• ارتش کلمه ی طیبه است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • ارتش جمهوری اسلامی ايران تنها ارتشی است كه در خدمت مردم و منافع ملی است و اعتقادات و احساسات بدنه و فرماندهان آن نيز همانند آحاد مردم است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • اساس استقلال مملكت بر ارتش است؛ بر نيروهاى زمينى و هوايى ودریائی است؛ لكن ارتشى كه متكى به ملت باشد. (امام خميني-ره)
  • وَالَّذِینَ جَاهَدُوا فِینَا لَنَهدِیَّنَهُم سُبُلَنَا وَ اِنَّ اللهَ لَمَعَ المُحُسِنِینَ (قرآن کریم، سوره مبارکه عنکبوت، آیه شریفه 69)
  • ما در جنگ ابهت دو ابرقدرت شرق و غرب را شکستیم. (امام خمینی - ره)
  • چرائی های جنگ تحمیلی و پاسخ به پرسشهای شما در خصوص دفاع مقدس در قسمت پرسش از شما، پاسخ از ما.
  • ارتش ما پشتوانه ملت ماست؛ ارتش ما ضامن استقلال كشور ماست. (امام خميني-ره)
  • «رژیم صهیونیستی ۲۵ سال آینده را نخواهد دید»، جملۀ منتخب مردم از بیانات سال94 مقام معظم رهبری(ایسنا)
  • 29 فروردین روز ارتش و سالروز حماسه آفرینی های نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران گرامی باد.
ارتش و دفاع مقدس از دیدگاه ولایت
صوت و تصویر
قطعنامه ها
کتاب آموزش معارف جنگ
آمار بازدید

بازخوانی جنگ تحمیلی (4)


تا قبل از بیانیه و سپس قرارداد 1975الجزایر(ششم مارس 1975 برابر با شانزدهم اسفند 1353)، شرارت‎های عوامل عراق در مناطق مرزی استان خوزستان ادامه داشت. یک مورد آن اجرای کمین و تیراندازی به اتوبوس افراد خدمه رادار دزفول در بین پل نادری و نهر روفیه بود، که منجر به شهادت چند نفر از درجه‎داران نیروی هوایی شد و دیگری مین‎گذاری بر روی جاده مرزی سابله تا فکه بود که انفجارها خوشبختانه تلفات نداشت.

دفاع مقدس، جنگ تحمیلی، معارف جنگ، شهید صیاد شیرازی، شهدای جنگ تحمیلی، امام خامنه ای، جنگ تحمیلی ، ارتش جمهوری اسلامی ایران، خاطرات دفاع مقدس، خاطرات ف

 

خدمت در لشکر92 زرهی اهواز

در مورخ 13/1/1351، به اتفاق خانواده‌ام وارد شهر اهواز شدیم و ابتدا در باشگاه افسران و سپس در منزل سازمانی واگذاری ساکن شدیم.

به تشریح بعضی از وقایعی که در طول خدمت در رکن دوم لشکر92 زرهی شاهد آن بودم و به نوعی به جنگ تحمیلی مربوط میشود توجه کنید.

اختلافات مرزی ما با عراق به دوران صفویه و عثمانی‌ها برمی‌گردند. عراق هم که میراث‌دار عثمانی‌ها در همسایگی ما بوده از همان بدو به وجود آمدن به اختلافات دامن زده است. چه در دوره پادشاهی ملک‌فیصل و چه در دوره ریاست‌جمهوری عبد‌الکریم قاسم و ادامه آن تا حاکمیت حزب بعث. منجمله درگیری مرزی در مورخ 21/11/1352 در تپه 343 مجاور شهر مهران که تلفات فراوانی هم به مرزداران ما وارد شد. مسئله اختلاف مرزی منطقه میمک بود که برابر قرارداد 1913 به عثمانی و بعدها به عراق واگذار شده بود و نقشه‌های موجود ما هم در لشکر همان را نشان می‌داد. بعد از این واقعه، ایران و عراق هر دو به سازمان ملل متحد شکایت کردند. در فروردین سال 1353، لوئیس وکمن به عنوان نماینده سازمان ملل تعیین گردید تا از ایران و عراق و منطقه مورد اختلاف بازدید به عمل آورد. ایشان در گزارش خودش عراق را مقصر دانست و توضیح داد که هر دو کشور نقشه‌هایی از منطقه مرزی دارند که نشان میدهد این منطقه جزئی از خاک آنها است.

حالا جریان چه بود؟

جریان از این قرار بود که بعد از واقعه فوق و مشخص شدن تاریخ حضور نماینده سازمان ملل متحد، دولت ایران خیلی سریع نقشه‌های این منطقه را بازنگری و خطوط مرزی در منطقه میمک را طوری ترسیم کردند که نشان می‌داد منطقه تپه‌های میمک جزئی از خاک ایران است و خیلی سریع این نقشه‌ها را به لشکر92 زرهی و لشکر81 زرهی کرمانشاه تحویل دادند، تا نقشه‌های قبلی نصب شده در اتاق جنگ لشکرها را تعویض کنند. ما هم بلافاصله دو سه قطعه نقشه 50000/1 منطقه مهران را عوض کردیم. موقعی که آقای لوئیس وکمن به منطقه مهران آمد، ما هم که از لشکر92 زرهی در آنجا حضور داشتیم، همین نقشه‌های جدید را به او ارائه دادیم و نتیجه این شد که عراق را مقصر دانست.

از این به بعد، از طریق نیروی زمینی یک فروند هواپیمای سسنا به لشکر92 زرهی مأمور شد و دستور دادند که هر هفته دو مرتبه از مرز مهران تا دهانه فاو توسط افسران منتخب و آشنا به منطقه، شناسایی هوایی با استفاده از همین هواپیمای سسنا انجام شود.

من و دو نفر افسر از رکن دوم و گپار(گروه پشتیبانی اطلاعات رزمی) وابسته به لشکر تعیین شدیم و شناسایی هوایی را با پرواز روی خطوط مرزی و دیدبانی از داخل خاک عراق و گزارش تغییرات احتمالی در زمین انجام می‌دادیم.

در ماه‎های آخر خدمتم در لشکر92 زرهی اهواز، توسط هوانیروز از پایگاه اصفهان بالگرد جت‎رنجر جایگزین سسنا شد؛ چون از نظر بنزین و زمان، امکان شناسایی تمام مرز از مهران تا فاو در یک روز امکان‌پذیر نبود. پروازهای مرزی یک روز از مهران تا طلائیه و یک روز از طلائیه تا فاو صورت می‌گرفت، بدین ‌وسیله علاوه بر شناسایی معابر و مناطق مرزی برابر فرم استاندارد ابلاغ شده، یک شناسایی عملی و مستمر هم از مجاورت خاک عراق داشتیم و درمورد اطلاعات مربوط به «ترتیب نیروی ارتش عراق» را جمع‌آوری و به مدیریت اطلاعات نیروی زمینی که از طریق آنان پشتیبانی می‎شدیم، ارسال می‌گردید. ضمن اینکه لشکر هم با استفاده از تیم‎های جمع‎آوری پنهانی گپار وابسته که در دهلران، سوسنگرد و آبادان پایگاه جمع‎آوری اطلاعات برون‎مرزی به صورت فعال داشتیم، کاملاً بر اوضاع و مسئولیت خودمان مسلط بودیم.

تا قبل از بیانیه و سپس قرارداد 1975الجزایر(ششم مارس 1975 برابر با شانزدهم اسفند 1353)، شرارت‎های عوامل عراق در مناطق مرزی استان خوزستان ادامه داشت. یک مورد آن اجرای کمین و تیراندازی به اتوبوس افراد خدمه رادار دزفول در بین پل نادری و نهر روفیه بود، که منجر به شهادت چند نفر از درجه‎داران نیروی هوایی شد و دیگری مین‎گذاری بر روی جاده مرزی سابله تا فکه بود که انفجارها خوشبختانه تلفات نداشت.

بعد از این مین‎گذاری از نیروی زمینی دستور اقدام متقابل به لشکر داده شد؛ البته قبل از این، اداره دوم و ساواک در این مورد فعال بودند، ولی توسط نیروی زمینی دستور جدیدی بود که از طریق لشکر این مأموریت به جناب سرگرد مفید داده شد که با استفاده از عوامل پایگاه‎ جمع‎آوری پنهانی دهلران، در جاده‎های مرزی عراق مین‎گذاری کنیم. من هم با تهیه تجهیزات لازم عمل کردم.

 

 

منبع: بازخوانی جنگ تحمیلی ، سرتیپ2 پیاده ستاد عبدالحسین مفید ، ۱۳۹۸، ایران سبز، تهران

1398/6/17 12:35:38 784 0
قسمت ارائه دهنده: مدیریت تولید محتوا
تویضیحات در موتور جستجو
تا قبل از بیانیه و سپس قرارداد 1975الجزایر(ششم مارس 1975 برابر با شانزدهم اسفند 1353)، شرارت‎های عوامل عراق در مناطق مرزی استان خوزستان ادامه داشت. یک مورد آن اجرای کمین و تیراندازی به اتوبوس افراد خدمه رادار دزفول در بین پل نادری و نهر روفیه بود، که منجر به شهادت چند نفر از درجه‎داران نیروی هوایی شد
نظرات ارسالی
نظر شما


Retype the CAPTCHA code from the image
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 


4
>
تهران انتهای اتوبان ارتش خیابان برادران شهید شاهمرادی صندق پستی: 554-19575 - کدپستی: 1676653517
02122979698
Info@maarefjang.ir
پیام کوتاه هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی
300040004620
نرم افزار اندروید هیئت معارف جنگ
در این نرم افزار در بخش معارف جنگ عملیاتهای دوران دفاع مقدس همراه با نقشه هر عملیات و به تفکیک از سال اول تا سال هشتم جنگ قابل مشاهده می باشد.
هیئت معارف جنگ را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
کلیه حقوق قانونی این سایت متعلق به هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.

انتشار مقالات و مطالب در این پایگاه به منزله تائید تمام و کمال آنها نبوده، بلکه مطالب منعکس کننده نظرات نویسندگان آنها می باشد.

maarefjang @ 2015