عکس شهید صیاد شیرازی
ارم هیئت معارف جنگ
عکس امام خمینی و امام خامنه ای

در حال بارگذاری...

  • ارتش کلمه ی طیبه است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • ارتش جمهوری اسلامی ايران تنها ارتشی است كه در خدمت مردم و منافع ملی است و اعتقادات و احساسات بدنه و فرماندهان آن نيز همانند آحاد مردم است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • اساس استقلال مملكت بر ارتش است؛ بر نيروهاى زمينى و هوايى ودریائی است؛ لكن ارتشى كه متكى به ملت باشد. (امام خميني-ره)
  • وَالَّذِینَ جَاهَدُوا فِینَا لَنَهدِیَّنَهُم سُبُلَنَا وَ اِنَّ اللهَ لَمَعَ المُحُسِنِینَ (قرآن کریم، سوره مبارکه عنکبوت، آیه شریفه 69)
  • ما در جنگ ابهت دو ابرقدرت شرق و غرب را شکستیم. (امام خمینی - ره)
  • چرائی های جنگ تحمیلی و پاسخ به پرسشهای شما در خصوص دفاع مقدس در قسمت پرسش از شما، پاسخ از ما.
  • ارتش ما پشتوانه ملت ماست؛ ارتش ما ضامن استقلال كشور ماست. (امام خميني-ره)
  • «رژیم صهیونیستی ۲۵ سال آینده را نخواهد دید»، جملۀ منتخب مردم از بیانات سال94 مقام معظم رهبری(ایسنا)
  • 29 فروردین روز ارتش و سالروز حماسه آفرینی های نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران گرامی باد.
ارتش و دفاع مقدس از دیدگاه ولایت
صوت و تصویر
قطعنامه ها
کتاب آموزش معارف جنگ
آمار بازدید

در مورد نحوه اسارت شهید لشکری توضیح دهید.


در مورد نحوه اسارت شهید لشکری توضیح دهید.

پاسخ زیر بر اساس نظرات تعدادی از پیشکسوتان و اساتید معارف جنگ شهید صیاد شیرازی به این پرسش ارائه شده است، آیا شما بازدید کنندۀ عزیز به ویژه محققین و پژوهشگران و پیشکسوتان گرانقدر عرصۀ دفاع مقدس این پاسخ را تأیید می کنید؟ یا شاید نظر تکمیلی یا نظر دیگری دارید، در هر صورت خوشحال می شویم اگر نظر خود را در ذیل همین مطلب درج نمائید تا برای استفادۀ دیگران منتشر نمائیم.

1398/7/23 11:48:13 63 1
بازخوانی جنگ تحمیلی (32)

مجسم کنید اگر می‌خواستیم این همه نیرو را فقط به صورت راهپیمایی و نه جنگ و نه بمباران از تپه‌های عمقر در یک شب (منظور در تاریکی که روش جنگیدن ما بود یعنی همان فرمول) عبور دهیم و یا از جاده حلفائیه – عماره عبور دهیم. امکان داشت؟

تازه به فرض رسیدن به حلفائیه و پل غُزیله برای نگهداری آن در یک خط تماس حداقل نود کیلومتر نیاز به نیرو و تجهیزات سنگرسازی و خاکریزی داشتیم که جای سؤال داشت.

1398/7/30 13:36:33 1 0
عبور از دیوار مرگ (10)

كمربند آتش، مأموريت داشت با استقرار و روانه كردن جنگ‌افزارها با خط مستقيم در خط كمربند آتش بلافاصله پس از اجراي آتش از سنگرهاي دشمن، محل اجراي آتش دشمن را با اجراي آتش متقابل زير آتش قرار داده و آن‌ها را منهدم سازند. جنگ‌افزارهاي با خط سير منحني اعم از خمپاره‌انداز60 مستقر در خط آتش و ساير خمپاره‌اندازهاي مستقر در خط پدافندي همراه با آتش يگان در خط كمربند آتش را تقويت و يگان عمل‌كننده را پشتيباني مي‌كردند. ضمناً ديده‌بان مقدم توپخانه همراه فرمانده گردان تكاور به جلو اعزام تا در صورت نياز، آتش توپخانه نيز در‌خواست شود.

1398/7/30 13:33:41 1 0
ارتش در نگاه فرمانده معظم کل قوا

فصل دوم: مردمی بودن ارتش-68

بخش سوم: تعلق ارتش به مردم

۲- خود(مردم) را با ارتش یکی دانستن:

اگر هرکدام از شما با همین لباس سربازی در جمع توده‌های عظیم مردم ظاهر شوید، مردم شمارا حامیان و دوستان عزیز خود می‌دانند و از صمیم قلب شمارا احترام خواهند کرد. در هیچ کجای دنیا ملتی وجود ندارد که ارتش را این‌گونه صمیمانه دوست بدارد و خود را با ارتش یکی بداند. در غالب کشورهای جهان، ارتش در خدمت قدرت‌هایی هستند که آن قدرت‌ها همراه مردم نیستند.

1398/7/30 11:27:31 2 0
پیشگامان صنعت رادار در ایران-30

ساخت موجبرهای رادار

سرهنگ حشمت‌الله زهدی

یکی دیگر از مواردی که در پدافند هوایی کمتر به آن پرداخته شده بود، مسیرهای هدایت امواج رادارها (Wave Guide) بود. در انتخاب رادار GPS-11 به عنوان الگو جهت ساخت، به عظمت و پیچیدگی موجبرها توجه نشده بود، که در حین ساخت متوجه سختی‌ها و دقت لازم جهت تأمین انواع موجبرها و تقسیم‌کننده‌های دقیق امواج شدیم. تنها فردی که در پدافند هوایی روی مسیرهای موجبری و لوازم جانبی آن کار کرده بود و تجربه داشت، برادر عزیز و صبورمان سرهنگ زهدی بودند،که با پشتکار همراه صبر و استقامت مثال‌زدنی توانست این پروژه سنگین را به سرانجام برساند. ایشان فوق‌العاده کم‌حرف و در عوض، اهل تلاش و عمل در سکوت هستند. 

1398/7/30 11:20:23 2 0
فرماندهان صدام (91)

یک روز در مسیر فرانسه بودیم که او از فرانسوی‌ها خواست اجازه دهند در یک بازی جنگ با بهترین خلبان جنگنده آنها یک نبرد هوایی داشته باشد. سلیمان در این نبردهای شبیه‌سازی‌شده سه بار خلبان فرانسوی را ساقط کرد و فرانسوی‌ها مجبور شدند خلبان خود را از عملیات اسکادران هوایی‌شان کنار بگذارند چون فکر می‌کردند دیگر برای این کار مناسب نیست.

1398/7/30 10:44:34 2 0
پیاده نظام و دفاع مقدس-46

چنانچه در شرایط جوی نامناسب و یا صعب‌العبور بودن مسير، امکان آماد روزانه و ارسال غذای گرم به پایگاه‌ها با دشواري مواجه بود، لذا جیره و مواد غذایی به صورت خشک در اختیار پایگاه‌ها قرار می‌گرفت تا هر پايگاه با امکانات اولیه آشپزی که در اختیارشان قرار داشت، برابر برنامه غذايي نسبت به طبخ غذا و پخت نان روي ساج اقدام كنند.

در صورت مسدود شدن راه‌ها، براثر بارش شديد برف، ناامنی راه‌ها و يا صعب‌العبور بودن مسير برخي از پايگاه‌ها، تجديد تداركات طبقات ده‌گانه آمادي با استفاده از هوانيروز انجام مي‌گرفت.

1398/7/30 10:42:31 2 0
بررسی آثار وقایع پس از پیروزي انقلاب اسلامی و قبل از شروع جنگ ایران و عراق بر توان رزمی ارتش

جهت دانلود فایل PDF کلیک نمایید.

1398/7/29 11:52:46 12 0
بازخوانی جنگ تحمیلی (31)

در خردادماه 1361، عراق یک قرارداد 830 میلیون دلاری با یک شرکت بلژیکی برای تأسیس و ساخت مجتمع شیمیایی القاسم امضا کرد. مهم‌تر از همه بعد از فتح خرمشهر بود که جهان شرق و غرب متوجه انسجام و قوت انقلاب و نظام اسلامی ایران شدند. به طوری که در روز بعد فتح خرمشهر(4/3/1361) رادیو لندن گفت: «جنگ نه تنها جمهوری اسلامی آیت‌الله خمینی را تضعیف نکرده، بلکه به رهبری آن انسجام بخشید و اینک این قدرت صدام حسین در بغداد است که بی‌ثبات جلوه می‌کند.»

1398/7/29 11:42:53 8 0
پیاده نظام و دفاع مقدس-45

یکی از عوامل اساسی در تعیین آئین نظامی (دکترین) مسئله تهیه ساز و برگ مناسب و تدارکات لازم برای پشتیبانی از نیروهای مسلح هر کشور می‌باشد. دارا بودن توان رزمی مناسب برای بکارگیری نیروها در صحنه رزم همواره یکی از دغدغه‌های اصلی فرماندهان در تمامی رده‌ها می‌باشد.

در جنگ‌های نوین فرماندهان در صحنه رزم به عملیات و هدایت آن مي‌پردازند و تدارک و آماد یگان را به سامانه مسئول آماد و پشتیبانی واگذار مي كنند.

1398/7/29 11:38:27 8 0
عبور از دیوار مرگ (9)

در اوایل تشکیل گردان تکاور در بازدیدهایی که بهطور ناگهانی و غیرمترقبه از سنگرها و اطاق‌های سربازان داشتم و همچنین گزارش‌های دریافتی، نشانگر این واقعیت بود که متأسفانه تعدادی از سربازان و حتی فرماندهان رده پایین سیگار می‌کشند و تعداد انگشت‌شمار معدود هم به دیگر مواد مخدر اعتیاد دارند و برای سرباز و برای یک یگان تکاور این موضوع بسیار خطرناک بود.

1398/7/29 11:36:21 9 0
فرماندهان صدام (90)

مورای: مسلما اجرای این نوع حملات برای افزایش فشار بر ایرانیان طراحی می‌شد.

عبوسی: همین‌طور است. هدف این حملات اعمال فشار بر ایران برای پایان دادن به جنگ بود. ایرانیان در اواخر جنگ نقاط بسیاری را در خاک ما اشغال کردند و اگر آنها را زیر فشار قرار نمی‌دادیم، کرکوک را اشغال می‌کردند.

1398/7/29 11:29:1 8 0
اجرای آموزش های معارف جنگ در مرکز آموزش شهید باهنر ناجا استان کرمان

در راستای انتقال ارزش‌ها، تجربیات، و فرهنگ ایثار و شهادت دوران مقدس و نیز آشنایی نسل جوان و آینده‌سازان ایران اسلامی با تاریخ این دوران طلایی که سرشار از فداکاری و ایثارگری ملت قهرمان است،

هیئت معارف جنگ « شهید سپهبد علی صیاد شیرازی » در منطقه جنوب شرق کشور، این آموزش‌ها را در چهار کلاس برای قریب به هزار و دویست نفر از سربازان وظیفه ( مقاطع عادی) اعزامی 19/06/98 و 19/07/98 در مرکز آموزش شهید باهنر ناجا استان کرمان برگزار گردید.

1398/7/29 11:3:43 14 0
پیشگامان صنعت رادار در ایران-29

روزی نامه‌ای به یگان ما که ترابری قصر فیروزه بود، رسید و فرمانده نیرو از من و چند نفر امثال من خواسته بودند که به ستاد فرماندهی مراجعه نماییم. همه تعجب کرده بودند که فرمانده نیرو با ما چه کاری می‌تواند داشته باشند. روز موعود به ستاد فرماندهی رفتیم. ما را یک راست به دفتر فرمانده نیرو فرستادند. ایشان (شهید بزرگوار ستاری) منتظر ما بودند. پس از معرفی خودمان، ایشان فرمودند ما به تخصص شما نیاز داریم.

1398/7/29 10:49:7 11 0
ارتش در نگاه فرمانده معظم کل قوا

ای رزمندگان ارتش جمهوری اسلامی این ملت با شما و پشت سر شما است. ای برادران عزیزی که در جبهه‌های جنگ، جبهه‌های شرف و افتخارآفرین لحظات زندگی ساز تاریخ ما از جانتان مایه می‌گذارید سرافراز و سربلند باشید که تنها ارتشی هستید که تک‌تک آحاد ملت علاقه مند و هوادار اوست. همواره با ملت باشید در کنار مردم باشید در خط آرمان‌های انقلاب اسلامی این مردم باشید و مطمئن باشید که خدا شمارا ازآنچه امروز هستید در آن صورت سرافرازتر نیز خواهد کرد.

1398/7/29 10:41:32 10 0
پیشگامان صنعت رادار در ایران-28

سرهنگ داوودی یکی از پرسنل فعال پروژه اوج نهاجا بود (ساخت هواپیمای F5) که برای ساخت هواپیمای پرستو مجبور شدیم ایشان را به فرماندهی لجستیکی منتقل نماییم. ایشان دوره اصلی بال و بدنه هواپیما را در آمریکا طی نموده بودند و در دوران دفاع مقدس، تجربیات ارزشمندی را درتعمیرات بال و بدنه هواپیما به دست آورده بودند، که با ساخت F5 و پرستو، به استادی کامل در کار با آلومینیوم رسیده بودند.

1398/7/28 11:6:30 16 0

شهدای شاخص ارتش

فهرست آخرین مطلالب
4
>
تهران انتهای اتوبان ارتش خیابان برادران شهید شاهمرادی صندق پستی: 554-19575 - کدپستی: 1676653517
02122979698
Info@maarefjang.ir
پیام کوتاه هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی
300040004620
نرم افزار اندروید هیئت معارف جنگ
در این نرم افزار در بخش معارف جنگ عملیاتهای دوران دفاع مقدس همراه با نقشه هر عملیات و به تفکیک از سال اول تا سال هشتم جنگ قابل مشاهده می باشد.
هیئت معارف جنگ را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
کلیه حقوق قانونی این سایت متعلق به هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.

انتشار مقالات و مطالب در این پایگاه به منزله تائید تمام و کمال آنها نبوده، بلکه مطالب منعکس کننده نظرات نویسندگان آنها می باشد.

maarefjang @ 2015