• ارتش کلمه ی طیبه است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • ارتش جمهوری اسلامی ايران تنها ارتشی است كه در خدمت مردم و منافع ملی است و اعتقادات و احساسات بدنه و فرماندهان آن نيز همانند آحاد مردم است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • اساس استقلال مملكت بر ارتش است؛ بر نيروهاى زمينى و هوايى ودریائی است؛ لكن ارتشى كه متكى به ملت باشد. (امام خميني-ره)
  • وَالَّذِینَ جَاهَدُوا فِینَا لَنَهدِیَّنَهُم سُبُلَنَا وَ اِنَّ اللهَ لَمَعَ المُحُسِنِینَ (قرآن کریم، سوره مبارکه عنکبوت، آیه شریفه 69)
  • ما در جنگ ابهت دو ابرقدرت شرق و غرب را شکستیم. (امام خمینی - ره)
  • چرائی های جنگ تحمیلی و پاسخ به پرسشهای شما در خصوص دفاع مقدس در قسمت پرسش از شما، پاسخ از ما.
  • ارتش ما پشتوانه ملت ماست؛ ارتش ما ضامن استقلال كشور ماست. (امام خميني-ره)
  • «رژیم صهیونیستی ۲۵ سال آینده را نخواهد دید»، جملۀ منتخب مردم از بیانات سال94 مقام معظم رهبری(ایسنا)
  • 29 فروردین روز ارتش و سالروز حماسه آفرینی های نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران گرامی باد.
ارتش و دفاع مقدس از دیدگاه ولایت
صوت و تصویر
قطعنامه ها
کتاب آموزش معارف جنگ
آمار بازدید

پرسش و پاسخ هفته


در مورد خسارت جنگی توضیح دهید. چرا تا به حال نگرفته ایم؟

پاسخ زیر بر اساس نظرات تعدادی از پیشکسوتان و اساتید معارف جنگ شهید صیاد شیرازی به این پرسش ارائه شده است، آیا شما بازدید کنندۀ عزیز به ویژه محققین و پژوهشگران و پیشکسوتان گرانقدر عرصۀ دفاع مقدس این پاسخ را تأیید می کنید؟ یا شاید نظر تکمیلی یا نظر دیگری دارید، در هر صورت خوشحال می شویم اگر نظر خود را در ذیل همین مطلب درج نمائید تا برای استفادۀ دیگران منتشر نمائیم

جنگ تحمیلی،دفاع مقدس،ارتش،هیئت معارف جنگ،شهید صیاد شیرازی،جنگ ایران و عراق،جنگ

کارشناسان سازمان ملل متحد به مدت شش ماه در ایران خسارات وارده را مورد بررسی قرار داده و خسارت ایران را 249میلیارد دلار برآورد کرده اند. البته ادعای ما در این مورد بیش از هزارمیلیارد دلار می باشد. در پاسخ به چگونگی تعیین خسارات باید متذکر شد که بیشتر تخمین ها اقتصادی است تا جنبه های دیگر. یعنی تأسیسات شهری، کارخانجات، جاده ها، پل ها در مناطق غیرنظامی مورد بررسی قرار می گیرد.
به هر حال اینکه چرا ما پول مان را از عراق نگرفتیم دلایلی دارد؛ ازجمله اینکه سازمان ملل چگونگی پرداخت غرامت جنگی را روشن نکرده است. حتی اگر ما همان برآورد سازمان ملل را بپذیریم، چگونگی دریافت این غرامت مشخص نیست. این مسئله باید در مذاکرات دوجانبه بین ما و عراق حل و فصل شود و یا با مراجعه به یک دادگاه بین المللی و یا طرف سوم مورد قبول دوطرف، چگونگی پرداخت از سوی عراق مشخص گردد.
اما مهم تر این است که در حال حاضر به علت وضعیت خاصی که برای عراق بعد از جنگ پیش آمد، یعنی حمله مستقیم امریکا به عراق و سرنگونی صدام و رژیم بعث که با اشغال کشور عراق همراه شد، در حال حاضر فضا و زمان مناسبی برای دریافت غرامت از عراق نمی باشد و اساساً از نظر اقتصادی هم عراق در وضعی نیست که بتواند آن را پرداخت کند.
البته طلب ایران به قوت خود باقی است. ایران هم در مواردی پیگیری می نماید، اما این مسئله موکول به زمانی است که عراق از نظر سیاسی و حکومتی از ثبات لازم برخوردار شود. لذا در حال حاضر ما باید کمک کنیم تا عراق بتواند سرپا بایستد، تا بتواند امنیت خودش را برقرار کند. چون امنیت عراق باتوجه به مرزهای طولانی که با ما دارد، به امنیت ما بستگی دارد. ضمن اینکه ثبات و اقتدار دولت برخواسته از آراء مردم عراق برای ما منافع و ارزش مادی و معنوی فراوانی دارد که فشار به این دولت برای اخذ غرامت این قبیل منافع ما را خدشه دار می کند.
در اینجا یک سوال دیگر مطرح شده که چرا کویت غرامتش را از عراق می گیرد؟
پاسخ این است که سازمان ملل متحد از درآمدهای نفتی عراق درصدی را مشخص کرده است که هر خریدار به حساب کویت واریز نماید، ولی در مورد ایران مشخص نشده است و نیاز به ساز و کار مجدد دارد که تشریح گردید.

1397/4/16 9:44:58 471 1
قسمت ارائه دهنده: پایگاه اطلاع رسانی
تویضیحات در موتور جستجو
در مورد خسارت جنگی توضیح دهید. چرا تا به حال نگرفته ایم؟
نظرات ارسالی

محسن شیرمحمد


با سلام.این سوال از اساس غلط می باشد.طبق قطعنامه 598 سازمان ملل باید شروع کننده جنگ مشخص می شد این کلمه شروع کننده با متجاوز کاملا از نظر حقوقی متفاوت است. پس عراق متجاوز شناخته نشد و بلکه آغازگر جنگ.البته در ادامه و پس از آزادی خرمشهر و اعلام آتش بس یک طرفه عراق طبق نظر سازمان ملل ایران از سال 1361 تا 1367 ادامه دهنده جنگ شناخته شده است زیرا هیچ کدام از قطعنامه های سازمان ملل را قبول نکرد . در ادامه متن قطعنامه 598 صحبت از پرداخت خسارت به هر دو طرف جنگ یعنی ایران و عراق است. قرار بود یک صندوق ب

سرهنگ علی سجادی

مدیریت تولید محتوا


با سلام و سپاس از شمابرادر متعهد. فرمایش جنابعالی متقن و متین است. این سوال و سایر سوالتی که در این بخش مطرح می شود در واقع سوال تعداد زیادی از دانشجویانی است که در دوره آموزشی در کلاس های معارف جنگ شرکت می کنند. به هر حال چنانچه شما تمایل داشته باشید در باره همین موضوع مقاله ای ارسال کنید. سایت نیز این آمادگی را دارد که ان را منتشر نماید.موفق باشید

نظر شما


Retype the CAPTCHA code from the image
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 


4
>
تهران انتهای اتوبان ارتش خیابان برادران شهید شاهمرادی صندق پستی: 554-19575 - کدپستی: 1676653517
02122979698
Info@maarefjang.ir
پیام کوتاه هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی
300040004620
نرم افزار اندروید هیئت معارف جنگ
در این نرم افزار در بخش معارف جنگ عملیاتهای دوران دفاع مقدس همراه با نقشه هر عملیات و به تفکیک از سال اول تا سال هشتم جنگ قابل مشاهده می باشد.
هیئت معارف جنگ را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
کلیه حقوق قانونی این سایت متعلق به هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.

انتشار مقالات و مطالب در این پایگاه به منزله تائید تمام و کمال آنها نبوده، بلکه مطالب منعکس کننده نظرات نویسندگان آنها می باشد.

maarefjang @ 2015