• ارتش کلمه ی طیبه است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • ارتش جمهوری اسلامی ايران تنها ارتشی است كه در خدمت مردم و منافع ملی است و اعتقادات و احساسات بدنه و فرماندهان آن نيز همانند آحاد مردم است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • اساس استقلال مملكت بر ارتش است؛ بر نيروهاى زمينى و هوايى ودریائی است؛ لكن ارتشى كه متكى به ملت باشد. (امام خميني-ره)
  • وَالَّذِینَ جَاهَدُوا فِینَا لَنَهدِیَّنَهُم سُبُلَنَا وَ اِنَّ اللهَ لَمَعَ المُحُسِنِینَ (قرآن کریم، سوره مبارکه عنکبوت، آیه شریفه 69)
  • ما در جنگ ابهت دو ابرقدرت شرق و غرب را شکستیم. (امام خمینی - ره)
  • چرائی های جنگ تحمیلی و پاسخ به پرسشهای شما در خصوص دفاع مقدس در قسمت پرسش از شما، پاسخ از ما.
  • ارتش ما پشتوانه ملت ماست؛ ارتش ما ضامن استقلال كشور ماست. (امام خميني-ره)
  • «رژیم صهیونیستی ۲۵ سال آینده را نخواهد دید»، جملۀ منتخب مردم از بیانات سال94 مقام معظم رهبری(ایسنا)

حدیث ما؛ معارف جنگ، گنجینه ارزش‌های دفاع مقدس


الف) دفاع مقدس، آینه تعهد در آتش دشمنی

شجره طیبه بیداری، متأثر از نهضت صدر اسلام و مکتب عاشورا، در صدر اول، رزمندگانی جان برکف در رویارویی با طاغیان رام‌ناشدنی جاهلیت عرب، تقدیم لشکر اسلام نموده، در غربت عاشورای سال 61، از دریای ظلمت باطل، حرّ، آن سردار لشکر کفر را به دلدادگی و تضرع به سربازی جبهه حق واداشته، و بعد وارستگان وادی ایمان، در برابر سلطه ظلم بنی‌امیه و بنی‌العباس، پرچم توحید و دین‌داری را برافراشته و در انحطاط معاصر، امواج خروشان انسانی را به اشاره‌ای به جبهه‌های نبرد حق علیه باطل روان کرده است.

1396/5/28 11:11:20 331 0

بررسی عملکردپدافند هوایی در دفاع از خارک در سال‌های جنگ تحمیلی - سرگرد رضا جهان‌فر


پدافند هوایی ایران با استفاده از تجهیزات راداری و موشکی و توپخانه ضدهوایی و بهره‌گیری از هواپیماهای ره‌گیر طرح پدافندی در تعامل کامل با پدافند هوایی سایر سازمان‌های نظامی از جمله نیروی دریایی، موفق به ایجاد پوشش امن برای خارک در برابر هواگردهای عراقی شد. ایجاد این پوشش امن در بسیاری مواقع برای مردم ایران ناشناخته بود و فقط هر ازگاهی، از تریبون‌های رسمی اعلام می‌شد. به عنوان مثال امام جمعه وقت خارک در زمان جنگ تحمیلی در نماز جمعه از مشاهدات خود در خصوص ساقط نمودن موشک زمین به زمین عراقی توسط پدافند هوایی ارتش سخن گف خارک تا پایان جنگ تحمیلی 2834 نوبت مورد هجوم هوایی و موشکی واقع شد ولی عملکرد دفاع هوایی کشورمان منجر به ناکارآمدی بمباران‌های بعثی‌ها شد

1395/10/6 12:1:11 619 1

بياد حماسه هميشه زنده هفتم آذر


هفتم آذر، روز سرافرازي جانبازان صحنه آبهاي نيلگون جمهوري اسلامي ايران است. اين روز را به حق مي توان نقطه عطفي در تاريخ انقلاب اسلامي و جنگ تحميلي دانست. هفتم آذر، روزي است كه كفن پوشان نيروي دريايي ارتش جمهوري اسلامي ايران با پشتيباني تيزپروازان نيروي هوايي، حماسه اي بي نظير در دريا آفريدند.

1395/9/7 10:4:32 506 0

هفتم آذر، روز نیروی دریایی گرامی باد


عملیات مروارید، حماسه جاودان نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران

یکی از بزرگ‌ترین حماسه‌هایی که نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران در هشت سال دفاع مقدس از خود به یادگار گذاشت عملیات مروارید بود که سالروز آن به نام روز نیروی دریایی ثبت شده است. بنده (عبدالله هدایتی) به عنوان یک تکاور و یک عضو کوچک نیروی دریایی افتخار حضور در این عملیات را داشتم. عملیاتی که نتیجه آن از بین رفتن کامل نیروی دریایی رژیم بعث عراق بود و طی آن سکوهای نفتی البکر و الامیه عراق به طور کامل منهدم شد.چند ماهی از جنگ تحمیلی می‌گذشت و ما در شهرهای آّبادان و خرمشهر مستقر بودیم یک روز توسط فرمانده یکان عملیات ویژه از خط مقدم جبهه به پشت جبهه (بندر ماهشهر) فرا خوانده شدیم بدون اینکه از مقصد و هدف این احضار آگاه باشیم. ما را به منطقه دوم دریایی بوشهر اعزام کردند و پس از چند روز ما را به اطاق جنگ منطقه بردند. در این محل تمامی کروکی‌ها و عکس‌هایی که از یک منطقه ناآشنا در آبهای عراق گرفته شده بود را به ما نشان دادند. ما به زودی متوجه شدیم که عکس‌های به نمایش درآمده، مربوط به اسکله‌های نفتی البکر و الامیه عراق است. بعضی از نقاط اسکله بر اثر بمباران تیزپروازان نیروی هوایی و ناوگان نیروی دریایی منهدم و حفره‌های بزرگ در آن ایجاد شده بود که عبور از آن نقاط در شب ، خطر سقوط به دریا را به همراه داشت.

1395/9/3 11:54:52 516 0

سومین همایش ملی آزادسازی سوسنگرد در دفاع مقدس


تحلیل اثر بخشی ماموریت های نیروی هوایی ارتش.ج.ا.ا درشکست حصر سوسنگرد

بسیاری ازنتایج عملکرد عملیاتی نهاجا درصحنه های مختلف جنگ تحمیلی مغفول مانده است. هدف این پژوهش شناسایی و تحلیل اثر بخشی ماموریت های نیروی هوایی درشکست حصر سوسنگرد می باشد. این تحقیق از نوع کاربردی با روش توصیفی تحلیل محتوی است. نتایج حاصل این تحقیق نشان می دهد که ماموریت های رزمی نیروی هوایی علیه نیروی هوایی دشمن، مجزا کردن منطقه نبرد، پشتیبانی نزدیک هوایی، شناسایی هوایی و تحرک هوایی در آزاد سازی سوسنگرد بسیار موثر بوده است

1395/8/25 10:8:48 496 0

مطلالعه تطبیقی نقش نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران در عملیات آزاد سازی سوسنگرد با عناصر قدرت هوایی

 


يكى از كم سابقه ترين عمليات هاى مشترك ارتش جمهورى اسلامى ايران در شرايطى كه كمتر از دو ماه از آغاز جنگ تحميلى مى گذشت و تأثير انكار ناپذير در تثبيت دشمن و ممانعت از موفقيت او در اشغال شهرهاى دزفول و اهواز كه به عنوان كليد فتح استان خوزستان تلقى مى شد، داشت، عمليات آزاد سازى سوسنگرد بود كه در پى فرمان تاريخى و سرنوشت ساز بنيانگذار جمهورى اسلامى ايران 4و پرچمدارى غيور مردانى همچون مقام معظم رهبرى، شهيد دكتر چمران و شهيد فلاحى به اجرا درآمد.

1395/8/25 9:36:22 488 0

با دوست به سر رفت


مقدمه

در كشورمان كلمه «سربازي» براي همه مردم واژه‌اي آشنا و واقعيتي ملموس است. به ويژه اينكه جنگ هشت ساله تحميلي عراق بر عليه ايران اسلامي منجر به حضور گسترده‌تر جوانان اين مرزوبوم تحت عنوان «سرباز وظيفه» در جبهه‌ها شد. اگر چه گفته مي‌شود كه سربازي از زمان ناپلئون در كشورهاي جهان برقرار شد، اما در ايران از زمان‌هاي خيلي پيش‌تر سربازي مرسوم بوده است .

1395/8/24 10:54:22 444 0

تحلیل هجوم عراق از محور چزابه- سوسنگرد- اهواز


ارتش متجاوز عراق از اوایل فروردین ماه سال 1359 تحریکات و تجاوزات مرزی را در تمام منطقه مرزی بین دو کشور اجرا نمود. در طول شش ماه، با وجود خودداری دولت جمهوری اسلامی ایران از تشدید اختلافات مرزی، نیروهای مزدور عراق به مرور تجاوزات مرزی را وسیع‌تر و شدیدتر کردند. با توطئه کودتای نافرجام تیرماه 1359ارتش جمهوری اسلامی ایران و بویژه لشکر92 زرهی دچار اختلالات وسیعی در سامانه فرماندهی  و کنترل گردید. حکومت خودکامه مزدور عراق از تضعیف ارتش جمهوری اسلامی ایران آگاه شد و فرصت را برای اجرای خواسته‌های پلید خود غنیمت داشت.

1395/8/23 12:8:50 484 0

هدایت سال اول جنگ در خوزستان توسط نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران


بخش سوم و پایانی: فرجام خوش سال اول جنگ - سرتیپ سید ناصر حسینی

طرح عملیاتی لشکرَ 77 پیاده، برای اجرای این مأموریت بررسی و تهیه گردید و به نام عملیات ثامن‌الائمه (ع) منتشر شد. این طرح در 5 مهر1360 با موفقیت اجرا گردید و سال اول جنگ با موفقیت نسبی به پایان رسید و این درحالی بود که وضعیت توان رزمی نیروهای ما نسبت به آغاز جنگ بسیار بهتر شده بود. فرماندهی و کنترل در کلیه یگان های ارتشی و نیروهای مردمی و سپاه پاسداران منسجم تر و متشکل تر شده بود. در مقابل، نیروی متجاوز بخش قابل ملاحظه ای از توان رزمی خود را از دست داده بود. پرسنل آن فرسوده شده بودند و رویای قادسیه صدام بر باد رفته بود. یأس و نا امیدی بر نیروهای دشمن مستولی گردیده و در عوض، ایمان و اعتقاد به پیروزی و جرأت و شهامت در نیروهای خودی افزایش چشمگیری پیدا کرده بود.

1395/8/17 11:10:49 530 0

هدایت سال اول جنگ در خوزستان توسط نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران


بخش دوم :نصر، توکل و آب - سرتیپ سید ناصر حسینی

با توجه به این که تدبیر کلی پدافند برای مدت محدود مورد قبول قرار گرفت، در آذر ماه تلاش عمده نیروهای مسلح ایران صرف تقویت و تحکیم مواضع پدافندی و تکمیل تغییر مکان یگان های باقیمانده در مناطق داخلی به خوزستان و طرح ریزی و اجرای تک های محدود و محلی گردید. تیپ 55 هوابرد به منطقه عملیاتی دزفول تغییر مکان کرد. فرماندهی اروند در منطقه ماهشهر آبادان متشکل تر گردید. یگان های رزمی و پشتیبانی کافی در اختیار این فرماندهی قرار داده شد. فعالیت های ستادی شکل منظم تری پیدا کرد و به اصطلاح تمام یگان ها در مناطق مسئولیت خود جا افتادند

1395/8/11 11:38:33 536 0
4
>
تهران انتهای اتوبان ارتش خیابان برادران شهید شاهمرادی صندق پستی: 554-19575 - کدپستی: 1676653517
02122979698
Info@maarefjang.ir
پیام کوتاه هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی
300040004620
نرم افزار اندروید هیئت معارف جنگ
در این نرم افزار در بخش معارف جنگ عملیاتهای دوران دفاع مقدس همراه با نقشه هر عملیات و به تفکیک از سال اول تا سال هشتم جنگ قابل مشاهده می باشد.
هیئت معارف جنگ را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
کلیه حقوق قانونی این سایت متعلق به هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.

انتشار مقالات و مطالب در این پایگاه به منزله تائید تمام و کمال آنها نبوده، بلکه مطالب منعکس کننده نظرات نویسندگان آنها می باشد.

maarefjang @ 2015