• ارتش کلمه ی طیبه است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • ارتش جمهوری اسلامی ايران تنها ارتشی است كه در خدمت مردم و منافع ملی است و اعتقادات و احساسات بدنه و فرماندهان آن نيز همانند آحاد مردم است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • اساس استقلال مملكت بر ارتش است؛ بر نيروهاى زمينى و هوايى ودریائی است؛ لكن ارتشى كه متكى به ملت باشد. (امام خميني-ره)
  • وَالَّذِینَ جَاهَدُوا فِینَا لَنَهدِیَّنَهُم سُبُلَنَا وَ اِنَّ اللهَ لَمَعَ المُحُسِنِینَ (قرآن کریم، سوره مبارکه عنکبوت، آیه شریفه 69)
  • ما در جنگ ابهت دو ابرقدرت شرق و غرب را شکستیم. (امام خمینی - ره)
  • چرائی های جنگ تحمیلی و پاسخ به پرسشهای شما در خصوص دفاع مقدس در قسمت پرسش از شما، پاسخ از ما.
  • ارتش ما پشتوانه ملت ماست؛ ارتش ما ضامن استقلال كشور ماست. (امام خميني-ره)
  • «رژیم صهیونیستی ۲۵ سال آینده را نخواهد دید»، جملۀ منتخب مردم از بیانات سال94 مقام معظم رهبری(ایسنا)
  • 29 فروردین روز ارتش و سالروز حماسه آفرینی های نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران گرامی باد.
ارتش و دفاع مقدس از دیدگاه ولایت
صوت و تصویر
قطعنامه ها
کتاب آموزش معارف جنگ
آمار بازدید

سالروز عملیات آفندی والفجر8 (1364/11/21)(انتشار مجدد)


منطقه عملیاتی جنوب در مسیر جاده آبادان به اروندکنار در ساحل شرقی و غربی رودخانه اروند رود، از ابتدای جنگ تقریباً مسکوت مانده و تنها آتش های پراکنده از دو طرف در آن اجراء می گردید. عدم موفقیت کامل در منطقه شرق دجله برای دست یابی به محورهای منتهی به بصره و تهدید و تصرف این شهر توسط نیروهای ایرانی، نظر کارشناسان خودی را به سمت استفاده از منطقه اروندکنار و شهر فاو جهت تهدید بصره از جنوب متمایل نمود، ولی...

سالروز عملیات آفندی والفجر8 (1364/11/21)

 موانع بزرگی مانند رودخانه اروند با جزر و مدهای بسیار شدید و کمبود وسایل و تجهیزات عبور از رودخانه و نیاز به عبور دادن حجم بسیار بالای تجهیزات از این رودخانه و احتمال پذیرش تلفات و ضایعات سنگین، باعث گردید تا بدست آوردن راهی مناسب برای اجرای عملیات زمان قابل توجهی را به خود اختصاص دهد.

سرانجام عملیات والفجر 8 طراحی و با رمز یا فاطمه الزهراء (س) در سه محور اجراء گردید. محور نخست در منطقه اروندکنار جهت تصرف شهر فاو و حرکت از جاده ابوالخصیب به طرف بصره به عنوان تک اصلی، در این محور نیروهای غواص و قایق سوار به عنوان خط شکن به دشمن یورش برده و نیروهای ارتش جمهوری اسلامی ایران شامل یگانهای نصب پل، قرارگاه رعد نیروی هوایی و قرارگاه هوانیروز به همراه بیش از 50 گردان توپخانه شامل نزدیک به 1000 قبضه توپ، آتشی را بر روی دشمن اجراء نمودند که در طول 8 سال دفاع مقدس بی سابقه بود.

در محور دوم در منطقه شلمچه تک پشتیبانی محدودی توسط سپاه و در محور سوم از شلمچه تا کوشک در امتداد 50 کیلومتری خط جبهه بیش از 5 لشکر نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران در واقع یک تک پشتیبانی مهم و عملیات انتحاری بسیار بزرگ را به نمایش گذاشتند.

عملیاتی که هر چند نتوانست به تصرف خطوطی از دشمن منجر گردد ولی به استناد مدارک زیر موفق شد ضمن به اشتباه انداختن عراق در تشخیص محل تک اصلی در آغاز عملیات، بار سنگین پاتک های عراقی را در روزهای اولیه موفقیت عملیات در منطقه اروندکنار و فاو کاهش داده و موجب شود که نیروهای ایرانی بتوانند سرپل تصرفی خود را در منطقه بین اروند کنار و خور عبدالله تثبیت نمایند.

-         یکی از مسئولین توجیه سیاسی ارتش عراق در 14/1/1364 کمتر از یک هفته قبل از شروع عملیات والفجر 8 طی مصاحبه ای در پاسخ به خبرنگارِ "رادیو مونت کارلو" اظهار داشت: حمله اصلی ایرانی ها به منظور قطع جاده بصره بغداد و ایجاد شکاف بین سپاههای 4 و 6 در منطقه هوالهویزه صورت خواهد گرفت.

-         یکی از مسئولین اطلاعاتی ستاد کل ارتش عراق چند روز قبل از شروع عملیات والفجر 8 در بازدید از جبهه فاو و در جمع فرماندهان عراقی اظهار کرد: در منطقه غرب اروند تهدیدی از سوی ایران وجود ندارد، لذا ممکن است تعدادی یگان علاوه بر آنچه تاکنون از این منطقه برداشت شده است از منطقه به سپاه 6 در شرق دجله اختصاص یابد.

-         سرلشکر ماهر عبدالرشید فرمانده سپاه 3 عراق مستقر در جبهه شرق بصره حتی در تاریخ 26/1/64 یعنی یک هفته بعد از عملیات والفجر 8 و اشغال شهر فاو _توسط نیروهای ایرانی _اظهار داشته است: تک اصلی نیروهای ایرانی در روزهای آینده در منطقه هورالهویزه انجام خواهد شد و لذا از ارسال و اعزام نیرو به منطقه فاو جلوگیری می کند.

-         اطلاعات بدست آمده از اسرای عراقی عملیات والفجر 8 نیز این مطلب را تایید می کند که ارتش عراق استعداد قابل توجهی از یگانهای خود را تا شروع عملیات والفجر 8 از جبهه فاو که به مسئولیت سپاه 7 اداره می گردید برداشت نموده و به شرق دجله جهت تقویت اعزام نموده است.

نتایج:

-         در محورهای پشتیبانی هدفهای زمینی تأمین نگردید ولی اهداف کلی که موفقیت تک اصلی بود بطور کامل بدست آمد.

-         حدود 30 کیلومتر مربع از خاک میهن اسلامی و حدود 770 کیلومتر مربع از خاک عراق آزاد شد و ارتباط عراق با آبهای آزاد قطع گردید. شهر فاو آزاد شد و اسکله های فاو به تصرف درآمد و نیروهای ایرانی در 20 کیلومتری بندر ام القصر مستقر شدند.

-         17000 نفر کشته و 25000 نفر زخمی و 2500 نفر اسیر، تلفات انسانی نیروهای عراق بود که تعداد قابل توجهی از افسران ارشد عراقی جزء این نفرات بودند.

-         انهدام 600 دستگاه تانک و نفربر، 500 دستگاه خودرو، 150 عراده توپ ضد هوایی، 30 ناوچه جنگی و 10 فروند لنج شناور ،70 هواپیما و 10 فروند بالگرد از جمله ضایعات عراق بود.

-         آمار غنائم نیز شامل 120 دستگاه تانک و نفربر، 170 دستگاه توپ ضدهوایی،خمپاره انداز و 20 عراده توپ صحرایی به همراه مقادیر زیادی وسایل مخابراتی و تجهیزات نظامی و رادارهای مختلف بود.

منبع:

-         کتاب اطلس نبردهای ماندگار نیروی زمینی ا.ج.ا-ازمان ایثارگران ارتش

1391/10/13 5990 0
قسمت ارائه دهنده: پایگاه اطلاع رسانی
تویضیحات در موتور جستجو
سالروز عملیات آفندی والفجر8 (1364/11/21)
برچسب ها
نظرات ارسالی
نظر شما


Retype the CAPTCHA code from the image
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 


4
>
تهران انتهای اتوبان ارتش خیابان برادران شهید شاهمرادی صندق پستی: 554-19575 - کدپستی: 1676653517
02122979698
Info@maarefjang.ir
پیام کوتاه هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی
300040004620
نرم افزار اندروید هیئت معارف جنگ
در این نرم افزار در بخش معارف جنگ عملیاتهای دوران دفاع مقدس همراه با نقشه هر عملیات و به تفکیک از سال اول تا سال هشتم جنگ قابل مشاهده می باشد.
هیئت معارف جنگ را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
کلیه حقوق قانونی این سایت متعلق به هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.

انتشار مقالات و مطالب در این پایگاه به منزله تائید تمام و کمال آنها نبوده، بلکه مطالب منعکس کننده نظرات نویسندگان آنها می باشد.

maarefjang @ 2015