد.

در يكي از شبها كه تاريخ دقيق آن يادم نيست، يكي از ديده بانان خط مقدم كه به دوربين ديد در شب مجهز بود، تحركات مشكوكي از دشمن را در ساحل رودخانه گزارش كرد و احتمال تجاوز دشمن از طريق رودخانه و از جناح راست را پيش بيني نمود.

با دريافت اين خبر، ستوان عباسي فرمانده دسته يكم گروهان را كه افسري وظيفه و به غايت شجاع بود احضار و مأموريت بررسي دقيق خبر را به او دادم. ساعاتي بعد، افسر مزبور ضمن تأئيد خبر ديده بان، اظهار داشت كه دشمن با تعدادي قايق نسبتاً زياد و تجهيزات لازم به آرامي در ساحل دور ولي از جناح راست وارد بهمنشير گرديده، چنين به نظر مي رسد كه قصد دارد با دورزدن يگان ما از منطقه فياضيه وارد آبادان شود.

تأمل جايز نبود، زيرا ((سر چشمه شايد گرفتن به بيل، چو پرُ شد نشايد گرفتن به پيل! ))

به قبضه هاي آتش آماده باش كامل اعلام شد و مراتب از طريق گردان به آتشبار كمك مستقيم تيپ نيز اطلاع داده شد. اما زمان اجراي آتش را بنا به دستور اعلام كردم.

حركات دشمن دقيقاً و لحظه به لحظه تحت نظر بود. همين كه كليه قايقها وارد بهمنشير شده و به فاصله مناسب رسيدند دستور اجراي آتش با تكاثف زياد به يگان هاي آتش داده شد.

دنيائي از گلوله و آتش روي قايق هاي دشمن ريخته شد.

اين آتش به مدت ده دقيقه ادامه پيدا كرد، تعداد زيادي از قايق هاي دشمن به همراه نفرات و تجهيزاتش به قعر رودخانه فرو رفتند، از قضا يك كشتي كوچك كه به دليل نفص فني بازيچه دست امواج رودخانه بود با اصابت يك گلوله به مخزن سوختش شعله ور گرديد و منطقه را مثل روز روشن نمود. از موقعيت استفاده كرده برفراز پل رفتم و تقريباً از نزديك شاهد فرار عراقي هايي كه زنده بودند و آمبولانس هاي حامل اجساد و مجروحين بودم.

و اين چنين بود كه تلاش مذبوحانه دشمن براي ورود به آبادان براي بار دوم نيز با شكست مواجه گرديد.

 

عكس در ارديبهشت ماه 1381در ساحل كارون منطقه عملياتي آبادان گرفته شده است.

 

منبع: پژواکی از خاطره ها، روح‌الله سُروري ، 1387، ایران سبز، تهران

1398/5/1 11:52:16 275 0
قسمت ارائه دهنده: مدیریت تولید محتوا
تویضیحات در موتور جستجو
در آبان ماه سال 1321 در شهرستان اسفراين ديده به جهان گشود. تحصيلات ابتدائي را در اسفراين به پايان رسانيد. به دليل علاقه‌ وافر به حرفه نظامي در فروردين ماه سال1338 به استخدام ارتش درآمد و پس از يكسال آموزش نظامي به درجه گروهبانسومي مهندسی مفتخرگرديد.
نظرات ارسالی
نظر شما


Retype the CAPTCHA code from the image
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 


4
>
تهران انتهای اتوبان ارتش خیابان برادران شهید شاهمرادی صندق پستی: 554-19575 - کدپستی: 1676653517
02122979698
Info@maarefjang.ir
پیام کوتاه هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی
300040004620
نرم افزار اندروید هیئت معارف جنگ
در این نرم افزار در بخش معارف جنگ عملیاتهای دوران دفاع مقدس همراه با نقشه هر عملیات و به تفکیک از سال اول تا سال هشتم جنگ قابل مشاهده می باشد.
هیئت معارف جنگ را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
کلیه حقوق قانونی این سایت متعلق به هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.

انتشار مقالات و مطالب در این پایگاه به منزله تائید تمام و کمال آنها نبوده، بلکه مطالب منعکس کننده نظرات نویسندگان آنها می باشد.

maarefjang @ 2015